Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпрос - регулиране клапаните на Фероза

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Въпрос - регулиране клапаните на Фероза

    Оспамихме темата, ама мен си ме гложди и си размишлявам Та ако детайлите имат такова топлинно разширение един спрямо друг, това ще изменя фазите на газоразпределението, т.е. колкото повече загрява, толкова по късно ще отварят клапаните и фазите на засмукване и изпускане ще стават по-къси, а на сгъстяване и работа съответно по-дълги. Ако подаването на гориво обаче си остава нормално и навременно, това означава, че всичко отива по дяволите и тоя мотор в най-добрия случай ще тресе, ще грее и ще ускорява като на верижен трактор (и ще гори като такъв). Ако някой по-подготвен теоретично може да го обясни, мисля че може да се получи полезна тема...
    "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
    Неизвестен мъдрец

    Коментар


    • #17
      До: Въпрос - регулиране клапаните на Фероза

      Сега и тук е момента "Двигателист" да се намеси ...
      Бъдете живи и здрави!

      Коментар


      • #18
        До: Въпрос - регулиране клапаните на Фероза

        Първоначално публикуван от kuzdov Преглед на мнение
        Оспамихме темата, ама мен си ме гложди и си размишлявам Та ако детайлите имат такова топлинно разширение един спрямо друг, това ще изменя фазите на газоразпределението, т.е. колкото повече загрява, толкова по късно ще отварят клапаните и фазите на засмукване и изпускане ще стават по-къси, а на сгъстяване и работа съответно по-дълги. Ако подаването на гориво обаче си остава нормално и навременно, това означава, че всичко отива по дяволите и тоя мотор в най-добрия случай ще тресе, ще грее и ще ускорява като на верижен трактор (и ще гори като такъв). Ако някой по-подготвен теоретично може да го обясни, мисля че може да се получи полезна тема...
        Разлика от 1-2 десети в отварянето/затварянето на клапаните не е толкова голяма, та да предизвика симптомите, за които си написал. Сам прецени на фона на пълното отваряне на клапана (5мм да речем), какво са 1-2 десети. А подаването на гориво дори при "старите" двигатели с карбуратор зависи от това колко "смуче" двигателя и колко е отворена клапата. А и всички реглажи (на запалване/смес и т.н.) се правят на загрял двигател (изключая клапаните, но то в общия случай се знае какво ще стане с тях като загрее), така че не виждам какво те притеснява. Известни са ти разликите, както и на всеки друг, на работа на двигателя когато е студен и загрял. Но дори и тези разлики според мен много малко се влиаят от промяна в хлабините на клапаните. А за двигатели с инжекцион, управлявани от компютри вече е безпредметно да говорим, щото имат по 10 датчика и следят всичко, като нанасят съответните корекции. Друг е въпроса че като нещо се скапе става приключение.

        Хлабините се подбират така че в предполагаемия температурен диапазон на работа на двигателя винаги да има хлабина, тоест да може да пали и при -30, както и да работи до определена температура, обикновено към 100-те градуса.
        Реглаж на клапани на въпросния двигател се прави мисля на 30000 км (мързи ме да гледам книгата сега), точно за да се избегнат големи отклонения, предизвикващи шумове и по-голямо износване. Идеалния случай е когато хлабината винаги е 0 и това е решено с хидравличните повдигачи. Те за това и така ги правят напоследък.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #19
          До: Въпрос - регулиране клапаните на Фероза

          Не съм съвсем съгласен, че 1-2 десети няма да окажат съществено влияние, особено при карбураторите, но не в това е въпросът. Притеснява ме фактът, че по логиката на книжката би трябвало топлият двигател да има по-големи температурни хлабини от студения. Тези хлабини, до колкото ми е известно, се оставят именно за да компенсират топлинното разширение на метала и двигателя като достигне работна температура, тези хлабини да станат възможно най-малки. Тогава се смята, че двигателя работи в най-добър режим и именно за това центровки на карбуратор и запалване се правят тогава. Има нещо гнило в цялата работа. Според мен става въпрос за някаква грешка в печата или някаква грешка при превода от японски на английски. Да не би да са имали предвид "Горещи климатични условия" с това "Hot condition", въпреки че работната температура на ДВГ си е все около 90 градуса и на Екватора, и в Сибир ....
          "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
          Неизвестен мъдрец

          Коментар


          • #20
            До: Въпрос - регулиране клапаните на Фероза

            Не НЯМА грешка!!!
            Не ми се рови сега .... да ти намеря на поне още 50 автомобила, регулировъчни данни и ...... все при "Топли" двигатели !!
            Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

            Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

            Коментар


            • #21
              До: Въпрос - регулиране клапаните на Фероза

              Реглажа на 16те клапана на ферозата които са на един разпределителен вал и е с кавали и кобилици е много голяма играчка (правил съм го и знам) да неговорим ,че на топъл двигател е невъзможен ,а в 90% от литературата луфта го дават само при топъл двигател дори и на капака на моита го пише луфта само при HOT колко трябва да е ама 0.20 на 0.25 на студено като го оставиш работи идеално ,а да си призная че на топло дори не съм се замислял да го проверявам колко е

              Коментар


              • #22
                До: Въпрос - регулиране клапаните на Фероза

                Няма грешка. Обяснено си е какво е "Hot condition" - с температура на двигателя, маслото и охлаждащата течност.

                По отношение на хлабините я има и обратната логика: Хлабините за студен двигател са дадени за температура 20 или 25 градуса. След като със загряването се увеличават, значи със изстиването се намаляват. Ако тръгнеш да го палиш при минус 20 градуса например хлабините ще са по-малки, съответно ако са недостатъчни клапаните няма да затварят както трябва и няма палене. А и да запали, пораженията, дето се получават от не добре затварящи клапани са добре известни.

                Колкото до 1-2те десети. Ако клапана се отваря с 5мм. 2 десети са 4 процента. Понеже се отваря и за по-кратко, айде да кажем 10 процента. Толкова е влиянието на 2-те десети. Но това не значи че ще влиза/излиза 10% по-малко горивна смес/изгорели газове. Тя зависи и от компресията и от това колко въздух пускаш да влезе през клапата, от оборотите и куп други работи. Не казвам че не указва влияние, но по моя преценка то ще е не повече от 4-5 %. А ако клапаните се отварят повече от 5мм, тогава влиянието ще е по-малко. Но тава влияние далеч няма да промени работата на двигателя в степента, която няколко поста по-горе описваш - да харчи като змей, да робати зле и да не върви.

                А двигателя се регулира на топло, просто защото в по-голяма част от времето работи при този режим. Защото е сметнат да работи в този режим.

                Айде да речем ако колата върви с 4-5% по-добре може и да се усети. Но разлика в харченето с 4-5% си е чисто субективна работа. Влиянието на различните боклуци, които сипваме за бензин според мен е сравнимо, ако не и по-голямо от тази разлика.

                Не съм някакъв опитен монтьор, та да правя твърдения и да претендирам 100% сигурност. Просто гледам нещата, с които мога да се справя сам и не изискват някакво по-особено/скъпо оборудване да си ги правя сам. И до сега не ми се е налагало да си карам колата на някой да ми оправя бакиите, виж обратното се е случвало не веднъж. А за неща, за които си трябва опит/техника и т.н. просто няма мърдане, а и често не си струва да вършиш нещо за 2 часа, при положение че човек, дето си изкарва хляба с тия работи може да го направи добре и качествено за 20 минути. Въпроса е да намериш такъв.

                Ако някой по-опитен има желание нека се намеси, да тури край на разговора, че тя стана една...
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #23
                  До: Въпрос - регулиране клапаните на Фероза

                  Първоначално публикуван от Rado__ Преглед на мнение
                  Реглажа на 16те клапана на ферозата които са на един разпределителен вал и е с кавали и кобилици е много голяма играчка (правил съм го и знам) да неговорим ,че на топъл двигател е невъзможен ,а в 90% от литературата луфта го дават само при топъл двигател дори и на капака на моита го пише луфта само при HOT колко трябва да е ама 0.20 на 0.25 на студено като го оставиш работи идеално ,а да си призная че на топло дори не съм се замислял да го проверявам колко е
                  Не виждам защо да е по-голяма играчка от всеки друг подобен двигател, освен че са повече клапани и кобилиците доста нагъсто са наблъскани. Някаква друга трудност има ли?

                  Иначе за останалото съм абсолютно съгласен. Мойте ще ги правя по същия начин. А те за студен са ясни - 0.18/0.22 и в книгата си ги пише навсякъде с добавка (reference only). Обаче пластини 0.18 и 0.22 нямам, и съответно отивам на твоя вариант - 0.20 и 0.25.

                  А ще ми е много интересно да гледам някой да ги регулира на топло. От чисто любопитство.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #24
                    До: Въпрос - регулиране клапаните на Фероза

                    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                    А ще ми е много интересно да гледам някой да ги регулира на топло. От чисто любопитство.
                    Да вдигна малко темата.

                    На тераното регулирах на топло. Там хлабини на студено хич не са и показани никъде. Приключение си е. Попарих се доволно количество пъти, 5 пъти отварях и затварях (добре поне че си бях заредил акумулаторната бормашина) и палех, за да си вдигне наново температурата.

                    А са 8 клапана, а не 16. На ферозата ще е още по-голям гърч на топло. Но както се оказа - не е невъзможно.


                    ПП: Още си благославям Tranzit-а. 2.4 дизел. Нямаше законтрящи гайки на кобилиците. Само ги нагласяш, и приключваш с въпроса. Беше с някакви странни кухи болтове в кобилиците, които вървят стегнато в резбата. Адски удобно.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Въпрос - регулиране клапаните на Фероза

                      Да споделя малко практически опит,въпреки че нямам достатъчно теоритична подготовка.Наложи се да сменим гарнитура на главата-беше изгнила.Главата я дадох за "профилактика" на майстор -Данчо-"главата" във Враца и човекът ми я направи,вкл. с регулирани клапани/не знам с какви хлабини/-готова за монтаж.Така и направихме,но двигателя не искаше никак.Измерихме и се оказа: смукателни-под 0,15 ;изпускателни 0,20. Тогава направихме настройка на студено- 0,25/0,30 и подкарах-върви идеално.Минах около двеста километра и решихме да проверим за промени в пуфтовете.Не знам точно защо,но сведохме смукателните на 0,20 -на студен мотор.Пак върви,но не знам дали си внушавам ,или е истина-като че ли колата е малко "спъната". Моля за мнение и евентуален съвет за някаква промяна,ако смятате че е нужна.
                      VENI-VIDI-VICI!

                      Коментар


                      • #26
                        От: Въпрос - регулиране клапаните на Фероза

                        Внушаваш си. Един по-калпав бензин и разликата ще е съвсем обективно осезаема. При мен в общия случай след реглаж разликата е само в малко по-тихия двигател - тракат с една идея по-малко.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Въпрос - регулиране клапаните на Фероза

                          Благодаря-прав си.Работи си ОК!
                          VENI-VIDI-VICI!

                          Коментар


                          • #28
                            От: Въпрос - регулиране клапаните на Фероза

                            Позволявам си да взема участие в тази стара тема, само защото разполагам със снимка от оригиналната табелка поставена на капака на Фероза, която има отношение и дава конкретна информация по темата:



                            Въпросният автомобил е произведен 1989 г., модел F300 с двигател HD - 95 к.с.

                            Коментар


                            • #29
                              От: До: Въпрос - регулиране клапаните на Фероза

                              Не знам тия, дето са писали книгата, как ги регулират на топъл двигател. Така или иначе трябва да стане много бързо, защото двигателя изстива сравнително бързо. Може би за не повече от 5 минути. Аз не съм толкова бърз.

                              Иначе описаната процедура е следната: Докарва се първи цилиндър до ГМТ на края на цикъла на сгъстяване, тоест когато и четирите му клапана са затворени. След това се регулират всичките му клапани и по 2 всмукателни и два изпускателни на 2 и 3-ти цилиндър. След това се завърта коляновия вал на 360 градуса и се регулират всички клапани на 4-ти цилиндър + останалите нерегулирани на 2-ри и 3-ти.
                              Има си табличка в книгата кои точно клапани при кое положение на коляновия вал се регулират.

                              Аз обаче си го правя по "класическия" начин, тоест докарвам си всеки цилиндър до ГМТ след цикъла на сгъстяване, и му регулирам всичките клапани. Верно че вала трябва да се върти 4 пъти, ама така съм си свикнал и е по-малко вероятно да сбъркам. То и като се върти вала и се гледат клапаните е повече от очевидно кой цилиндър къде е.

                              А това с намаляването на хлабините при горещ двигател: Ми явно си зависи от конструкцията на двигателя. И аз си мислех като теб, ама явно в случая не е така. Явно зависи от какво са правени клапаните, кобилиците, разпределителния вал, гнездата, които крепят кобилиците, къде е вала (долен,горен), материала на главата и т.н. Може тук да са използвани някакви измислени материали.

                              Ако някой по-опитен има да каже нещо по въпроса - моля. Или ако е правил реглаж на топло също.[/QUOTE]

                              Коментар


                              • #30
                                От: Въпрос - регулиране клапаните на Фероза

                                При положение че има дадени хлабини за горещ и студен мотор е кристално ясно какво се случва с промяна на температурата.
                                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X