Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпрос - регулиране клапаните на Фероза

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Въпрос - регулиране клапаните на Фероза

    Поздрави на форума,
    От месец и аз съм щастлив притежател на Фероза 1991г. Има и газ и върви добре. Направих диагностика на двигателя и се оказа, че има неизгоряло гориво в отработените газове. Вероятната причина са изпускателните клапани и заради това препоръчаха реглаж на клапаните.
    Въпрос 1- Препоръчайте ми сервиз / майстор, който умее тази операция. Идея за цената?
    Въпрос 2 - Намерих нова гарнитура за капака на клапаните, но там има и 4 кръгли уплатнения за свещите. Задължителна ли е и тяхната подмяна? Проблема е ,че не ги намирам отделно - само в някакъв пълен комплект с всички възможни гарнитури.
    Благодаря за всякакви напътствия по въпроса.

  • #2
    До: Въпрос - регулиране клапаните на Фероза

    Здравей,

    Не мисля, че семерингите за свещите се износват и се нуждаят от смяна освен по изключение, аз имам 2 капака за клапаните и няколко гарнитури, ротирах ги как ли не в какви ли не комбинации ама си капе масло от там просто гарнитурите които продават са много малки, много по-малки от оригиналните и не уплътняват добре.

    Споменавам това за да не се изненадаш после от теча на масло от капака на клапаните, не е фатален а просто козметично неприятен(загубата на масло е под 100 грама на 1-2-3000 КМ).

    За съжаление не мога да препоръчам друг освен Митко Фулдата в МОТО ЕКСПЕРТ в Симеоново, НО едно голямо НО, казах Митко не другите му колеги, имай го в предвид или той или търси други майстори на японци!

    Моите две стотинки

    Поздрави и късмет,
    Бъдете живи и здрави!

    Коментар


    • #3
      До: Въпрос - регулиране клапаните на Фероза

      Това чудо не е ли с ххидравлични повдигачи?Аз от ДВГ много не отбирам.
      Онзи,който не слуша съвети е обречен да слуша упреци.

      Коментар


      • #4
        До: Въпрос - регулиране клапаните на Фероза

        Здравей колега !
        Първо : Митко Фулда не е в Симеоново , а в Драгалевци ... Като тръгнеш нагоре от Околовръстен път нагоре , ще видиш сервиза вдясно . Митко би трябвало да е в задното хале .
        Второто : Ако клапаните не прилягали добре към леглата си дълго време , проста регулировка навряд ли ще помогне , за съжаление.....За да стане работа като трябва , ще се наложи сваляне на главата и припасване на клапаните към леглата .Плюс смяна и на гумичките на клапани . По принцип може да стане и в "гаражни" условия - не е толкова сложно , а и не изисква кой знае какъв инструмент . Освен това , ако не е с хидравлични повдигачи регулировка може да ти направи всеки един който се разправял с ремонта на ДВГ - та , стига да знае какво е разстояние между клапана и разпределителния вал . Тая информация предполагам би трябвало да има в интернет. Успех !
        Ни шакл, ни, тем более веревоньки, рваться не должны!!! Все должно быть настолько прочно чтобы отрывало мосты!
        Ει ςεγα ςι εδα μαματα ςαβςεμ

        Коментар


        • #5
          До: Въпрос - регулиране клапаните на Фероза

          Първоначално публикуван от Злой Преглед на мнение
          Здравей колега !
          Първо : Митко Фулда не е в Симеоново , а в Драгалевци ... Като тръгнеш нагоре от Околовръстен път нагоре , ще видиш сервиза вдясно .
          В ляво
          LZ1PER

          Коментар


          • #6
            До: Въпрос - регулиране клапаните на Фероза

            Ако мотора е 1.6 16V не е с повдигачи. Регулира се елементарно като всяка жигула, просто са повече клапаните.

            за горещ двигател:
            смукателни: 0.20-0.30мм
            изпускателни: 0.28-0.38мм

            за студен двигател:
            смукателни: 0.18мм
            изпускателни: 0.25мм

            В книгата пище че се регулират на горещ двигател, освен след основен ремонт. Ама аз поне не виждам как ще стане, щото додето ги мина всичките, двигателя ще е изстинал поне с 20 градуса.

            Другия вариант е да се регулират на студено и после само да се проверят на топло. (това също го пише в книгата).

            Аз ги регулирам на студен двигател и не се разправям повече.

            Таман тия дни ще сменям агренажен ремък и ще правя същото.

            Но и аз не мисля че там ти е проблема. Нещо друго е. Да и мернат там компресия, туй-онуй. Има бая варианти. И евтини и скъпи.

            Карбураторна ли е или инжекция?
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #7
              До: Въпрос - регулиране клапаните на Фероза

              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
              за горещ двигател:
              смукателни: 0.20-0.30мм
              изпускателни: 0.28-0.38мм

              за студен двигател:
              смукателни: 0.18мм
              изпускателни: 0.25мм
              Хм, нещо аз ли бъркам... Не трябва ли да са обратно? След като загрее двигателя, хлабината да намалява?

              Коментар


              • #8
                До: Въпрос - регулиране клапаните на Фероза

                И не се ли регулират клапани само при студен двигател?!
                В книгата пище че се регулират на горещ двигател, освен след основен ремонт.
                За пръв път чувам клапани да се регулират при горещ двигател
                "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
                Неизвестен мъдрец

                Коментар


                • #9
                  До: Въпрос - регулиране клапаните на Фероза

                  за горещ двигател:
                  смукателни: 0.25мм
                  изпускателни: 0.33мм

                  Това е !!!!

                  А за колегата Куздов ... прочети още някое ръководство за ремонт и ..... ще видиш !!!!!!
                  Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

                  Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

                  Коментар


                  • #10
                    До: Въпрос - регулиране клапаните на Фероза

                    Първоначално публикуван от kuzdov Преглед на мнение
                    И не се ли регулират клапани само при студен двигател?!

                    За пръв път чувам клапани да се регулират при горещ двигател

                    И аз така. Обаче така пише.

                    За справка: http://www.warfs.org/manuals/F300-EM...Mechanical.pdf

                    Иначе и аз ще ги регулиурам на студен. По хлабините за студен двигател. Хич и няма да се разправям и да ги проверявам после. Не ми се ще да се попаря.

                    Не знам тия, дето са писали книгата, как ги регулират на топъл двигател. Така или иначе трябва да стане много бързо, защото двигателя изстива сравнително бързо. Може би за не повече от 5 минути. Аз не съм толкова бърз.

                    Иначе описаната процедура е следната: Докарва се първи цилиндър до ГМТ на края на цикъла на сгъстяване, тоест когато и четирите му клапана са затворени. След това се регулират всичките му клапани и по 2 всмукателни и два изпускателни на 2 и 3-ти цилиндър. След това се завърта коляновия вал на 360 градуса и се регулират всички клапани на 4-ти цилиндър + останалите нерегулирани на 2-ри и 3-ти.
                    Има си табличка в книгата кои точно клапани при кое положение на коляновия вал се регулират.

                    Аз обаче си го правя по "класическия" начин, тоест докарвам си всеки цилиндър до ГМТ след цикъла на сгъстяване, и му регулирам всичките клапани. Верно че вала трябва да се върти 4 пъти, ама така съм си свикнал и е по-малко вероятно да сбъркам. То и като се върти вала и се гледат клапаните е повече от очевидно кой цилиндър къде е.

                    А това с намаляването на хлабините при горещ двигател: Ми явно си зависи от конструкцията на двигателя. И аз си мислех като теб, ама явно в случая не е така. Явно зависи от какво са правени клапаните, кобилиците, разпределителния вал, гнездата, които крепят кобилиците, къде е вала (долен,горен), материала на главата и т.н. Може тук да са използвани някакви измислени материали.

                    Ако някой по-опитен има да каже нещо по въпроса - моля. Или ако е правил реглаж на топло също.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #11
                      Re: Въпрос - регулиране клапаните на Фероза

                      Момчета, благодарности за информацията. Дано нещата се оправят само с реглажа.
                      SparkyBG, какво друго подозираш, че може да бъде? Аз ходих във фирмения сервиз на Дайхатцу и там на диагностиката на двигателя откриха, че в отработените газове има повече въглеводороди отколкото трябва. така сметнаха, че може би някои изпескателен клапан не затваря добре и ме посъветваха за реглажа. Аз дори исках да го направят там и веднага, но те нямали гарнитури (!!??), а и мотора трябвало да изстине. Взеха ми 30 лв и ме пуснаха да си търся гарнитура.
                      Два извода: 1. Първото ми впечътление от сервиза Дайхатцу не е добро. 2. И те явно регулират на студен двигател.
                      Само за информация, за същата диагностика в газ сервиза на Аргус ми взеха 15 лв. и също ме посъветваха за реглаж на клапаните и след това мерене на компресията.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Въпрос - регулиране клапаните на Фероза

                        Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                        .... с намаляването на хлабините при горещ двигател...
                        Да ама те се увеличават....
                        за горещ двигател:
                        смукателни: 0.20-0.30мм
                        изпускателни: 0.28-0.38мм
                        за студен двигател:
                        смукателни: 0.18мм
                        изпускателни: 0.25мм
                        До колкото си спомням, за "студен" се смята двигател с температура 25 градуса.
                        Кой двигател е "горещ" и как ще се задържи достатъчно дълго в "горещо" състояние и монтьора с азбестови ръкавици ли ще регулира клапаните? Наистина пише (Hot condition) в инструкцията, ама на мен пак ми се струва невероятно и непрактично. И какъв ще да е тоя метал, от който са направени клапаните, дето се свива от топлина ?
                        "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
                        Неизвестен мъдрец

                        Коментар


                        • #13
                          До: Въпрос - регулиране клапаните на Фероза

                          До Delcho: Ми нека ги регулират. Това че ги регулират на студено да не те притеснява. Всички, които съм виждал регулират на студено. И аз бях безкрайно учуден че в книгата пише че трябва на топло. Нека мернат и компресията после. По това каква е компресията и има ли големи разлики между цилиндрите може да се съди за техническото състояние на цилиндрите и клапаните. Ако и там всичко е наред може да са замърсени дюзи например. Може да се е скихал регулатора на налягане на горивото за дюзите, може и помпата да е (малко вероятно). Може да е кофти момента на запалване. Може да са кофти свещи. Може да са кофти кабели за свещи/делко/бобина. Нещата до тук всеки по-кадърен майстор с подходящо оборудване може да ги прецени за най-много 1 час.

                          Ако обаче всичко е в норма, стигаме до електрониката.
                          Може да е някой от датчиците на инжекциона - има един куп такива. В книжката си е описано кой как се проверява. Общо взето ти трябва само мултицет и доста търпение. Не знам дали има читав майстор, който да свърши всичко това, по простата причина че е доста играчка. Съответно би струвало доста пари.


                          А това че компютъра не връща никакви грешки не винаги значи че всичко е наред.

                          Ако колата си я купил току-що ти препоръчвам да смениш стандартните неща (ако вече не си го направил) - всички филтри/ремъци/ролка агр.ремък/масло/свещи. Аз бих сменил и капачката и палеца на делкото и кабели на свещите и от бобината до делкото, макар че ако са в добро състояние не е задължително. След това реглаж на клапани и на запалване.

                          И чак след това да се правят всички останали еквилибристики, ако нещо не е наред.

                          Първоначално публикуван от kuzdov Преглед на мнение
                          Да ама те се увеличават....
                          ...И какъв ще да е тоя метал, от който са направени клапаните, дето се свива от топлина ?
                          Такъв метал естествено няма. Въпросът е чарковете един спрямо друг как се разширяват. От там се увеличава/намалява хлабината. Не твърдя че има двигател, на който хлабините намаляват като загрее - не знам дали има. Но във всеки случай е възможно да се направи, стига да има далавера от тая работа. Не съм се замислял за тия неща, по простата причина че до сега винаги съм регулирал на студен двигател със съответните хлабини за студен двигател и въобще не ме е интересувало друго. И за пръв път виждам двигател, за който в ръководството е указано да се регулира на топъл двигател. Това е. Проблема с хлабините е решен с хидравличните повдигачи. Друг е въпроса че и там вероятно има и за и против.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Въпрос - регулиране клапаните на Фероза

                            Ако изпускателните клапани не затварят плътно много бързо прегряват и се прояжда метала.Започва да духа в аспуха неравномерно на тласъци и този цилиндър работи неефикасно.Най-вероятно не е от клапани при положение, че колата върви добре

                            Коментар


                            • #15
                              До: Въпрос - регулиране клапаните на Фероза

                              Тъй де, мерват една компресия и всичко се вижда. Има и начини да се провери дали е от клапани или от друго без да се разглобява двигателя. Не съм го правил, ама доколкото знам се сипва малко масълце през отвора на свещта и ако положението е същото, значи е клапан. Ма то и главата да се махне не е кой-знае каква философия. Един ключ трябва само.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X