Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Заземяване на VHF/UHF двубандова антена

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Заземяване на VHF/UHF двубандова антена

    Здравейте колеги,
    Моля за съвет как е най-подходящо да си заземя антената, и да се предпазя от гръм
    Живея в панелен блок на 3-ти етаж. Антената ще я монтирам на 7-ми (последен) етаж на блока. Същия има мълниезащита (дали работи за съжаление не знам).
    Измислил съм следното:
    Монтирам антената, веднага след нея гръморазрядник http://eshop.integra-a.com/index.php...roducts_id=267 след това кабела до вкъщи, пак гръморазрядник от посочения и за всеки случай механичен ключ http://eshop.integra-a.com/index.php...roducts_id=120 с цел механично изключване когато не се ползва антената.
    И сега важния въпрос: къде да свържа земята на гръморазрядниците? Ясен е факта, че няма как да правя отделна заземителна инсталация и да набивам кол в земята....
    Мислих върху вариантите:
    По металната конструкция на панела (надявам се, че за заварени самите панели навсякъде);
    На тръбата за парното (парното ни е с метални тръби;
    В нулата на електрическата инсталация.

    Моля за вашето мнение.
    LZ1JJJ

  • #2
    От: Заземяване на VHF/UHF двубандова антена

    Дай малко повече подробности - на покрива или под него ще е антената, каква е антената, минава ли близо гръмоотвода. Като цяло, най-добре е разрядника да е веднага след антената. Механичния ключ е задължителен - при мен направо разкачам антената и кабела нощува навън (има го в менюто ). Не заземявай нищо в контакта - това поне е сигурно. Ако имаш вариант да ползваш земното на блока, ползвай него. Работата с железата в панела не е сигурна, както и номера с парното. В общи линии, ако реши гръм да те удари, и под душа да си, пак ще те целне . Слагай на високо и антена и разрядник и не се шашкай.
    Ако не свършва добре, значи не е свършило!
    0888 315 794
    LZ1UPI
    A1 (Rh+)

    Коментар


    • #3
      От: Заземяване на VHF/UHF двубандова антена

      Ако на покрива няма клетка на някой мобилен оператор е излишно да набиваш пари в тези неща.
      Клетката ти трябва просто защото до нея са се постарали да дръпнат качествено заземяване, което би могъл да ползваш
      Изобщо разрядниците биха били полезни единствено срещу статично електричество, каквото една антена на 2м не събира така, както антените за КВ. Може би само ключа за всеки случай но и това не виждам за какво ти е - не е ли по-лесно да си откачах кабела от радиото?
      При директно попадение (не дай боже) абсолютно нищо от тези неща няма да ти свърши никаква работа.
      Враг усраине

      Коментар


      • #4
        От: Заземяване на VHF/UHF двубандова антена

        Разбрах Ви
        Антената е на последния етаж, и предвид дължината реално най-високия и край ще бъде на 1 метър под плоския поктив.
        Иначе антената е diamond x5000 http://www.diamond-ant.co.jp/english...nte_base3.html
        Странно ми е, къде стандартно на панелките е "това земно на блока"? Невиждам да има метална шина от покрива до земята никъде по фасадата. Не съм се качвал още на поррива за оглед, но има мачта на която преди години седяха общи антени (блока даже има обща инсталация от там до всеки апартамент). Там стърчи и нещото, което ми изглежда гръмоотвод.
        Въпроса всъщност е къде да замася разрядниците?
        LZ1JJJ

        Коментар


        • #5
          От: Заземяване на VHF/UHF двубандова антена

          Ами няма как да получиш конкретен отговор в конкретният случай.
          Принципно отговорът е на място, където имаш добра земя.
          Къде е тя при теб ще трябва да намериш сам
          Моето мнение, е че разрядник на такава антена е напълно излишен.
          Ако все пак държиш да похарчиш 50лв за такъв по-добре го сложи долу, при радиото.
          Лошото на разрядниците е, че имат определен живот, тоест брой "сработвания", които никога не знаеш колко са и дали нещото все още работи.

          Аз работя с Diamond D-130, вярно по-къса е, монтирана е на къща, тоест доста по-ниско но не съм слагал такива неща.
          Късовълновият вертикал ми е около 7м и там може би има резон да се ползва но си предпочитам комутацията.
          Чиста работа...
          Враг усраине

          Коментар


          • #6
            От: Заземяване на VHF/UHF двубандова антена

            Железата в блока са сигурно нещо. Другото задължително е мех. превключвател(прекъсвач дето му викат).Като ти изключи радиото - да в я включи към железата. Ама пък в такова време връзките са интересни. Сложна работа.
            А тези простотии се правят от името на всички ни.
            Даника
            Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

            Коментар


            • #7
              От: Заземяване на VHF/UHF двубандова антена

              Не е зле преди да я сложиш да огледаш дали не може да се оправят гръмоотводите ако въобще има такива. В противен случай антената ти ще е гръмоотвод.
              LZ(единица) Лима Жоро Жоро
              2002 ●||||||● Grand Cherokee Limited 4.7L и Ксантия 2000 HDi 110 коня без едно магаре.

              Коментар


              • #8
                От: Заземяване на VHF/UHF двубандова антена

                Първоначално публикуван от jumboframe Преглед на мнение
                Не е зле преди да я сложиш да огледаш дали не може да се оправят гръмоотводите ако въобще има такива. В противен случай антената ти ще е гръмоотвод.
                Ако заземяването му е добро,това е правилното решение.
                А тези простотии се правят от името на всички ни.
                Даника
                Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                Коментар


                • #9
                  От: Заземяване на VHF/UHF двубандова антена

                  Антената е сложена вече по описаната схема. Събота ще търсим земятя със съсед електротехник само за да свържа гръморазрядниците с нея.
                  Ще публикувам след това снимки
                  LZ1JJJ

                  Коментар


                  • #10
                    От: Заземяване на VHF/UHF двубандова антена

                    Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
                    Железата в блока са сигурно нещо...
                    Oсвен ако не се закачиш за такова, което не е свързано с останалине и това го има в менюто и се среща не-рядко. Аз съм се сблъсквал с поне десетина такива по разни знайни и незнайни панелки.
                    Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                    0888 315 794
                    LZ1UPI
                    A1 (Rh+)

                    Коментар


                    • #11
                      От: Заземяване на VHF/UHF двубандова антена

                      Еее, нали все пак мерим земното. И търсим най-доброто. Колегата е викнал електротехник, вероятно измерването на земните импеданси ще им е основната задача.
                      А тези простотии се правят от името на всички ни.
                      Даника
                      Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                      Коментар


                      • #12
                        От: Заземяване на VHF/UHF двубандова антена

                        Първоначално публикуван от dani Преглед на мнение
                        реално най-високия и край ще бъде на 1 метър под плоския поктив.
                        Спокойно можеш и никаква гръмозащита да не правиш, освен ако не си я изнесъл на метри встрани от блока.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Заземяване на VHF/UHF двубандова антена

                          Мълниезащита не трябва, но като сложиш мълниеприемник, трябва някъде да се регистрира уловеното.
                          А тези простотии се правят от името на всички ни.
                          Даника
                          Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                          Коментар


                          • #14
                            От: Заземяване на VHF/UHF двубандова антена

                            Чисто излишна загуба на средства но тъй като аз много добре зная какво е да искаш на направиш нещо както трябва и както си решил, че е добре да бъде ще замълча
                            В крайна сметка - страх лозе пази!
                            Враг усраине

                            Коментар


                            • #15
                              От: Заземяване на VHF/UHF двубандова антена

                              Аз съм го правил с абсолютната убеденост, че е излишно. А и с него става много по-опасно, ако не се направи както трябва.
                              А тези простотии се правят от името на всички ни.
                              Даника
                              Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X