Обява

Свий
Няма добавени обяви.

"Кварталче" затворен тип с повишена автономност.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: "Кварталче" затворен тип с повишена автономност.

    Първоначално публикуван от Mad Dog Преглед на мнение
    Понеже имам малко земици тук таме все повече се замислям за едно "кварталче" от затворен тип.
    Концепцията е проста - още при изграждането на инфраструктурата да се изходи от автономността на селището - тоест неговата възможност да функционира максимален срок от време без да е зависимо от външни фактори- вода, електричество и прочие. Като подчертавам става дума за изцяло "не търговска" инициатива , където общо взето няма да е достатъчно да имаш парите за да си закупиш жилище.... Та... до тука съм го докарал до соларните панели и водата.... Давайте идеи.
    Мога много да коментирам, ако има някакви насоки. Работя в компания, която строи, развива и поддържа комплекси от затворен тип.
    Автономност трябва да търсиш освен на входа и на изхода! Откъм комуникации, естествено! Всичко се определя от целите!
    0885600006 - Чичо Коце

    Коментар


    • #32
      От: "Кварталче" затворен тип с повишена автономност.

      Не знам за вас, но аз съм силно негативно насочен към такъв тип 'комуни'...
      Не заради друго, но доста от ползвателите с възможности, които биха си вложили сума пари такъв тип местоживеене (като сума, а не като идея), са си повярвали, че са хванали господа за шлифера...
      И съответно наглостта ми идва в повече...
      Дори и 'ситото' да е тънко, винаги ще се появи някой отворко...
      Затова бих действал в такова направление само самостоятелно... Или с комбина с много близки и проверени с годините приятели.
      Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
      Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

      Коментар


      • #33
        От: "Кварталче" затворен тип с повишена автономност.

        Затова и няма нищо изобретено в България.
        Кажеш "А" и стотици, започват да ти обясняват, как и защо това не може да стане.
        Тая тема си плаче за затворена група от хора които вярват и могат.
        Хората, които биха се подбирали в подобен тип комплекс, едва ли ще са групирани по богатство, а по скоро по умения да работят сами и да са полезни един другиму и на микрообществото.

        Обяснителите на всевъзможни препятствия, причини и пресантимани, нека си останат с увереността, че хипермаркетите са " Неизчерпаем източник на храна" и МОЛ-овете са най-сигурното място под небето.
        Последно редактирано от Nik Nikolov; 01-12-13, 00:26.
        Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

        Коментар


        • #34
          От: "Кварталче" затворен тип с повишена автономност.

          Имаше май подобна тема - но засягаща главно техническата страна - панелите, водата .... . Вероятно всеки е разсъждавал по темата повече или по малко. И в различни уклони - по Дискавъри показват периодично един от уклоните в щатите - подготвящи се за края на света. Впрочем през 2009-та гледах някакво предаване за подобна комуна около Павел баня и яз. Копринка. Бяха няколко семейства, над 10, повечето с малки деца. И мъжете и жените бяха умни и способни хора, компютърни специалисти, инженери (то като си инженер, не гарантира че си умен, но ...), лекари. Държавата им беше създала проблеми със стротелството и бяха направили дървени къщи (с полупрозрачни пвс прегради), със стилни покриви, добре функциониращи камини (явно имаха и специалист по камините), със зелените площи .... а бе да се радваш да ги видиш. Имаха си парно, ВиК, самостоятелно захранване (започнали са на гола неизползвана нива). Имаха си оранжерии, животинско стопанство ..... въобще навън излизаха само за да изкарат пари. Сутрин всеки пали колата и заминава за Казанлък, Ст. Загора. Една от жените беше организирала детска градина.
          Държавата не обича такива неща, вероятно са ги затрили вече. В момента в който се опиташ да елиминираш основните кръвопийци - енерго, парно, ВиК или не допуснеш децата си на обичайната обработка държавата започва да те гледа на кръв. От една страна те ползват услугите на държавата - полиция, комуникации, и тнт. от друга държавата нищо не може да вземе от тях по обичайния начин, освен данъци и то в минимални размери.
          Според мен - за да успее да се закрепи подобна структура трябва да включва поне няколко добри специалисти в различни области. Но достигайки определени размери в нея се появяват естествени сили на разпад, заложени в самите хора. Примерно, две от жените започват да не могат да се гледат (женските войни са веднъж и завинаги), започват да организират коалициии, впрягат мъжете си във войната и тнт.

          Виждал съм и друг тип подобен проект - закупени няколко стотин декара, променено предназначение на терена, разпределени на пацели, с проектирани ВиК, ток, улици, улично осветление ..... . Парцелът струваше (и още струва) 150 х. лева, предлага се строителство за още много х. лв, а може и да си строиш сам, но трябва да спазиш проекта. Най-хубавите парцели (до езерото) се изкупиха и застроиха отдавна (включително и със съответните пристани). А централните и по неудобните все още подлежат на продажба. По тази причина не може да се прокарат улиците, ВиК и енерго (предвидено е това да стане от парите на продадените парцели). Ония долу си решиха самостоятелно проблема около палатите, асвалтираха малко, прекараха си сами ток и вода (помпена станция на ВиК с трансформатор има на около 200 м.) и всичко застина до тук.
          Като изключим тоя тип "комуни", другите, за нормалните (умни и способни) хора могат да съществуват само до определени размери. От един размер нататък в тях се появяват вътрешни (центробежни) и външни (естествени, български) разрушителни сили.
          Аз съм предприел някои стъпки в тая посока (и имам намерение да сътворя такава комуна но сам и за себе си, доколкото това е възможно). Намерил съм подходящо вилно място (на 10 км от центъра на града) в приятна местност встрани от основните човешки потоци (и цигански каруци). Пътят до града е проходим и в зимни условия, особенно с фронтера (впрочем, това беше една от причините да я купя). Направил съм някой начални приготовления - заложил съм началото на кльона в основата на оградата, началото на оранжерията в единия край, основите на някои разширения на постройката (със съответните предназначения). Но всичко все още е в проект (трябват и пари). С водата нямам проблеми, даже имам левоспестяващи проекти за отопление на базата на околните кладенци.
          По-голям проблем е ел.енергията. Панелите не са твърде ефективни (направил съм доста сметки по темата, включително и средногодишното слъчево греене), но не могат да бъдат пропуснати. Ветрогенераторите са с по-високо КПД но долу в долината вятърът е малко. Може да се сложи горе на ръба над нея (200 м.) но започвам да се набивам в очите на "хората". Засега имам и традиционното ел. захранване.
          Върти ми се още една "шантава" идея, за съжаление неосъществима там (макар, че предстои прекарването на магистрален газопровод на около 300 - 400 м.) но пък с алтернативни варианти. Един двор с прекаран природен газ, един компресор с 200 атм. и си решавам проблема с метанстанциите (е, трябва да не се чува и да не се вижда, щото средностатистическия българин е невероятно жалбаджийско копеле - "той ша си прай живота по-хубав, къде ги дават тия, той ни знай с куго си има работа").
          Ако въобще това е възможно - трябва да стане без набиване в очите на жалбаджиите. Познавам един, който през последните 20 и повече г. (от тогава е безработен а вече и пенсионер) е подал над 1000 жалби. Сигурно е имало дни, в които е подавал (и подава по 5-6 жалби) Папките с преписките по спечелените жалби са наредени в библиотечната част на секцията в хола, текущите в мазето, има си "деловодство" и следи развитието на всяка жалба. Всеки ден обикаля до обяд всички възможни институции, в които може да се подават жалби а след обяд се зема с "административна" дейност по жалбите.
          Не знам как не са го заляли с бензин и как не са го запалили още. Ще мине като крайна (и последна) форма на протест.
          ОФБ ДБ X22SE
          Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

          Коментар


          • #35
            От: "Кварталче" затворен тип с повишена автономност.

            Според мен форума е точно за разискване на плюсове и минуси на даден проблем...
            Странно мислене - че трябва да има затворена група, където всички да сипят само суперлативи. Та нали точно корекцията - негативните мнения, са също носител на информация и могат да те насочат и предпазят от някои проблеми...
            Николов, навярно живееш в къща и нямаш ежедневни близки контакти със съседи?
            Досега не съм вижда НИТО ЕДИН работещ проект за затворен комплекс, където да няма дрязги...
            Включително затворен комплекс от роднини. То и при къща се случва конфликт със съседите, но те в повечето случаи са двама трима, и по-можеш да се договориш, отколкото с десеттина-двадесет...
            В случая известната самостоятелност на обектите би намалила този риск, но опита за 'обща инфраструктура', управлението на която отново би изисквало съвместни действия на живущите, отново ще предизвика такъв тип конфликти...
            Затова за мен проблема съвсем не е технически - в зависимост от финансирането можеш да направиш ако искаш и атомна централа, и да добиваш вода от въздуха...
            Проблема ще е в психологическия конфликт и постигане на единодушие в 'съквърталците' за решението на общи проблеми.
            Затова е и добре да се помисли първоначално за правилата - вътрешна 'конституция', която да бъде приета от всички, които биха искали да живеят.
            Така поне три-четири години няма да има проблем. Докато се появи наследството с ново, 'по-демократично' мнение по въпроса...
            Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
            Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

            Коментар


            • #36
              От: "Кварталче" затворен тип с повишена автономност.

              Едно от решения за сравнителна енергийна независимост при проблем, а и просто за удобство, е вкопаването на 10т цистерна за газ под земята - обикновено се прави в двора. Вече няколко семейства са с подобно решение, които познавам, е - удобно е. Вярно, че е пари, ама централна газ и се ползва, а и цената на 10т е по-различна отколкото на колонката.
              Павел Викторов - 0 осем 7817878 три

              Коментар


              • #37
                От: "Кварталче" затворен тип с повишена автономност.

                Може би Ник е прав, трябва си затворена тема за хората с Еднакви разбирания и интереси. Защото тук се обсъждат съвсем различни неща, аз например разглеждам подобно обиталище в рамките на "работещо" общество, доста хора разсъждават само и единствено в рамките на постапокалиптичните филми (няма общество, няма вода, ток...нищо). И съответно изискванията са Диаметрално противоположни, за вторият вариант си трябва Маса - много хора и много средства за защита, защото всеки оазис - къщичка с фермичка и кладенче, ще бъде разграбен за секунди при този сценарии... за което не ми се мисли, защото под земята не ми се живее в страх от поредното по-успешно нападение. Носете си новите дрехи момчета, че не остана

                Коментар


                • #38
                  Първоначално публикуван от artefekt Преглед на мнение
                  Няма как да е бъдещето, като това е било миналото. Че какво друго ще са били укрепените замъци.
                  Оцеляване е възможно само с влияние над обществото. Другото...накрая варварите все ще са и пред вашите дувари.
                  Вярно е, че няма непревзета крепост. И че не това е бъдещето. Това е опит да си осигурим достоен край. 2030 г. в 5 милионна България ще живеят 3 милиона цигани и два милиона българи (и всякакви други), главно пенсионери. И ако това сега изглежда налудничава шега на болни мозъци, тогава просто няма да има кой да брои изпържените цигани по високоволтовите кльонове.
                  Е, накрая ще прелеят и през тях.

                  Първоначално публикуван от paksss Преглед на мнение
                  Едно от решения за сравнителна енергийна независимост при проблем, а и просто за удобство, е вкопаването на 10т цистерна за газ под земята - обикновено се прави в двора. Вече няколко семейства са с подобно решение, които познавам, е - удобно е. Вярно, че е пари, ама централна газ и се ползва, а и цената на 10т е по-различна отколкото на колонката.
                  Звучи ми нереално. Комшиите как са пропуснали да подадат жалба.
                  Последно редактирано от alex_markov; 01-12-13, 09:30.
                  ОФБ ДБ X22SE
                  Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

                  Коментар


                  • #39
                    От: "Кварталче" затворен тип с повишена автономност.

                    Имам най-добрите комшии на света - живея до гробищата край селото. Досега никой не се е оплакал от нищо.
                    Работя по енергийната независимост. До година-две мисля да се откажа и от услугите на ЧЕЗ.
                    Засега не ми се налага отбрана, но го имам предвид.
                    "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                    Коментар


                    • #40
                      От: "Кварталче" затворен тип с повишена автономност.

                      Първоначално публикуван от Scrapheap Преглед на мнение
                      ..
                      Засега не ми се налага отбрана, но го имам предвид.
                      Дървени колове , сребърни куршуми и 2-3 тона светена вода.
                      Sent from my Nokia s fenerche

                      Коментар


                      • #41
                        От: "Кварталче" затворен тип с повишена автономност.

                        И светена вода си имам - Непосредствено до мен има параклисче с такъв извор
                        Иначе ползвам слънчеви колектори, термопомпа и т.н.
                        Електричеството, което мога да си произвеждам, засега е по-скъпо от купешкото, но имам автономия в случай на отпадане на електрозахранването.
                        Една от колите работи с всичко течно или полутечно, което гори...
                        "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                        Коментар


                        • #42
                          От: "Кварталче" затворен тип с повишена автономност.

                          Най-добре е човек да има финансова независимост-после е лесно!

                          Коментар


                          • #43
                            От: "Кварталче" затворен тип с повишена автономност.

                            Я да се абонирам аз, а после ще пиша.

                            Коментарите за светена вода - няма лошо, зависи кой поп я е освещавал.

                            За дивотиите за 12 волта ще пиша отделно.

                            Коментар


                            • #44
                              От: "Кварталче" затворен тип с повишена автономност.

                              Първоначално публикуван от bogilloff Преглед на мнение
                              Вярно е, че няма непревзета крепост. И че не това е бъдещето. Това е опит да си осигурим достоен край. 2030 г. в 5 милионна България ще живеят 3 милиона цигани и два милиона българи (и всякакви други), главно пенсионери. И ако това сега изглежда налудничава шега на болни мозъци, тогава просто няма да има кой да брои изпържените цигани по високоволтовите кльонове.
                              Е, накрая ще прелеят и през тях.
                              Именно приятелю, няма да е достоен края...друг е начина според мен. Почва от промяна на собствената ни ценностна система и продължава в проектирането и в общността в която живеем. Къде свършва, не се наемам да определя.

                              Коментар


                              • #45
                                От: "Кварталче" затворен тип с повишена автономност.

                                [QUOTE=Пенчо;2354198] ...мислено ли е за 12Волтова инсталация? ... /QUOTE]
                                Не ме кефи... Има по-интелигентни начини.
                                "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X