Обява

Свий
Няма добавени обяви.

За скороста на светлината

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: За скороста на светлината

    Излъчването на черните дупки се дължи именно на факта че някой частици за момент се движат със скорост по-голяма от свтлинната.Това е така защото точно е определено местоположението им и според принципа на неопределеноста в такъв момент скороста им може да превиши светлинната.Но само за кратко.
    0888794435, 0878171117- VP44 Simulator
    Дизел сервиз, BOSCH- VP44, Zexel VRZ (Pajero 3.2DID),комън-рейл.
    Суперскан България www.decbg.com
    Машинно почистване на DPF/FAP филтър

    Коментар


    • #17
      От: За скороста на светлината

      За съжаление ми се наложи да се запозная по-отблизо със "Специалната теория на относителността". Та въпросът ме е има ли някой във форума, на който да му се струва, че има нещо гнило (говоря сериозно) в "Лоренцовите трансформации" и по-точно в частта с "ефектът забавяне на времето"? За да не стане дълго мнението ми, ще поясня само ако има желаещи.

      Коментар


      • #18
        От: За скороста на светлината

        Първоначално публикуван от Ниkи Преглед на мнение
        За съжаление ми се наложи да се запозная по-отблизо със "Специалната теория на относителността". Та въпросът ме е има ли някой във форума, на който да му се струва, че има нещо гнило (говоря сериозно) в "Лоренцовите трансформации" и по-точно в частта с "ефектът забавяне на времето"? За да не стане дълго мнението ми, ще поясня само ако има желаещи.
        Да определено цялата теория на Айнщайн е гнила, и трябва да бъде отстранена от физиката.

        Коментар


        • #19
          От: За скороста на светлината

          Първоначално публикуван от bojitch Преглед на мнение
          И преди имаше подобна информация, но сега било много сигурно...
          Германски учени, по опитен път, надминали скороста на светлината. По този начин се потвърждава теорията за "ефект на тунела" при който съществува "нулево" време.
          Представяте ли си - пристигаш преди да си тръгнал
          Този път било сигурно, защото опитът бил повторен и от други лаборатории.
          Става на въпрос за ето този опит http://www.chudesa.net/p3043/

          Коментар


          • #20
            От: За скороста на светлината

            Първоначално публикуван от Ниkи Преглед на мнение
            За съжаление ми се наложи да се запозная по-отблизо със "Специалната теория на относителността". Та въпросът ме е има ли някой във форума, на който да му се струва, че има нещо гнило (говоря сериозно) в "Лоренцовите трансформации" и по-точно в частта с "ефектът забавяне на времето"? За да не стане дълго мнението ми, ще поясня само ако има желаещи.
            Моля поясни

            Коментар


            • #21
              От: За скороста на светлината

              Навремето в института ми беше интересно да разбера ТО, и до колкото си спомням от тогава (че рових точно по лоренцовите), нещата са си ОК.
              Много често се пропуска, че всъщност от визираните трансформации, следваха и други интересни ефекти - освен забавянето на времето имахме и нарастване на масата на обекта (по същата крива), като при скорост на светлината - тя (масата) ставаше безкрайна ... Всъщност това е и един основните проблеми за достигането и - колкото си по-близо до нея - толкова масата нараства и ти трябва все по-вече енергия за ускорение, като накрая необходимата енергия става безкрайност.

              И тогава с колегите коментирахме че обект с маса в покой различна от нула не би могъл да достигне скоростта на светлината, но би могъл да я "прескочи" (нещо като квантов преход) и да се движи по-бързо от светлината, само дето при скорости по-високи от тази на светлината - масата става "имагинерна" ( буквално, а не в преносен смисъл - число квадратния корен от което е отрицателно число ), и какво ще означава за един обект да има "имагинерна маса" ... така и не стигнахме до разумни изводи. Това беше с тогавашните ми знания, сега вече имам някои идеи ...
              Ако нещата са правилни от математическа гледна точка - то най-вероятно са правилни и като физика.
              Според това което клъвнах тук-там излиза че СС е не крайна а по-скоро нулевата точка за скоростите и при скорости под СС имаме познатата ни материя, при скорости над СС - материята става нещо друго, според някой - т.н тъмна материя и там (за нея) важат други физични закони, та нещата с машина на времето, тунели и т.н стават сложни и с много, много неизвестни за сега. Всъщност "тунела" по-скоро може да се разглежда като два такива прехода, от нормална в тъмна и после обратно в нормална материя. Това с времето да тече в обратна посока, не е толкова просто колкото го пишат по фантастиките. Да не забравяме и че всичко в познатата ни вселена се движи (земята се върти, освен това и около слънцето, то пък около центъра на галактиката, тя пък около и ... около ... и накрая самата вселена се разширява ) и не е геоцентрично, т.е ако се придвижиш обратно във времето с 1 секунда - то къде ли ще се появиш в пространството ?
              Fear is the path to the dark side. Fear leads to anger. Anger leads to hate. Hate leads to suffering.

              Коментар


              • #22
                От: За скороста на светлината

                Първоначално публикуван от Джордж Преглед на мнение
                Да определено цялата теория на Айнщайн е гнила, и трябва да бъде отстранена от физиката.
                Физиката обаче не е ЗЗД направено за усвояване на еврофондове и остраняването на работеща теория става само с по-добра и по-работеща теория.

                Коментар


                • #23
                  От: За скороста на светлината

                  Първоначално публикуван от Anyuser Преглед на мнение
                  ... Това с времето да тече в обратна посока, не е толкова просто колкото го пишат по фантастиките. Да не забравяме и че всичко в познатата ни вселена се движи (земята се върти, освен това и около слънцето, то пък около центъра на галактиката, тя пък около и ... около ... и накрая самата вселена се разширява ) и не е геоцентрично, т.е ако се придвижиш обратно във времето с 1 секунда - то къде ли ще се появиш в пространството ?
                  Вселената не просто не е геоцентрична, тя няма изобщо център, няма и централен часовник. Следствие - цялото движение във времето назад (ако има такова) ще прилича във всичко на движението напред. Само термодинамиката ще е малко наопаки - впрочем в актуалната физика точно термодинамиката е единственото нещо, което не е по някакъв начин симетрично спрямо времето.

                  Идеята че тъмната материя са частици по-бързи от светлината има някои недостатъци - преди всичко, нейната маса не е изобщо имагинерна, ами реална до пълна досада. Тя цялата концепция за тъмна материя произлиза от нейната маса.

                  Коментар


                  • #24
                    От: За скороста на светлината

                    п.п. отдавна не съм виждал толкова стара тема извадена от мазето.

                    Коментар


                    • #25
                      От: За скороста на светлината

                      В ТО се говори за отправни системи, та за нашата отправна система може масата да е "имагинерна" ( използвам математическия смисъл на "имагинерно" - комплексно число), ама за вселената си е реална
                      Нищо чудно от гледна точна на "тъмната материя" нашата маса да е имагинерна (т.е комплексно число или каквото му е еквивалентно при нея).

                      Съгласно теорията, "масата" изкривява пространството и наблюдаваме ефекта "гравитация". На мен все още ми е трудно да го възприема, предвид по-простото обяснение "за привличането, силите на гравитацията, гравитационни вълни и т.н", които всъщност са измеримите ефекти от това изкривяване. Малко е като възприемането на това че земята не е плоска а кръгла.

                      Обсъждането в началото на темата е започнало за адекватността на лоренцовите трансформации - за сега теорията и правилността им се потвърждават от практическите експерименти. Не е лошо че все още има по нашите земи и хора за които е интересно обсъждането на скоростта на светлината.
                      Fear is the path to the dark side. Fear leads to anger. Anger leads to hate. Hate leads to suffering.

                      Коментар


                      • #26
                        От: За скороста на светлината

                        Да. Хубаво е, че след толкова години нещо и за високите тъмни и/ или светли материи се мисли... Като гледам датите - като нищо ми е второто мнение във форума. )) И... Началото, Ясене е преди регистрацията Ясен. Не си ли щастлив, че някой ти е ъпнал възможност да участваш в Такава тема още от предишната редакция на форума )))

                        Хубаво е, ако този некропостинг показва, че има живот и извън :скара бира- вд45 с какво мезе? Не? )))
                        - Зверь, самый лютый, жалости не чужд.
                        - Я, леди, чужд. Так, значит, я не зверь.

                        Коментар


                        • #27
                          От: За скороста на светлината

                          Ето нещо по въпроса https://www.nature.com/articles/35018520#ref12

                          Коментар


                          • #28
                            От: За скороста на светлината

                            Първоначално публикуван от чудещ се Преглед на мнение
                            Ето нещо по въпроса https://www.nature.com/articles/35018520#ref12
                            Някой цяла седмица не е одобрявал нови участници. Виновни сме.

                            Но иначе - в статията се говори за граничен ефект на измерването, който в контекста на експеримента изглежда като светлина по-бърза от светлината.

                            Коментар


                            • #29
                              От: За скороста на светлината

                              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                              Някой цяла седмица не е одобрявал нови участници. Виновни сме.

                              Но иначе - в статията се говори за граничен ефект на измерването, който в контекста на експеримента изглежда като светлина по-бърза от светлината*.
                              * във вакуум
                              - Зверь, самый лютый, жалости не чужд.
                              - Я, леди, чужд. Так, значит, я не зверь.

                              Коментар


                              • #30
                                От: За скороста на светлината

                                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                                Някой цяла седмица не е одобрявал нови участници. Виновни сме.

                                Но иначе - в статията се говори за граничен ефект на измерването, който в контекста на експеримента изглежда като светлина по-бърза от светлината.
                                Не изглежда, а очевидно е измерена скорост на светлина в цезиеви пари, по бърза от скорост на светлина във вакуум.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X