Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Пречистване на вода

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Пречистване на вода

    http://pervoistoki.info/index.php?showtopic=119

    една интересна статия за водата, за свойствата и, когато се нагрее на слънце,
    за разликата между чешмяната и изворната вода

    Коментар


    • #17
      От: Пречистване на вода

      Пълен абсурд!

      Коментар


      • #18
        От: Пречистване на вода

        На мен статията ми хареса много и започнах да си наливам изворна вода от чешмата над Бояна. Имам няколко стъклени буркана по 2 литра.

        Лично видях, че изворната вода не зеленясва и не се разваля с месеци.

        Само чешмяната вода зеленясва. Освен това е и хлорирана.

        Метода за пречистване с микроорганизми не е нещо ново, макар че за него не се говори.

        Вярно е, че под влияние на слънчевата светлина се зараждат микроорганизми, които са полезни и които ликвидират вредните микроорганизми.
        В пречиствателната станция на София /за отпадни води/ точно това правят. Има един цех "Въздуходувки", където регулират числеността на тези микроби и постоянно правят лабораторни изследвания. Мъжът ми работи там и това го знам от първа ръка.

        Така че статията е много верна и правилна.

        Няма по-добра вода за пиене от изворната вода, след като престои на слънце няколко часа. И минералната вода е добре да постои малко на слънце, преди да се пие. Наистина се зараждат полезни микроби, вследствие на слънчевата светлина.

        А що се отнася до водата от водопровода, тя минава много километри по тръбите, без да вижда слънце. В тръбите са образуват цели колонии от вредни микроби, и нашите ръководители са решили, че хлорът е най-доброто средство за пречистване. Но хлорът е отровен. Има градове, в които озонират водата, но София не е сред тях, за съжаление.

        Коментар


        • #19
          От: Пречистване на вода

          Основният метод на природното пречистване на вода е водата да мине през сто песъчинки.

          Коментар


          • #20
            От: Пречистване на вода

            Направих си труда да прочета тази "статия". Определено има полза от слънцето-казва се плацебо ефект. За пречистване си трябва хлор и филтър, или само хлор.

            Коментар


            • #21
              От: Пречистване на вода

              Първоначално публикуван от n_petrova Преглед на мнение
              ...
              Моля за сериозно отношение към наистина сериозен проблем. Форумите за свободна енергия, хомеопатия и черна магия са на други сървъри. Това че водата зеленясва на слънце, по същество значи че в нея има условия за някакъв живот. Бутилка сярна киселина например не зеленясва на слънце, проверено е.

              ----

              А най-общо, в питейната вода трябва да ИМА някои неща и трябва да НЯМА други неща.
              Първо трябва да има набор от соли. Повечето природни източници ги имат, дестилираната вода ги няма и затова се пие само в краен случай и за кратко.

              Нещата, които трябва да ги няма са доста повече:
              1. Трябва да няма излишък от соли - границата не е точна, но вода с осезаемо солен или горчив вкус не може да се пие дълго време без вредни последствия.
              2. Трябва напълно да отсъстват отровни вещества - соли на тежки метали, отрови от промишлен и биологичен произход.
              3. Трябва напълно да отсъстват патогенни микроорганизми
              4. Трябва да няма много твърди частици
              5. Трябва да няма много вредни вещества - тази точка е много сложна
              6. Трябва да няма много радиоактивни вещества

              Преваряването и дезинфекциращите вещества напълно решават въпроса само с точка 3. С утаяване и филтри може да се реши и точка 4, а частично и точки 2 и 5. Йонообменни филтри решават точка 1 и част от 2 и 5.

              Дестилация или обратна осмоза решават почти напълно точки 1 до 5, но се натрисаме на по-горния проблем. Поради което за такива цели се ползват добавки за питейна вода.

              Точка 6 не ми е ясно как може да се реши в цивилни условия, освен с подбор на водоизточника.
              Напомняне: водата от някои извори съдържа повече от приемливото количество радон и не е хубаво да се пие системно. При липса на други сведения, водата от топли извори трябва да се ползва като краен вариант и да се оставя да престои в открити съдове на проветриво място. Преваряването също изгонва повечето от радона.

              При всички случаи трябва да се познават възможностите на филтриращите средства, поне приблизително - качествата на водоизточниците и да не се очаква да филтрите да направят каквото не могат. Картинката със зелените човечета далеч не е най-лошият възможен вариант.

              Коментар


              • #22
                От: Пречистване на вода

                Относно чешмяната - сменях всякакви производители докато се докопах до Аквафор и вече почти година съм с тях - евтина машинка и обслужване (на фона на другите) и качеството е каквото е нужно - бистра и без мириси. А иначе...
                Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

                Коментар


                • #23
                  От: Пречистване на вода

                  А ручеите и поточетата в горната част на Витоша според теб имат ли нужда от хлориране? Аз съм пила много пъти вода от витошките поточета и ми нямаше нищо.

                  Или при тях има така нареченият плацебо ефект, който вероятно се дължи на колективната мисъл? Според мен този плацебо ефект е една голяма глупост, от него се нуждают хората без никаква самоувереност и с вяра в какво ли не.

                  И въобще за какво пречистване на вода става дума? Механично, биологично, химическо?

                  И каква вода трябва да бъде пречистена - блатна вода, изворна, канализационна, от хвостохранилище, от химически завод, от завод за производство на алкохол?

                  Защото силно се съмнявам, че химически замърсената вода може да се пречисти с хлор.

                  С хлор може да убиеш разни коки/стафилококи и др, легионели и прочие бактерии/микроорганизми.

                  Какви са изходните данни? За пречистване на чешмяна вода ли иде реч? Или на някаква друга?
                  Последно редактирано от n_petrova; 29-10-13, 11:44.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Пречистване на вода

                    Това че водата зеленясва на слънце, по същество значи че в нея има условия за някакъв живот. Бутилка сярна киселина например не зеленясва на слънце, проверено е.
                    Ясене, проверил ли си дали изворната вода зеленясва на слънце? Или си проверил само чешмяната вода дали зеленясва на слънце?

                    Защото аз проверих водата от водоизточника над Бояна/който е под бялата вода/ - не зеленясва дори след три месеца престой в стъклена бутилка.

                    Или има извори, от които водата зеленясва след време? Ако имате такива наблюдения, кажете за кои извори става дума.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Пречистване на вода

                      Първоначално публикуван от n_petrova Преглед на мнение
                      А ручеите и поточетата в горната част на Витоша според теб имат ли нужда от хлориране?
                      За съжаление, за някои от тях, вече да. Това че си пила и ти няма нищо е хубаво, но занапред не е гарантирано - по Витоша скитат много хора.

                      И да, по-горе съм написал че хлорът спасява от конкретни проблеми, а не от всичките.

                      Първоначално публикуван от n_petrova Преглед на мнение
                      Ясене, проверил ли си дали изворната вода зеленясва на слънце?
                      Няма какво да проверявам - какъвто и да е извор, в който водата съдържа достатъчно карбонат, фосфат и амониеви/нитратни/нитритни йони (едно от трите стига) е способна да зеленяса на светлина. Това не е гаранция, че е годна или негодна за пиене. Значи само, че е годна за живот от скромната гледна точка на цианобактериите. Зеленясването може да служи като намек, че някои сериозни отрови ги няма, но и че там вече има някакви бактерии. Дали всичките са безвредни е нещо, което знаят в разни лаборатории.

                      Зеленясалата вода има по-добър шанс да стане годна за пиене само с преваряване или дезинфекция.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Пречистване на вода

                        И аз съм пил от витошки потоци, ама преди години. Сега не бих рискувал. Последно, миналата година - от яз. Бели Искър, направо от водата до брега. Ама там се вижда дъното при стената - толкова е чиста водата.

                        Имам един лаишки въпрос - това за среброто вярно ли е?
                        По-добре в Хайлукса, отколкото в хайлайфа...

                        Коментар


                        • #27
                          От: Пречистване на вода

                          Среброто е слаб дезинфектант, за съхраняване на качествата на вода, която поначало става за пиене е напълно годно. При това се изразходва крайно бавно и можеш да ползваш един сребърен предмет за всичката вода, която успееш да прекараш около него.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Пречистване на вода

                            За гореспоменатия извор над Бояна съм чувал че водата има слабо съдържание на сребро. Дъновистите там си правели и някакви ритуали.
                            При наличие на сребро не би ли трябвало тази вода да "зеленясва" по-бавно?
                            По-добре в Хайлукса, отколкото в хайлайфа...

                            Коментар


                            • #29
                              От: Пречистване на вода

                              То съдържанието на сребро е винаги едно и също, тъй като разтворимостта му е ниска. Водите около Бояна зеленясват трудно, преди всичко заради ниско минерално съдържание. Зеленината просто няма какво да яде.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Пречистване на вода

                                Тази вода, от чешмата над Бояна, въобще не зеленясва, ако ще и пет месеца да я държиш в стъклен буркан. Лично е изпробвано.

                                Един друг извор наблизо има, при параклиса на Бонсови поляни, в планината Люлин, там, където пътя свършва.

                                Водата от него също не зеленясва, но през зимата не тече, поради замръзване.

                                Между другото, да попитам, къде има извори около София? Защото чешмата над Бояна, последния път като ходих там, течеше съвсем, съвсем слабичко.
                                Вероятно нещо се е запушило между каптажа и чешмичката.

                                пп. Зеленината не яде ли оргАника/органична материя/? И какво представлява зеленината всъщност?
                                Последно редактирано от n_petrova; 30-10-13, 08:28.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X