Обява

Свий
Няма добавени обяви.

3-фазен ел. двигател на монофазен ток (изчисления).

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: 3-фазен ел. двигател на монофазен ток (изчисления).

    Значи чета ти питанията и в двете теми.
    Ако дъртата машина ти я дават наистина за 200 лва, вземи я. На такава цена вече рядко изпадат.
    Ако не те устройва , винаги може да я продадеш за същите пари.
    На двигателя слагай спокойно кондензатор и пробивай. Евентуално ще усети липса на мощност само на големи диаметри.
    Аз на трифазен щрайхмус сложих кондензатор и си работи без проблем. Даже без пусков развърта. Ако се узори преплъзва ремъка(каиш), но не спира.
    Първоначлно по формулите ми се получи стойност, при която двигателя започваше да грее. Намалих я малко, и сега всичко е в нормите.
    Кондензаторите излизат в Гугъл. Пишеш работен или пусков кондензатор. тТърговеца беше някъде от провинцията.
    Успех!

    Коментар


    • #47
      От: 3-фазен ел. двигател на монофазен ток (изчисления).

      И аз имам едно питане за следното моторче. Как да го вържа. Четох, че за монофазна работа се връзва на триъгълник. Какъв кондензатор да му взема.

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:eld1.jpg
Прегледи:1
Размер:133.2 КБ
ID:5783660

      Коментар


      • #48
        От: 3-фазен ел. двигател на монофазен ток (изчисления).

        Темата е стара и периодично се вдига, ето скромен принос по въпроса:
        Модифициране на веригата на 3-фазен асинхронен двигател с използване на кондензатор, за да може двигателя да бъде захранван и да работи с еднофазно напрежение, много отдавна не се смята за опция при решаването на такъв проблем.

        Начините за справяне с този проблем:

        1. Пренавиване на статорните намотки;
        2. Използване на силово, електронно преобразувателно устройство - VFD, Phase Converter и т.н. без значение от търговските наименования, важно е да може да се захранва с 1-фазно и да подава към консуматора 3-фазно напрежение при желаните показатели;

        В последния случай и в повечето подобни случаи бих се спрял на вариант 2, тези продукти вече са достатъчно евтини, 100-тина долара, единствено като препоръка за този 550 W двигател да се презастраховаш поне с 1,5 kW устройство.
        Като бонус печелиш и честотно регулиране, защити, програми за стартиране, спиране и т.н.

        Само пример:

        https://www.ebay.com/itm/Variable-Fr...lyqGC5wMcIKwRw

        Коментар


        • #49
          От: 3-фазен ел. двигател на монофазен ток (изчисления).

          Реших си проблема с кондензатор за 8.30лв.

          Коментар


          • #50
            От: 3-фазен ел. двигател на монофазен ток (изчисления).

            Здравейте,
            Имам един ел-двигател - 3 фазен, 2.2 kW, който смятам да използвам за едно циркулярче.
            Понеже не съм спец в тази област, след като изчетох темата, и изгледах доста клипчета, изчислих стойностите на кондензаторите за моя двигател.
            Параметрите са:
            2.2 кW
            8.6/5.0 A 220/380 V Δ/Y
            0.83 cos φ
            Клас, обороти, кондензатор и КПД не се четат от табелката.
            Изчислих за:
            работен: 4800 * 8,6 / 220 = 190 uF
            и съответно пусковия 1.5 - 2 пъти по-голям от работния.
            Дали са ми верни изчисленията?

            Коментар


            • #51
              От: 3-фазен ел. двигател на монофазен ток (изчисления).

              Колеги,кондензатори с какви параметри ми трябват да подкарам трифазния на монофазен...инак по книжката на компресора дават ей това нареждане,но за кондензатори не споменават.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Screenshot_2019-09-23_110649.jpg
Прегледи:1
Размер:411.8 КБ
ID:5821222
              Последно редактирано от belata; 23-09-19, 10:08.
              LZ1BEL "Mud Angels" Stara Zagora
              Warning: any change to the factory design of your vehicle has potential dangers which could result in injury or death.

              Коментар


              • #52
                От: 3-фазен ел. двигател на монофазен ток (изчисления).

                Ако ще го ползваш на компресор - забрави!
                Няма да имаш пускова мощност.

                Коментар


                • #53
                  От: 3-фазен ел. двигател на монофазен ток (изчисления).

                  По принцип същия го дават от производителя и монофазен,само е свързан на триъгълник,но не знам с какъв кондензатор да го подкарам.
                  LZ1BEL "Mud Angels" Stara Zagora
                  Warning: any change to the factory design of your vehicle has potential dangers which could result in injury or death.

                  Коментар


                  • #54
                    От: 3-фазен ел. двигател на монофазен ток (изчисления).

                    Да попитам и аз. Миже ли да подкарам трифазен двигател на две фази?
                    Киа Соренто, MB A140 (Поне не съм пеша)

                    Коментар


                    • #55
                      Първоначално публикуван от gali_km Преглед на мнение
                      От: 3-фазен ел. двигател на монофазен ток (изчисления).

                      Да попитам и аз. Миже ли да подкарам трифазен двигател на две фази?
                      В момента експериментирам точно върху това.
                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2ph_3ph.jpeg
Прегледи:955
Размер:10.2 КБ
ID:6530392
                      Използвам паразитен трифазен двигател 3kW вързан на звезда в режим като генератор на третата фаза. Тока в този режим е около 2.5А
                      Той се развърти и си седи не натоварен през цялото време. 3-тата фаза я получавам с около 10V по-ниско напрежение.
                      Теоритично 2те фази трябва да осигуряват 2х120* и кондензатора 90*, което е почти идеално.
                      От него захранвам струг със мотор също 3kW и за сега работи дори в натоварен режим.

                      За да развъртя паразитния мотор или използвам и пусков кондензатор или връзвам при старт "0" на звездния център.
                      Все още не съм убеден кой варянт е по-добър/правилен.

                      Приемам всякакви критики и препоръки за подобряване.

                      Поздрави

                      Коментар


                      • travelling
                        travelling коментира
                        Редактиране на коментар
                        Няма смисъл от паразитен мотор и моят струг е 3квт и си работи директно с кондензатори, но трябва и пусков с реле за време или ръчно .

                    • #56
                      Влизате в наръчник на електротехника на Клисаров и не мислите и не питате
                      Има си обороти и пусков и работен в паралел в мФ
                      И връзане
                      И успех
                      И го е написал повреме на правенето ни
                      Още инфо
                      Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

                      Коментар


                      • #57
                        Във връзка с темата да попитам. Гледам, че в момента се продават много нови всякакви видове монофазни мотори, които ми се виждат евтини. Някакви ментаци ли се продават или до сега изкуствено са се подържали високи цени дори и на втората употреба поради дефицита им? Какво има спестено в изработката им или не си отговарят на параметрите? Питам, защото ми предстои купуването на трифазна машина, която поради липса на трифазна мрежа трябва да стане с монофазен двигател. Ако всичко е наред с новите мотори безмислено е да се преправя трифазен.

                        "Няма как да обясниш нещо на човек, с когото ви делят два вагона книги!" Тодор Колев

                        Коментар


                        • #58
                          Къде ги гледаш ?
                          0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

                          Коментар


                          • #59
                            Първоначално публикуван от travelling Преглед на мнение
                            Къде ги гледаш ?
                            Например тук https://www.olx.bg/ad/ruski-2-2kw-el...tml#51da724df1 Разни такива търговци има и в други подобни сайтове
                            "Няма как да обясниш нещо на човек, с когото ви делят два вагона книги!" Тодор Колев

                            Коментар


                            • #60
                              На китайски миришат .
                              0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X