Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Проблем с Outback 2.5 MY2000

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Проблем с Outback 2.5 MY2000

    Здравейте,

    От известно време наблюдавам един проблем с колата (Subaru Outback 2.5 АТ - 2000 г.).
    Първо го забелязах само на газ, но от няколко дни карам нарочно само на бензин и забелязах, че и на бензин го има.
    При загряла кола, в някакъв произволен момент, колата прекъсва и сякаш работи на три цилиндъра. Почти не върви.
    Газовото е почистено и проверено преди седмица (мислех, че проблемът е от задръстен филтър на газовото).
    През времето когато този проблем го няма, колата си върви и ускорява нормално. Няма никакви признаци на проблем. Това прекъсване се появява изненадващо без някакви особени причини. Винаги е при загрял мотор. Докато е студен мотора си работи нормално на бензин, след това като си стигне зададената температура си прехвърля на газ.
    Газовия инжекцион е Autogas Easyjet (http://www.autogasitalia.it/db/cat2.asp?lan=eng&id=53) и е слаган преди почти 5 години. До сега не съм имал никакви проблеми с него.
    Първо реших, че проблема може да е в свещите. Смених ги с препоръчаните от Subaru (старите бяха на около 15,000 км и така или иначе им идваше време за смяна). Нещата останаха без промяна. След това смених кабелите отново с оригинални, но нещата са както в началото. Даже може да се каже, че постепенно тези прекъсвания зачестяват.
    Правих самодиагностика на място (пасивно четене на записани грешки) и нямаше нищо записано. Аз не очаквах и да има понеже check engine лампата не ми е светвала никога. После направих и динамичен тест по време на каране и пак не се показаха никакви грешки.
    Преди около 4 години съм сменял knock sensor понеже ми светваше check engine и след диагностика се оказа че е датчика детонации. След смяната всичко е било наред и не е светвал „чек-а”. Сложения датчик отново беше оригинален.
    За момента логиката ме води към проблем с бобината, понеже очевидно е нещо свързано с токовете. Проблема го има и при двете горива и не е постоянен.
    В идеалният случай бих сменил и бобината, но не е евтина и ми се иска да съм 100% сигурен, че проблема е там за да не хвърлям пари на вятъра.
    Приемам всякакви идеи. Дори препоръки за добър диагностик в Бургас. Нямам никакво доверие на официалния сервиз (сърбал съм им попарата веднъж и няма да повторя). За сега съм се отдал на лично ограмотяване и чета форуми и сервизни менюъли (ух че хубава дума), но не намирам достатъчно добър начин за диагностика на бобината. Всеки втори съвет е да пробвам да сложа друга бобина и да видя дали ще се оправи... Ако случайно има някой колега от Бургас, който чете тук и е съгласен да ми услужи с неговата бобина ще съм му благодарен. Ако няма, се надявам на други съвети...

    ПП: С изключение на този проблем, колата е била безпроблемна и е поддържана с оригинални части и с добри консумативи. Карам си я от почти 6 години (последните 4 и половина основно на газ) и не съм имал други проблеми.

    Писах за проблема във форума на Субару, но там нещо отговорите стигнаха до смяна на свещи и кабели и с това се изчерпаха съветите.


  • #2
    От: Проблем с Outback 2.5 MY2000

    Ако допуснем, че проблемът е в бобината, възможно ли е тя да не работи коректно само когато се нагрее (при загрят двигател), а когато е студена да работи нормално? Ако меря съпротивлението на двата "кръга" или както там се казва (не съм изобщо на ти с електрическите термини) при студен двигател или при загрят да го направя? Изобщо да разчитам ли на такова мерене или няма гаранция, че ще си проличи ако има проблем?
    Имам стойностите, които здрава бобина би трябвало да има (от service manual).
    Да опитам ли тази проверка или няма особен смисъл?

    C: INSPECTION S171015A10
    Using accurate tester, inspect the following items,
    and replace if defective.
    1) Primary resistance
    2) Secondary coil resistance
    CAUTION:
    If the resistance is extremely low, this indicates
    the presence of a short-circuit.
    Specified resistance:
    [Primary side]
    Between terminal No. 1 and No. 2
    0.73 Ω±10%
    Between terminal No. 2 and No. 4
    0.73 Ω±10%
    B6M0931
    [Secondary side]
    Between (A) and (B)
    12.8 kΩ±15%
    Between (C) and (D)
    12.8 kΩ±15%
    B6M0773K
    3) Insulation between primary terminal and case:
    10 MΩ or more.

    Схемите не съм ги качил, мисля се ориентирате в процедурата и без тях.

    Коментар


    • #3
      От: Проблем с Outback 2.5 MY2000

      Бубините имат точно този навик да прекъсват на топло.Затова е много логично точно там да ти е проблема.Имай в предвид,че и някои датчици работят по същия начин и на същия принцип.Но би трябвало компа да ги хване като грешен код...
      Легасито от тия години не беше ли с 1 бубина?
      0885 477 440 "Чибуратор-тЕАм"

      Коментар


      • #4
        От: Проблем с Outback 2.5 MY2000

        Първоначално публикуван от ninja_1 Преглед на мнение
        Легасито от тия години не беше ли с 1 бубина?
        Да, само една бобина има. Лесно достъпна е, най-отгоре на всмукателния колектор.

        Коментар


        • #5
          От: Проблем с Outback 2.5 MY2000

          То ясно че искаш да я смениш с оригинална,но за тест можеш да сложиш от друга кола,с такива характеристики...примерно от Голф...
          0885 477 440 "Чибуратор-тЕАм"

          Коментар


          • #6
            От: Проблем с Outback 2.5 MY2000

            Тя е от модела 2 бобини в един корпус тип ЕДИС.
            Няма да му е гот с такава от голф.
            Във субаро форума питаи за някои наблизо за смяна за проба...
            Калин Владов,09РСПБЗН

            Коментар


            • #7
              От: Проблем с Outback 2.5 MY2000

              Ясно е, че проблема е електрически. При механична или горивна неизправност не би имало стабилна и коректна работа на студено. Присъединявам се към мнението относно бобината..потърси втора ръка.
              0899 шест5313нула
              За всекиго по нещо

              Коментар


              • #8
                От: Проблем с Outback 2.5 MY2000

                Колега, по-принцип продавачите на части втора употреба разрешават да се върне взета от тях част. Те си ги маркират, а и ако си се разбал предварително мисля че биха ти дали. В Софето редовно така продцедираме.
                Колкото по-проходим джип имаш, толкова по-далеч ще ходиш за трактор.....
                0882 52 00 52 - Жоро

                Коментар


                • #9
                  От: Проблем с Outback 2.5 MY2000

                  Първоначално публикуван от kalin09 Преглед на мнение
                  Тя е от модела 2 бобини в един корпус тип ЕДИС.
                  Няма да му е гот с такава от голф.
                  Във субаро форума питаи за някои наблизо за смяна за проба...
                  Е,добре де,Хюндай/КИА,Нисан,Рено,Фиат...
                  0885 477 440 "Чибуратор-тЕАм"

                  Коментар


                  • #10
                    От: Проблем с Outback 2.5 MY2000

                    Това се хваща ма мотортестер. Осцилоскоп.
                    Бобината е двойноискрова.
                    Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

                    Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

                    Коментар


                    • #11
                      От: Проблем с Outback 2.5 MY2000

                      Здравейте и Честита Нова Година!

                      Вчера си купих "мултицет" и се опитах да замеря бобината.
                      Втория кръг си дава коректните съпротивления: около 13 kΩ
                      Като мерих първия кръг, обаче мултицета не отчита нищо. Там съпротивлението го дават да е 0.73 Ω±10%, а мултицета изобщо не мръдна. Дали това може да е признак, че бобината е заминала? Не разбирам от електричество нищо...

                      Коментар


                      • #12
                        От: Проблем с Outback 2.5 MY2000

                        що не се разходиш до Ямбол, не ти в далече, а на CarTest това му е работата
                        ________________________________________________
                        Subaru OUTBACK 2,5
                        Hyundai TUCSON 2.0

                        Коментар


                        • #13
                          От: Проблем с Outback 2.5 MY2000

                          Мисля че с обкновен мултицет ще е по трудно хващането на пробила намотка. Осцилоскопа повече ще помогне в случая или Мототестетра, бубината по принцип не излиза на диагностиката. Бубината има една склоност която може да провериш и ти. На загряла кола, работейки на тихи обороти, натисни педала на газта до ламарината. Ако се появи прекъсването за което говориш,при изфорсирването на двигателя в диапазона 1000-2,500 обр. най-често (баз да светка чека разбира се) нещата клонят към бубина.
                          Който оцелее ще закусва!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Проблем с Outback 2.5 MY2000

                            Правилно, не се мъчи сам, пални и газ до Ямбол, близо ти е..
                            0899 шест5313нула
                            За всекиго по нещо

                            Коментар


                            • #15
                              От: Проблем с Outback 2.5 MY2000

                              Благодаря за съветите!
                              В първите работни дни ще опитам с бобина от един колега и ако се оправи ще знам, че там е проблема. Ако не се оправят нещата може би наистина ще се свържа с колегата от Ямбол.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X