Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Двуцевка vs помпа vs автомат

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: двуцевка vs помпа vs автомат

    Важи само за полуавтоматичните гладкоцевни и нарезни ловни оръжия . Друг е въпроса колко се контролира за момента но със сигурност не е далече времето когато или ще почнат да го контролират сериозно или просто ще го отменят защото това ограничение е абсолютно безсмислено . Оръжие за охрана се придобива по съвсем друг закон и там си имат техни правила които в случая не не касаят .
    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

    Коментар


    • #17
      От: двуцевка vs помпа vs автомат

      Ако ще е една пушка- успоредка, 12х70., два спусъка, английски приклад, сменяеми шокове. С нея покриваш на много добро ниво всички видове лов у нас. Наистина нещата се решават с първия, максимум втория изстрел(случват се и успешни дублети понякога), тъй че е измамно усещането за магазин с много патрони, като панацея( с изключение на лов на водоплаващ).
      В лова има много по-важни неща от пушката- куче, понятие от следи и навици на животните, познаване на района и правилно пласиране и т.н. Изстрелът наистина е последната и най-важната част, но далеч не е най-трудната. Пояснявам, че в касата си имам 6 пушки, но ако трябва да остана с една ще е описаната по-горе.
      Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

      Коментар


      • #18
        От: двуцевка vs помпа vs автомат

        Първоначално публикуван от Георги Василев Преглед на мнение
        Ако ще е една пушка- успоредка, 12х70., два спусъка, английски приклад, сменяеми шокове. С нея покриваш на много добро ниво всички видове лов у нас. Наистина нещата се решават с първия, максимум втория изстрел(случват се и успешни дублети понякога), тъй че е измамно усещането за магазин с много патрони, като панацея( с изключение на лов на водоплаващ).
        В лова има много по-важни неща от пушката- куче, понятие от следи и навици на животните, познаване на района и правилно пласиране и т.н. Изстрелът наистина е последната и най-важната част, но далеч не е най-трудната. Пояснявам, че в касата си имам 6 пушки, но ако трябва да остана с една ще е описаната по-горе.
        Бре Жоре що се хабиш в обяснения той пита има ли разлика ? В боравене той самия не знае какво е приклад я почни от там.
        Последно редактирано от derhunter; 25-12-13, 23:59.
        Луд не се мори,само се поти...и охлажда с бира 0884480846

        Коментар


        • #19
          От: двуцевка vs помпа vs автомат

          "Помпата" е хубава пушка, но при използването и за ловни цели има съществен недостатък. При пропуск с първия и презареждане за втори изстрел, се губи мерната линия. Възстановяването и, последвано от повторното захващане на целта, изисква повече време от колкото при полуавтоматите, да не говорим за двуцевките.Това, в известна степен, обезсмисля наличието на повече патрони в магазина. Разбира се, със съответните тренировки нещата са частично поправими,но...
          Иначе предимствата на "помпите", довели до приемането им на въоръжение в много спец. подразделения, са ясни: простата в конструкция, носят на замърсяване, всеядност от към боеприпаси...
          Полуавтоматите нямат проблема със загубата на мерната линия (поне, не повече от двуцевките). Приказката, че ако с два патрона не падне, няма да падне и с повече, е вярна, но е казана от някой, който не е ходил на водоплаващ дивеч...За лов на диво прасе, също повечето патрони, особено след забраната на 13/00, си е предимство.Това, ако си на пусия...Ако си гонач, не стават.Някой от колегите по-горе, вече го каза-по-тежки са и по-дълги, което ограничава повратливостта.Недостатък, в сравнение с двуцевките, е липсата на възможност да избереш различни боеприпаси и различни шокови стеснения в зависимост от вида на появилия се дивеч.Използват се две системи-с газово презареждане и с инерционно.И двете имат предимства и недостатъци, но като цяло са по-малко надеждни от останалите.Газовите изискват редовно почистване, а инерционните правят проблем при недобро прикладване и с някои от "по-леките" патрони.За двуцевките е ясно.Недостатъците на горните две системи, при тях не съществуват. С тях, най-бързо се произвеждат два последователни изстрела. Можеш да заредиш различни патрони в двете цеви с различни шокови стеснения и да избереш кой от тях да ползваш.Изключително прости и надеждни са като конструкция. Според мен е въпрос на навик, но по принцип се смята, че надцевките са за предпочитане при летящ дивеч, а успоредките при бягащ.Ами като, теория смятам, че ти е достатъчно.Другото е на стрелбището и пробваш!
          Последно редактирано от emil5koff; 25-12-13, 21:28.

          Коментар


          • #20
            От: двуцевка vs помпа vs автомат

            Колегата Емил5етков го е обяснил доста подробно.
            За мен помпата изобщо не става за лов. Автомата е добър когато ловуваш в развъдник при изобилие от едновидов дивеч.
            Двуцевката и то успоредката е възникнала и си остава ловно оръжие. Не знам за бойни двуцевки /дори и тези с нарезните цеви/.
            сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
            dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

            Коментар


            • #21
              От: двуцевка vs помпа vs автомат

              При пропуск с първия и презареждане за втори изстрел, се губи мерната линия

              Отката не разваля ли мерната линия и при автомата и при двуцевки?

              Коментар


              • #22
                От: двуцевка vs помпа vs автомат

                Първоначално публикуван от jorko Преглед на мнение
                При пропуск с първия и презареждане за втори изстрел, се губи мерната линия

                Отката не разваля ли мерната линия и при автомата и при двуцевки?
                Ами, отговорът е в изречението, след това което си цитирал, като акцента е на "изисква повече време от колкото при.." На практика може да го провериш, като се опиташ да гръмнеш паничка с втория изстрел...с първия, стреляш примерно 1-2 м. над нея и после с втория я буташ... С двуцевка и полуавтомат е просто, пробвай с помпата

                Коментар


                • #23
                  От: двуцевка vs помпа vs автомат

                  Въпрос на навици... За справка- след 33 сек. - 8 панички хвърлени от ръка с помпа...


                  Апропо-мир на праха му беше страхотен човек....
                  Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
                  No man left's behind !!!!

                  Коментар


                  • #24
                    От: двуцевка vs помпа vs автомат

                    Моето лично- напълно не обвързващо мнение- каквото си избереш....

                    У нас - поради манталитета "излязъл съм на глиган ама ако претича заек трябва да съм готов" (или по- скоро обратното) - все още "класическите" авджии препоръчват успоредка или надцевка. От гледна точка на ловната етика и закона за лова- няма да коментирам тази постановка изобщо.
                    Техните преимущества:
                    Възможност за два различни по размера на съчмите боеприпаса в оръжието.
                    При два спусъка - винаги имаш резервна цев.
                    Старците с ижовките не ти правят тъпи забележки.
                    Недостатъци:
                    Не може да се дозарежда (при помпата и автомата винаги може да "дозаредиш" разрешеният от закона трети патрон).
                    Ако надцевката или успоредката е с един спусък и първата цев не възпламени при повечето модели трябва да преместиш селектора на ръка.
                    Успоредките имат точно опредена дистанция (по спомени 50 метра) на която лявата и дясната цев са "фокусирани"- след това сноповете/ куршумите се разминават- т.е. лявата цев почва да бие в дясно и обратното. Надцевките (едно време са им викали супер - позе) нямат този недостатък.
                    Стрелбата с куршум на всички двуцевни пушки е по- неточна от тази на всички текове, помпи и автомати. Е товорим за един клас пушки - няма да равняваме Маверик 88 с някоя Берета 686.
                    Европа ловува с успоредки и надцевки. Америка ловува с помпи и полуавтомати. И едните и другите не се оплакват от пушките си. Помпата иска навици. полуавтомата иска навици. Двуцевката иска една идея по- малко навици.
                    Когато избираш имай предвид че за прилична (сега всеки има свои стандарти за прилична де ) надцевка парите като правило са повече (2 пъти) отколкото за приличен полуавтомат или помпа. Иначе - за себе си съм го решил по стандарта " и двете дядо попе", само дето сега съм без двуцевка до пристигането на подходяща в 20 калибър за птици.
                    Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
                    No man left's behind !!!!

                    Коментар


                    • #25
                      От: двуцевка vs помпа vs автомат

                      Първоначално публикуван от Mad Dog Преглед на мнение
                      Моето лично- напълно не обвързващо мнение- каквото си избереш....

                      У нас - поради манталитета "излязъл съм на глиган ама ако претича заек трябва да съм готов" (или по- скоро обратното) - все още "класическите" авджии препоръчват успоредка или надцевка. От гледна точка на ловната етика и закона за лова- няма да коментирам тази постановка изобщо.
                      Техните преимущества:
                      Възможност за два различни по размера на съчмите боеприпаса в оръжието.
                      При два спусъка - винаги имаш резервна цев.
                      Старците с ижовките не ти правят тъпи забележки.
                      Недостатъци:
                      Не може да се дозарежда (при помпата и автомата винаги може да "дозаредиш" разрешеният от закона трети патрон).
                      Ако надцевката или успоредката е с един спусък и първата цев не възпламени при повечето модели трябва да преместиш селектора на ръка.
                      Успоредките имат точно опредена дистанция (по спомени 50 метра) на която лявата и дясната цев са "фокусирани"- след това сноповете/ куршумите се разминават- т.е. лявата цев почва да бие в дясно и обратното. Надцевките (едно време са им викали супер - позе) нямат този недостатък.
                      Стрелбата с куршум на всички двуцевни пушки е по- неточна от тази на всички текове, помпи и автомати. Е товорим за един клас пушки - няма да равняваме Маверик 88 с някоя Берета 686.
                      Европа ловува с успоредки и надцевки. Америка ловува с помпи и полуавтомати. И едните и другите не се оплакват от пушките си. Помпата иска навици. полуавтомата иска навици. Двуцевката иска една идея по- малко навици.
                      Когато избираш имай предвид че за прилична (сега всеки има свои стандарти за прилична де ) надцевка парите като правило са повече (2 пъти) отколкото за приличен полуавтомат или помпа. Иначе - за себе си съм го решил по стандарта " и двете дядо попе", само дето сега съм без двуцевка до пристигането на подходяща в 20 калибър за птици.
                      Мад, повечето е както казваш, но с това в червеното, не съм съвсем съгласен! За ”глигана и заека” е така, и не съвсем…Освен зайци, много по-често при гонка излизат хищници.Всичките ми отстреляни лисици са точно на гонка за диво прасе. Знам, че след забраната на 13/00, много хора използват това като оправдание за използването на такъв патрон, но при мен е факт.Имам четири лисици на гонка с 10/00 (още бяха разрешени) заредени в шоковата цев.

                      Ако не възпламени патрон в двуцевка с един спусък, при някой от моделите (предимно с инерционен разединител) действително е проблем, но не по-голям от това да не възпламени патрон в ловен автомат.И в двата случая се манипулира „ръчно”.

                      В общия случай, сноповете от двете цеви на гладкоцевните се „препокриват” на около 35 м., но пък това е пределното разстояние на което може да се разчита на прицелен сигурен изстрел. Разбира се, падали са прасета и на 60-80 м. и повече, но като оставим на страни ловният фолклор, обикновено, си е чиста случайност.

                      За неточността на стрелбата с куршум при двуцевните оръжия, като теоретична постановка, си е точно така, но смятам ще се съгласиш, много по-голямо значение има неточността в следствие на несъосието на шоковите втулки (масово използвани при автоматите) с цевния канал, така че класическите успоредки и надцевки с фиксирани шокове, не отстъпват много.

                      Коментар


                      • #26
                        От: двуцевка vs помпа vs автомат

                        Ми не знам- аз ловувам крайно рядко и то основно с нарезно оръжие- За хищници обикновено и като правило с нарезно и с белЯжка Иначе в "групов" лов практически не участвам защото малко ме дразни месарщината на голяма част от народонаселението. Навремето съм почнал с успоредка - Сент Етиен (по конкретно Лажо) и в последствие Бюхак .... но някак не е моето оръжие. А за ловните легенди- има правило - 300 метра премерени с далекомер рядко са повече от 130
                        Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
                        No man left's behind !!!!

                        Коментар


                        • #27
                          От: двуцевка vs помпа vs автомат

                          Надцевката също "кръсти", но във вертикална плоскост. Когато говорим за стрелба със снопове съчми това е без значение.
                          Относно" манталитета на българския ловец" не съм съгласен. Много често на индивидуален лов на ход с куче може да имаш няколко обекта на лов(яребица, пътпъдък, гълъбови, фазани) и е много полезно да имаш различни патрони в двете цеви. Едно от първите неща, които трябва да направи ловеца за да има успех е да си подбере подходящите съчми, шокове и тапи(кръстачки, концентратори) за конкретния дивеч, релеф, атмосферни условия и т.н. За това двуцевките и дрилингите са незаменими.
                          Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

                          Коментар


                          • #28
                            От: двуцевка vs помпа vs автомат

                            Двама уважавани и компетентни колеги малко са се поувлякли
                            При спояването на цевите на двуцевките осканалните линии се "срещат" на не по-малко от 54 и не повече от 62 м. Това е конструктивно. Като се има предвид, че разстоянието между центровете на двете цеви е около 2 /два/ сантиметра за какво "разминаване" на сноповете или куршумите практически можем да говорим при положение, че диаметъра на бренекето е 18 мм., а диаметъра на съчмения сноп при цилиндричната цев е около 1.20 м. а на шока е 70 см. Това на разстояние 35 м. на което се изпитва групираността и разпределението на различните номера съчми. Виж ако от цевите излизат лазерни лъчи, то на 54 м. ще бъдат в една точка, а на 104 м. ще се разминат с 2 см. колкото е главата на един фазан.
                            Практически няма абсолютно никакво значение независимо дали се стреля с куршум или съчми.
                            Сега чета за пръв път, че двуцевките били по-неточни с куршум от тековете /еднозарядни, помпи или полуавтомати/. Практиката ми е показала, че най-точни с куршум са надцевките. С помпа съм стрелял веднъж по цел /макар, че имах две служебни/ - пълно разочарование.
                            Когато ловеца е с точно око и сигурна ръка и има достатъчно дивеч, няма значение с каква пушка е.
                            Когата ходи цял ден по "обездивечено" ловно поле и в края на излета след като му е писнало от всичко, и пушката му е на рамо, вдигне случайно дивеч, най-вероятно е да го пропусне. Тогава почва да търси вината там където я няма - в пушката.
                            сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
                            dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

                            Коментар


                            • #29
                              От: двуцевка vs помпа vs автомат

                              Първоначално публикуван от emil5koff Преглед на мнение
                              ...В общия случай, сноповете от двете цеви на гладкоцевните се „препокриват” на около 35 м., но пък това е ....
                              Чичо, снощи след като ти прочетох поста, реших че е възможно, на бирена глава, нещо да съм се пообъркал.Сега обаче, като го чета пак, всичко си е съвсем наред. Писал съм, че цевите осигуряват препокриване на сачмените снопове, някъде около 35 м.За да се случи това, цевите се спояват така, че осовите им линии да се пресичат геометрически на много по-късо разстояние...според различните източници, от 2 до 5-6 м.!Виж примерно това:
                              http://master-gun.com/enciklopediya-...m-oruzhii-ch-5
                              Това с лазерчетата не съм го пробвал, но ако е както казваш, горното не следва да е вярно!
                              Последно редактирано от emil5koff; 27-12-13, 15:12.

                              Коментар


                              • #30
                                От: двуцевка vs помпа vs автомат

                                Благодаря за споделеното инфо и опит! Нещата са ми малко по-ясни, поне теоретично.Хареса ми идеята дрилинг, но първо, че на пръв прочит леко ме стресират с цена, а и вероятно ще си изисква тапия за подборен лов, каквато аз все още нямам.... Сега имам към милион въпроси относно шокове, патрони, съчми и дивеч, ама като мина курса дано малко ми се прояснят нещата...

                                п.п. това с пресичането на осите на цевите не го разбрах - ако се пресичат на 2 м, то на 4 м ще са на противоположни позиции (левия сноп ще е от дясно и обратното), а на 30-40 м. разминаването ще е доста голямо....
                                Последно редактирано от bushiDO; 27-12-13, 15:25.
                                В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X