Страница 1 от 4 1 2 3 4 ПоследенПоследен
Резултати 1 до 20 от 63

Тема: ДЕСЕН ВОЛАН- ПРЕДИМСТВА И НЕДОСТАТЪЦИ ВЪВ ФИНАНСОВ АСПЕКТ, А И НЕ САМО

Място
    Бургас
    Публикации
    100
    Точки (при гласуване)
    6

По подразбиране ДЕСЕН ВОЛАН- ПРЕДИМСТВА И НЕДОСТАТЪЦИ ВЪВ ФИНАНСОВ АСПЕКТ, А И НЕ САМО

Колеги, забелязвам, че автомобили с десен волан са чувствително по-евтини на старо и допускам, че това не е само заради дискомфорта при шофиране с дясно движение, а сигурно има още много причини, които аз като лаик/дилетант в тази сфера не знам, но допускам, че при подръжката или застраховката им, би могло да има неприятни изненади. Иначе с десния волан се свиква, малко е терсене в началото докато си напаснеш стереотипа-огледален спрямо придобития тук. Карал съм преди години малко в Лондон и от там дотук един бус,помагах на приятел, който беше купил 2 автомобила от там, та чисто технически с това се изчерпват познанията ми. Ще съм благодарен, ако някой сподели мнение, защото разликата в цените е чувствителна, а това никога не е случайно.

Ясен е офлайн Супер Модератор | news |
    | ОС || СзО || +ПЛ || ТП |* МСС *
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    48,543
    Точки (при гласуване)
    60

По подразбиране От: ДЕСЕН ВОЛАН- ПРЕДИМСТВА И НЕДОСТАТЪЦИ ВЪВ ФИНАНСОВ АСПЕКТ, А И НЕ САМО

Не е само до стереотип - или поне не след като дойдеш на континента. Мястото на шофьора не случайно и при двете схеми на движение е от страната, по-близо до средата на пътя. От другото място се вижда в пъти по-малко от насрещното платно. В насрещното са най-големите източници на проблеми, особено при изпреварване и престрояване. На практика не можеш да изпревариш с чиста съвест. А колкото и да ти е разтеглива съвестта, физиката и геометрията хич не са еластични и затова разумните шофьори с такива коли се въздържат от изпреварване, а неразумните попадат в "ситуации".

Другият фактор е регистрацията на такива автомобили - за да се регистрират в България, минимум се сменят фаровете, които струват пари.

Всъщност във Форума са коментирани доста от тези неща.
    Irrigation of the land with sewater desalinated by fusion power is ancient. It's called 'rain'.

NIKSD е онлайн
    Николай Александров
    Старши участник | ОС || +ПЛ |
    Място
    San Diego, California
    Публикации
    5,086
    Точки (при гласуване)
    29

По подразбиране От: ДЕСЕН ВОЛАН- ПРЕДИМСТВА И НЕДОСТАТЪЦИ ВЪВ ФИНАНСОВ АСПЕКТ, А И НЕ САМО

Тая тема няма да изкара до 3та страница. Отивам за пуканки.

"Свиквало се"... Колко трябва да си свикнал, че да започнеш да виждаш какво става в насрещното платно, като си седнал на дясната седалка а пред тебе е ТИР? Или от гяволия започвате да виждате под ъгъл?

Боокс!
    "Докато има търпимост към всичко извън правилата, нещата ще са така."- Джамбазов
    Приста-НЕ! Виж тази тема-
    https://www.offroad-bulgaria.com/sho...d.php?t=138197

Място
    Ямбол - Варна
    Публикации
    193
    Точки (при гласуване)
    13

Аз пък, не съм виждал катастрофа с автомобил с десен волан в България!!!
    Audi Q7 - продава сe ... http://www.offroad-bulgaria.com/attachment.php?attachmentid=934535&d=1508126732

NIKSD е онлайн
    Николай Александров
    Старши участник | ОС || +ПЛ |
    Място
    San Diego, California
    Публикации
    5,086
    Точки (при гласуване)
    29

Цитат Мнение на batsasho1 Преглед на публикациите
    Е да де, нали и аз това казвам. Няма и да видиш. От дясната седалка нищо не се вижда, катастрофите включително.
    "Докато има търпимост към всичко извън правилата, нещата ще са така."- Джамбазов
    Приста-НЕ! Виж тази тема-
    https://www.offroad-bulgaria.com/sho...d.php?t=138197

Място
    Пловдив
    Публикации
    814
    Точки (при гласуване)
    9

Нещо, което много се подценява - когато карам ляв волан лесно следя лявото огледало само с движение на очите и периферно зрение. Когато седиш отдясно за целта е нужно да си ЗАВЪРТИШ ГЛАВАТА. Това отнема ценни десето от секундата в критични ситуации и разконцентрира вниманието.

Място
    Балчик - Bergen
    Публикации
    2,596
    Точки (при гласуване)
    27

Цитат Мнение на batsasho1 Преглед на публикациите
    Дъщеря ми (на 4,5 години) продължава да твърди, че слоновете не съществуват защото никъде не се виждат а са прекалено големи за да се крият...
    О, ефимерност! О, най-безсилно и позорно време в живота на моя народ — времето от разсъмване до отварянето на магазините за спиртни напитки! Колко излишни бели косми е вплело то във всички нас, в бездомните и страдащи шатени!

| Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    48,543
    Точки (при гласуване)
    60

Цитат Мнение на NIKSD Преглед на публикациите
    Или от гяволия започвате да виждате под ъгъл?
    В Русия и това правят. Понеже и там тарикати, а левите коли са повече и като бройка и като процент, имат си специални огледала за гледане напред изотдясно. Не знам колко виждат през тях, ама не съм оптимист.

Цитат Мнение на P2P Преглед на публикациите
    Нещо, което много се подценява - когато карам ляв волан лесно следя лявото огледало само с движение на очите и периферно зрение. Когато седиш отдясно за целта е нужно да си ЗАВЪРТИШ ГЛАВАТА. Това отнема ценни десето от секундата в критични ситуации и разконцентрира вниманието.
    Това ако ти е проблем, независимо от волана, трябва да седнеш по-назад.
    Irrigation of the land with sewater desalinated by fusion power is ancient. It's called 'rain'.

| Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    48,543
    Точки (при гласуване)
    60

Цитат Мнение на droba Преглед на публикациите
    Дъщеря ми (на 4,5 години) продължава да твърди, че слоновете не съществуват защото никъде не се виждат а са прекалено големи за да се крият...
    Ако остане на тоя акъл, след 25-30г ще е готов министър на вътрешните работи. И на финансите може.

Място
    sf,sf
    Публикации
    5,936
    Точки (при гласуване)
    18

Цитат Мнение на old tramp Преглед на публикациите
    Колеги, забелязвам, че автомобили с десен волан са чувствително по-евтини на старо и допускам, ч....защото разликата в цените е чувствителна, а това никога не е случайно.
    А с левият там как е?

Място
    Willand UK / Момин Проход Сф-О
    Публикации
    1,025
    Точки (при гласуване)
    10

Тръгнах за работа ухилен! Благодаря, за което на NIKSD!

За десния волан ли питате ... не ви трябва!
    За мен единствената причина за ниската цена е дискомфорта, а не двата фара, и последващата поддръжка на автомобил с десен волан.
    Да караш с десен волан в Европа си е леко неудобно, а в България си е направо мъчение. Мъчение, не защото седиш отдясно ... мъчение е да караш в БГ, дори и с ляв волан. И заради "шофьорите", и заради пътищата. Колкото и да си внимателен, няма как да не сбъркаш в даден момент.

Вече 11 години съм в Англия, от толкова и карам кола с десен волан. За мен не е никакъв проблем да си карам обратната кола на Континента. Обаче аз всеки ден съм в тая кола, и дали ще съм отляво, или отдясно на осевата линия изобщо не ме бърка. Брат ми цял живот е работил, като шофьор, и в момента е шофьор, в БГ. Давал съм му чудесни оферти за коли с десен волан. Неще и да чуе, тва не е за мен, вика. Тъстът ми вече шеста година кара коли с десен волан, и няма никакви проблеми. И останалите нямат проблем с него. Ама откакто го познавам не е изпреварил една кола, дори и докато караше с ляв волан.

Случва се да дойде англичанин с кола с ляв волан да му правя МОТ. Какво да кажа, като се кача, и в първия момент не знам, къде съм. Та така се чувства и българина, който за пръв път сяда в кола с десен волан.

Таа, тетака ниската цена е заради дискомфорта. Обаче го има и другия момент - психическата нагласа на търсещия кола. Колите с десен волан направо ги отминава ... айде бегай, не ме занимавай, знаеш ли колко трудно се кара?! Ама той само е чувал и гледал, никога не е пробвал. И да, ако пробва, може и да му хареса, и да свикне.
    Honda CR-V RD8 K20A4 i-vtec Auto, Honda JAZZ GD1 L13A1 i-dsi

Място
    София
    Публикации
    3,659
    Точки (при гласуване)
    18

Цитат Мнение на droba Преглед на публикациите
    Хихи. Ми те всъщност се крият най-успешно в черешова градина бе. Нали са им червени очите.

Относно темата. Във Великобритания може и ефтино да сдобиеш автомобил щот най-вероятно имат високи данъци за старите (най-предпочитани от нас) автомобили. Ма тука си е жива мъка да се кара. Преди време отидох с една Тойота Хай Лукс Сърф до морето. Ми аз през почти цялото време си бях в насрещното. На връщане караше собственика. Е тогава вече се препотих няколко пъти, щот видях какво е да се движиш в насрещното без да имаш никаква възможност да реагираш по някакъв начин (изключая ръчната де). Фаровете са им най-малкият проблем (немалък разбира се). Напоследък неслучайно застрахователи отчитат факта-от коя страна се намира воланът. Надценката стига до 50%.
    Животът е това, което се случва, докато ние кроим планове....

тел. имаше преди, ама сега е в профила щото ...

Място
    Публикации
    1,025
    Точки (при гласуване)
    10

Причината да са евтини употребяваните автомобили в ЮК не са данъците. Единствения данък е пътен данък. Това е, няма винетки, няма местни данъци. И не, пътния данък на старите автомобили не е по-голям оттози на новите. Изключая най-новите, еко-щуротии.
    Причината е скъпоструващите ремонтни услуги. Пред мен са скрапирали кола, която отпадна от МОТ само заради един лагер на главината на задно колело. Собственика му се видя скъп ремонта. Друга причина е пренасищането на пазара. И не на последно място - стандарта на живот.

п.п. Стояне, за теб ясно ... новобранец си! Ама тоя собственик на Сърфа ... явно не е свикнал. А ти се потиш, щото нямаш педали, и оная кръглата дръжка
    За да си купи човек кола с десен волан, трябва да е наясно, че му предстоят мнооооого промени. На първо място преминаване към по-спокоен стил на каране, и приемането на грешките, и агресивноста на другите с усмивка, без нерви. Онези, които купуват кола с десен волан, само защото е в пъти по-евтина ... обречени са. Лошото е, че обричат и другите около себеси.
    Последно редактиран от krasi-mir ; 01-10-13 в 10:46

Място
    Бремерхафен - Германия
    Публикации
    891
    Точки (при гласуване)
    12

Карал съм доста коли с десен волан - собствени , не само за проба . За мен има само малки неудобства в определени ситуации . И с двата волана си карам безпроблемно , но с десен съм определено по внимателен . Птп с лява дирекция съм имал , с дясна не . За мен извода е че управляващия с десен волан е по внимателен , но и двата вида управление са си за определени региони . Има много по сериозни проблеми от това къде е волана . Манталитета , и лошото техническо състояние на голяма част от автопарка . И в комбинация с прекрасните ни пътища - ежедневната статистика се знае .

Място
    София
    Публикации
    1,910
    Точки (при гласуване)
    16

Единственото предимство, което се сещам на колите с десен волан е, че слизаш от страната на тротоара.

Място
    Бургас
    Публикации
    100
    Точки (при гласуване)
    6

Колеги, отворих темата не от гъзария и тарикатлък, а от немотия....... Споделям всичко казано до тук, но мисля, че основният фактор за безопасността на шофиране се намира в ЗАДКОРМИЛНОТО устройство........
    <"Свиквало се"... Колко трябва да си свикнал, че да започнеш да виждаш какво става в насрещното платно, като си седнал на дясната седалка а пред тебе е ТИР?> с подържането на по-голяма дистанция,колега, а не да се вреш в г@за му на ТИРа-там само пушек и кал...
    <А с левият там как е?> ми не знам, отидохме със самолет......
    <Не е само до стереотип.......> Spot On
    В резюме: Питам в случай, че дясната дирекция е единственият шанс към даден момент да се сдобие човек с нещо читаво, а не лъскава и псевдо-престижна кочина за избиване на късопишковски комплекси,и с ясното съзнание на целият дискомфорт и повишен риск, който трябва да се компенсира с намалено удоволствие от шофирането, ама както казва народа " на сиромах човек и половин п*****ка му стига"

Място
    Ямбол,Gandia-Испания
    Публикации
    1,263
    Точки (при гласуване)
    11

В UK подръжката е скъпа и изискванията за прегледите са високи.Освен това хората искат да си карат новите коли,защото лизинговите схеми са достъпни.Преди влизането на БГ в ЕС,цените на колите в UK си бяха просто "сладурански".Но след това като се започна един експорт за контитента и цените почнаха да се вдигат.Все още обаче,се намират автомобили на прилични цени.
    Имам Сузуки Витара,Пежо 406,Форд Мондео 2.0 ТДДИ,Опел Астра 1.4 16,Мицубиши ФТО всички с десен волан.Единствения проблем с подръжката възникна при смяна кормилната рейка на Форда-донесох си я от UK.Сменял съм доста неща по колите,като частите са закупувани от БГ и по тази причина подръжката ми излиза като на автомобил с лява дирекция.На нито един автомобил не съм сменял фаровете.Регулират ми ги в сервиза,като ми поставят лепенки. В заключение -нямам никакви финансови проблеми с подръжката.
    Нямам никакъв проблем и с управлението на автомобилите по пътищата.По внимателен съм когато изпреварвам камиони,но и за това намерих лесното.Никога не карам на близка дистанция зад камиони.По този начин си увеличавам зрителния ъгъл към лявата лента.Видя ли,че е чисто и газ.6 години си карам колите в БГ и по Европа и съм нямал нито един критичен момент.Както се казва всеки,знае себе си.
    В заключение-за едни същи пари в UK си намирам значително по-запазен автомобил,отколкото тук.Предстои ми закупуването и на още един автомобил и нито за момент не съм си и помислял да си го купувам от БГ или близки нам страни.
    Нека силата да бъде с нас!
    Suzuki Grand Vitara XL7
    0882 699 100

| Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    48,543
    Точки (при гласуване)
    60

Цитат Мнение на Радо Метала Преглед на публикациите
    ...поставят лепенки. ... всеки,знае себе си.
    Лепенките са за временно пребиваване в страна с обратно движение. Теоретично не се допускат такива автомобили за регистрация. Лепенките премахват само част от заслепяването на насрещните и не осигуряват осветяване на площта край пътя.

Та, всеки знае себе си.

Място
    Русе
    Публикации
    133
    Точки (при гласуване)
    7

"Въпрос на вкус.",казал конят на магарето и се близнал под опашката.Всеки си преценява сам.Аз сигурно ще предпочета да ходя пеш,нежели да си купя кола с десен волан тук.Психолозите казват,че като си смениш колата 6(шест) месеца си рисков фактор.В крайна сметка е въпрос на междуушно пространство,но пък кое ли не е.Късмет при избора и успех със"свиквачката"

Място
    Публикации
    1,025
    Точки (при гласуване)
    10

Не ме разбирайте погрешно, не толерирам купуването, и карането на кола с десен волан в БГ. Но дайте да помогнем на човека да си изгради правилна представа по зададения от него въпрос.

Лепенките?!
    Съгласен съм с Ясен, че теоретично не трябва да се регистрира кола с лепенки. Даже и на практика трябва да е така. И задния габарит за мъгла трябва да е отляво.

Обаче ... заслепяването ...
    Кадърно залепени лепенки + кадърно регулирани фарове изобщо не заслепяват. Лепенките отрязват т.нар. "кик"(англ.), т.е. онова повдигане на светлината отстрани. Ми че те почти всички заводски ксенони го нямат това повдигане. Идеята на това повдигане е по-скоро да виждаш знаците, отколкото да виждаш всички опасни неща, на които по принцип мястото им не е там, край пътя. Тва извън населени места. В населени места си има улично осветление. Да, ама не ... и в БГ. В БГ свободно можеш да си боднеш едно ксенонче на рефлекторния фар с релефно стъкло ... и стой та гледай ... кой заслепява повече?!

Страница 1 от 4 1 2 3 4 ПоследенПоследен

Сходни теми

1. Твърдите куфари - предимства и недостатъци
    От milentv във форум Екипировка
    Отговори: 159
    Последно мнение: 03-10-18, 23:21
  2. Джип Вранглер 4,0 предимства и недостатъци .
    От GOLDY-Владиан Христов във форум JEEP
    Отговори: 78
    Последно мнение: 04-07-18, 08:47
  3. АТВ Предимства и недостатъци
    От ta4kata risk-gabrovo във форум Избор на ATV
    Отговори: 18
    Последно мнение: 11-01-10, 17:25
  4. Отговори: 237
    Последно мнение: 19-06-09, 19:31
  5. АЕЦ- предимства и недостатъци
    От п-к A.Moralez във форум Наука и образование
    Отговори: 96