Обява

Свий
Няма добавени обяви.

От щракането до...фотографията!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От щракането до...фотографията!

    Здравейте приятели.Дълго мислих и накрая се реших да пусна и аз една тема,където да си поствам по някоя и друга снимка.Започнах да се занимавам и да се интересувам от фотографията по-сериозно от няма и година/то до тогава нямах нужната техника/.Тук...ще мога да сравнявам кадрите и да преценявам дали вървя от щракането към фотографията или....си тъпча на едно място.Ще се радвам и вие да помагате с градивна критика,съвети и всякаква помощ.
    Едни от кадрите поствани тук, ще отиват в темата за критика,други ще си останат завинаги тук само за разглеждане и оценка дали има развитие,а надявам се от време на време по някой кадър да отива и в темата за "Избрани снимки".
    Принципа залегнал у мен при снимането е да се опитвам да правя снимката почти готова още при заснимането/разбира се имам още мнооого хляб да изям до достигане на този момент /.Използвам и Фотошоп за пост обработка,но...в рамките на корекция на цвят,малко рязкост ако се налага,кропване ,изправяне на хоризонт,сенки и все такива елементарни неща.Смятам,че съвсем без обработка не е възможно,но се надявам тя във времето напред да става все по-малка част от целия процес до готовия кадър.
    Ще се радвам,ако темата не остане само като една галерия за разглеждане на снимки,а в нея да получавам от хората разбиращи тук от фотография и фотошоп ценни съвети,които да ми помогнат да вървя по пътя напред.
    Техниката ми е средно ниво и има още доста какво да се желае от техническо естество,но...аз не се отчайвам и няма да се откажа.Може и на моята улица да огрее слънцето...знае ли се
    Предварително благодаря на всички които ще помагат и ще се включват в тази тема!
    Така...след този увод ще пусна и няколко снимки от миналия уикенд.

    Деня беше определен за риболовен....,а язовира е Жребчево.



    Една красавица /или красавец...не ги познавам / се уби да ми позира....











    Сесията приключи и...аз на ляво ,а тя на дясно с мръсна гас...



    На следващата снимка...изгледа ми изглежда малко ...апокалиптичен...



    Имаше и представление на въздушните сили...
    Самолет набиращ височина...



    Последваха доста интересни въздушни формации...





    Опит за изписване на емблемата та...VW...



    ...и на Опел...,ама с последната нещо не се справиха с кръга... и май отиде към Шевролет/е...той пак е на GM...какво пък.../



    Есента започва да идва...











    Това е за сега....
    Поздрави!
    NISSAN FOREVER
    -----------------------------------------------------------------------------
    Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

  • #2
    От: От щракането до...фотографията!

    Първоначално публикуван от lubashki777 Преглед на мнение











    чисто лаишко мнение на зрител: тези двете са попадение, останалите не бих ги погледнал 2-ри път.

    поздрави,
    ________________________________________________
    Subaru OUTBACK 2,5
    Hyundai TUCSON 2.0

    Коментар


    • #3
      От: От щракането до...фотографията!

      Благодаря за първото мнение в моята тема!
      П.П.Те колко няма да са за гледане хич дори...
      Умишлено няма да ги поствам съвсем избирателно,защото искам да се вижда има ли извървян път ...или...
      Поздрави!
      NISSAN FOREVER
      -----------------------------------------------------------------------------
      Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

      Коментар


      • #4
        От: От щракането до...фотографията!

        На път за х. Ив. Вазов...



        На слизане от Отовишки рид...



        Стоб-ските пирамиди...





        Пирин....







        Банско и емблематичната часовникова кула









        От върха на кулата.



        Из Банско....



        NISSAN FOREVER
        -----------------------------------------------------------------------------
        Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

        Коментар


        • #5
          От: От щракането до...фотографията!

          Каква е техниката?
          И един съвет: Опитай да не прегаряш така снимките, малко по-тъмни
          LZ1HKW
          Реглаж на преден и заден мост
          My Jeep is not an SUV ..... your SUV is not a Jeep

          Коментар


          • #6
            Re: От щракането до...фотографията!

            Само да попитам, защо снимките са на толкова високо исо - предишни имаше на 800 някои от тези са на 500.
            Имаш доста прегоряли павета - аз още не мога да му намеря решението на това (правилния баланс межди сенки и светли участъци) ама така е като нищо не разбирам.

            Коментар


            • #7
              От: От щракането до...фотографията!

              Първоначално публикуван от vladi333 Преглед на мнение
              Каква е техниката?
              И един съвет: Опитай да не прегаряш така снимките, малко по-тъмни
              Техниката е Никон d5100 с почти китовия обектив 18-105vr...
              За съжаление снимките до една са правени все в най-неподходящото време...между 12 и 15.00ч. и слънцето е невероятно силно.Пробвах различна експонация,но като се позатъмнят и на определени места пък става много тъмни...
              Ще му хвана баланса...

              Първоначално публикуван от Daniel Преглед на мнение
              Само да попитам, защо снимките са на толкова високо исо - предишни имаше на 800 някои от тези са на 500.
              Имаш доста прегоряли павета - аз още не мога да му намеря решението на това (правилния баланс межди сенки и светли участъци) ама така е като нищо не разбирам.
              Мой познат си игра да разглежда менюто на Никона и едва преди няколко дни установих,че по някакъв начин е включено автоматичното исо.На дисплея си ми стои Исо 100,,обаче реално ако не му достига при снимката софтуера го компенсира автоматично и...ето ти белята...
              Снимките от Жребчево ми се видяха на места със зърнисто небе и едва тогава установих проблема.Вече отново съм на ръчна настройка.
              Другия момент от автоматичното исо е,че принципно за да не се размазва снимката от ръка,гледам в определени ситуации да я правя на по-висока скорост и...авто-исото явно го е компенсирало...
              в крайна сметка установих,че на автомична компенсация на исото може да се снима,но...не трябва да се прекалява със висока скорост.Всъщност исо 500 ,че дори и 800 мисля,че е на границата и не разваля толкова кадъра,но не е добре според мен да се снима при такова исо...еле пък денем...
              Последно редактирано от lubashki777; 11-10-13, 08:44.
              NISSAN FOREVER
              -----------------------------------------------------------------------------
              Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

              Коментар


              • #8
                От: От щракането до...фотографията!

                Сигурно е на автоисо и режим А и като затвори блендата апарата дига исото, за да компенсира. Любашки, имаш много добри попадения. С риск да стана банален, ще кажа, че имаш три неща за правене - четене, гледане и осмисляне на видяното и мно-о-о-о-го снимане. Успех!
                Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                Из "Златния телец"

                Коментар


                • #9
                  От: От щракането до...фотографията!

                  Ако ще се учиш да снимаш, махни всичкото "ауто" от камерата. ..... и търси обектив. Тоя определено не става. А имаш хубави кадри.

                  ПП Лаишки съвет: Не ти трябват снимки на 16 мегапиксела. Намали на 5-8.
                  Бан-метод с който модераторите налагат на останалите своя начин на мислене.
                  Към модераторите-А изтрийте го сега.
                  Суратя утрепа и тоя форум. Жалко. Сбогом Приятели. Вальо. О888 557Ч7Ч

                  Коментар


                  • #10
                    От: От щракането до...фотографията!

                    Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
                    Сигурно е на автоисо и режим А и като затвори блендата апарата дига исото, за да компенсира. Любашки, имаш много добри попадения. С риск да стана банален, ще кажа, че имаш три неща за правене - четене, гледане и осмисляне на видяното и мно-о-о-о-го снимане. Успех!
                    Снимам обикновено на М и от време на време на А или S според обстоятелствата,но това е много рядко...да не кажа никак...
                    Автоматичната компенсация на исото работи и в режим М...
                    Снимането...нагласям си блендата според това което ще снимам/примерно пейзаж-8 или 11-не повече/ и след това нагласям скоростта според осветеността на това което ще се снима.вероятно не преценявам правилно скоростта/както и писах...стремя се да е на максималната възможна,за да няма размазване при снимане от ръка/ и...авто исото се вдига като е по-висока скоростта..много ясно.Сега съм отново на ръчно исо...така или иначе снимам и вече просто кадъра няма да се получи,което ще ме накара искам не искам да променя някой от параметрите на нактройките за дадения кадър!
                    Поздрави!
                    NISSAN FOREVER
                    -----------------------------------------------------------------------------
                    Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                    Коментар


                    • #11
                      От: От щракането до...фотографията!

                      Едно еретично съветче: Включи апарата на "зеленото квадратче" и виж какви данни ще ти покаже във визьора. После ги прехвърли в М-а щом държиш на него и виж хистограмата какво ще покаже. След това коригирай според нея. И снимай в RAW.
                      Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                      Из "Златния телец"

                      Коментар


                      • #12
                        От: От щракането до...фотографията!

                        Бачкай си на "А", махни ауто ИСО-то, фиксирай го според ситуацията като гледаш да е възможно най-ниското и остави скоростта да се определя автоматично, но да е в допустимите граници за снимане от ръка, а именно- да не е по-ниска отколкото е фокусното разстояние в момента..VR-а също помага. И не знам колегата по-горе как така категорично заключи, че 18-105 не става?? Някои го предпочитат дори пред 16-85, който има славата на един от най- добрите "китаци" ! С хиляди левове за стъкла не стават по-добри кадрите...най-важното е да "видиш" кадъра, а това с какво ще го заснемеш не е толкова важно..като за начало! Имай предвид, че Никоните имат навика да преекспонират малко, но лесно се коригира чрез компенсация на експозицията в постобработката. Снимай си в РОУ на максимална резолюция, нищо не печелиш ако намалиш резолюцията, освен място в паметта !
                        0899 шест5313нула
                        За всекиго по нещо

                        Коментар


                        • #13
                          От: От щракането до...фотографията!

                          Първоначално публикуван от sonda Преглед на мнение
                          Бачкай си на "А", махни ауто ИСО-то, фиксирай го според ситуацията като гледаш да е възможно най-ниското и остави скоростта да се определя автоматично, но да е в допустимите граници за снимане от ръка, а именно- да не е по-ниска отколкото е фокусното разстояние в момента..VR-а също помага. И не знам колегата по-горе как така категорично заключи, че 18-105 не става?? Някои го предпочитат дори пред 16-85, който има славата на един от най- добрите "китаци" ! С хиляди левове за стъкла не стават по-добри кадрите...най-важното е да "видиш" кадъра, а това с какво ще го заснемеш не е толкова важно..като за начало! Имай предвид, че Никоните имат навика да преекспонират малко, но лесно се коригира чрез компенсация на експозицията в постобработката. Снимай си в РОУ на максимална резолюция, нищо не печелиш ако намалиш резолюцията, освен място в паметта !
                          Благодаря искрено за съветите!!!
                          От седмица твърдо снимам в Raw + Jpg,а за мястото не се притеснявам...картата ми е 32гб. клас 10 на Сан Диск
                          Като заговорихме за обектива...Принципно си падам по снимането на пейзажи.За целта според мен трябва да имам един широк обектив/нещо от типа на 12-24,10-20,11-16 и т.н.-без Фиш...,че нещо не ме привлича особено поне на този етап/ и един дълъг/мисля за първи такъв да се спра като по-бюджетно на Nikkor 70-300VR/.
                          По моята логика първо ще трябва да се снабдя с широкия и след това с дългия.
                          Та като широк...за Никон d5100 какво бихте ми препоръчали.
                          Принципно на доста места препоръчват ако има средствата да еAF-S DX Nikkor 10-24mm f/3.5-4.5G ED,но съществуват и варианти за други като Токина 12-24mm f/4 DX II,Сигма 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM от Сигмата може и евентуално 10-20mm f/3.5 EX DC HSM /само ,че...цената на втората Сигма е еднаква с тази на Никора.../
                          Разбира се има и още доста широки,но...ценово са над бюджета ми/то и тези не са ми по джоба,но по-мога да направя нещо по въпроса!
                          Та...какво е за предпочитане?
                          П.П.Доста изчетох по форумите,но...мненията са доста разнопосочни/дори имам чувството,че доста хора хвалят това с което снимат /
                          Доста и снимки с въпросните обективи изгледах,но...там пък опира до колко може да снима ..снимащия а и след това колко е добър с пост обработката,та и там малко не е много сигурно като критерии...
                          Та...предвид окаяното ми финансово състояние принципа проба/грешка не мога да си го позволя.Зато искам и съвет...
                          Предварително ви благодаря приятели!
                          Поздрави!
                          NISSAN FOREVER
                          -----------------------------------------------------------------------------
                          Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                          Коментар


                          • #14
                            От: От щракането до...фотографията!

                            Първоначално публикуван от lubashki777 Преглед на мнение
                            Та...предвид окаяното ми финансово състояние принципа проба/грешка не мога да си го позволя.Зато искам и съвет...
                            Предварително ви благодаря приятели!
                            Поздрави!
                            Купи си книжка за композиция. Не е нужно да е специализирана за фотография, нещата в изобразителното изкуство са до голяма степен същите.
                            Техниката е под 10% от една фотография.
                            И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                            Коментар


                            • #15
                              От: От щракането до...фотографията!

                              Първоначално публикуван от drukman Преглед на мнение
                              Ако ще се учиш да снимаш, махни всичкото "ауто" от камерата. ..... и търси обектив. Тоя определено не става. А имаш хубави кадри.

                              ПП Лаишки съвет: Не ти трябват снимки на 16 мегапиксела. Намали на 5-8.
                              Снимам на макс резолюция около 16мегапиксела,защото се налага понякога кропване и ако е по-малка резолюцията се опасявам,че...кропнатия кадър ще е замазан...,а и място имам бол...
                              При настройка на снимане във формат Raw + JPG има около 1000кадъра,което е направо супер!
                              Поздрави!
                              NISSAN FOREVER
                              -----------------------------------------------------------------------------
                              Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X