Обява

Свий
Няма добавени обяви.

AW-1 - Приятната (водолазна) изненада от Никон

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • AW-1 - Приятната (водолазна) изненада от Никон

    Признавам си без бой - никога не съм бил голям фен на малките безогледални никончета, освен от гледната точка за ползване с големи никонски телеобективи.

    За мен бяха до известна степен една от грешните стъпки на Никон що се отнася до ценовата им политика, до избора на размер на матрицата, и прочее детайли.

    Днес обаче открих в медиите това малко бижу - Никон AW-1, за което най-чистосърдечно свалям шапка не само на инженерите им, но и на търговския им отдел.

    AW-1 е първия и за момента единствен безогледален цифров фотоапарат със сменяема оптика И устойчивост на вода. Не водо-прахо защитен като другите в класа си, а истински херметичен апарат като малките сапунерки на Олимпус, Пентакс и кой ли не още.

    - Тялото е издръжливо на потапяне до 15 метра дълбочина, на удар - падане от два метра, и останалите глезотии на истински защитените апарати.

    - За момента съществуват два "подводни" обектива. Могат да се монтират само на "подводно" тяло (за сега - само AW-1).

    - За сметка на това тялото приема всеки никонски обектив в CX формат (това е формата на малките безогледални никончета). Естествено, с тях вече не е херметичен.

    Цената с двата обектива в САЩ се върти около 1000$, което е малко повече от цената на читав кесон за другите марки.

    Едно голямо БРАВО. Никон най-после припомниха че са способни хем да изненадат, хем да запазят традицията (за традицията - това нещо се явява почти достоен наследник на старите Никонос от време оно).
    Издъних се на Тюринг теста

  • #2
    От: AW-1 - Приятната (водолазна) изненада от Никон

    Хм... Нямал съм AW1, но имам AW100, който е тип 'сапунерка' със 3х оптичен зуум...
    Та тази зима успях да го 'удавя' без дори да разбера как (не съм слизал под 3м)... Вода започна да влиза през уплътнението, което при конкретния модел бе единично...
    Втори проблем - оптичната част не бе херметична спрямо останалия корпус...
    Което при повишената влажност на мястото, където експлоатирах апарата водеше до незабавен конденз/замъгляване върху оптиката при вкарване/изкарване от водата (влажния въздух влиза в апарата защото апарата се отваря за зареждане на батерията)...
    Едновременно използвахме едно водоустойчиво SONY - бе с класа над Никона (само батерията му бе малко по-слаба)...
    Сонито нямаше нито един от негативите на Никона и продължи да работи успешно дни след като удавих Никона...
    Да, Никона го оправиха гаранционно (1 месец някъде към Холандия го пращаха защото там имало камера за изпитване)...

    След това разглеждах уплътненията на другите апарати - повечето имаха освен челно уплътнение, но и странично...
    Никона имаше само единично...
    Та затова съм силно скептичен към чисто механичните му параметри, които да гарантират водоплътност...
    Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
    Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

    Коментар

    Активност за темата

    Свий

    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

    Зареждам...
    X