Обява

Свий
Няма добавени обяви.

3-фазен ел. двигател на монофазен ток (изчисления).

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: 3-фазен ел. двигател на монофазен ток (изчисления).

    Ще се ползва за бъркане на фуражни смеси. Като кг. не мога да кажа колко е

    Коментар


    • #32
      От: 3-фазен ел. двигател на монофазен ток (изчисления).

      Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
      Това е един много странен двигател Първо ми направи впечатление токът му - при 7.5 kW нормално той е около 15 А, а на този 26А.
      После най-интересното - 75 об/мин!
      Предполагам, че е поне 100 кила.
      За какво мислиш да го ползваш?
      Ако ти прави впечатление има дадена мощност при стартиране и е дадено 11 KVA/10KW. Тогава тока е 26А. При 7,5KW тока е 20А.
      На монофазен ток не вярвам да се подкара този мотор. На трифазен ток също може да е проблемно стартирането. Имам Фуражомелка с мотор 7,5 KW на 2900 об. Мъчих се на село да я пускам, едвам се развърта и всичко в къщата почети загасва, контактора изключва. Пусках я със натискане на няколко пъти на контактора докато се развърти. При мелене на зърно в по-голямо количество спира и изключва контактора. Тука в града нямам никакви ядове. Даже и не се усеща че се включва. По цяла кофа (тенекия от сирене) със зърно изсипвам и не го усеща.

      Коментар


      • #33
        От: 3-фазен ел. двигател на монофазен ток (изчисления).

        Според книгите, подкарването на трифазен двигател с мощност над 3 kW на 220V, oсвен че е почти невъзможно е и нерентабилно поради цената на кондензаторите.
        Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
        Из "Златния телец"

        Коментар


        • #34
          От: 3-фазен ел. двигател на монофазен ток (изчисления).

          Браво! Наистина полезно!

          Коментар


          • #35
            От: 3-фазен ел. двигател на монофазен ток (изчисления).

            Първоначално публикуван от Вико Преглед на мнение
            Ще се ползва за бъркане на фуражни смеси. Като кг. не мога да кажа колко е
            При тези ниски обороти предполагам няма да има нужда от редуктор да му вдигне въртящия момент и ако му се наложи да тръгне под товар си е умрял на една фаза.

            Коментар


            • #36
              От: 3-фазен ел. двигател на монофазен ток (изчисления).

              Да питам и аз, преди да действам.
              Данните от табелката на мотора ми са: 1.5kW, трриъгъкник/звезда 6А/3.5А, cosф 0.85.
              По изчисления с формулата от първа страница ми излизат 130uF.
              Мислите ли че това е достоверно, и в практиката някой срещал ли е такава стойност поставена на двигател?
              Ще се развърта не много голям абрихт - около 300мм.

              Коментар


              • #37
                От: 3-фазен ел. двигател на монофазен ток (изчисления).

                Искам да повдигна малко темата. Имам трифазен електромотор, с мощност 3 киловата на 2880 оборота. Ползвам го с трифазен ток, но ще се наложи да го ползвам на друго място дето няма трифазен ток. Искам да приложа тая схема - Натиснете снимката за да я уголемите

Име:shema.JPG
Прегледи:1
Размер:16.2 КБ
ID:5698747

                Данни, които имам за двигателя са - I=6,20 A . IS/IR=7,2, MS/MR=2,5. Mmax/Mr=2,7. Кпд = 82%, косинус фи=0,87.

                При сметките ми излиза 135 микрофарада работния кондензатор - толкова ли е? Някой може ли да помогне? Един майстор ми помага и такъв двигател,но на 1400 оборота ми го направи да работи с ключ рига, но с работен кондензатор 12,5 микрофарада, което ми се вижда доста малко - а втория двигател с 12,5 микрофарада го ползвам и на фуражомелка, и на косачка и на компресор и работеше. Дали при 135 микрофарада ще се развие повече от мощността на двигателя?

                Коментар


                • #38
                  От: 3-фазен ел. двигател на монофазен ток (изчисления).

                  Да поВдигнем малко темата. Изпадна ми на оферта стара българска настолна бормашина. До тук добре, обаче ел.двигателя е трифазен. По горните формули и схеми ще се пробвам да изчисля и подбера работен кондензатор.
                  Обаче - ще запази ли функционалността си машината ?!
                  - По скоро струва ли си занимавката да я подкарвам на една фаза?
                  Ще я ползвам за пробиване на отвори в метал до 10мм дебелина на материала и Ф12 на отовра ?


                  Благодаря

                  Коментар


                  • #39
                    От: 3-фазен ел. двигател на монофазен ток (изчисления).

                    Те бяха и с двускоростни двигатели, та става дълга и широка. Със спестените пари от офертата аз бих си купил инвертор от 1 към 3 фази. С кондензатори няма да се занимавам.

                    Коментар


                    • #40
                      От: 3-фазен ел. двигател на монофазен ток (изчисления).

                      Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                      Те бяха и с двускоростни двигатели, та става дълга и широка. Със спестените пари от офертата[emoji2] аз бих си купил инвертор от 1 към 3 фази. С кондензатори няма да се занимавам.
                      Тц, тоя е едноскоростен. Те снимка на мотора:


                      Аз го докарвам към 70 микрофарада кондензатор за свързване в триъгълник. Оообаче въпросът е каква ще е крайната мощност спрямо фабричните на 3 фази 750W

                      Коментар


                      • #41
                        От: 3-фазен ел. двигател на монофазен ток (изчисления).

                        Ми пробвай тогава по формулите, но от тези 750 вата я останали 300 я не

                        Коментар


                        • #42
                          От: 3-фазен ел. двигател на монофазен ток (изчисления).

                          Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                          Ми пробвай тогава по формулите, но от тези 750 вата я останали 300 я не
                          Е... ти ме разУБЕДИ окончателно. В литературата от Кокича е позовано, че при достатъчно голям кондензатор може да се запади почти цялата мощносст ...

                          За пробите е ясно, обаче съм се забатачил от проби и проекти. А машината е да кажем на 50% от покупната цена в пребалника или да кажем под 200 гущера. Което според мен е оправдана цена за машина тежаща над 100кг. Ообааче все пак остават терзанията с двигателя и дали изобщо да се захващам. Монофазен фланцов с тия размери и мощност ще намерия по към догодин.. Остава варианта да се пренавие този за монофазната мрежа ако е възможно

                          Коментар


                          • #43
                            От: 3-фазен ел. двигател на монофазен ток (изчисления).

                            Колегата ти го е казал-пада мощността на половина. Търси друг вариант
                            "Няма как да обясниш нещо на човек, с когото ви делят два вагона книги!" Тодор Колев

                            Коментар


                            • #44
                              От: 3-фазен ел. двигател на монофазен ток (изчисления).

                              Помисли пак за инвертора. Удобно е да си нагаждаш точните обороти без да си прищипваш пръстите с каиши и капаци

                              Коментар


                              • #45
                                От: 3-фазен ел. двигател на монофазен ток (изчисления).

                                Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                                Помисли пак за инвертора. Удобно е да си нагаждаш точните обороти без да си прищипваш пръстите с каиши и капаци
                                Съгласен съм! Хм.. наистина ме накара да се замисля. Не че особено ми е притрябвала настолната бормашина, но при все че цената е на лидълската много се изкушавам. Все във времето ще и намеря приложение макар и рядко.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X