Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Къщата на Ник Николов.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Къщата на Ник Николов.

    Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
    Как си представям последователността от операции.
    1. да отстраня всички разпарчатосани остатъци от бетон.
    2. да мина цимента с пароструйката, докато махна позеленяването от цимента .
    3. да обработя стърчащите ръждиви арматури с Вюрт - това е силно под въпрос ???
    4. да скова кофраж, може би да поставя една допълнителна арматура отдолу под перваза за увеличаване на дебелината му с 50мм ???
    5. да налея рядък циментов разтвор без варови съставки ???? /незнам какъв и в какви пропорции/ до попълване на гредите и первазите и от долу.
    6. да замажа плочата на терасата отдолу с циментова замазка, докато се скрият арматурите.
    7. да залея повърхността на терасата с циментова замазка - 20,30 мм и да я подравня с мастар.
    8. след изсъхване да залепя изолиращи плоскости с дебелина 30 мм от зеления фибран отгоре отдолу с лепило за EPS, и да облека гредите.
    9. следва нова заливка - не знам с какво и каква дебелина, за да не се пука от фибрана.. Трябва да се осигури ъгъл на наклон за оттичане. Не зная дали трябва да вградя в заливката арматурна мрежа за усилване ?
    10. След изсъхване да се лепят плочките с дистанционери от 5 мм и с гъвкаво лепило, което да поема разширения и свивания от температурни промени.

    Въпроси.
    1. Трябва ли да се прави нещо специално за влагоизолация особено върху терасата на последния етаж ? Воалити, асфалтови замазки, насмолени хартии ?
    2. Оформяне на ъглите на перваза с нещо като стрехи от подаваща се плочка /размер ?/, прави се някакъв жлеб от долната страна - ама как и на каква машина ?
    3. Някой ако може да препоръча материали ?
    Събирам съвети И разчитам на тях.
    1. Чисти, но не се престаравай, защото „кръпката“ е невъзможно да се получи като монолитна и неразделна част от плочата. Колкото е по-малка - толкова по-добре.
    2. Колкото по чиста е основата - толкова по-добре. Дали с пароструйка (тя ти е запазена марка ), дали механично, дали както и да е - чисти.
    3. Това е безсмислено (даже вреди). Бетонът сам по себеси е най-добрата антикорозионна защита за случая. Механично почисти само дебелата, подкожушена, многослойна ръжда на люспи.
    4. Кофраж ще ти трябва. Трябва да подлееш всичките обрушени чела. Допълнителна армировка не е необходима.
    5. За „варовите съставки“ няма да навлизам в подробности, защото строителната химия не те интересува дотам. Бетон, с фракция на инертните материали до макс. 10мм и цимент поне 400кг/куб. м е нужният ти материал.
    6. Да, непокрита армировка не трябва да остане.
    7. Замазки за изравняване и наклон са необходими.
    8. Термоизолацията е главната ти цел (доколкото те разбирам). От какви материали, по каква технология и т. н. е въпрос на цялостна концепция.
    9. Трябва ти и хидроизолация (на терасите по всички етажи!) със съответните наклони, водооткапи и пр. Всъщност, термоизолацията и хидроизолацията технологично вървят успоредно и взаимно се обуславят.
    10. Да, става въпрос за армирано лепило (с фибри) колкото по-качествено - толкова по-добре. Цените не са радикално различни.


    1. Хидроизолацията е задължителна както стана въпрос.
    2. Това с надстърчащите плочки и канал отдолу е реализируемо с естествен камък (не защото е естествен, а защото плочките трябва да са поне 2 см дебели за целта). Водоткапването трябва да се реши в комплекс със мазилките, обличане, или не на челата и т. н. Възможно е и решение с наклони навътре, сифони и водостоци.
    3. Материалите са част от цялата технология (сега покрай рекламните дипляни му викат система) и са в зависимост от нея.

    Защо питаш за инструменти и оборудване. Те са ти нужни, ако смяташ да си го правиш лично, но в резултат на прочетеното съм с убеждение, че не си в състояние (извинявай и не се обиждай, но е така). Инак, за 1500лв можеш да си купиш „лизгачка“ Сири, електрическа машина с плот не ти е особено необходима, по-съществено е едно флексче (но в този бюджет има и за трите).

    пп
    Като цяло. Терасите са нещо, което предстои да направиш - разбира се. Но те не са това, с което е адекватно да започнеш (особено облицовката/настилката им)! Почни с покрива. Направи разните преустройства, които предвиждаш (значи - и предвиди ги) - нещо там комини, помещения (стени). Всевъзможните инсталации - ел, ВиК, ОиВ, охранителна, разни дублиращи и резервни. Нали си сървайвалист - виж там агрегат, хидрофор със съд, локално ел. и топло-производство. Къде, как, връзки. Следва дограма. Мазилки, в комбинация с изолации. Това е много-много работа, пари, организация и планиране. Накрая - ще си лепиш плочки и ще си подреждаш саксиите (изобщо - „лустро“).

    ппII
    Ако решиш, че бих могъл да съм от полза - нямам против да се разходя до Владая (или където е всъщност).
    Последно редактирано от davc; 29-03-14, 11:31.
    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

    Коментар


    • От: Къщата на Ник Николов.

      Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
      Имам резачка с мотор и водна баня. Няма да ми трябва в близко време.
      Поздрави!
      По съвет на колегите, ще опитам да я ползвам.
      Благодаря !
      Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

      Коментар


      • От: Къщата на Ник Николов.

        Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
        ....Защо питаш за инструменти и оборудване. Те са ти нужни, ако смяташ да си го правиш лично, но в резултат на прочетеното съм с убеждение, че не си в състояние (извинявай и не се обиждай, но е така). ....
        Абсолютно вярно е, че не съм в състояние. Но смятам да си поиграя и на тази игра, след като се наиграх на "камиончета и сервизи". .
        Тоест ще е по същата схема, нещата които не мога да направя сам, ще ги прави друг - но аз решавам.

        Рискувам да натворя камара глупости - но нали в това е кефа.

        Пък и нали се съветвам тук.
        Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

        Коментар


        • От: Къщата на Ник Николов.

          Първоначално публикуван от danvan_ Преглед на мнение
          Още нещо - ако ще правиш навес, ще ти пратя чертеж как съм си правил този:..
          Това е интересно, обаче при мен навесът се пада под ъгъла на двускатния покрив. В краищата на терасата височината на стрехата е 1.50 м. В средата над 3 м.
          Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

          Коментар


          • От: Къщата на Ник Николов.

            Първоначално публикуван от Джамбазов Преглед на мнение
            Близо си. Това с цимента го отпиши. Няма дебелина, няма да направи добра спойка и ще се отлепи. Отделно ти трябва бетонобъркачка и някой корав и глупав да носи. Отделно има вероятност да прегори.
            Бетонобъркачка имам. Върти чувалче 25 кг цимент и още 3 пропорции пясък безгрижно.
            Относно глупака за носене отговора е: - Тъй вярно ! Аз съм.
            Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

            Коментар


            • От: Къщата на Ник Николов.

              Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
              Това е интересно, обаче при мен навесът се пада под ъгъла на двускатния покрив. В краищата на терасата височината на стрехата е 1.50 м. В средата над 3 м.
              Технически не е проблем, навесът е налълно независим от покрива. Не знам обаче дали естетически ще изглежда добре.
              Grand Cherokee 4.7 Quadra Drive Limited (WJ) 2002
              Audi A6 2.7 TDI (4F) 2008

              0885372997 - Дани

              Коментар


              • От: Къщата на Ник Николов.

                Първоначално публикуван от danvan_ Преглед на мнение
                Технически не е проблем, навесът е налълно независим от покрива. Не знам обаче дали естетически ще изглежда добре.
                Покрива - респективно навеса ги планирам за Август, живот и здраве. Че най няма дъжд през този месец.
                Тогава ще му мисля.

                За сега решавам, че ще намажа терасите с белина по съвет на колегата D.Dimitrov, следва миене с пароструйка след 1/2 час, следва "бетонно мляко" - ще питам Станьо /SEK1/ какво значи това и в какви пропорции. След това циментова заливка с телена арматура и оформен наклон. Как се оформя наколона и колко градуса ? Каква дебелина да е заливката ? Терасите са 8м дълги и 1.82 широки.
                По нататък изолация и.т.н.
                Все още имам маса неяснотии по технологията.
                Всичко това касае повърхностна обработка на терасите.

                Що се отнася до кофраж с дължина 8 метра за възстановяване праговете на терасите - хал хабер си нямам. Такива дълги дъски не се намират. Явно ще трябва снадка една или две. Защото знам, че бетона е добре да се отлива нацяло.
                Може би ще трябва да си намеря кофражисти, скеле и да поръчам бетоновоз с бетон помпа, че да ги отпраска наведнъж.
                Последно редактирано от Nik Nikolov; 29-03-14, 12:23.
                Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                Коментар


                • От: Къщата на Ник Николов.

                  Първоначално публикуван от danvan_ Преглед на мнение
                  Моите 5 стинки:

                  Не махай никакви ръжди - от стари арматуристи знам, че колкото е по ръждясала арматура, толкова по здраво залепва бетона към нея
                  Това ти го е казал някой мързеливец, или неграмотник (възможно и двете едновременно).
                  Бетонът наистина предпазва от корозия, та дори „чисти“ съществуващи окиси, но е допустимо (по никакъв начин - желателно. или препоръчително) да има единствено минимално количество повърхностни такива по армировката при влагане. Стоманобетонът, по същество е композит - компонентите му работят в комплекс. При наличие на слой окиси, в последствие на тяхно място остава кухина. В следствие - нито стоманата и бетонът работят заедно (независимо от „закотвянето“), нито антикорозионният ефект на алкалната реакция има значение. Частен случай е когато по желязото има язви от корозия, но самата ръжда е премахната, тогава желязото напрактика представлява рифелно (или прищипано) такова, но трябва да се вземе предвид, че ефективният му диаметър е най-малкия резултатен.
                  Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                  Коментар


                  • От: Къщата на Ник Николов.

                    Повдигнати са много въпроси заедно и съществува риск от размиване на осмисляне на отговорите. Предлагам нещата да се обсъждат по детайли.
                    Щом терасите са приоритет: първо да се реши отводняването-накъде да отива водата. Свободното изливане винаги ще води до подобни резултати.Другият начин е с периферен борд/не е задължително да е облечен с плочки/, съответно вътрешно терасно отводняване със сифони. По снимка ми се видя че ще има височина за целта под парапета.Ако не-лесно се повдига.
                    Ако се приеме този вариант , тогава си заслужава да се обсъди как и с какво точно се изпълнява борда,с най-малко разходи.
                    Оттам ще произлязат и наклони на замазки и плочки.
                    Иначе почистването-ние се справяме с подобни плесени с кислол.
                    Контактен грунд преди замазката е задължителен.Каквото и да се чисти, основата си остава в категорията "критична".
                    Плочките с техните фуги, наклони,лепила,уплътнители,цокли и прочее -като се избистри горната концепция.

                    Коментар


                    • От: Къщата на Ник Николов.

                      Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
                      Как се оформя наколона и колко градуса ?
                      Най-много 1см на 1 метър.
                      Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

                      Коментар


                      • От: Къщата на Ник Николов.

                        Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
                        Е сега вече се запролети.
                        Повече няма основания за мързелуване.
                        Започвам две неща по къщата.
                        1. Има три тераси. Те са отлети заедно с бетонните плочи на къщата и представляват нещо като топлообменен радиатор с ребрата напред.
                        Приготвил съм им ей тези плочки.

                        ..

                        Следва....
                        Същото съм го играл с три тераси.Едната също около 9 метра.Само че нямах много плесен, но не е проблем да се изчисти.Иначе отпред челата им се прави кофражчето и се наливат, преди това тук-там е поизчукано.Също налепих гранитогрес, става доста прилично.Ще стане добре!Успех!

                        И аз след седмица започвам - като начало с вътрешните замазки.Порядъка при мен ще е следният - замазки, конзоли и кутии(ел.инсталацията), окачените тавани, плочките в баня и тоалетна и подготовка за боядисване.Междувременно ще налепя подпрозоречните камъни и ще облицовам комините.

                        М/у другото къде ти се намира къщата, ако не е тайна.
                        Последно редактирано от Чавдар (V93); 29-03-14, 17:34. Причина: Повторение на снимките
                        Всеки трети е шести

                        Коментар


                        • От: Къщата на Ник Николов.

                          Бъди сигурен ,че удоволствието да си правиш сам нещата ,и да виждаш как напредваш е безценно.
                          Аз вече една година съм зарибен и мога да те приветствам само.
                          Не ги слушай,инструментите са много ценно нещо.Купувай смело.
                          Никога не съм съжалявал за пари похарчени за скъп инструмент,винаги ми се е отплащал.

                          П.П.Как смяташ да се справиш със ''блиндирането''? Мен също ме гризе тая мисъл.
                          Но все пак не искам да мяза на Алкатраз !
                          Поздрави,успех !

                          Коментар


                          • От: Къщата на Ник Николов.

                            Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
                            ...ако налепя стените, след това плочките, ще трябва да започват от външната мазилка на изолационното покритие...
                            А точно така трябва да бъде! Плочките не са конструктивен елемент, те са просто облицовка - слагат се накрая, най-отгоре. Плочки в обема на изолациите по стените нарушават тяхната цялост и функционалност, най-малкото - ще вкарват влага и вода, както и да обработваш фугите.
                            След като заздравиш конструкцията (подлееш обрушеното и пр.), следва замазка за изравняване (не задължително армирана), изолации (всички предполагани видове според конкретно избраните технологии), замазка за наклон (задължително армирана и максимално масивна). Всичко това, успоредно с работите по фасадата. Накрая облицовките.
                            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                            Коментар


                            • От: Къщата на Ник Николов.

                              Препоръчвам този продукт за обработване на арматурата:

                              http://www.mapei.com/BG-BG/%D0%9F%D1...%D0%B8/MAPEFER

                              Почистваш с телена четка и мажеш.
                              Използвал съм го в Италия много пъти.

                              Иначе съм съгласен с колегата по-горе. Плочките последни и задължително цокъл.
                              Първо се фугират плочките плътно по стената, след това се лепи цокъла и се фугира и той.
                              Стандартния наклон е 1см на 2м, но можеш да направиш см на метър за по-сигурно.


                              ПП: За да си улесниш кофража, аз бих кофрирал без ръб за откапване.
                              По външния контур лепиш плочи от врачански варовик (щото са най-евтини) с оформен преден ръб и канал за откапване отдолу.
                              Навътре си редиш гранитогреса.
                              Your conscience is all you can take to your grave.

                              Коментар


                              • От: Къщата на Ник Николов.

                                Ето какво имах предвид.
                                На втората скица е с обработен варовик.
                                На третата е с Мапеграут и машинна мазилка.
                                На първата, директно кофрираш по този начин и отливаш с по-рядък бетон със средна гранулометрия и почукваш усърдно по кофража, за да се получи откапващия ръб.


                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00634.jpg
Прегледи:1
Размер:57.9 КБ
ID:5575114


                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00632.jpg
Прегледи:1
Размер:64.9 КБ
ID:5575112


                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00633.jpg
Прегледи:1
Размер:61.6 КБ
ID:5575113
                                Your conscience is all you can take to your grave.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X