Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Да сменям ли системата ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Да сменям ли системата ?

    Здравейте, от доста време снимам с Olympus E300 - доста стар апарат. Имам двата китови обектива и светкавица FL36R. Общо взето друго не съм купувал. Чудя се дали да сменя системата или да си взема едно по-съвременно тяло (примерно Е620). Тъй като го използвам и за работа и за свободното време, забелязвам че ми е доста неудобен за носене и често решавам да го оставя вкъщи и да снимам с телефона си. Затова се чудя и дали да не си купя просто един компактен апарат със сменяема оптика. Тук чакам да се включи Goblin, но наистина не знам какво да взема. Най-ми е на сърце Oлимпус и се замислям за PL5, но още не съм го пробвал да видя дали ще ми е удобен. Евентуално хубавото е, че с преходник ще мога да ползвам наличните обективи, въпреки че последния май не е много евтин. Днес в един магазин много ми хвалиха Сони А3000, но на мен ми беше отвратителен, с огромен лаг и ужасен визьор.

    На кратко - снимам всичко и навсякъде. За работа ми е важно да имам достатъчно широк ъгъл (много често ми се налага да ползвам 14мм, което при този кроп фактор е обяснимо). Бюджета - колкото по-малко, толкова по-добре. Някъде 500 лв ми е тавана за тяло. Иска ми се да мога да си ползвам светкавицата, но мога и да я продам заедно с останалите ми неща, само не знам дали ще мога да им взема кой знае колко пари.
    Последно редактирано от axlastro; 19-11-13, 19:18.
    Александър

  • #2
    От: Да сменям ли системата ?

    Първоначално публикуван от axlastro Преглед на мнение
    ...

    На кратко - снимам всичко и навсякъде. За работа ми е важно да имам достатъчно широк ъгъл (много често ми се налага да ползвам 14мм, което при този кроп фактор е обяснимо).
    Ако не искаш да се разоряваш - с всяко по-модерно тяло от Е-300 ще усетиш съществена разлика. Ако теглото ти е проблем - Е-410-420-450 ще те зарадват, съвсем мънички са. Е-620 ще ти донесе много глезотийки отгоре за същото тегло, но е по-скъп. Ако не можеш да живееш без цветовете на Кодак матрицата - ще трябва да си изкопаеш от някъде Е-400, който е същия на вид като другите четворки но с Кодак матрица, и държи цена понеже е редкаж.

    Е-510-520 също са много приятни апарати. Двуцифровите и едноцифровите няма да ти ги препоръчвам, тежат доста.

    Е-500 също за времето си беше много добър, но няма да е някакъв огромен скок спрямо твоя. Отделно - от тях съм виждал най-много повредени за продан, но в тяхна защита те май са се продали и в най-много бройки на времето.

    Ако сегашните ти обективи те задоволяват и не си умрял за дивна динамика и бърз следящ автофокус, от програма максимум към минимум без оглед на тегло: Е-620 > Е-520 и Е-510 заедно (някои предпочитат десетката че била с по-тънък филтър на матрицата уж, други като мен са били щастливи с 520ката) > Е-410-20-50 заедно или Е-400 според вкуса.

    Ако теглото е важно - същата класация без Е-5хх.

    Стабилизацията не я броя, тя е на вкус. Четворките я нямат, петиците и шестицата я имат.

    Е-620 има вариант Е-600 който е абсолютно същия апарат без някои опции. До колкото опцията осветени копчета липсва, бих го взел само ако е значително по-евтин.

    Безогледалки по-нататък може да взимаш колкото си искаш, те като поевтинеят са две за левче.

    Ако ти трябва обектив по-широк от 14мм в 4/3 размер, влизаме в по-висш пилотаж. В момента 12-60мм е дивно поевтинял, цената му ползван падна под 500$, но все пак трябва да му вържеш читаво тяло.

    При положение че имаш FL-36R, не би било зле да гледаш Е-Х20 модели. Ако не ме лъже паметта от трицифрените модели всички модели завършващи на 20 (и Е-450 разбира се която е вариант на Е-420) поддържат дистанционно RC управление на RC светкавици в пълен TTL, което е блага работа.

    Всичките изброени тела са доволно остарели разбира се, но вършат дивна работа и ще са чувствително подобрение спрямо твоя.
    Издъних се на Тюринг теста

    Коментар


    • #3
      От: Да сменям ли системата ?

      Ами за сега съм се загледал по един Е-620, стига човека да се навие да ми го продаде без обективите, щото си ги имам. 12-60 отдавана го обмислям, но не съм убеден, че ми трябва чак толкова много. За безогледалка - поправи ме ако греша, но сензорите на панасониците и олипусите не са ли със същия физически размер като на Е-XXX , демек само обективите са по-компактни, или нещо съм изостанал в материала. Аз нещо ги недолюбвам, поне тези по-евтините, ама знае ли човек. Е300 ще си го запазя именно заради цветовете.
      Александър

      Коментар


      • #4
        От: Да сменям ли системата ?

        Съвсем еднакви са размерите на матрицата, единствения проблем е че фокусирането с 4/3 обективи през преходник е бавно и нервиращо, освен с Е-М1. С който фокусирането на 4/3 обективи през преходник е не-бавно, но нервиращо скъпо
        Издъних се на Тюринг теста

        Коментар


        • #5
          От: Да сменям ли системата ?

          А как мислиш - ако продам (въпреки голямото предлагане) наличните стъкла и тяло, дали не е разумно просто да мина на панасоник м4/3? Какво да очаквам като качество на снимане/бързина на фокусиране и т.н. Ще ти дам пример - онзи ден трябваше да снимам един обект на женския пазар под любопитните погледи на всякаква гмеч, на всичкото отгоре трябваше по-дискретно, щото да не разберат там съседите, че онзи прави нещо и набързо нащраках отвсякъде - имаше 30% брак. Това основно заради допотопния автофокус. Иначе ме блазни идеята за нещо по-удобно, въпреки че големия фотоапарат винаги вдъхва респект, някак по-професионално изглежда. И сигурно е. Знам ли. Във фотосинтезис се опитаха да ми рекламират Сони А3000. Беше ужасен, направо ми се доповръща от него. Най-ми легна в ръката Panasonic G5. Но взеха да ме разубеждават, щото му бил по-малък сензора и т.н. Толкова голяма ли е разликата от 2 до 1.6 кроп фактор всъщност? Пенчетата ги разгледах, но много са мънички, но знае ли човек. Другия вариант естествено е да разкарам всичко и да мина на канон/никон, но нещо май китовите обективе били гадни разправят. По-гадно ли ще е от Олимпус E620 примерно D5100, това с китовите.
          Александър

          Коментар


          • #6
            От: Да сменям ли системата ?

            Е, кажи че ти се харчат пари де

            Предложенията ми по-горе са за разход минимум.

            G5-цата е със същия размер матрица като твоя и сто и осем поколения напред. Ако не ти се занимава със съществуващите ти обективи g5-ца с китови обективи ще е скок напред, освен оптически, китака на панасоника не е по-добър от 14-42мм 4/3 на олимпус но няма да видиш разликата като сравниш с другите плюсове. Колко брак ще имаш с него не знам, но е в пъти по-дискретен, кеф ти снимки от визьор, кеф ти от екрана на кръста докато уж го човъркаш.

            Сонито вероятно е хубав апарат, но винаги ще си остане по-голям, с по-големи обективи. Това може да е плюс или минус според предпочитанията ти.

            Имай предвид че тук г5ца с китак се харчи нова за 300-350$, тъй че пазарувай подобаващо.

            Ето ти в интервал няколко секунди едно и също веднъж с g5ца + 14мм2.5 палачинка на панасоник (който е сладък обектив но оптически не е нещо особено), и с лайка М с китак Елмарит 28мм 2.8 ръчно събиран в Солмс от високоплатени лайкаджии в бели престилки, и вероятно посипван със златен прашец при всеки стадий от производството. Да ти кажа че са с еднакво качество снимките - тц. Ама да ти кажа че едната е двайсет пъти по-добра от другата (щото разликата в цената тук в Щатите е толкова) - не рискувам








            Естествено пикасата размазва малко, в оригинал са по-читави, но съотношенията в качеството са същите.
            Последно редактирано от Goblin; 19-11-13, 22:38.
            Издъних се на Тюринг теста

            Коментар


            • #7
              От: Да сменям ли системата ?

              Ами то 350$ ще ми струва горе-долу 620-ка та. А Е300 все ще намеря на кой да го продам. Поне светкавица няма да купувам. А имаш ли идея за какви пари може да се намери читава "острилка" за въпросния панасоник, защото забелязвам, че наистина хубавите ми кадри са все с 40-150 обектива
              Александър

              Коментар


              • #8
                От: Да сменям ли системата ?

                Първоначално публикуван от axlastro Преглед на мнение
                А как мислиш - ако продам (въпреки голямото предлагане) наличните стъкла и тяло, дали не е разумно просто да мина на панасоник м4/3? Какво да очаквам като качество на снимане/бързина на фокусиране и т.н.
                Аз я свърших тая работа миналата седмица, продавайки 620-ката си, но при мен нещата са по-различни щото аз имах повече м43 техника. Сега ми е тъжно, че си нямам ДСЛР, но пък поне отиде в колега форумец. В твоята ситуация аз бих разпродал каквото имам и ще мина на м43 не щото 43 е по-зле, но просто ти нямаш кой знае колко скъпа техника за да стоиш на 4/3. Ако китовите ти са 14-42 и 40-150 то общо струват 250 лв. Ако имаше 12-60 и други от скъпите стъкла, то бих те посъветвал да вземеш поне 620-ка и си готов (макар, че ги няма много и си държат цена - моя се продаде за един ден). Но при цената на това, което имаш минаването на м43 не е лишено от основание - сензорите са със същия размер, но много по-нови.

                Колкото до леснотата на работа - със сензорните дисплеи и някои обективи ще ти е доста приятно. Няма нужда от хващане на фокус, прекадриране и прочее - просто цъкаш с пръст на екрана и избираш фокуса. Има някои обективи, които са доста бързи, макар вероятно да не могат да достигнат скоростта на 12-60 закачена на Е-5.

                Просто огледай пазара и си помисли. Най-евтините тела както е писал Гоблин са на Панасоник - G3 и G5, като цените на 3-ката втора ръка са около 300-400 лв. Твоите обективи могат да се ползват през преходник, но фокусът ще е много бавен. По-добре да помислиш за други - китовия 14-42 на Олимпус за м43 се намира за почти без пари. Е-PL5 ще е скъпичък, но към него може да се сложи китовия на E-M5 12-50, който макар и не кой знае какъв обектив е с доста бърз фокус и е сравнително евтин...
                LZ2NKM

                Коментар


                • #9
                  От: Да сменям ли системата ?

                  Първоначално публикуван от axlastro Преглед на мнение
                  Ами то 350$ ще ми струва горе-долу 620-ка та. А Е300 все ще намеря на кой да го продам. Поне светкавица няма да купувам. А имаш ли идея за какви пари може да се намери читава "острилка" за въпросния панасоник, защото забелязвам, че наистина хубавите ми кадри са все с 40-150 обектива
                  За 620-ката пробвай с пазарлъци. Хората дето ги продават вече са ги прежалили и цена от 350 долара ми се струва твърде висока, особено след като излезе Е-М1, който е на практика новото 4/3 тяло. Аз моя бях готов да го продам за 350-400 лв. само тялото, барабар с грипа. Като го купувах казах на човека, че му давам с 200 лв. по-малко и той се нави...

                  Между другото мога да ти дам да тестваш за няколко дни E-PL1 и G3 и да си решиш дали м43 са за теб... Имам и преходник 4/3 - м4/3 да видиш как въртят обективите. Аз лично ползвам 40-150 като твоя през преходник и съм много доволен - чуден обектив.
                  LZ2NKM

                  Коментар


                  • #10
                    От: Да сменям ли системата ?

                    620ка за 350 кинта зелени е доста, но цените в България не ги знам.

                    За острилка - всичко зависи какви дължини ти трябват. При м43 манията към миниатюризация наложи тенденция "юруш на твърдаците", която мен малко ме дразни но е факт че са хубави.

                    При широките зумове май доста интересното в близко бъдеще ще е новото китаче на панасоник което идва с GM1 (12-32мм). 14-42мм панасоников има сто варианта, не съм ги пробвал всичките но каквото съм пробвал не ме очарова прекомерно. Много добър компромис е 12-50мм на олимпус, супер изработка и яко практичен. Оптически е може би на нивото на олимпусов китак 14-42мм. Намира се евтино понеже при пускането си на пазара отнесе много псувни (много тъмен на 50мм). Избор няма да ти липсва.
                    Последно редактирано от Goblin; 20-11-13, 03:24.
                    Издъних се на Тюринг теста

                    Коментар


                    • #11
                      От: Да сменям ли системата ?

                      Да попитам нещо,за което не успях да дам много адекватен отговор преди два дни.
                      Приятел ме запита дали да влагал примерно около 1000-1200лв. за широк обектив на Никон DLSR,или да си го оставил Никона с китака и да вложил същите пари в комплект Олимпус E-PL5 /говорим за комплект с обектив 14-42/40-150/,карта памет 8gB клас 10 и чанта-това се предлага за около 1500лв.,като разбира се имало и вариант за същата комбинация с E-PL3 тяло ,но на около 1200лв./.
                      Та човека ме заразпитва каква е разликата с DSLR,какво ще му липсва ако смени системата с този безогледален.Опитах се да му обясня горе-долу,но...хич нямам опит с безогледалните и с по-малките им матрици.
                      Гледах снимки из нета...ами да ви кажа направо ми се струва,че /това обаче е според явно снимащия/има кадри,които направо ме замислиха сериозно...
                      Та дайте някакво обяснение ...говорим по-простичко,че този другар тия дни ме изяде.
                      П.П.един от въпросите му беше например...14мм. на Олимпуса с тази матрица на колко мм. ще се явява при матрица като неговата/кроп 1,5/приравнено,че да си направил сметката колко по-широко от неговите китови 18мм. щял да получи....
                      П.П.П.Извинявам се,че пиша в темата на колегата,но ми се стори доста подходяща по тематика и да не пускам друга подобна...
                      Поздрави!
                      NISSAN FOREVER
                      -----------------------------------------------------------------------------
                      Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                      Коментар


                      • #12
                        Re: Да сменям ли системата ?

                        П.П.един от въпросите му беше например...14мм
                        при М43 Умножаваш по 2 - демек 14 мм става 28.
                        Аз също гледам снимки от огледалки и безогледалки и да си призная на монитора някаква съществена разлика не виждам.
                        Може би си зависи от този който снима.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Re: Да сменям ли системата ?

                          Първоначално публикуван от Daniel Преглед на мнение
                          при М43 Умножаваш по 2 - демек 14 мм става 28.
                          Аз също гледам снимки от огледалки и безогледалки и да си призная на монитора някаква съществена разлика не виждам.
                          Може би си зависи от този който снима.
                          На 100% зависи от снимащия и от постобработката след това,защото ми прави впечатление ,че при едни тип снимки/примерно пейзажи/ с еднакви тела и еднакви обективи...има огромна разлика в качеството на снимките снимани от различни хора!
                          За приравнението...не точно...говорим за приравнето към кропнатата му матрица на 1.5/Никон D 5100/.ако го умножим по две го изравняваме към фулфруйм матрицата!
                          За мен трябва да се умножи по2,но после пък да се раздели на 1.5/което е неговата кроп матрица/което ще рече някъде 18.66.
                          Така поне аз го сметнах и всъщност...това 14мм. приравнено ще дава същото/,че дори и по-малко/ широко от неговите 18мм.
                          Разбира се...има и по широки за 4/3...примерно 12-50,което пък ако го смятам вярно вече става точно 16мм. за кроп матрица с 1,5 фактор!
                          Сметката с обективите ще я догодим...каква е основната разлика при изображението при тази система и с какви трудности и различия би се сблъскал примерно конкретно ако смени Никон D5100 с Олимпус E-PL5...?
                          Поздрави!
                          NISSAN FOREVER
                          -----------------------------------------------------------------------------
                          Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Да сменям ли системата ?

                            Първоначално публикуван от lubashki777 Преглед на мнение
                            Опитах се да му обясня горе-долу,но...хич нямам опит с безогледалните и с по-малките им матрици.
                            Гледах снимки из нета...ами да ви кажа направо ми се струва,че /това обаче е според явно снимащия/има кадри,които направо ме замислиха сериозно...
                            Та дайте някакво обяснение ...говорим по-простичко,че този другар тия дни ме изяде.
                            Ами просто отвори тестовете на E-M5 (Е-PL5 е същия без стабилизацията) и виж, че динамичния му обхват е по-голям от Д5200, при шум на JPEG е по-добър, а при RAW - аналогичен. Толкова за малката матрица. Най-добрите безогледални тела като E-PL5/M5 да не говорим за E-M1 са напълно конкурентни на добрите APS-C тела. Е-PL3 е с по-старата Панасоник матрица и при високо исо е по-зле. Е, ако твоя приятел не може да живее без оптичен визьор, тогава е друго.

                            Колкото да прословутата малка матрица - тази мантра много се разнася, но матрицата не е много по-малка от APS-C телата, и това както недостатъци, има и предимства. Примерно по-малкия размер на обективите може да е предимство или недостатък, по-дълбокия фокус може да е предимство или недостатък... Само за референция нещо, което ме учуди миналата седмица беше на представянето на Е-М1, където говореше Темелко Темелков - известен моден и комерсиален фотограф. Бях супер учуден да разбера че от повече от година снима почти всичко с OM-D E-M5 - корици за списания и прочее. Разбира се с добри обективи. Ползва по-голяма камера единствено когато става дума за снимки за големи плакати, щото си трябват мегапискели.
                            LZ2NKM

                            Коментар


                            • #15
                              От: Да сменям ли системата ?

                              Първоначално публикуван от damon Преглед на мнение
                              Ами просто отвори тестовете на E-M5 (Е-PL5 е същия без стабилизацията) и виж, че динамичния му обхват е по-голям от Д5200, при шум на JPEG е по-добър, а при RAW - аналогичен. Толкова за малката матрица. Най-добрите безогледални тела като E-PL5/M5 да не говорим за E-M1 са напълно конкурентни на добрите APS-C тела. Е-PL3 е с по-старата Панасоник матрица и при високо исо е по-зле. Е, ако твоя приятел не може да живее без оптичен визьор, тогава е друго.

                              Колкото да прословутата малка матрица - тази мантра много се разнася, но матрицата не е много по-малка от APS-C телата, и това както недостатъци, има и предимства. Примерно по-малкия размер на обективите може да е предимство или недостатък, по-дълбокия фокус може да е предимство или недостатък... Само за референция нещо, което ме учуди миналата седмица беше на представянето на Е-М1, където говореше Темелко Темелков - известен моден и комерсиален фотограф. Бях супер учуден да разбера че от повече от година снима почти всичко с OM-D E-M5 - корици за списания и прочее. Разбира се с добри обективи. Ползва по-голяма камера единствено когато става дума за снимки за големи плакати, щото си трябват мегапискели.
                              Добре,а кои са читавите обективи за този Олимпус...гледам снимки с 14-42 и мога да кажа,че ми изглеждат супер...
                              Питам в смисъл на това,че...ако човека се реши на този вариант,дали не е по-добре да не купува комплекта описан от мен по-горе,а да си вземе тяло и да си купи по-читави обективи отделно!
                              NISSAN FOREVER
                              -----------------------------------------------------------------------------
                              Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X