Обява

Свий
Няма добавени обяви.

BMW R 71 = URAL M 72 ?!?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • BMW R 71 = URAL M 72 ?!?

    Здравейте колеги, дано да съм пуснал темата в правилния раздел, но ако не е така модераторите да я преместят.
    От доста време имам желание да намеря и да възстановя мотоциклет БМВ Р 71 който да карам. Гледам и сравнявам снимки, мисля, че успях да направя разлика между някакви външни белези на двата мотоциклета, но по какво се различават двигателите, по външни белези разбрах че е трудно да се направи някаква разлика, но по белези вътре по двигателя можело. Искам да попитам колегите които имат опит с подобни мотори, какви са разликите и как може да се разбере дали даден мотоциклет е добре замаскирано М 72 което го представят за оригинално БМВ Р 71 ? Натиснете снимката за да я уголемите

Име:м 72.jpg
Прегледи:1
Размер:165.8 КБ
ID:6032337Натиснете снимката за да я уголемите

Име:bmw_r71_motorrad_3506-b.jpg
Прегледи:1
Размер:136.4 КБ
ID:6032338
    Благодаря Ви предварително.

  • #2
    От: BMW R 71 = URAL M 72 ?!?

    Само по снимки няма да стане. Трябва да пресееш няколко тона старо желязо през ръцете си . Какво точно те интересува, защото не мога да опиша всичко. На немския мотор има надписи БМВ на много места. Но не се виждат в сглобено състояние. Също и артикулния номер не започва с 72... Повечето БМВ-та от този тип са немско руски хибриди. Класика е в немския блок картер да са навряни съветски части. Мога да снимам някои части, да се види разликата примерно. Но след като искаш БМВ Р71, започни с литературата. Примерно с каталога за частите. И отвън , и отвътре разликите са лесно откриваеми. Така че, ако зададеш въпрос точно коя част те интересува, ще ти отговоря. Блок, цилиндри, глави...и т.н.
    Gnome Rhone AX2 800 1938
    Yamaha XT600Z 1VJ 1986
    Husqvarna Te 510 1989
    Argvmentvm ad novitatem

    Коментар


    • #3
      От: BMW R 71 = URAL M 72 ?!?

      Първоначално публикуван от gnomerhone Преглед на мнение
      Само по снимки няма да стане. Трябва да пресееш няколко тона старо желязо през ръцете си . .............точно коя част те интересува, ще ти отговоря. Блок, цилиндри, глави...и т.н.
      Имах в предвид точно блока, цилиндри, глави и болтовете за тях. От колеги съм слушал, че по тях имало щемпели с емблемата на БМВ, като искам да разбера какво да търся и къде гледам.Иначе напълно споделям мнението ти, че двигателя дори да има белезите на БМВ, от вътре по всяка вероятност е напълнен с елементи от руски машини. Мисля, че на този етап няма как да различа руски колянов вал от немски, поради простата причина, че немски не съм виждал, а и сигурно мотоциклети от този вид в България са останали много малко екземпляри.

      Коментар


      • #4
        От: BMW R 71 = URAL M 72 ?!?

        Да направя едно уточнение. БМВ произвеждат четири модела с еднаква "ходова" част, всичко е еднакво освен двигателите.
        Това са моделите Р51, Р61, Р71, Р66. Последните три пък ползват еднакъв блок, колянов вал, разпр.вал и всичко останало без цилиндри, глави и бутала. Може да се разбере кой блок от какъв модел е само по серийните номера. Артикулният номер е отлят заедно с надписа БМВ откъм маховика. И е еднакъв за трите модела - 261....
        Серийните номера на Р61 - 60...., на Р71 - 70...., на Р66- 66....



        Двата кръга в краищата са "пропелера" на БМВ, в случая вътрешната им част не е видна.

        На тази снимка е ясно




        OZ 80 е обозначение което важи само за двигателите на Р51 и Р66. За Р71 и Р61 е OZ 74. Показва какво гориво трябва да се ползва при съответните двигатели и има връзка единствено с Вермахта. Ако мотоциклетите са цивилни и не са били реквизирани, тези обозначения липсват.
        Защо го описвам това, защото често се срещат двигатели от Р61 с цилиндри, бутала и глави от М72. Демек направени са на ...псевдо Р71.
        Тъй като въпроса е как да се разпознае неразглобен мотор, което усложнява задачата донейде, ще се постарая тези дни да отговоря със някакви снимки.
        Gnome Rhone AX2 800 1938
        Yamaha XT600Z 1VJ 1986
        Husqvarna Te 510 1989
        Argvmentvm ad novitatem

        Коментар


        • #5
          От: BMW R 71 = URAL M 72 ?!?

          spongi , знаеш ли, май ти излезе късметът, тоест - искаш да инвестираш: имаш средства, имаш оферта, имаш и правилен консултант, остава да се разбереш с него за транспортни разходи и хонорар и да свършите работа, щото, така по форумите, трудна работа, колкото и да има желание, човек - материята специфична, гледаш...
          VW Beetle 1200-1954/57/59/60/65 VW Beetle 1300-1970/72 / VW Transporter 1500-65 / VW Transporter 1600-74 / VW&Wartburg 4x4 Buggy / Trabant 600 - 62
          SXS-Restorations 0886513079
          Ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. - К.Иречек

          Коментар


          • #6
            От: BMW R 71 = URAL M 72 ?!?

            http://histor.ws/bmwr71/eng/05.php
            Ценен сайт за сравнение БМВ, М, и Китаец.
            Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
            Златомир Попов - Forry

            Коментар


            • #7
              От: BMW R 71 = URAL M 72 ?!?

              За тези номерации ли ставаше въпрос ? Натиснете снимката за да я уголемите

Име:двиг.jpg
Прегледи:1
Размер:139.3 КБ
ID:5586902Натиснете снимката за да я уголемите

Име:рама.jpg
Прегледи:1
Размер:138.3 КБ
ID:5586903Натиснете снимката за да я уголемите

Име:рама1.jpg
Прегледи:1
Размер:151.6 КБ
ID:5586904

              Коментар


              • #8
                От: BMW R 71 = URAL M 72 ?!?

                Такива са. Това динамо какво е, съветско?? Че не се види на снимката. Не е оригинално. Ако е руско, немския блок е окепазен. Може да се възстанови, може и да се сложи динамо БОШ чрез приспособление....
                Снимай мотоциклета, очертава се като един от екземплярите на германосъветскобългарската дружба Поне може де се отсеят частите, коя от какъв матор е. Цилиндрите и главите снимай също.
                Gnome Rhone AX2 800 1938
                Yamaha XT600Z 1VJ 1986
                Husqvarna Te 510 1989
                Argvmentvm ad novitatem

                Коментар


                • #9
                  От: BMW R 71 = URAL M 72 ?!?

                  Главите са оригинални имат номера, цилиндрите не съм ги огледал както трябва, иначе динамото е руско, скоростна кутия също, но е с едрите зъби и на външен вид прилича 1/1 на оригиналната. Резервоара си е немския, диференциала също. Ще се наложи да търся предница, тъй като тази е друга и ще се надявам да намеря такава, но не мога да направя разлика между предниците на Р 71 и първите модели на М 72 които са били дори и със същите рами без усилващите планки , както ще ми трябат фар и калници. Знам, че ме чака много работа по този мотоциклет, но ще се опитам да го възстановя колкото мога най близо до оригинала.

                  Коментар


                  • #10
                    От: BMW R 71 = URAL M 72 ?!?

                    Първоначално публикуван от gnomerhone Преглед на мнение
                    един от екземплярите на германосъветскобългарската дружба
                    Днес регистрирах екземпляра. Първата му регистрация е на 28.12.1940 год., сега трябва да му се вдъхне нов живот, не , че е спирал да бъде каран, но вече трябва да се опитам да го възстановя най-близо до вида в който е бил. Ще се надявам и на вашата помощ.............. за едно или друго......

                    Коментар


                    • #11
                      От: BMW R 71 = URAL M 72 ?!?

                      Първоначално публикуван от spongi Преглед на мнение
                      Днес регистрирах екземпляра. Първата му регистрация е на 28.12.1940 год., сега трябва да му се вдъхне нов живот, не , че е спирал да бъде каран, но вече трябва да се опитам да го възстановя най-близо до вида в който е бил. Ще се надявам и на вашата помощ.............. за едно или друго......
                      Честито и успех в реставрацията.Ще следя с интерес.Най-вече и заради това че тая машина е точно 28 години по-стара от Мен.И Мойта първа регистрация е 28.12.но 1968г.
                      0887284106-Митко
                      http://www.youtube.com/watch?v=6Fdg05yHhKk&NR=1
                      http://www.youtube.com/watch?v=wnMy5yek-ks&feature=more_related

                      Коментар


                      • #12
                        От: BMW R 71 = URAL M 72 ?!?

                        Ще снимам тези дни разглобена предница на БМВ. Мога да снимам и др.части. Всъщност БМВ Р71 е най "фалшифицираното" БМВ, и да събереш такъв екземпляр без нито една руска или китайска част е предизвикателство. С какви карбуратори е?? Блока на двигателя е разтърган за по-голямото руско динамо. Това е проблем, ако решиш да ползваш оригинално немско. Отделно често са преработвали и отвора за предната втулка на разпределителния вал, като са я заменяли с търкалящ лагер, както е при повечето М72. Дано твоят двигател не е подлаган на такава интервенция. Ако е с немски части, а не с руските им заместители, ще е отлично
                        Gnome Rhone AX2 800 1938
                        Yamaha XT600Z 1VJ 1986
                        Husqvarna Te 510 1989
                        Argvmentvm ad novitatem

                        Коментар


                        • #13
                          От: BMW R 71 = URAL M 72 ?!?

                          А немски части сега може ли да се намерят ? Силно се съмнявам че още произвеждат резервни части за моделите от преди войната .
                          Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                          Коментар


                          • #14
                            От: BMW R 71 = URAL M 72 ?!?

                            Мотора е с уралови карбуратори К 301, но мисля да му сложа К 37 които имам и в момента са на еМовия двигател който е на другият ми мотор. Ще Ви моля да ми кажете размера на немското динамо, но както казах по-горе, първоначално ще гледам да намеря предница с фар и калници, но преди това ще ми трябва "глътка свеж въздух", че вчера в данъчното ме върнаха в първи клас, данъци за пет години на зад и съм - 678.82 лв. , а и в КАТ още близо 40 лв., та ако някой има да продаване предница и калници може да направим някакъв пазарлък........

                            Коментар


                            • #15
                              От: BMW R 71 = URAL M 72 ?!?

                              Диаметъра на статора на немското динамо е 76мм. Със същите параметри като него, а и на външен вид, е динамото на ЕМВ. Може да се ползва като заместител. По добър вариант от съветското такова. Задната ти капла е уралова, явно и в редуктора има руски части, със сигурност "коронодържател". Кардана какъв е? Колкото до калниците, тегави са за намиране. И аз търся два предни.
                              Относно намирането на немски части, намират се. Въпроса не е да са ново производство, а оригинални от епохата. Компромис са бутала, клапани, гумени детайли,ауспуси и разни дреболии. Дреболиите изчезват първи от мотора и са най трудни за намиране. Има фирми, които произвеждат реплики на различни части.
                              Gnome Rhone AX2 800 1938
                              Yamaha XT600Z 1VJ 1986
                              Husqvarna Te 510 1989
                              Argvmentvm ad novitatem

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X