Обява

Свий
Няма добавени обяви.

3-фазен ел. двигател на монофазен ток (изчисления).

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: 3-фазен ел. двигател на монофазен ток (изчисления).

    Колко са евтини? Като съм гледал цените им са съизмерими с цената на един нов електродвигател. Спор няма че си е благинка да се работи. Ама аз ще предпочета да си прекарам трифазен ток вместо да купя преобразувател.

    Коментар


    • #17
      От: 3-фазен ел. двигател на монофазен ток (изчисления).

      Първоначално публикуван от dimich87 Преглед на мнение
      Колко са евтини? ........вместо да купя преобразувател.
      Като ти притрябва толкова маломощен преобразувател, не търси по магазините. Звънни.
      Бан-метод с който модераторите налагат на останалите своя начин на мислене.
      Към модераторите-А изтрийте го сега.
      Суратя утрепа и тоя форум. Жалко. Сбогом Приятели. Вальо. О888 557Ч7Ч

      Коментар


      • #18
        От: 3-фазен ел. двигател на монофазен ток (изчисления).

        Здравейте всички и благодаря за включването. Също така благодаря на колегата че качи тези странички. Работата е там че аз тези теории и формули които са писани там ги знам, но пък може да са полезни за някой който не е изучавал електрическите машини на това ниво.

        И за да не местим дискусията настрани, напомням че причината да пусна тази тема е следната:
        Сметнах си работен кондензатор (пусков засега споменах че няма да слагам, защото двигателя няма нужда от голям пусков момент)
        И пуснах темата защото не бях сигурен верни ли са ми сметките.
        Досега никой не ми отговори на следните въпроси:
        Защо при ползване на дългата формула с коефициент 4800 (написана в първите ми постове) -смятане на работен кондензатор на трифазен двигател вързан по схема триъгълник ( а ТО Е указано на табелката че при монофазен ток двигателят ТРЯБВА да бъде вързан на триъгълник!)
        се получава за стойността на кондензатора 30 микроФарада, а при ползване на лаишката (кратката формула (0.6 * номиналната мощност в килоВата) е получава 10 микроФарада ( в зависимост от коефициента)
        И напомням че когато смятам по дългата формула ползвам данните от табелката на мотора а те са ток (линеен) 1.51 Ампера и напрежение 220.....
        И резултатът е учудващо голям! 32.95 микроФарада!
        Та ето тези разлики, драги съфорумци, ме учудват...

        Коментар


        • #19
          От: 3-фазен ел. двигател на монофазен ток (изчисления).

          Нали писах да премериш тока?
          Lancia Delta HF Integrale Evolucione

          Коментар


          • #20
            От: 3-фазен ел. двигател на монофазен ток (изчисления).

            Здравейте отново мисля че разбрах къде ми е грешката: вместо номиналната (електрическа) мощност съм смятал ползвайки МЕХАНИЧНАТА мощност на вала. Сега правя нови сметки, и кондензаторът по кратката (лаишката формула) коефициент 66 умножен по номиналната (електрическа) мощност в киловати и резултатът е 26 микрофарада.
            Съответно ако малко се мръдне този коефициент нагоре (а в някои източници пише че може да се приема и до 0.
            То тогава по кратката формула се получава 30, което съвпада и с резултата от дългата формула.

            bojitch, как да го меря този ток, с ампер клещи ли? При трифазен на 380 звезда или при монофазен 220 триъг.?
            Ей сега прочетох една руска статия където пише че трябва да се закачи мотора в стандартен трифазен режим и да се мери "фазния ток през ротора" и чак тогава да мислиш кондензатор....А за какво да ги правя тези сметки като аз имам ном. токове при трифазен и при монофазен написани на табелката?

            Най-логично е да с сметне един кондензатор, след това да се натовари моторчето в режима в който ще се ползва и чрез промяна на капацитета да се докара тока същия както го дават на табелката...
            само че сега не мога защото не е сглобена все още машинката....

            В крайна сметка мисля да сложа кондензатор или 20 или 24 защото 30 май-няма. А във статията и формата от снимките качени от коко келеша, май трябва да се ползва механичната мощност...Абе такава бъркотия..Затова ако някой смята да преработва 3-фазен на монофазен и не разбира от ел. техника и особено от електрически машини по добре да си купи монофазно моторче точно за целта.

            Коментар


            • #21
              От: 3-фазен ел. двигател на монофазен ток (изчисления).

              АО 021/4 250 W 1370 об. 380/220V 0,87/1,5А.
              ________________________________________________
              Subaru OUTBACK 2,5
              Hyundai TUCSON 2.0

              Коментар


              • #22
                От: 3-фазен ел. двигател на монофазен ток (изчисления).

                Първоначално публикуван от StickWelder Преглед на мнение
                Най-логично е да с сметне един кондензатор, след това да се натовари моторчето в режима в който ще се ползва и чрез промяна на капацитета да се докара тока същия както го дават на табелката...
                Ами да!
                Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                Коментар


                • #23
                  От: 3-фазен ел. двигател на монофазен ток (изчисления).

                  Имам следния проблем поръчах си един електродвигател от продавалника триъгълник/звезда , 220V/380V , 3kW , 11.2/6.5А , cos(fi)=0.84 , 1420об/мин . На табелката не си вижда стойността на дефазиращия кондезатор. Ето няколко снимки Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SAM_0367.jpg
Прегледи:1
Размер:131.3 КБ
ID:5545804Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SAM_0368.jpg
Прегледи:1
Размер:123.9 КБ
ID:5545805Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SAM_0369.jpg
Прегледи:1
Размер:127.0 КБ
ID:5545806Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SAM_0370.jpg
Прегледи:1
Размер:149.2 КБ
ID:5545807 имах уговорка с продавача да ми го изпрати с кабел за да мога да го тествам на монофазно напрежение, обаче двигателя си дойде като на снимките. Превъртях го на ръка и си се върти много мазно дето се вика. Обаче искам да го пробвам преди да го платя. При схема звезда свързването е като на лявата картинка доколкото съм наясно. В началото на темата намерих схеми при триъгълник трябва да използвам дясната схема предполагам. Натиснете снимката за да я уголемите

Име:wryzwane.jpg
Прегледи:1
Размер:54.2 КБ
ID:5545808 . Въпроса ми е какъв кондензатор трябва да използвам. Доколкото съм наясно мощността му ще бъде около 50% от тези 3kW така ли е и как стои въпроса с оборотите ? Питам защото с него ще искам да въря компресорна глава от ЗиЛ? Моля за възможно най бърз отговор , че утре трябва да отида да го пробвам и да реша дали да го взема
                  Последно редактирано от bascho; 13-12-13, 18:08.

                  Коментар


                  • #24
                    От: 3-фазен ел. двигател на монофазен ток (изчисления).

                    Лошо! Кондензаторът трябва да е над 200 микрофарада и ще стане много скъпо.
                    Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                    Коментар


                    • #25
                      От: 3-фазен ел. двигател на монофазен ток (изчисления).

                      Ами да при КПД=100% кондензатора е 172 микрофарада. Следователно точно около 215 микрофарада е при кпд около 80% е и се надявах да греша някъде и да ми трябва кондензатор 2 микрофарада но явно ще се откажа от този вариант и ще си търся монофазен електрдвгател на 2.2kW. Благодаря за бързия отговор и весело посрещане на празниците

                      Коментар


                      • #26
                        От: 3-фазен ел. двигател на монофазен ток (изчисления).

                        Първоначално публикуван от bascho Преглед на мнение
                        ..... При схема звезда свързването е като на лявата картинка доколкото съм наясно....... [ATTACH=CONFIG]660131[/ATTACH] .......
                        Лявата схема е грешна. Нормално намотките са закачени на диагонал. 1долу с 2 горе, 2 долу с 3 горе, 3 долу с 1 горе.

                        пп И дясната. Практически на моторите са разминати за да може мостовете за триъгълника да са вертикални.
                        Бан-метод с който модераторите налагат на останалите своя начин на мислене.
                        Към модераторите-А изтрийте го сега.
                        Суратя утрепа и тоя форум. Жалко. Сбогом Приятели. Вальо. О888 557Ч7Ч

                        Коментар


                        • #27
                          От: 3-фазен ел. двигател на монофазен ток (изчисления).

                          Може не споря повече ме интересува при дясната схема с кондинзатор 2 микрофарада ще тръгне ли мотора и каква мощност и обороти да очаквам

                          Коментар


                          • #28
                            От: 3-фазен ел. двигател на монофазен ток (изчисления).

                            Няма да тръгне и нищо не може да очакваш от него! На първа страница са ти дадени формулите - замести буквичките с цифричките от табелката и ще получиш стойността на кондензатора.
                            Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                            Из "Златния телец"

                            Коментар


                            • #29
                              От: 3-фазен ел. двигател на монофазен ток (изчисления).

                              Айде и аз да пробвам. С една уговорка, че нямам много познания по ел.
                              Имам 7.5 kW мотор. Трифазен.
                              Първо дали е вързан на триъгълник и дали има начин да се включи на монофазен.
                              Прилагам и снимки.
                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG-20140430-WA0005.jpg
Прегледи:1
Размер:144.0 КБ
ID:5583616

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG-20140430-WA0007.jpg
Прегледи:1
Размер:147.5 КБ
ID:5583617

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG-20140430-WA0008.jpg
Прегледи:1
Размер:142.7 КБ
ID:5583618

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG-20140430-WA0009.jpg
Прегледи:1
Размер:125.6 КБ
ID:5583619

                              Въобще за толкова голям двигател има ли начин? Много голям кондензатор? 490 мф?

                              Благодаря предварително.

                              Коментар


                              • #30
                                От: 3-фазен ел. двигател на монофазен ток (изчисления).

                                Това е един много странен двигател Първо ми направи впечатление токът му - при 7.5 kW нормално той е около 15 А, а на този 26А.
                                После най-интересното - 75 об/мин!
                                Предполагам, че е поне 100 кила.
                                За какво мислиш да го ползваш?

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X