Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Проект мини ТЕЦ

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Проект мини ТЕЦ

    Здравейте колеги,
    вече порядъчно облъчен от темите за препърството, автономията и подготовката за живота след... ми се яви следната идея. Как да си направя установка, при която двигателя да е с външно горене, като за гориво ще се използва дърва,въглища,биомаса, масло,нафта и всичко което може да гори. Двигателя (парен или парна турбинка) ще се използва за да върти генератор за ток, като и ще си има ВОМ (силоотводен механизъм) за да може да се закача нещо "хардуерно" (помпа,резачка и др.) . Цялата система е хубаво да е на една рама или шаси,което да е буксирно, за да може да се мести по предназначение. Или систематизирано:
    1. парен бутален двигател или парна турбина
    2. мощност - 5-7 kW
    3. да е с възможност за транспорт
    4. да е просто за употреба и лесно за ремонт
    5. да може да се произведе в полузаводски услови - имам струг,фреза, шлайф и др.

    Някой мислил ли е по въпроса и ако не дайте да го измислим заедно

  • #2
    От: Проект мини ТЕЦ

    Аз съм го мислил и даже коментирахме тук. Понеже имам газопровод до вкъщи го мислех на метан с ДВГ от шкода- наличен. Та да ползвам отпадъчната топлина за отопление. Опрях до сфазиране с мрежата и най-вече до обратната продажба на излишъците и спрях да мисля. Може и да не съм прав.
    0888932647

    Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

    Коментар


    • #3
      От: Проект мини ТЕЦ

      Първоначално публикуван от Жоро Нешев Преглед на мнение
      Аз съм го мислил и даже коментирахме тук. Понеже имам газопровод до вкъщи го мислех на метан с ДВГ от шкода- наличен. Та да ползвам отпадъчната топлина за отопление. Опрях до сфазиране с мрежата и най-вече до обратната продажба на излишъците и спрях да мисля. Може и да не съм прав.
      Доста скъп ще ти излезе тока. Колко киловата мислиш че може да произведеш по този начин, че дори да имаш за продаване на НЕК. Това по скоро би било удачно за аварийни ситуации да си осигуриш тока за в къщи, макар и по скъпо.
      Всъщност правил ли си някаква калкулация за евентуалните ползи от топлина и ток?

      Коментар


      • #4
        От: Проект мини ТЕЦ

        Колко ще ти струва киловатчас? Ако е по-евтин от този на доставчика ползвай за лични нужди.
        П.П. Писали сме заедно с piron45. Споделям мнението му.
        Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

        "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

        Коментар


        • #5
          От: Проект мини ТЕЦ

          ... някъде съм чел за минимум часове работа през годината - 4000 часа и повече, за да се изплащат инвестиции.

          Коментар


          • #6
            От: Проект мини ТЕЦ

            А не беше ли измислил някой /или съм го чувал някъде/ - монтира се подходяща по размер турбина на климатика и перката я върти с което произвежда електроенергия?
            Когато помагаш на другите, помагаш на себе си.
            Стефан Арзатов

            Коментар


            • #7
              От: Проект мини ТЕЦ

              Първоначално публикуван от g_n_l Преглед на мнение
              Здравейте колеги,
              вече порядъчно облъчен от темите за препърството, автономията и подготовката за живота след... ми се яви следната идея. Как да си направя установка, при която двигателя да е с външно горене, като за гориво ще се използва дърва,въглища,биомаса, масло,нафта и всичко което може да гори. Двигателя (парен или парна турбинка) ще се използва за да върти генератор за ток, като и ще си има ВОМ (силоотводен механизъм) за да може да се закача нещо "хардуерно" (помпа,резачка и др.) . Цялата система е хубаво да е на една рама или шаси,което да е буксирно, за да може да се мести по предназначение. Или систематизирано:
              1. парен бутален двигател или парна турбина
              2. мощност - 5-7 kW
              3. да е с възможност за транспорт
              4. да е просто за употреба и лесно за ремонт
              5. да може да се произведе в полузаводски услови - имам струг,фреза, шлайф и др.

              Някой мислил ли е по въпроса и ако не дайте да го измислим заедно
              А не си ли мислил за газгенераторна уредба? Виж тази тема. Тя е една от многото.
              http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=19775

              Коментар


              • #8
                От: Проект мини ТЕЦ

                Не сме се разбрали... не желая да продавам ток към мрежата, така че сфазираето е излишно, газгенераторната уредба, няма ли да дойде с по-ниско К.П.Д. - веднъж ще горя в "котела" после в д.в.г.-то, то генератора, той ще ми дава ток (и през инвертора...)
                Ето казус - имам къща някъде в планината, където има вода и дърва на воля, така че проблема със суровините е минимален. Въпроса е дали мога да намеря от някъде чертежи на малък "многогоривен" парогенератор (на твърдо гориво, като едва ли ще е много трудно прибавянето на система за работа с нафта,масло и т.н.) и после дали ще е по-подходящо да се задвижва бутален парен двигател или пък турбинка (изобщо има ли таквиа малки турбини в обръщение?) и те така

                Коментар


                • #9
                  От: Проект мини ТЕЦ

                  Правиш си живота труден/ от ламарина/...Ако живееш там постоянно, ако имаш съпътващо производство/ сушилня за сливи, за трина, дърво, консервно цехче ,обществена пералня и др./ си заслужава...
                  Най-евтиния ресурс /гориво,/ са ... излезли от употреба стари автомобилни гуми, ама ....

                  Коментар


                  • #10
                    От: Проект мини ТЕЦ

                    Тия 5-7 киловата електрическа мощност ли са, или топлинна?

                    Ефективността на големите въглищни ТЕЦ е в порядъка на 30%, това с паропрегреватели, с двустепенни турбини, с една тайфа инженери на щат и тн екстри. Само защото ще е малък си ги представяй 20%, а от това че ще е многогоривен (т.е. ще ползва горива с различна калоричност, кислородно отношение и температура на изгорелите газове) прегрятата пара я забравяш и свали още наполовина. Т.е. КПД ще го докараш до около 10% при късмет. 5 киловата ток правят около 50 киловата топлина, което прави някой да хвърля въглища с лопатата без много да си почива. Или дърва метровки - пак начесто-начесто.

                    И после - за какво са ти в къща в планината 5 киловата ток? Там имаш да включиш 5 спестяващи лампи по 15 вата вечер, телевизор/компютър/радио са 10-50 вата, някой ръчен инструмент 100-500 вата, ама за малко и примерно помпа за вода пак от същия порядък и пак за малко. Топлина ако ти трябва за комфорт или за готвене, можеш да я получиш направо от горивата.

                    Тези енергийни разходи идеално можеш да си ги уредиш с ветрогенератор, със соларни панели, с термоелектрически генератор залепен на печката или с комбинация от тези неща.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Проект мини ТЕЦ

                      п.п. иначе такива турбини в обръщение има и най-близкия по мощност пример е турбина за дизелов двигател. От буталните в този мащаб един Стирлинг ще ти свърши най-добра работа, че сам си прави цикъла. Иначе ще има да се занимаваш с помпи за високо и ниско налягане, кондензатори и чудеса. Отделно как ще синхронизираш работата на всичко това така, че да не се пръсне нещо.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Проект мини ТЕЦ

                        Сега докато разглеждах чужбинските сайтове и се сетих, че преди години изхвърлихме една турбина която беше с дължина около 60-90см (по бегли спомени) нещо от парен локомотив ще да е било, понеже в тях години баща ми работеше към ж.п.-то , да съм знаел какви идеи ще ми дойдат по-късно... дали няма да се намери нещо из наоколото, поне ми препоръчайте къде да търся. Парната турбина не мога да си я произведа сам, но ако се намери за закупуване нещо секонд хенд едва ли ще е много по-скъпо от туй да си изработя буталния двигател.
                        ...5-те киловата ги казах съвсем наизус, може и да се мине с около 1-2кВ ел.мощност, което на 5-6 топлинна, няма да е кой знае колко - една печка каминка от малките.

                        п.с.
                        Един турбокомпресор за дизелов двигател (от камион да речем) горе долу колко мощност би дал на изходящия си вал?
                        Последно редактирано от g_n_l; 04-12-13, 21:31.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Проект мини ТЕЦ

                          В парните локомотиви няма турбини. Тази от дизелов може да е била.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Проект мини ТЕЦ

                            Офф.Плевенския ТЕЦ все още не е фалирал, защото там работят вече 2 реактивни самолетни двигателя, произвеждащи ток.Топлата вода е бонус (охлажда мАторите).Дано ме са ме подвели.
                            „Дори водата придобива лош вкус, щом се взема по рецепта.“

                            Коментар


                            • #15
                              От: Проект мини ТЕЦ

                              Газови турбини работят и на нагнетателите по газопроводите, освен като ко-генерация...
                              Да, руснаците имат многогоривни ТРД, дето мелят от нефт до втечнен газ, но и те са капризни (имат ограничение горивната помпа да не кавитира)
                              Парна турбина се управлява доста трудно.. А и прегрятата пара е нещо доста опасно - невидимо, но реже като нож...
                              Газ-генераторен ДВГ ми се струва доста по-лесно за изпълнение...
                              Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                              Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X