Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Обективи за Никон-тестове.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Обективи за Никон-тестове.

    Здравейте,по молба на няколко колеги и въпреки,че накратко в друга тема описах направените тестове на 3 обектива за Никон при избора ми на обектив,реших да постна една по-подробна тема.Основната причина да го направя е и да дам едно инфо при избора на обектив,защото особено в БГ където няма добре заредени магазини масово по градовете ,доста хора разчитат на четенето по форуми и ревютата из интернет!
    Аз също съм от тия хора и за малко по тази схема да си поръчам по куриер обектив вярвайки в голям процент на написаното и...щях да сбъркам...
    Добре,че реших в крайна сметка ..."око да види и ръка да пипне"/даже и с оказаната помощ от колегата Sonda-Дани благодаря ти за подкрепата още веднъж/,очите станаха повечко от две..
    И така...спрях се на обектив тип ултра широк зуум и от този тип бях набелязал няколко ,които исках да видя,тествам и да си избера.Четох много за всеки един от тях из нета,гледах ревюта и снимки и...вътрешно имах нагласа кой ще е евентуалния избраник.
    Обективите на които се спрях бяха:
    1. Токина 11-16 f2.8/втора версия с мотор/-моя фаворит според видяно и прочетено из интернет!
    2. Токина 12-28 f4/отново с мотор/-тази ми беше интересна поради по-универсалното си фокусно разстояние.
    3. Сигма 10-20 f4-5.6/също с мотор/-този обектив беше по-скоро да се убедя,че Токините са по-добри и са за предпочитане

    Постарах се да ви покажа истинското положение с обективите при теста и то по-подробно.Тестовете с трите обектива са правени от статив,с еднакви настройки на фотоапарата.
    Тестовете са правени като всеки кадър е дублиран поне 2 или 3 пъти да всеки случай и тук съм подбрал най-добрите кадри от трите обектива!
    Снимките са необработен JPG направо от фотоапарата,като единствено са намалени до подходящия размер за публикуване тук!
    Така...започвам с първия тест.Това е фокусиране някъде по кадъра по избор.За целта избрахме една табела с надпис и кадрирахме така,че тя да НЕ се пада в средата ,а в единия край нагоре към ъгъла.
    Какво показаха тестовете.
    1. Токина 11-16 на f4 и 11мм.





    2. Токина 12-28 на f4 и 12мм.





    3.Сигма 10-20 f4 и 10мм.





    От теста е видно ,че Токина 12-28 е най-зле/имайте предвид,че съм избрал най-добрите кадри на трите обектива/.Каза,че няма да фокусира на пустата му табела горе в ляво и това е...
    От останалите два претендента съм извадил вече увеличена само табелата и от там се вижда...


    Токина 11-16





    Сигма 10-20





    ...,че макар при нормален размер табелата да изглежда с еднакъв фокус и при двата при приближение се разбира,че всъщност...фокуса на Сигмата е доста по-добър и дори малките букви почти се четат,за разлика от Токината!!!


    Последва тест и с центриран фокус и какво се случва като цяло с рязкостта по целия кадър.
    Основно тествах Токина 12-28,защото ми се стори доста странно това нефокусиране в определената точка от първия тест.
    Кадрирах,така,че въпросната табела да се падне почти в центъра на кадъра и...


    Токина 12-28 f4 12мм.





    ...нещата с фокуса се пооправиха.Последва и тест на същия обектив ,но вече на f11,като се надявах да се получи още по-добър фокус по целия кадър.





    Получи се едно сравнително добро фокусиране,но следващия опит ме отказа нацяло.


    Ето и Сигмата как се справи с централното фокусиране и рязкостта по целия кадър.





    На същата бленда f11 прекадрирах ,като поставих отново стълба с надписа извън центъра и...
    Токина 12-28 f11 на 12мм.
    Първи опит:



    Втори опит:





    ...и без да ви увеличавам табелата виждате как фокуса почти липсва на нея
    Не знам бройката ли беше нещо не наред или просто модела е нещо бъгав,ама...ето това показаха моите тестове относно Токина 12-28 f4


    Последва и същия тест със Сигма 10-20 на f11 и 10мм.-фокус в централната зона на кадъра и табелка разположена странично от центъра.





    Нищо общо с Токина 12-28...


    Все пак понеже снимките са намалени и не си личат добре подробностите ето и кропнати табелките при различните кадрирания.


    Токина 12-28 f11 на 12мм.- табелката по-към центъра на кадъра.





    След това изместваме табелката странично към горен ляв ъгъл и виждаме как се влошава рязко фокуса/то не, че и централно беше нещо особено,но все пак имаше някакъв фокус/
    Забележете дори и надписите отзад са с доста влошено качество





    А ето и Сигма 10-20 f11 на 10мм. ,но за разлика от първите проби сега фокуса НЕ Е в табелката,а е централен/т.е. в центъра на кадъра/





    Последно за сравнение и първата Токина/тази бях я набелязал за купуване и уж по прочетеното отзивите бяха невероятни,ама нещо май...рекламата и ще е много ... /
    За мен тя се представи по-лошо от Сигмата
    Ето и кропната табела ,странично разположена/в горен ляв ъгъл/,но както и при Сигмата фокуса вече не е в табелата,а в центъра на кадъра.




    Извън тестовете за фокусирането Токина 11-16 f2.8 показа както си пише и в интернет доста хроматични аберации/вижте последната снимка по продължение на стълба как ясно си личи синьо/лилавата аберация/,докато при Сигма аберации почти не забелязахме.
    Другото ,което също наклони везните е...доста по-голямото изкривяване на Токина спрямо Сигма.
    Вижте:
    1. Токина 11-16 f2.8 на 11мм.



    2. Сигма 10-20 f4-5.6 на 10мм./принципно би трябвало да криви повече заради единия мм. повече в широкия край,ама.../



    Както писах и в началото,Токина 11-16 f2.8 беше мой фаворит и бях нагласен да купувам именно този обектив.За съжаление сами виждате как Сигма 10-20 f4-5.6 направо отвява и двете Токини,а е с 500лв по-евтина от едната и с 350лв. по-евтина от другата
    Категорично не мисля,че сбърках!
    Това беше което видях,това беше и което тествах и това е което ви поднасям,за да имате едно на ум при закупуване на обектив!
    Направените тестове въобще не означават,че Токина е лош обектив,но за моето тяло тя просто НЕ показа добро поведение.За друго тяло може и да изглеждат нещата по различен начин
    Истина е една...гледане на място и тестване!
    Всичко друго крие риск и загуба на доста пари!
    Поздрави!
    Последно редактирано от lubashki777; 28-12-13, 20:01.
    NISSAN FOREVER
    -----------------------------------------------------------------------------
    Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

  • #2
    От: Обективи за Никон-тестове.

    Любо, сега остава най-важната част...по-важна от чисто техническите параметри, а именно пускането на теми, които гласят " Египетските пирамиди със Сигма 10-20",
    " Френските замъци със Сигма 10-20"..и подобни.. Пожелавам ти го от сърце !
    0899 шест5313нула
    За всекиго по нещо

    Коментар


    • #3
      От: Обективи за Никон-тестове.

      Първоначално публикуван от sonda Преглед на мнение
      Любо, сега остава най-важната част...по-важна от чисто техническите параметри, а именно пускането на теми, които гласят " Египетските пирамиди със Сигма 10-20",
      " Френските замъци със Сигма 10-20"..и подобни.. Пожелавам ти го от сърце !
      Хахаха...искрено ти благодаря за пожеланията!
      Дано да се сбъднат...ама и по БГ да ходя на много и различни места и да има теми със Сигма 10-20 ще е гот...
      Дани...сега като гледам всичко по-подробно /затова и пуснах темата/...наистина не сбъркахме с избора...видно е!
      Поздрави и Весели празници !
      NISSAN FOREVER
      -----------------------------------------------------------------------------
      Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

      Коментар


      • #4
        От: Обективи за Никон-тестове.

        Първоначално публикуван от lubashki777 Преглед на мнение
        Дани...сега като гледам всичко по-подробно /затова и пуснах темата/...наистина не сбъркахме с избора...видно е!
        Поздрави и Весели празници !
        Естествено, че не сбъркахме, а напротив - уцелихме ! Още едно доказателство, че си трябва гледане, пробване и преценка, а не доверяване на ревюта и спецификации. Още повече, че прехвалената Токина аберира брутално, което още веднъж виждам на кадрите! Много добро обективче е Сигмата и съвсем скоро го взимам и аз !

        Весели празници!
        0899 шест5313нула
        За всекиго по нещо

        Коментар


        • #5
          От: Обективи за Никон-тестове.

          Да...така излезе в крайна сметка...
          Весели празници и от мен!
          NISSAN FOREVER
          -----------------------------------------------------------------------------
          Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

          Коментар


          • #6
            От: Обективи за Никон-тестове.

            Здравейте, видях темата и много ми хареса тестването на обективи в реални ситуации.
            Легнал ми е на сърце "светъл" и широкоъгълен варио обектив Tokina AT-X 14-20 F2 PRO DX за Nikon. Изчетох ревюта и коментари, изкарват го велик, но нещо не го намирам наличен, за да отида на място в магазина и тествам. В магазина на "Фотопавилион", се предлага, но с поръчка, а във "Фотосинтезис", точно този модел не се предлага, но преди време бях правил запитване и ми казаха, че могат да го доставят.
            Предлага се на цена около 1800 лв, което си е сериозна сума пари.
            Молбата ми е има ли някой, който го е тествал или ползва да сподели впечатления, струва ли си. От към параметри ми харесва и ще ми върши работа, но ако е същото мазало като от първия пост, мани... ще го ползвам на Nikon D3200.
            Поздрави

            Коментар


            • #7
              От: Обективи за Никон-тестове.

              Ползвам темата на Любашки, за да попитам, някой има ли опит с обективите а "Тамрон".
              Снимам с фотоапарат "Nikon" D3200, с китовия обектив - 18-55. При градските екскурзии не ми достига ширина на кадъра.
              Харесал съм си обектив Tamron 10-24mm f/3.5-4.5 DI II VC HLD за Nikon F, но не го намирам наличен в някой от магазините в София. Във "Фотопавилион" ме навиват да си взема Sigma 10-20mm f/3.5 EX DC HSM.
              Някой ползвал ли е "Тамрон"-а и какви отзиви може да даде.

              Коментар


              • #8
                От: Обективи за Никон-тестове.

                Първоначално публикуван от Alexr Преглед на мнение
                Ползвам темата на Любашки, за да попитам, някой има ли опит с обективите а "Тамрон".
                Снимам с фотоапарат "Nikon" D3200, с китовия обектив - 18-55. При градските екскурзии не ми достига ширина на кадъра.
                Харесал съм си обектив Tamron 10-24mm f/3.5-4.5 DI II VC HLD за Nikon F, но не го намирам наличен в някой от магазините в София. Във "Фотопавилион" ме навиват да си взема Sigma 10-20mm f/3.5 EX DC HSM.
                Някой ползвал ли е "Тамрон"-а и какви отзиви може да даде.
                Бих ти препоръчал това - samyang 10mm f/2.8 . Аз го ползвам и съм много доволен , направен е за кроп .

                Коментар


                • #9
                  От: Обективи за Никон-тестове.

                  Първоначално публикуван от яворчо Преглед на мнение
                  Бих ти препоръчал това - samyang 10mm f/2.8 . Аз го ползвам и съм много доволен , направен е за кроп .
                  Тоест това е много добре фокусиращ твърд обектив. Е ако успея да фокусирам, защото няма автофокус. Пък аз съм леко кьорав вече. Ще видя дали го имат някъде да го "премеря".
                  Много благодаря за съвета.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Обективи за Никон-тестове.

                    Първоначално публикуван от Alexr Преглед на мнение
                    Е ако успея да фокусирам, защото няма автофокус. Пък аз съм леко кьорав вече.
                    Няма страшно , свиква се и без автофокус ! Ето тук може да видиш някои мои снимки с този обектив .https://www.offroad-bulgaria.com/sho...195463&page=11

                    Коментар


                    • #11
                      От: Обективи за Никон-тестове.

                      Снимките са много добри. Гледам, че не изкривява в краищата или сте ги оправяли?
                      Като цяло търся варио обектив с долна граница 10-12 милиметра, и горна някъде около 20-25. Да се припокрива с китовия. И понеже "Тамрон", "Токина" и "Сигма" имат такъва с автофокус, а първия е и със стабилизация, реших да питам. Но така или иначе ще нося два обектива. Ако фиксирания превъзхожда и трите в качество на изображението, защо да не е един с фиксиран фокус.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Обективи за Никон-тестове.

                        Първоначално публикуван от Alexr Преглед на мнение
                        Гледам, че не изкривява в краищата или сте ги оправяли?
                        Не , не съм ги оправял .

                        Коментар


                        • #13
                          От: Обективи за Никон-тестове.

                          Аз си снимам с твърд 20 мм. Нямам проблеми с рязкостта дори и в ъгъла на кадъра. Преди това имах 14 28, но напоследък се ориентирах към твърдите.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Обективи за Никон-тестове.

                            Всички обективи от странични производители са предразположени към фронт или бекфокус, та трябва много внимателно да се избират. Това важи най-много за ДСЛР-ите от начално ниво, които по принцип не блестят с особено точен автофокус.
                            Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                            Из "Златния телец"

                            Коментар


                            • #15
                              От: Обективи за Никон-тестове.

                              Дядо Коледа подрани тази година и ето какво ми донесе !
                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20190813_132349.jpg
Прегледи:1
Размер:153.0 КБ
ID:5819128

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20190813_133043.jpg
Прегледи:1
Размер:161.3 КБ
ID:5819129

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20190813_132840.jpg
Прегледи:1
Размер:266.5 КБ
ID:5819130

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20190813_133012.jpg
Прегледи:1
Размер:259.7 КБ
ID:5819131

                              Снимките скоро .

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X