Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Nikon D5300 или Nikon D7100

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Nikon D5300 или Nikon D7100

    Здравейте,искам да задам въпрос тук относно две тела на Никон.
    Касае се за D5300 и D7100.
    С няколко думи ме интересува кое е за предпочитане, защото по технически характеристики аз лично нещо не мога да се ориентирам.
    Какво имам предвид с въпроса си!
    Като изключим материала от който са изработени телата и разни не дотам важни разлики/от сорта на X-синхрон 200 при единия и Х-синрон 250 при другия, AF точки 39 към 51-това разбира се не е лошо,но според мен не е толкова решаващо/ какво би натежало в полза на единия или другия.
    Моите разсъждения в тази насока са следните, като те натежават повече към 5300 и то защото:
    1.основна разлика която е съществена е, че той е с процесор Expeed 4 , спрямо Expeed 3 при D7100.
    2.За мен лично въртящия се екран е с предимство
    3.ценово телата имат не малка разлика ,като D5300 е с по-ниска цена/това не е определящо, но си е някакъв факт и точно това и провокира въпроса-а именно заслужава ли си и ЗАЩО да се дават повечето пари за D7100???/
    Та какво е вашето мнение по въпроса за избор между тези две тела.
    Поздрави!
    NISSAN FOREVER
    -----------------------------------------------------------------------------
    Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

  • #2
    От: Вие питате, PhotoSynthesis отговаря :-)

    Първоначално публикуван от lubashki777 Преглед на мнение
    Здравейте,искам да задам въпрос тук относно две тела на Никон.
    Касае се за D5300 и D7100....
    Понеже днес е Неделя и едва ли има кой да ти отговори, си позволявам да спомена най-съществената разлика.
    Д7100 е с вграден мотор в тялото, тоест става за по-старите обективи на Никон. Става и за новите, които са със самостоятелни мотори вградени в обектива, за фокусиране.
    Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

    Коментар


    • #3
      От: Вие питате, PhotoSynthesis отговаря :-)

      Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
      Понеже днес е Неделя и едва ли има кой да ти отговори, си позволявам да спомена най-съществената разлика.
      Д7100 е с вграден мотор в тялото, тоест става за по-старите обективи на Никон. Става и за новите, които са със самостоятелни мотори вградени в обектива, за фокусиране.
      Да това е съществена разлика, която не съм забелязал.Благодаря!
      п.П.Принципно знам, че процесора при фотоапаратите не играе само роля като в компютрите/като свързващо звено и от него зависи до известна степен бързината на дадения компютър/, а тук има голямо значение за цветопредаване и т.н., защото именно той е звеното което преобразува сигнала от матрицата!
      Та по отношение на това, дали ще има някаква съществена разлика между двата процесора Expeed 3 и 4 ?
      Според мен ако има съществена разлика това надделява над вградения мотор, защото така или иначе...отдавна повечето обективи на Никон, а и на алтернативните производители са с вградени мотори.Та не е като да няма избор откъм обективи.
      Разбира се...ако разликите откъм качество на кадъра при двата процесора са пренебрежимо малки, то тялото с мотора изведнъж започва да води с едни гърди!
      Поздрави!
      NISSAN FOREVER
      -----------------------------------------------------------------------------
      Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

      Коментар


      • #4
        От: Вие питате, PhotoSynthesis отговаря :-)

        D7100 е по-висок клас тяло от D5300. Засега май е топ модела с DX формат на матрицата. Освен мотора, има и още няколко съществени разлики.
        - 1/8000 скорост на затвора,
        - водо и прахо защитен.
        - два слота за карти;
        - Viewfinder със 100% покритие.
        “When you see the tree you’re about to hit it’s called understeer. When you can only hear and feel it it’s oversteer.”
        Walter Rohrl
        GSM: нула, три осмици, две двойки, девет, пет, девет, две.

        Коментар


        • #5
          От: Вие питате, PhotoSynthesis отговаря :-)

          Първоначално публикуван от javoresku Преглед на мнение
          D7100 е по-висок клас тяло от D5300. Засега май е топ модела с DX формат на матрицата. Освен мотора, има и още няколко съществени разлики.
          - 1/8000 скорост на затвора,
          - водо и прахо защитен.
          - два слота за карти;
          - Viewfinder със 100% покритие.
          Принципно е така.Просто някои от изброените плюсове за мен не са много съществени заради , които да дам едни около 500лв. отгоре!!!
          Никога не съм снимал на скорости по-високи от 1/2000, два слота са си някакво предимство, но мен лично с 32GB карта не са ми нужни.Като се замисля...май и 100% покритие на околяра макар и полезно, не е чак задължително,защото обикновено това което е важно в кадъра не се намира по краищата му,а там и да се отреже нещо поради това, че него виждаш не много фатално/това са мои разсъждения и е твърде вероятно те да са грешни/.До сега не ми е пречило,нито ми е направило впечатление това, че окуляра ми НЕ дава 100% от кадъра!
          Като обобщение...май единствено ме блазни водо и прахо защитата/между другото някъде четох в някой от специализираните форуми, че D7100 имал известни проблеми с тази си екстра-т.е. ,че не е съвсем водо-устойчив-говорим случай беше мокрене от дъжд/.
          Значи...водо и прахо защита + вграден мотор, срещу по-нов и по-висок клас процесор и подвижен екран...поне аз така ги свеждам нещата за себе си
          Пак казвам, че ако няма съществена разлика в процесорите/говорим в качеството на снимката/, в случая D7100 вече си заслужава разликата в парите!
          Поздрави!
          NISSAN FOREVER
          -----------------------------------------------------------------------------
          Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

          Коментар


          • #6
            От: Вие питате, PhotoSynthesis отговаря :-)

            Първоначално публикуван от lubashki777 Преглед на мнение
            ...
            Никога не съм снимал на скорости по-високи от 1/2000,
            Защото никога не си правил портрет посред бял ден на бленда 1.8. Което може да направиш в деня в който ти се отвори достъп до евтини твърдаци автофокусни но без мотор, които големия може да задвижва а другия - не.

            Първоначално публикуван от lubashki777 Преглед на мнение
            два слота са си някакво предимство, но мен лично с 32GB карта не са ми нужни.
            Целта на двата слота не е да си сложиш един терабайт капацитет, а да се подсигуриш при дефектиране на карти при важни снимки, или срещу свършване на карта в разгара на действието. С два слота, поне при Никон, можеш да накараш апарата да превключи от една карта на друга докато си е центъра на действието и нямаш време да сменяш (състезание например), да пращаш копие от всяка снимка към двете карти, за в случай че едната изпърди в движение (тържества, сватби), да разделиш потока - жпег към едната картам неф към другата, за да са ти на различни карти и да си ги архивираш по-лесно като се прибереш в къщи, и прочее благини.

            Първоначално публикуван от lubashki777 Преглед на мнение
            Като се замисля...май и 100% покритие на околяра макар и полезно, не е чак задължително,защото обикновено това което е важно в кадъра не се намира по краищата му,а там и да се отреже нещо поради това, че него виждаш не много фатално/това са мои разсъждения и е твърде вероятно те да са грешни/.До сега не ми е пречило,нито ми е направило впечатление това, че окуляра ми НЕ дава 100% от кадъра!
            Окуляра вероятно не само е 100%, но и по-ясен. Едното без другото рядко идва. Ясния окуляр е предпоставка за по-добра работа и композиране, всичко останало бидейки еднакво. д7100 е с пентаприсма на окуляра, д5300 е с пентаогледало или как му викат там - големият ще е и по-ясен освен всичко останало.

            Първоначално публикуван от lubashki777 Преглед на мнение
            Като обобщение...май единствено ме блазни водо и прахо защитата/между другото някъде четох в някой от специализираните форуми, че D7100 имал известни проблеми с тази си екстра-т.е. ,че не е съвсем водо-устойчив-говорим случай беше мокрене от дъжд/.
            Там може да са играли милион фактора (употреба на незащитен обектив например), но е факт че при КаНикон влаго/прахозащитата се рекламира като една опция, но изпълнението и е различно между различните класове апарати. На д7ххх със сигурност ще е по-лека от на д4.

            Първоначално публикуван от lubashki777 Преглед на мнение
            Значи...водо и прахо защита + вграден мотор, срещу по-нов и по-висок клас процесор и подвижен екран...поне аз така ги свеждам нещата за себе си
            Забрави за процесора - снимките няма да са по-добри с новия. Остава ти екрана.
            Издъних се на Тюринг теста

            Коментар


            • #7
              От: Вие питате, PhotoSynthesis отговаря :-)

              Гоблин, благодаря за подробното обяснение!
              За някои неща се сетих и сам, за други ти ми написа.Сега вече всичко си дойде на мястото.Явно следващото ми тяло/по финансови причини съм невероятно далеч от FF във времето/ще е D7100!
              Благодаря на всички за включването!
              NISSAN FOREVER
              -----------------------------------------------------------------------------
              Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

              Коментар


              • #8
                От: Nikon D5300 или Nikon D7100

                За сериозно снимане - твърдо 7100!
                Доскоро го имах - изключителна камера. В някои отношения ми харесваше повече и от сегашния ми D600.

                Коментар


                • #9
                  От: Nikon D5300 или Nikon D7100

                  И аз съм за Д7100, не само защото имам такъв. Просто е по - висок клас тяло. Вземи си най - доброто, което можеш да си позволиш. На мен много си ми харесвса, сменям го само за Д800Е, ама няма да е скоро. Сега се оборудвам с читави обективи.
                  Ако е машина, нека бъде немска!
                  XJR 1200
                  ETZ 150
                  Kawasaki Ninja ZX10R

                  Коментар


                  • #10
                    От: Nikon D5300 или Nikon D7100

                    Не видях /или не забелязах/, да се споменава за настройките на фокуса за даден обектив от тялото при 7100. 5100 и 5200 доколкото знам нямат директно предварително вдигане на огледалото. При 5300 сигурно е същото.
                    Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                    Из "Златния телец"

                    Коментар


                    • #11
                      От: Вие питате, PhotoSynthesis отговаря :-)

                      Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
                      ...най-съществената разлика.
                      Д7100 е с вграден мотор в тялото...
                      Аболютно точно !
                      0899 шест5313нула
                      За всекиго по нещо

                      Коментар


                      • #12
                        От: Nikon D5300 или Nikon D7100

                        С 2-те ръце за D7100 ! Добре направено, добре измислено, само дето е доста голям и тежи - определено има значение, особено когато го развяваш по цял ден с теб.
                        Имах честта да държа едно таквоз тяло + 18-200 - определено всява респект . Но определено бих се замислил дали това ще ми е основният апарат с който ще кръстосвам горите..
                        Определено това ще ми е следващият апарат, но 100% ще запазя и сегашното ми "компактно" тяло

                        D5300 - също добър избор, но горния е по -добър.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Nikon D5300 или Nikon D7100

                          Темата е провокирана от това да се получи едно добро инфо за разликите при тези два модела, защото видимо те не са съществени,но ето, че се оказа, че всъщност не е точно така!
                          Принципно и аз съм се прицелил към D7100 от кроп матриците при Никон.Въпроса е обаче кога...защото опира до финансии и то трябва да са излишни,а това в днешно време май става все по-трудно и по-трудно...
                          NISSAN FOREVER
                          -----------------------------------------------------------------------------
                          Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Nikon D5300 или Nikon D7100

                            А в момента Тех------ис избива рибата с една оферта онлайн за 5100 под 800лв. Във фотофорума се напълнИ с никонисти.
                            Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                            Из "Златния телец"

                            Коментар


                            • #15
                              От: Nikon D5300 или Nikon D7100

                              Телата на Никон от този клас (top APS-C) още от D200 насам са механично почти еднакви и, според мен поне, винаги са за предпочитане пред тяло от по-ниския клас, дори и то да е 1-2 поколения по-ново.
                              От тази гледна точка фактор в избора (ако аз трябваше да избирам сега, а то ще трябва, понеже 200-тицата има вече сериозни недостатъци, спрямо по-актуалните модели) остават няколко неща, не задължително в този ред:
                              1. Резолюция - ОК, тук 7100 направо размазва предишните два модела като има с 1/3 повече от 7000 и два пъти повече от 300S. Обаче, според мен, за кроп-матрица 16Mpx на 7000 са доволно предостатъчни за любителска употреба. D200 e с 10.8 и точно това никога не ми е било пречка.
                              2. ISO range - тук вече става интересно: 300S на практика почти не прави крачка напред от 200, що се отнася до възможния максимум, вероятно обаче използваемият му максимум е около 1200, докато на двеста, от дългогодишният ми опит е 640 с известни уговорки. Разлика между 7000 и 7100 практически няма, ако не броим възможността за понижаване до 50 при 7100, но и двата са огромна еволюция спрямо 300S, като се твърди че ISO3200 е напълно използваемо.
                              3. Автофокус - тук пък 7100 и 300S са с 51 точки, докато 7000 e с 39. На D200 определено това му е слабо място със само 11 и следящият режим е малко труден за ползване. От тази гледна точка дори 39-те точки на 7000 са огромен напредък за мен.

                              От това, като извод - в момента аз бих заложил определено на 7000, който ще ми даде всичко, което искам и нямам в 200-тицата, при това на съвсем прилична цена (говорим за запазено тяло втора ръка, не за ново). Това, разбира се, ако не ми падне една шапка кинти отнякъде - тогава изборът би бил, съвсем резонно, D800
                              Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X