Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Почистване на турбо, интеркулер и ЕГР с керосин или друг препарат?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Почистване на турбо, интеркулер и ЕГР с керосин или друг препарат?

    Попаднах на подобна тема в един друг форум и сериозно се замислих за това колко често е необходимо такова почистване, как става това и изобщо предлага ли се като услуга в автосервизите. Може ли да се направи в "домашни условия", вредно ли е за двигателя или турбината и т.п. въпросчета. Благодаря предварително за отговорите на желаещите да споделят опита си.

  • #2
    От: Почистване на турбо, интеркулер и ЕГР с керосин или друг препарат?

    Ето тук (незнам как да дам линк към конкретния текст, затова го копирах): http://www.mercedes-club-bg.com/forums/намерих ето това по темата написано от gespas:
    "ПОЧИСТВАНЕ НА ТРЪБОПРОВ. И ИНТЕРКОЛЕРА
    Факт е че на всички турбо-дизели се натрупваголяма маслена кал във въздуховодите, интеркулера и най лошото, задръстване изапушване на смукателния колектор. След като тук някъде бях срещнал снимки назадръстен всм. колектор и отвори на главата се изумих колко се бе стеснилпрохода за въздух. Отлаганията бяха смалили отворите в главата, почти наполовина. Всичко това е от изпускането на масло от турбината(дори и тя да не еизносена), което се смесва с прахоляка от въздуха и за 100-200 000 км. сенатрупва такава кал че се зачудих как дизелите ни палят даже. Естествено товаводи и до затруднено пълнене лоша работа на мотора, ниска мощност и голямразход. При огледа на мотора отвън реших че е невъзможно да се свалят тези елементи-особеновсмукателния колектор, без да разглобим половината двигател. Ето една идея какпостъпих аз без да развия и един болт по мотора (с малки изключения). Закачествено почистване са ви необходими само 2лтр. кореселин и един помощник.Демонтирайте въздуховода от смук. колектор и запалете мотора. Налейте в едначашка от 100 грама кореселин( тия от карнобатска ракия са идеални ) Некапомощника ви подържа около 1500 оборота първоначално. Доближете чашата скореселина до отвора на смукателя така че да започне засмукване на течноста. Вникакъв случай не изливайте вътре. Просто малък наклон е достатъчен ивъздушната струя сама ще започне да всмуква кореселина и примесвайки го свъздуха ще се образува една хомогенна смес. Двигателят малко ще си повиши оборотитено това да не ви притеснява. След втората чаша угасете мотора без да отделятечашата и докато кореселина не е привършил! Така ще се засмучи смес която нямада е изгоряла и ще навлажни стените. Ефекта е просто като тоя на почистване спароструйка! Изчакаите десетина минути и повторете операцията три четери пъти,но вече на 2500 оборота. Не качвайте повече от 2500 об/мин. тъй като може данавлезе повече кореселин и да се получи ефекта на воден удар в горивнатакамера-не знам но страх лозе пази! Ако сте внимателни няма никаква опасност замотора. Просто внимавайте да не излеете много кореселин наведнъж,коетодвигателят няма да може да изгори. При мен нагар и кал с половин сантиметърдебелина вътре в колектора, се почисти до метал. Сега машината няма нищо общопо вървене от преди. Също по тоя начин изчистих и интеркулера заедно свъздуховодите без демонтаж на последните. Това става като се откачи горниятвъздуховод на кулера за да изтича от там мръсотията и да не влиза по нагоре вмотора! После махнете МАФ сензора и започнете да наливате кореселин въввъздуховода който влиза във всмукателния тракт на турбото, при запалендвигател. Наливайте много тънка струя при около 1800-2200 оборота докато отсвободния горен отвор на кулера започне да излиза почерняла мъгла от кореселини въздух.После спирате да наливате и увеличаватв оборотите за малко за даизлиза калта. Получава се нещо като вътрешна пароструйка което има голям ефект.Ще се изненадате колко ефектно и качествено се изчиства всичко. Това също на дватри пъти с интервал около 20 минути. Ако наливате на тънка струя, няма никакваопасност за турбината при тия обороти. Така кореселина се смесва с въздуха отвисокото подналягане от търбото и той и кулера светват орвътре. Най накраяоставете двигареля да поработи на обороти за да изсъхне кулера. Две -три минутиса напълно достатъчни за пълното изсъхване на интеркулера. Направих и малкоснимки след почистването, които по късно ще прикача. Сега колата не мога да япозная. Повярвайте, след тия интервенций не ви трябва никакво чипосване намотора. "

    Коментар


    • #3
      От: Почистване на турбо, интеркулер и ЕГР с керосин или друг препарат?

      -Много интересно, значи не се ползва керосин, а кореселин(смес от ацетон,ортоксилен и бутилацетат) а защо не направо с ацетон ? По "лек" и по- добър разтворител.

      Коментар


      • #4
        От: Почистване на турбо, интеркулер и ЕГР с керосин или друг препарат?

        petkov_bb

        От: Управление на бензинови инжектори

        Това може ли да се взаимствува?
        А тези простотии се правят от името на всички ни.
        Даника
        Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

        Коментар


        • #5
          От: Почистване на турбо, интеркулер и ЕГР с керосин или друг препарат?

          Да, ама НЕ.Става само при бензинови (може и турбо) мотори.При дизела -вероятно "произволно" самозапалване и "весели" последици...

          Коментар


          • #6
            От: Почистване на турбо, интеркулер и ЕГР с керосин или друг препарат?

            Говорех за адската смес, за нея ставаше дума.
            А тези простотии се правят от името на всички ни.
            Даника
            Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

            Коментар


            • #7
              От: Почистване на турбо, интеркулер и ЕГР с керосин или друг препарат?

              Горните три нещо не ги разбрах. За какво говорите?

              Коментар


              • #8
                От: Почистване на турбо, интеркулер и ЕГР с керосин или друг препарат?

                Това горното ,написаното за турбо с кореселин го пробвах на мерцедес 203 купе 270 цди,наливах му през отвора на филтъра кореселин към 700гр,трябват двама човека.След почистването като свалих маркуча преди ЕГР-а , ми той направо беше като нов.Колата стана една идея по пъргава и малко по тиха.Нямате си на идея каква чернилка имаше оставена на земята по време на чистенето от ауспуха.След почистването трябва да направите десетина километра с каране яко газ.Ще излизат черни облаци при настъпването но не се притеснявайте,след няколко километра боклука ще излезе през ауспуха и всичко ще заспи.
                0 8 76 36 8 542

                Коментар


                • #9
                  От: Почистване на турбо, интеркулер и ЕГР с керосин или друг препарат?

                  Първоначално публикуван от metalgiar Преглед на мнение
                  Това горното ,написаното за турбо с кореселин го пробвах на мерцедес 203 купе 270 цди,наливах му през отвора на филтъра кореселин към 700гр,трябват двама човека.След почистването като свалих маркуча преди ЕГР-а , ми той направо беше като нов.Колата стана една идея по пъргава и малко по тиха.Нямате си на идея каква чернилка имаше оставена на земята по време на чистенето от ауспуха.След почистването трябва да направите десетина километра с каране яко газ.Ще излизат черни облаци при настъпването но не се притеснявайте,след няколко километра боклука ще излезе през ауспуха и всичко ще заспи.
                  А дали катализаторите понасят безпроблемно такава процедура?

                  Коментар


                  • #10
                    От: Почистване на турбо, интеркулер и ЕГР с керосин или друг препарат?

                    Ми кола в българия имали с дйстващи катализатори?Доколкото знам живота им е около 100к километра,и то с хубава нафта.
                    0 8 76 36 8 542

                    Коментар


                    • #11
                      От: Почистване на турбо, интеркулер и ЕГР с керосин или друг препарат?

                      TOYOTA SEQUOIA ‘11
                      W140 S420 '99

                      Коментар


                      • #12
                        От: Почистване на турбо, интеркулер и ЕГР с керосин или друг препарат?

                        Извинявам се за въпроса, но каква полза от почистване на ЕГР? Къде е връзката с вървенето? До колкото съм чел в този форум (не помня подробности) ЕГР-а е само за екология и работи само в даден диапазон от обороти и то май на празен ход. Правилно ли съм разбрал или пак съм чел/разбрал грешно?
                        If you can't stand behind our troops feel free to stand in front of them!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Почистване на турбо, интеркулер и ЕГР с керосин или друг препарат?

                          Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение
                          Изпрати ми едно такова.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Почистване на турбо, интеркулер и ЕГР с керосин или друг препарат?

                            Първоначално публикуван от PolYank Преглед на мнение
                            Ето тук (незнам как да дам линк към конкретния текст, затова го копирах):....
                            Хм, интересна работа.

                            Значи автора на темата го е домързяло да свали колектора, за да го почисти, обаче не го е домързяло да го свали преди почистването, за да види половинсантиметровите налепи, и после да го свали още един път, за да види, че ги няма..

                            Аз си имам едно и повече наум за това, да си пулверизирам коресилин в двигателя, и съвсем консервативно смятам да ползвам конвенционалната практика на Спарки за накисване с НК1, и съответните блестящи резултати.

                            Пробвано! Работи!

                            Извинявам се за въпроса, но каква полза от почистване на ЕГР? Къде е връзката с вървенето? До колкото съм чел в този форум (не помня подробности) ЕГР-а е само за екология и работи само в даден диапазон от обороти и то май на празен ход. Правилно ли съм разбрал или пак съм чел/разбрал грешно?
                            ЕГР позволява вкарване на изгорели газове в смукателния колектор.
                            За повторно изгаряне.
                            Не е на празни обороти.
                            На по-старите автомобили се изолира достатъчно лесно. При по-новите елиминирането на ЕГР се отчита като грешка, и не става.
                            Е, не че съвсем не става, де
                            Поне при Мерседес има вратички

                            Коментар


                            • #15
                              От: Почистване на турбо, интеркулер и ЕГР с керосин или друг препарат?

                              Първоначално публикуван от PolYank Преглед на мнение
                              Изпрати ми едно такова.
                              и аз се инересувам, при нас няма ли аналог

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X