Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Направи си сам - филтър за картерни газове

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Направи си сам - филтър за картерни газове

    Един колега беше писал някъде, че търси такъв филтър, ама не ми се рови сега - та затова пускам нова тема.
    Имам един стар Пасат, дето няма въпросният филтър, та му спретнах един от балони за газ.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2013-11-16-995.jpg
Прегледи:1
Размер:88.4 КБ
ID:6034351Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2013-11-16-996.jpg
Прегледи:1
Размер:90.8 КБ
ID:6034352
    Нямам фотоси от процеса на изработка (то пък големият процес), защото не съм мислил да да пиша за него, ама по - насетне ми светна, че може да съм от полза на някой и те така:
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2013-11-16-993.jpg
Прегледи:1
Размер:94.6 КБ
ID:6034359Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2013-11-16-994.jpg
Прегледи:1
Размер:97.6 КБ
ID:6034360
    Още на съм го вапсал.
    Натъпкан е със стоманена вълна от таз дето употребляват за лъскане на мрамор и за да няма притеснения за попадане от нея в мотора, за какъвто случай писа един колега, направих и една цедка дето ще стои в маркуча между филтъра и картера:
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2013-11-16-998.jpg
Прегледи:1
Размер:57.2 КБ
ID:6034361Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2013-11-16-997.jpg
Прегледи:1
Размер:70.1 КБ
ID:6034362
    Като го вапсам и поставя, пак ще го изкарам на кадро.
    Поздрави!
    Последно редактирано от Тодоров009 (Войводата); 16-11-13, 10:01. Причина: излишно фото
    Тука трябваше да стои една умност, ама по-насетне ще спиша някоя.

    0034 605 82 41 87, 0897 34 28 58

  • #2
    От: Направи си сам - филтър за картерни газове

    А за какво служи това?

    Коментар


    • #3
      От: Направи си сам - филтър за картерни газове

      Че бая си се потрудил е ясно, но вътре тръболяците къде отиват. А и много от още по-дъртите го имат. Няма ли по моргите. Там сигурно зима няма, но замръзването на кондензиралата влага вътре, играе лоши номера.
      А тези простотии се правят от името на всички ни.
      Даника
      Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

      Коментар


      • #4
        От: Направи си сам - филтър за картерни газове

        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
        А за какво служи това?
        Дали си чистил някога аспиратор на кухня, под който са се пържили или пекли бая кИфтета? Има един черен кондензат, който става като битум. Та тая мрежа играе ролята на алуминиевите решетки на аспиратора. Не че спира много, щото сичкото отива при мАтора...
        LZ1AIV

        Коментар


        • #5
          От: Направи си сам - филтър за картерни газове

          "А за каво служи това" Устройство за улавяне на маслените пари от картерните газове, може би.

          Коментар


          • #6
            От: Направи си сам - филтър за картерни газове

            Това нещо има известен, минимален смисъл при двигатели на края на жизнения си път. Трябва да се монтира вертикално и долната тръба да позволява стичането на маслото при покой. Освен това, "натъпкването" с вълна трябва да е умерено, защото при омасляването и спира въздушния поток и ще има други ядове. Общо-взето безсмислено.
            "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

            Коментар


            • #7
              От: Направи си сам - филтър за картерни газове

              На мене пък ми е чудно какъв ще да е тоя Пасат без такъв филтър!? Даже дъртото ми Ауди 80 1,8 бензин от 88-а година имаше такъв филтър вграден в капака на главата (промивал съм го). При новото ми Ауди А4 1,9 ТДИ ПД от 2001г. е почти същото - пак вграден в капака на главата! Не се сменя (освен заедно с капака) но пък може да се свали капака и да се промие филтъра с някакъв разтворител на мазнини.
              "Do not correct a fool, for he will hate you;
              Correct a wise man, for he will appreciate you."

              Коментар


              • #8
                От: Направи си сам - филтър за картерни газове

                Що не рече нещо криво този Skrabheap.Там , дето са монтирани ( в оригинал са хартиени) и стоят вертикално.
                Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

                Коментар


                • #9
                  От: Направи си сам - филтър за картерни газове

                  Първоначално публикуван от sl.daskalov Преглед на мнение
                  На мене пък ми е чудно какъв ще да е тоя Пасат без такъв филтър!? Даже дъртото ми Ауди 80 1,8 бензин от 88-а година имаше такъв филтър вграден в капака на главата (промивал съм го). При новото ми Ауди А4 1,9 ТДИ ПД от 2001г. е почти същото - пак вграден в капака на главата! Не се сменя (освен заедно с капака) но пък може да се свали капака и да се промие филтъра с някакъв разтворител на мазнини.
                  Ако е дизел , ще пуши много , при запушен такъв!
                  Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Направи си сам - филтър за картерни газове

                    В правилното решение на тоя "филтър" има вграден клапан...

                    Коментар


                    • #11
                      От: Направи си сам - филтър за картерни газове

                      Ето един оригинален, занитен към капака на клапаните. Идеята е да е с температурата на двигателя, за да няма кондензат вътре и да може събраното масло и гняс да слиза лесно в картера. Без кондензата. Същият като в Паджерото на Вени

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:filtyr karterni pari.jpg
Прегледи:1
Размер:111.7 КБ
ID:5538000

                      Коментар


                      • #12
                        От: Направи си сам - филтър за картерни газове

                        В правилното решение не съществува такъв филтър, а само клапан.

                        Автомобилите от различни производители и поколения изобилстват от разнообразни решения за компромис между вентилацията на картера и спасяването на маслените КАПКИ (не изпарения) от излизащите газове. Защо само капки - картерните газове имат приблизително състава на ауспуховите. Ако се захванете да ги кондензирате, първо ще съберете водата (която не искате) и чак после евентуално маслото. Цялото разнообразие от конструкции обаче се свежда до лабиринт, през който газовете да минат не особено бързо така, че капките да полепнат някъде и да се върнат в картера от силата на тежестта или от капилярни ефекти. А за да не се кондензират и връщат вода и остатъци от неизгоряло гориво, цялото това нещо се прави не особено голямо и се поставя на място, където да няма условия да се охлажда. Примерно в картера или в главата на двигателя.

                        Ако картерните газове отнасят много масло, то е или защото те са много (и тогава няма как да минават бавно през лабиринта) или защото самият лабиринт е замърсен и запушен (и през малкото останали тесни пролуки пак няма как газовете да минат бавно). И в единия, и в другия случай е ясно какво трябва да се направи.

                        С външен "филтър" не се решава нито един от двата проблема, но за сметка на това се пречи на основната роля на картерната вентилация - да отнася влагата и остатъците от гориво.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Направи си сам - филтър за картерни газове

                          П.п. замърсяванията на оригиналния "сепаратор за маслена мъгла" най-често произхождат от некачествено и остаряло масло. Понякога при смяна на маслото с ново и висококачествено, въпросното устройство се самопочиства и започва да работи правилно. Следствие - намалява разхода на масло.

                          Поне на два маслояда съм наблюдавал как една или две смени синтетично масло ликвидират взирането в пръчката и редовното доливане.

                          (обикновено пък не се самопочиства и трябва да се подпомага процеса ръчно)

                          Коментар


                          • #14
                            От: Направи си сам - филтър за картерни газове

                            Много по-лесно е, когато мотора се поизноси и започне да пуши от въпросния маркуч просто маркуча да се изведе навън. Хем филтъра не се цапа с масла, хем конденз няма. Ако този филтър за подкартерни газове се задръсти от масла и конденз се получава голямо подкартерно налягане, хвърчат сонди за масло, протичат семеринги и става чудо.
                            На сърбела майката му е чесането.
                            Борислав Борисов Русе О885 О37815

                            Коментар


                            • #15
                              От: Направи си сам - филтър за картерни газове

                              То за атмосферни двигатли работата е ясно и най-вече е с екологична цел....при турбо машините това е един бая сложен и до сега не много успешно решен проблем. Говоря главно за тунинговани коли. То са едни казани, вратички с панти по сливовете, подгреваеми съдове с водата от турбото, кво ли не съм виждал в неравната борба с оливането с масло от картерната вентилация.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X