Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Джобна печка

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Джобна печка

    Рекох да направя едно обективно сравнение между двата вида гориво - да ги сложа при еднакви условия, да сваля температурната крива във времето и да видя дали статистиката ще потвърди това, което усетих.

    Замерих два вида бензин - да наречем единия тип А - купен от магазин "Всичко за 1 лв" за 2 лв, а другия - тип Б - купен от лъскавия магазин в мола за 6 лв. Външния вид на двата вида се различава, макар и двата да са брандирани като ZIPPO:

    Поглед отпред (левия е А, десния е Б):

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_3548.jpg
Прегледи:1
Размер:79.7 КБ
ID:5554573
    И поглед отзад:
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_3549.jpg
Прегледи:1
Размер:92.2 КБ
ID:5554574

    Двете измервания извърших по един и същ начин - грейката се напълва с един дозатор (до второто деление), запалва се и се оставя легнала на масата. За нея се прикрепя температурния сензор, пъха се във фабричното калъфче и повече не се пипа. Температурния сензор е DS18B20 - цифров, фабрично калибриран, с грешка от 0.5 C. Чете го Arduino Uno, свързано към компютъра, който записва показанията на всеки 15 секунди. Температурата на околната среда и в двата случая е 23 C. Замерванията са от момента на запалване на грейката, до момента в който температурата и се връща обратно до 23 С след изгасването ѝ.

    Опитната постановка:

    Общ вид:
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_3546.jpg
Прегледи:1
Размер:88.3 КБ
ID:5554575

    Близък изглед на грейката:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_3545.jpg
Прегледи:1
Размер:64.6 КБ
ID:5554576

    Грейката във финалната конфигурация с калъфче:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_3544.jpg
Прегледи:1
Размер:71.5 КБ
ID:5554577


    Суров excel с резултатите: readings_benzini.xls


    Обобщена графика:
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:temp_compare.png
Прегледи:1
Размер:30.3 КБ
ID:5554579


    Скъпия определено гори повече време и с по-висока температура. Евтиния имам чувството че нещо не гори добре с това съотношение пари-въздух. Вижда се че накрая когато парите намаляват температурата рязко се покачва. Може би ще е интересно да повторя експеримента без калъфче с цел по-добър въздушен обмен.

    Коментар


    • #17
      От: Джобна печка

      Браво и благодаря за отделеното си време и средствата. Надявам се че с тази тема всички въпроси за джобните печки ще изчезнат.

      Коментар


      • #18
        От: Джобна печка

        Леле и научен експеримент!!!

        Коментар


        • #19
          От: Джобна печка

          Евала.
          Знам че е стара, но случайно я видях, а идва и зима.
          Излиза танто за кукуригу.
          2,5 по-малко време с 3 пъти по-евтино гориво. Верно кривата е доста по кофти и зареждаш 3 пъти.

          Коментар


          • #20
            От: Джобна печка

            Това ревю е старо... от тогава насам тествах още един вид бензин, който ми стана фаворит - STAR, който го продават в разните метал шопове. Гори малко по-кратко от дългия, но развива по-висока температура. Ъпдейтнатото ревю може да се види в блога
            Скоро не съм палил печката. От как си взех свестни изолации и дебели дрехи, проблемът ми по-скоро е с прегряването

            Коментар

            Активност за темата

            Свий

            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

            Зареждам...
            X