Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Пейзаж и природа

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Пейзаж и природа

    Първоначално публикуван от lubashki777 Преглед на мнение
    И за мен втората е по-добра, но...с едно изключение.Шарпа ми идва повечко...
    Въобще принципно на доста снимки имаш този проблем с прешарпванено, което доста разваля иначе хубавия кадър.Намери начин при обработката да балансираш този момент и кадрите ти ще станат още по-хубави!
    Поздрави!!

    Привет Любо ! Можеш ли да направиш корекция,по твой вкус , без да ти изпращам нищо...

    Прешарпване - изостряне...

    Коментар


    • От: Пейзаж и природа

      В кой формат снимаш и коя програма ползваш за обработка ?
      Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
      Из "Златния телец"

      Коментар


      • От: Пейзаж и природа

        Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
        В кой формат снимаш и коя програма ползваш за обработка ?
        RAW, Лайтрум 5...

        Коментар


        • От: Пейзаж и природа

          Чаткаш ли руския? Мога да пусна една сканирана страница за подобряването на резкостта с Лайтрум.
          Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
          Из "Златния телец"

          Коментар


          • От: Пейзаж и природа

            Давай ..

            Коментар


            • От: Пейзаж и природа

              Първоначално публикуван от n960 Преглед на мнение
              Привет Любо ! Можеш ли да направиш корекция,по твой вкус , без да ти изпращам нищо...

              Прешарпване - изостряне...
              Здравей, не можах по-рано да влезна тук, а то се заформила дискусийка
              Та ето какво направих набързо с постнатата ти снимка...
              За мен дори трябва още малко да се намали рязкостта, ама не ми се играе повече.Ако ти харесват по-резки снимки/в крайна сметка това ни хоби е преди всичко да ни харесва на нас лично крайния продукт/, то моята корекция е според мен към това към което трябва да се стремиш/лично мнение разбира се/, ако гледаме обаче да се харесва на по-голяма аудитория, при толкова много ситен детайл трябва още малко да се намали шарпа...още малко, ама трябва...

              Та ето твоята снимка...



              ...а ето и с малка корекция/намаляване общо за целия кадър на рязкостта и увеличаване на рязкостта в долния ляв ъгъл/



              Загледай като сравняваш кафявия храст от дясно на отсрещния бряг.При твоята снимка има особено там и на и още една място прекалено много ситен детайл...направо като точици.Този обект в снимката ти е на достатъчно далечно разстояние, за да е нормално да не е толкова изострен.Както съм писал и другаде, за окото най-нормалното което се приема е близките детайли/примерно листата ти в долния ляв ъгъл-които малко пък ти изострих/и тревата малко по-напред от тях/тя си е перфектна/ да са на фокус и да са рязки, а колкото повече отиваш навътре в кадъра рязкостта трябва да намалява.Окото се дразни и е доста неестествено, в дъното на кадъра да се "виждат" ситните клончета на храсти и дървета.Така сякаш кадъра изглежда напомпан софтуерно с цел да се подобри фокуса...
              Принципно рязкостта НЕ подобрява фокуса.Тя прави да изглежда по-детайлно изображението/като дефакто дори разваля качеството , но това не се забелязва от окото при намален кадър /, но ако нямаш фокус подсилва дефекта още повече.
              На всеки кадър му трябва рязкост/това дори са го казвали не един и двама известни фотографи/, но шарпа е едно от нещата където може много да развали даден кадър.Снимката и детайлите в нея не трябва да "бодат" очите...
              Това е от мен.
              П.П.Интересното е, че на някои кадри прешарпваш, а на някои не...е това ми е много странно За мен обяснението е, че вероятно ги снимаш с различни обективи, като единия ти е по-рязък , а другия не толкова.След това при еднаква обработка...единия кадър се прешарпва, а другия не/говоря за кадри с еднакво количество дребен детайл в тях/.
              п.П.П.Трябва да се внимава с шарпа, особено при снимки с доста дребен и ситен детайл в тях
              Поздрави и дано съм помогнал
              Последно редактирано от lubashki777; 16-11-14, 07:36.
              NISSAN FOREVER
              -----------------------------------------------------------------------------
              Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

              Коментар


              • От: Пейзаж и природа

                Между другото, тази страничка е от една книга за работа с Лайтрум 3ХХХ , но тези дейности са общи за всичките версии. Аз от дъжд на вятър ползвам 4.4 версията. Ако искаш ще потърся книгата из компютрите и ще ти я пратя на мейл или през докс.бг.

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:img117 копия.jpg
Прегледи:1
Размер:179.6 КБ
ID:5623514

                Последно редактирано от коко келеша; 16-11-14, 10:47.
                Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                Из "Златния телец"

                Коментар


                • От: Пейзаж и природа
                  Здравейте, позволете и аз да се включа във вашата дискусия. Темата за изострянето се разгледа и анализира напълно, прешарпването почти винаги води до влошаване качеството на една снимка, трябва да се използва дотолкова, че почти да не се забелязва и в същото време изображението да бъде приятно за окото. Но един друг проблем при снимката лично на мен ме дразни повече и това са хроматичните аберации на границата с небето и на другите места, заградила съм ги в червено




                  Забелязала съм че много често неподходящата обработка на небето с цел да се появи по голям детайл, или цвят много пъти води точно до този дефект. Мисля че това е много по голям проблем на снимката, отколкото рязкостта. Аз винаги снимам в RAW формат при което, в процеса на обработката е елементарно да се извади детайл от преекспонирано небе или просто да се засили неговият цвят без да се получат такива или други дефекти, и да я подобриш дотолкова че всичко да ти изглежда така сякаш си там.



                  Коментар


                  • От: Пейзаж и природа

                    Първоначално публикуван от Eka7 Преглед на мнение
                    Здравейте, позволете и аз да се включа във вашата дискусия. Темата за изострянето се разгледа и анализира напълно, прешарпването почти винаги води до влошаване качеството на една снимка, трябва да се използва дотолкова, че почти да не се забелязва и в същото време изображението да бъде приятно за окото. Но един друг проблем при снимката лично на мен ме дразни повече и това са хроматичните аберации на границата с небето и на другите места, заградила съм ги в червено




                    Забелязала съм че много често неподходящата обработка на небето с цел да се появи по голям детайл, или цвят много пъти води точно до този дефект. Мисля че това е много по голям проблем на снимката, отколкото рязкостта. Аз винаги снимам в RAW формат при което, в процеса на обработката е елементарно да се извади детайл от преекспонирано небе или просто да се засили неговият цвят без да се получат такива или други дефекти, и да я подобриш дотолкова че всичко да ти изглежда така сякаш си там.



                    Дори и аберациите се засилват при повече шарп…
                    Самия шарп е повишаване на локалния котраст… с всичките + и - …
                    И не само засилва аберациите, но на границата на конрастните зони е възможно да се засили и онова гадно холо-сияние обикновено по ръбовете на тъмния обект. Разбира се за гадното сияние, за да го има си има и други причини като засиления котраст, но прешарпването също засилва този дефект.
                    Принципно, три са първите неща, които правят лошо впечатление и развалят хубав кадър… крив хоризонт, прешарпване и хроматичните аберации, и то според мен дори и в този ред(казвам го с уговорката, че кадъра е обработен като цяло читаво… т.е.не е тъмен, не е светъл и не е убийствено пресатуриран)
                    Поздрави.
                    NISSAN FOREVER
                    -----------------------------------------------------------------------------
                    Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                    Коментар


                    • От: Пейзаж и природа

                      И къде е снимката?
                      Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                      Из "Златния телец"

                      Коментар


                      • От: Пейзаж и природа

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00217.jpg
Прегледи:1
Размер:150.6 КБ
ID:5623533
                        По-добре здрав и богат, отколкото беден, но болен !!!

                        Коментар


                        • От: Пейзаж и природа

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:_MG_8860.jpg
Прегледи:1
Размер:244.8 КБ
ID:5623603

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:_MG_8885.jpg
Прегледи:1
Размер:225.4 КБ
ID:5623604

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:_MG_8864.jpg
Прегледи:1
Размер:243.6 КБ
ID:5623605

                          Коментар


                          • От: Пейзаж и природа

                            Първоначално публикуван от lubashki777 Преглед на мнение
                            Здравей, не можах по-рано да влезна тук, а то се заформила дискусийка
                            П.П.Интересното е, че на някои кадри прешарпваш, а на някои не...е това ми е много странно За мен обяснението е, че вероятно ги снимаш с различни обективи, като единия ти е по-рязък , а другия не толкова.След това при еднаква обработка...единия кадър се прешарпва, а другия не/говоря за кадри с еднакво количество дребен детайл в тях/.
                            п.П.П.Трябва да се внимава с шарпа, особено при снимки с доста дребен и ситен детайл в тях
                            Поздрави и дано съм помогнал
                            Мдааааа, абсАлютно си прав, ама това моето са грешки на растежа..., бързане, непроверяване, умора и ,,връткане яко на копчетата'' . Разбрах за кво става въпрос, снимал съм с един и същ обектив, при обработката е проблема!
                            Понаучих се да изправям хоризонта, сега и шарпенето ще огранича, и с аберациите кат се справя, ще се вкарам в друг филм - ще тръгна обективи да купувам или пък тяло - не е една беля!
                            Поздрави на всички, дет помагат!


                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PB140019.jpg
Прегледи:1
Размер:385.4 КБ
ID:5623717
                            ... нов вариант

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PB140020.jpg
Прегледи:2
Размер:448.9 КБ
ID:5623716

                            ... стария /прешарпен/...

                            Коментар


                            • От: Пейзаж и природа

                              [QUOTE=коко келеша;2631534]Между другото, тази страничка е от една книга за работа с Лайтрум 3ХХХ , но тези дейности са общи за всичките версии. Аз от дъжд на вятър ползвам 4.4 версията. Ако искаш ще потърся книгата из компютрите и ще ти я пратя на мейл или през докс.бг.


                              Адаш, благодаря, ще потърся из нет-а, ако не се справя ще пиша!
                              Последно редактирано от n960; 17-11-14, 20:46.

                              Коментар


                              • От: Пейзаж и природа

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PB150004.jpg
Прегледи:1
Размер:171.8 КБ
ID:5623775

                                ... ,,шарката'' на гумите

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X