Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Карпати 2013

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Карпати 2013

    Чудесен пътепис, аз също благодаря за споделените впечатления

    Коментар


    • #17
      От: Карпати 2013

      Радвам се, че ви харесва.


      Първоначално публикуван от egerchev Преглед на мнение
      Ники, благодаря за поредната доза хубави снимки и описания. Западна Украйна и северна Румъния с манастирите са едно от местата , дето съм си запланувал да разгледам. По-миналото лято като ходихме в Харков на събор , се прибрахме през Киев и после през Житомир на юг към Молдова. Ама Житомир е прекалено на изток. На изток от Киев почти не говореха украински, а само руски. Но пък СЪВСЕМ ТОЧНО МИ ОБЯСНИХА ЗАЩО УКРАЙНА НИКОГА НЯМА ДА ВЛЕЗЕ В ЕС. Просто е тема на друг разговор. Западна Украйна би трябвало да е по-развита от източна и точно твоето поредно готино пътеписче ще ми навърже картинката. Давай в същия дух и ако може малко по- подробно , а и качвай всичко което става за качване. Весела Коледа и упешна нова 2014г!
      Емо, не ми се ще да влизаме в политическа дискусия. Просто казвам какво съм видял там. За краткото време на пребиваване надали е особено точно, но някои разлики се виждат. Иначе за подробността - нямам много време да съм по-подробен, пък и не ми се започват по-сериозни обяснения на дреболиите в пътуването, които ще са отегчителни. Все пак ако нещо те интересува - питай.
      LZ2NKM

      Коментар


      • #18
        От: Карпати 2013

        Във Лвов имат невероятни улични джаз групи. Все едно си в джаз клуб, а си на улицата. Местят се на разни места, но най-интересното е че всеки музикант си носи усилвателчето с него и се сформират различни групи от различен брой хора, като тук се бяха събрали цял бенд:









        Сватба:


        В края не деня се качихме на най-високия хълм в Лвов от който се вижда целия град. Много пренаселено място по време на залеза.










        Горе се снимат:


        ... и рисуват:
        LZ2NKM

        Коментар


        • #19
          От: Карпати 2013

          Поздравления, страхотни снимки. Благодаря за споделянето. Чакаме с нетърпение следващите.

          Коментар


          • #20
            От: Карпати 2013

            В следващия ден - неделя, тръгнахме за Полша. От Лвов до границата са само около 60 км.

            Последни снимки от Лвов. Изглежда в неделен ден големите им църкви се пълнят с хора:




            Вече в Полша. Влизането на границата не беше сложно, имаше доста трафик, но с моторите минахме отпред.


            А в Полша - равно, равно, безкрайно равно. Пътищата са хубави, селата им са подредени, има камери навсякъде, а трафикът е убийствен. Оказа се, че в тая неделя се пада последен ден от няколко почивни, но все пак поляците си карат доста - и коли, и мотори, и кемпери, и какво ли не.


            Ето ни и в Краков привечер:








            Спряхме естествено на палатка в един краковски къмпинг. По това време Краков е много пренаселен от туристи, и къмпинга не беше от евтините. Но хотелите са още по-скъпи.
            LZ2NKM

            Коментар


            • #21
              От: Карпати 2013

              В понеделник отидохме в концентрационния лагер Аушвиц, работещ като музей, който е близо до гр. Освиенцим, на около 70 км от Краков.



































              LZ2NKM

              Коментар


              • #22
                От: Карпати 2013

                След това продължахме на юг към Високите Татри, най-западната част на Карпатите. Пътувайки последните дни из Европа усетихме, че е доста различно от предишните ни разходки на изток. Вероятно и заради това ни се струваше малко скучно. Даже Силвия ми се смя като казах, че като тръгнем сутринта първия ни проблем е къде да ядем, а малко след това следващия проблем е къде да спрем за сладолед. Къмпинги има навсякъде, ползвах GPS POI-та на тази организация http://www.eurocampings.net/nl/europa/, и просто чуквах най-близкия на ГПС-а. Нямаше ги ония притеснения дали ще намерим изобщо къде да спим, или дали ще можем да минем отнякъде... Тази вечер спряхме в някакъв къмпинг в подножието на планината, преди известния полски курорт Закопане. Пак времето стана лошо и ни заваля - типичния наш късмет, когато сме в планини.

                Това са Татрите, някъде в Словакия на другия ден.


                В Закопане не снимах, но и нямаше нещо особено - курорт по-голям от Боровец, и претъкан от хора. Поляците си имат само поля и съвсем малко планина, та е обяснимо.

                Ето малко част от Високите Татри, които ни посрещнаха със студ и дъжд:




                Дъжд и студ, това съм запомнил от този ден. Може би ще трябва да си купим отопляеми дръжки.




                Тук сме около Банска Бистрица, малко след това спряхме в един хотел, който резервирахме онлайн на една бензиностанция (и това е една благина на европейската дестинация):
                LZ2NKM

                Коментар


                • #23
                  От: Карпати 2013

                  Сутринта тръгнахме, но понеже сме без маршрут, можеше да го сменяме когато си решим. И решихме, че ще отдем да видим ез. Балатон в Унгария.

                  Ето ни и в Будапеща:




                  Пристигнахме и на Балатон, естествено в къмпинг:


                  Движехме се по северния бряг - има множество къмпинги по простата причина, че най-близката линия изглежда не е разрешена за хотели. Всъщност там най-добре е на къмпинг, понеже само там може да си близо до езерото. Никъде не видях презастрояване - има само по-малки къщи и хотели, и те не са на самия плаж.













                  Качихме се на ферибот за да преминем от другата страна на езерото:


                  След това драснахме надолу, и вечерта пристигнахме в известния къмпинг "Дунав" в Белград.
                  LZ2NKM

                  Коментар


                  • #24
                    От: Карпати 2013

                    Браво! Страхотни снимки и история
                    Случайни хора УАЗ не карат

                    Коментар


                    • #25
                      От: Карпати 2013

                      За последния ден от пътуването бяхме предвидили едно от интересните места, които са ми в списъка отдавна - проломът Железни врата на р. Дунав, най-живописната част на Дунав, разделящ Южните Карпати от Стара Планина.

                      Тук е началото на проломът, където е и най-голямото разливане на реката. Основния ни проблем за деня с яденето беше решен на сръбския ресторант, от където е правена снимката. Трябваше да се върнем на Балканите за да се наядем като хората.



                      Средновековната крепост в Голубац, преди най-тясната част:


                      Това може би е най-тясната част на река Дунав изобщо:






                      Железни врата наистина е изключително красиво място - реката се вие между възвишенията на Карпатите и Стара Планина.


                      На една немалка част по пътя от сръбска страна е тунел след тунел. Цялата дължина е около 120 км само в Сърбия.












                      Това е Железни врата 1 - най-големия ВЕЦ на Дунав и един от най-големите в Европа, общ капацитет около 2100 мегавата (повече от АЕЦ Козлодуй в момента), половината се добиват от Румъния, половината от Сърбия. По стената на язовира може да се мине в Румъния - вижда се КПП-то на снимката, а от другата страна също има път. По тоя начин може да се направи пълна обиколка около пролома за два дни.


                      Преди построяването на ВЕЦ-а минаването с кораб по Железни врата е било много по-опасно и се е изисквало доста опит във воденето на корабите. Сега нивото на водата е вдигнато с около 35 м и е по-лесно.


                      Влязохме в България през ГКПП Брегово, където нямаше никакъв трафик. Обратно в България:


                      И така пътуването завърши след почти 4000 км. Може би не е толкова интересно, колкото източните дестинации, но все пак видяхме много нови и непознати места (дори и толкова близкия пролом Железни врата).





                      КРАЙ
                      LZ2NKM

                      Коментар


                      • #26
                        От: Карпати 2013

                        Беше си много готино! Благодаря!
                        088пет722пет99
                        http://www.hydropompi.com/

                        Коментар


                        • #27
                          От: Карпати 2013

                          И аз благодаря,че това са места дето са лесно достижими и все уж има време за тях.Но.....пътеписа ме запали и сигурно ще трябва да ги планирам за съвсем скорошно посещение. Пролетта ми се ще да ида в Полша , (ако пак организират среща-помен за Роберт Галка-IZI). Края на април или началото на май. Ники, само не разбрах за колко дена го направихте това? (от към пари ми е ясно вече и за Европа за пари не питам)

                          Коментар


                          • #28
                            От: Карпати 2013

                            Благодаря! Освен за хубавия разказ и снимки, а и за новата ми еднодневна разходка(с последващи болки в задника ).
                            http://goo.gl/maps/RqhoZ

                            Коментар


                            • #29
                              От: Карпати 2013

                              ...на мен също ми беше много-интересно.Благодаря за разказа и картинките.Поздрави.
                              I am just a simple man.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Карпати 2013

                                Благодаря за хубавия разказ!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X