Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Къщата на Ник Николов.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Къщата на Ник Николов.

    Не знам колко от вас знаят, но нашия приятел Ник Николов си взе къща на село. Идеята му е да се научи да живее и на село - да научи какво защо и как.
    Та ...
    Не случайно отварям темата в този раздел.
    За него "новата играчка" си е тренировка за оцеляване в екстремни условия.
    Както сме говорили и преди, ежедневието за едни си е екстремно оцеляване за други, които не са живели в подобна "дружелюбна среда". И наистина - наблюдавам отстрани начина му на действие и опитите му да се справи с очевидно непривичната му ситуация.
    За сега подходът е "питай различни хора и си избери това, на което си свикнал и ти се струва най-правилно".
    Този подход винаги е нож с две остриета. Основния му недостатък е в това, че разчиташ за опитност от друг вид и друга среда, за да вземеш решение. Когато можеш да си го позволиш (както е в неговия случай) това е един добър вариант "да се пробваш по твоя начин" и да видиш потенциалите от друга страна. В ситуация на реално оцеляване (каквато би могла да е неговата ситуация при други обстоятелства) този подход би довел до катастрофично забавяне и вземане на погрешни решения, които (с оглед на климата и/или други специфични условия) биха могли да се окажат и животоопасни.
    И така, седя си и си разсъждавам, какъв подход бихте приели попадайки в непривична обстановка. Какви съвети бихте дали на Ники относно оцеляването му в зимните условия на село. Кое е важно и кое не. Кого да пита и на кого да не се доверява. Кое да промени в начина си на усещане на света и кое да остави същото ...

    П.П. Ники, твоята къща и твоята играчка са много полезни като философия на преместването (а добре е да се знае, че движението е ключа към оцеляването според много от "авторитетите" ), така че не се обиждай, моля, за дето пускам темата, като използвам за пример твоята къща.
    Последно редактирано от upi; 07-12-13, 01:02.
    Ако не свършва добре, значи не е свършило!
    0888 315 794
    LZ1UPI
    A1 (Rh+)

  • #2
    От: Къщата на Ник Николов.

    ... интересна тема!
    не е преместваема, там ще си седи, така ли?
    и сега въпросите евент. са: какво, колко, кога, как, защо, с кого... и т.н.

    Коментар


    • #3
      От: Къщата на Ник Николов.

      Интересно .....да се абонирам
      На нас клиренс ни трябва , не скорост

      Коментар


      • #4
        От: Къщата на Ник Николов.

        Първоначално публикуван от upi Преглед на мнение
        Не знам колко от вас знаят, но нашия приятел Ник Николов си взе къща на село. Идеята му е да се научи да живее и на село - да научи какво защо и как.

        ... ... ...

        П.П. Ники, твоята къща и твоята играчка са много полезни като философия на преместването (а добре е да се знае, че движението е ключа към оцеляването според много от "авторитетите" ), така че не се обиждай, моля, за дето пускам темата, като използвам за пример твоята къща.
        За обиди - не знам, но за протокола - адаша Николов знае ли за тази тема, и одобрявал ли е публикуването и ?

        Останал съм с впечатлението че когато иска да сподели нещо относно нови придобивки и развитието им - споделя сам в нарочни теми. А точно нов дом и нови житейски избори са неща достатъчно дълбоко лични та да очаквам да ги видя споделени от засегнатото лице лично, ако е решил че има нещо за споделяне.

        Просто питам. Ако темата е съгласувана предварително моля да бъда извинен.
        Последно редактирано от Goblin; 07-12-13, 06:40.
        Издъних се на Тюринг теста

        Коментар


        • #5
          От: Къщата на Ник Николов.

          Първо да му е честита новата придобивка.
          Такааа,значи на село първо трябва да си осигури топлото,като за целта му трябва кофтор,кюмбе или по-разбираемо-една печка тип чудо .Щото практиката показва,че на село на тока много,много не може да се разчита.Първо волтажа не е съвсем както трябва,а отделно спира когато не трябва и следва"абе студено ми е бе".След като осигури кюмбето,взима едно шише "пърцуца", намира местния пъдарин и се разбират как стои въпроса с дървата в района-щото ако купува от готовите на пале-ще му излезе златно топлото.
          Вече топлото е осигурено и трябва да се мисли за манджата.Там фантастико и денонощни магазини няма,т.е.не може прибирайки се да купиш нещо и да хапнеш на бързо.Значи трябва да има запас от храна,и да се научи да готви/ако не се е научил/.Или казано по друг начин,фризера и килера-пълни.
          Отделно на село трябва в двора да има и зло куче-да обажда и да спира неканени гости.

          Забравих най-важното.Да викне дедо поп да освети къщата и да почерпи.

          Коментар


          • #6
            От: Къщата на Ник Николов.

            Ако имаше начин да си изкарвам хляба на село отдавна да съм забягнал на там . Просто професията и работата са ми такива а със съвременната функция на селския ковач няма да изкараш достатъчно за прехраната .
            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

            Коментар


            • #7
              От: Къщата на Ник Николов.

              Аха ! Докато не оправя тоалетната, нямам много време да пиша, че гол гъз на сняг не само студенее, но и от далеч се вижда. После ще продължим споделянето, като от работилноцата, без да се крият грешките.
              Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

              Коментар


              • #8
                От: Къщата на Ник Николов.

                Малко снимчици няма ли да пуснете

                Коментар


                • #9
                  От: Къщата на Ник Николов.

                  Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
                  Аха ! Докато не оправя тоалетната, нямам много време да пиша, че гол гъз на сняг не само студенее, но и от далеч се вижда. После ще продължим споделянето, като от работилноцата, без да се крият грешките.
                  Свиркай, ако трябва мисловна помощ, че след 15месеца ремонт в къщи посъбрах бая опит.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Къщата на Ник Николов.

                    Доколкото го познавам, не е от хората които прилагат чужди решения, а е от хората които трябва да си направят собствените грешки.

                    А и забелязвам, че тук често наричаме оцеляване това което за бабите на село си е нормалния начин на живот.

                    Ние в общия случай гледаме по три пъти на ден какво ще е времето по приложението в смартфона, а те просто си знаят, че от ноември до края на март е студено. Просто много различна гледна точка и философия...
                    "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Къщата на Ник Николов.

                      За човек който не е живял на село може да бъде от приключение през заигравка до оцеляване. Както Илийката по-горе написа пък и аз му подхвърлих онзи ден да разчиташ на електричество за топлото през зимата на село си е грешка. Трябва си алтернатива. Кюмбе ли ще е, локално парно, камина- трябва си, но съм сигурен че и сам ще стигне до този извод. Понеже знам къде е локацията друго ми е чудно, що като има въглища на един ..таковата... място и можеш да си имаш от тях в изобилие и почти без пари, народа унищожава гората?! Трябва да се мисли и за воден резерв че се случва, особено през лятото, често да няма вода... и още и още все в този ред мисли.
                      Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                      Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                      В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                      Коментар


                      • #12
                        От: Къщата на Ник Николов.

                        За оцеляване, сигурно ще оцелее.
                        Но мисля, по-полезен за практиката експеримент би бил, пълноценното адаптиране на съвременния градски човек към условията на село.
                        Това за което и sek.1 споменва, че за повечето от нас градът е източник на препитание и средства за съществуване.
                        Дали е възможно просто ей така, хоп, и започваме живот на село?
                        Според мен е необходим един определен период, за да се завърти цикъла, и пак не се знае дали ще се получи.
                        Но щом старите са го могли, би трябвало и ние да го можем.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Къщата на Ник Николов.

                          Честита придобивка! Сутрин да те будят птички вместо клаксони е безценно.
                          С какви екстри разполага къщата? Има ли ток, вода, далеч ли е от голямо населено място? Под оцеляване подразбира ли се създаване на комфорт, например генератор за ток, хидрофор като резерви и т.н.?
                          По-добре в Хайлукса, отколкото в хайлайфа...

                          Коментар


                          • #14
                            От: Къщата на Ник Николов.

                            Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
                            Трябва да се мисли и за воден резерв че се случва, особено през лятото, често да няма вода..
                            Водния резерв сега е лесна работа,поне на пазара има всичко,а не като едно време да се чудиш от къде да си набавиш необходимото.Една пластмасова бака/има ги по околовръстното колкото и каквито щеш/от 1 до 4 кубика,един хидрофор,автоматична пълначка и нема никакви грижи с водата.А ако има кладенец е още по лесно,но трябва да даде да се изследва водата.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Къщата на Ник Николов.

                              При наличие на течаща вода е задължително да има резерв - резервоар с хидрофор. Обемът вече зависи от това колко често и за колко дълго се очаква прекъсване (засушаване, авария) и разбира се от консумираната вода. Резервоара е най-добре да се разположи вътре в къщата (мазе) или пристроено помещение, за да се защитава срещу замръзване. Добре е при възможност да се направи и сондаж - още един водоизточник, най-малкото за поливане лятото.
                              Ако има изградена ВиК е нужно да се подменят тръбите и да им се сложи изолация. Зимно време водата в тръбите изстива за едно сапунисване време Външната чешма и кранове е добре да се отделят със спирателен кран, който да се спира преди зимата и водата да се източва. Спестява се едно зазимяване.
                              Отоплението трябва да е на дърва или пелети. Тока в селата е ненадежден и може да се използва за "ударно" затопляне на помещенията с печки-духалки, но не и постоянно. Хубаво е да се помисли и за бойлер на газ/дърва за резерва.
                              По-добре в Хайлукса, отколкото в хайлайфа...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X