Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

    Първоначално публикуван от Райковски Преглед на мнение
    Грешно съм разбрал значи. Тук освен снега си имаме и друг проблем- от известно време в селото си броди мечка с две малки. Искрено се надявам скоро да си ходи, че много бели прави. Обърна на познати кошерите, направо е ужас.
    И в Априлци го имат тоя проблем, пък и не само там ...
    Hristo Draganov
    http://htftp.domainbg.com/HD/

    И аз искам България чиста ! ! !

    Коментар


    • От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

      Днеска беше много топъл ден, около 18 градуса показваше термометъра. Като се качих при кошерите и от всичките се виждасе облитане. Последната отводка не беше толкова активна, но поне има пчели. За момента не мога да направя нищо и ще изчаквам да мине януари за да започна подхранването. Времето доста се промени ми се струва не се отразява добре на пчелите. Тази година меда в бурканите е отделен, на дъното захаросан, отгоре рядък. За първа година ми се случва да вадя такъв мед и ми се струва на дъждовното лято. Вадил съм само запечатан мед и пак не е добре узрял явно.

      Коментар


      • От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

        Вчера отидох да разчистя прелките от снега. При нас натрупа по около 25см сняг. И като погледнах пред единия вход на прелката едно врабче кацнало и се сгушило. Явно търси топлината, която излиза от входа. Разчистих ги и съм спокоен за сега. Единия ми кошер го вземах от леля ми и тя запушила горната прелка, че и лепило слагала. Нямах много време преди заселването, за да я отворя и сега стои запушена. За него, най-много се притеснявам.

        Коментар


        • От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

          Е па липсата на горна прелка трябва да ти е най-малката грижа. Старите кошери си нямаха, мнозина от колегите и сега не я признават... Твойта леля и тя сигур така ги е гледала и какво от това. Ако те притеснява, че ще се напълни с влага, ми измисли как да го отваряш горе по таванката - примерно капака на хранилката, ако е на мястото си го махаш или пък вместо таванка слагаш чувал от захар и всичко е на шест. За найлон няма да те съветвам, че гледам има оплаквания оттук-оттам, явно си има специфики при използването му. Сега най-голяма грижа са запасите, на много места гледаха до късно пило и сега може да гледат и храната свършва бързо! Особено ако има студ за една седмица и може да е фатално за някои. При мен оня ден имаше капчици конденз на капачето на хранилката.

          Коментар


          • От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

            За много години, колеги!
            Преди всичко да сте живи и здрави през Новата година, много късмет, и никакви ядове, или поне по-малко! И разбира се една много много успешна пчеларска година

            Дните преди Коледа погледнах набързо няколко кошера, конденз горе на капачето на хранилката имаше на почти всички ...
            Понавдигнах леко таблите, съвсем малко пчели имаше горе на рамките, на някои дори нямаше, пчелите обикновено бяха по-надолу на рамките, и то в предната част, демек би трябвало да имат храна.
            Сега този уикенд мисля да си ида да ги преслушам със стетоскопа, а и външен оглед да направя. По принцип така или иначе мисля може би след средата на януари да започна да ги храня, но ще видим де. Принципно мислех сам да си бъркам мед с пудра захар, ама като се знам, сигурно ще ида да си купя готови питки

            Новото място за пчелина успях да го заградя, сега остава да сложа отдолу циментовите колове и да ги преместя в подходящо време, но за местенето и въобще новия пчелин (със старите кошери ) ще направя отделна тема тия дни, да дадете акъл какво, колко и как
            Hristo Draganov
            http://htftp.domainbg.com/HD/

            И аз искам България чиста ! ! !

            Коментар


            • От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

              Е айди пускай я тая тема де, откога съм се наточил
              За много години, живи, здрави, късмет и берекет!!

              Коментар


              • От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

                Днеска беше доста топличко и от всички кошери имаше облитане на пчели, което е признак че са живи. Надявам се да няма големи студове вече и към края на месеца или началото на следващия ще се подхранват.

                Коментар


                • От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

                  Първоначално публикуван от dimich87 Преглед на мнение
                  Днеска беше доста топличко и от всички кошери имаше облитане на пчели, което е признак че са живи. Надявам се да няма големи студове вече и към края на месеца или началото на следващия ще се подхранват.
                  Аз вчера ги подхраних за пръв път сега през зимата - от 25 кошера обаче, установих, че 2 са тотално аут
                  Единия от глад, при положение обаче, че половината корпус е пълен с мед, семейството бе силно, обаче явно ги е налегнал студа сега след Нова година, и не са се преместили на съседни рамки ...
                  Ще пусна малко по-късно снимки да изкоментираме, и да видим как може да се избегне това - всъщност единия от отговорите е "ако ги бях подхранил между Коледа и Нова година например".
                  Другия е 12 рамков ДБ, много силно семейство беше също, там пък още по-голяма загадка - пчелите изпопадали по дъното на кошера, иначе където са били последно си има мед по рамките. Акар се вижда тук-там по някоя пчела, но не е притеснително много.

                  На почти всички кошери сложих тази храна:


                  Взех по-малко такава храна, с идеята да им слагам по половин питка на някои, понеже имаха доста мед, обаче като видях тия как са се споминали, сложих колкото имах по цяла питка - на два кошера сложих само захаросан мед в една найлонова торбичка, надупчих го с вилицата и тук-там направих прорези също. На други два пък сложих по половин купешка питка и също питка захаросан мед. Гледам ядат и от купешката, и от меда, ще видим по-нататък как ще е.

                  В събота подхраних, днес почистих дъната на всички кошери, при някои имаше повечко подмор, при други почти нямаше.
                  Не успях да направя прегледи на семействата, тъй като работих по новото място за пчелина, прегледа ще е друг път.
                  Hristo Draganov
                  http://htftp.domainbg.com/HD/

                  И аз искам България чиста ! ! !

                  Коментар


                  • От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

                    Ето снимков материал на загиналите семейства - първо загадката:

                    По рамките, където е било кълбото имаше останала някоя и друга пчела, всичко друго беше паднало на дъното.
                    Сега се сетих друго - преди Коледа като им направих визуален оглед на всичките и ги преслушвах, всички жужаха нормално, но в този кошер имаше много умрели прели, забелязахме, че мишепредпазителя е задръстен от мъртви пчели - тогава изчистих дъното, наистина имаше много умрели пчели, отворих кошера, но вътре всичко изглеждаше нормално.
                    Няма опърпани крилца, някои са с изплезени хоботчета, други не са, няма диарични петна.
                    Всичките ми кошери са третирани късна есен 2 пъти с плаки с мравчена киселина (исках трети път, или декември с оксалова, но времето не позволи), по пчелите от този кошер тук-там има по някой акар, но не е много, така че едва ли акар е причината, не знам ...
                    Всичките ми кошери имаха доста мед, есента преподреждах рамките, като преди кълбото им сложих по 1-2 рамки, пълни с мед, и вече след кълбото пак мед, колкото рамки има.
                    При този кошер специално, мед има в изобилие, то се вижда.
                    Конкретно този кошер е ДБ 12 рамков, останал едно време от дядо ми, но кошера си е хубав, обгорен съответно преди да го "заселя", т.е. всичко бе нормално, и самото семейство беше доста силно и вървеше много добре, и доста мед даде.

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20150110_130244.jpg
Прегледи:1
Размер:205.5 КБ
ID:5634239

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20150110_130256.jpg
Прегледи:1
Размер:836.7 КБ
ID:5634241

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20150110_130304.jpg
Прегледи:1
Размер:847.6 КБ
ID:5634242

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20150110_130323.jpg
Прегледи:1
Размер:847.4 КБ
ID:5634243

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20150110_130346.jpg
Прегледи:1
Размер:155.9 КБ
ID:5634244

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20150110_130422.jpg
Прегледи:1
Размер:797.5 КБ
ID:5634245

                    Тук не знам вижда ли се добре, самия восък е съвсем леко побелял, и където има мед, и където няма, но предполагам това е заради липсата на пчели, и явно леко влагичка (нали пак беше дъждовно, а и не само):
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20150110_130433.jpg
Прегледи:1
Размер:832.9 КБ
ID:5634246

                    Тук се вижда и майката, по-миналогодишна (от 2013), но работеше много добре. Имам и жълти майки (от 2012), които все още работят по-добре от някои от новите.
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20150110_130611.jpg
Прегледи:1
Размер:810.6 КБ
ID:5634247

                    Под тези скупчените имаше други, умрели навряни в килийките.
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20150110_130633.jpg
Прегледи:1
Размер:163.8 КБ
ID:5634248

                    Ето:
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20150110_130645.jpg
Прегледи:1
Размер:161.9 КБ
ID:5634249

                    Това е тазгодишна сборна отводка (така де, сезон 2014), като бе много силна, тъй като я направих с 6-7 рамки пчели и пило, по принцип рамките бяха като за 2 отводки, обаче ми писна да увеличавам кошерите, и ги направих на 1 отводка.

                    Точно до него има пак стар кошер от дядо ми, пак ДБ, но 10 рамков, също отводка от 2014, и семейството беше доста по-слабо, но при него всичко е ок към момента.
                    И на двата дъното е мрежесто - от старите с кръглото капаче, като мрежата е отворена целогодишно.
                    Последно редактирано от HD; 11-01-15, 23:36. Причина: Допълнение
                    Hristo Draganov
                    http://htftp.domainbg.com/HD/

                    И аз искам България чиста ! ! !

                    Коментар


                    • От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

                      Ето и семейството, умряло от глад - кълбото си беше най-отгоре, и даже голяма част от него бе залепнало за таблата. На всички следващи рамки след кълбото има мед в изобилие, обаче не са се преместили там, хем на рамките след кълбото им бях пробил по един отвор в горната част на основата, четох в един пчеларски вестник, че това спомагало по-лесно пчелите да се предвижат нататък към рамките с мед, ама нъцки ...

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20150110_160309.jpg
Прегледи:1
Размер:175.4 КБ
ID:5634250

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20150110_161948.jpg
Прегледи:1
Размер:200.7 КБ
ID:5634251

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20150110_161956.jpg
Прегледи:1
Размер:197.0 КБ
ID:5634252

                      Как може да се коригира това, т.е. пчелите да се преместят към рамките с мед, идея нямам.
                      По принцип, ако бях подхранил между Коледа и Нова година, щях да спася семейството, но понеже при преслушването със слушалките всичко беше ок, а и мед си имат достатъчно, и реших, че сега е момента за подхранване.
                      Този кошер е ЛР на 3 корпуса, като семейството е в най-горния корпус. Явно ги е налегнал голям студ тия дни, и затова не са могли да се преместят.

                      И този, и другия кошер са загинали скоро, тъй като пчелите бяха сравнително пресни, не бяха изсъхнали.

                      Имам къде по-слаби семейства, но при тях всичко е ок, даже са се преместили към следващите рамки с мед, при този защо така е станало, идея нямам, вие как мислите?

                      П.П. Аааа, щях да забравя - на последната снимка се вижда, имаше съвсеем малко пило на тая рамка, но само на тази, запечатано беше.
                      Последно редактирано от HD; 11-01-15, 23:34. Причина: Допълнение за пилото
                      Hristo Draganov
                      http://htftp.domainbg.com/HD/

                      И аз искам България чиста ! ! !

                      Коментар


                      • От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

                        Добра и лоша новина. Добрата е, че все още си под 10% смъртност, лошата е, че до края на март, началото на април има още много време.
                        За ДБ - не е от сандъка, не е глад, не е и акар. Ако е силна сборна отводка, особено ако е от кошери които не са съседни, много е вероятно да си им омесил патогените от различните семейства и да не са имали достатъчно време да си изградят собствен имунитет. Възможно е и да са набарали някое находище с отровен прашец и сега като са стигнали до него, той да им е видял сметката. Всичко това разбира се е фантасмагории, само доктор или лаборатория може да каже каква е причината. Наблюдавай съседните кошери внимателно, тия рамки ги прибирай, после ще ги мислим, сандъка го обгаряш за напролет.
                        За ЛР. Глад, най-вероятно. Някъде в темите писах, че ако в началото на зимата семейството е на един к-с, или в горен к-с, Пчеларят отговаря за живота на това семейство. Особено пък в тая никаква зима, май всички гледат пило и... Прегледи и наближи ли кълбото към горните летви, слагане на храна отгоре. Лошото е че по тоя начин го караме и на развитие, а пък е още много рано. Найлонът в случая е много полезен - може да се погледне по всяко време без да се безпокоят и да се взема решение. Моите целогодишно са на изток и есенно време ако ги подреждам, трупам запасите в топлата страна. Тая година имам кълба във всички посоки.
                        Много често и особено в такива години, хубавите, силни, добивни семейства първи дават фира. Посредствените и слабаците си преживяват и като им дойде времето си се развиват както е било от памтивека.

                        Коментар


                        • От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

                          Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                          Добра и лоша новина. Добрата е, че все още си под 10% смъртност, лошата е, че до края на март, началото на април има още много време.
                          За ДБ - не е от сандъка, не е глад, не е и акар. Ако е силна сборна отводка, особено ако е от кошери които не са съседни, много е вероятно да си им омесил патогените от различните семейства и да не са имали достатъчно време да си изградят собствен имунитет. Възможно е и да са набарали някое находище с отровен прашец и сега като са стигнали до него, той да им е видял сметката. Всичко това разбира се е фантасмагории, само доктор или лаборатория може да каже каква е причината. Наблюдавай съседните кошери внимателно, тия рамки ги прибирай, после ще ги мислим, сандъка го обгаряш за напролет.
                          За ЛР. Глад, най-вероятно. Някъде в темите писах, че ако в началото на зимата семейството е на един к-с, или в горен к-с, Пчеларят отговаря за живота на това семейство. Особено пък в тая никаква зима, май всички гледат пило и... Прегледи и наближи ли кълбото към горните летви, слагане на храна отгоре. Лошото е че по тоя начин го караме и на развитие, а пък е още много рано. Найлонът в случая е много полезен - може да се погледне по всяко време без да се безпокоят и да се взема решение. Моите целогодишно са на изток и есенно време ако ги подреждам, трупам запасите в топлата страна. Тая година имам кълба във всички посоки.
                          Много често и особено в такива години, хубавите, силни, добивни семейства първи дават фира. Посредствените и слабаците си преживяват и като им дойде времето си се развиват както е било от памтивека.
                          За ДБ кошера - беше силна пролетна отводка (ако си спомням правилно, някъде около май месец 2014), направо беше най-силната отводка, няколко пъти вадих мед от магазина, а и от плодника малко вадих, че задръстиха направо.

                          За ЛР - пак казвам (и аз като футболистите ), ако ги бях погледнал след Коледа, щях да видя визуално какво е положението вътре и щях да ги подхраня и може би нямаше да се стигне до тук. Но Отпреди Коледа не си бях ходил, до сегашния уикенд.
                          Днес цял ден чета из фейсбука колеги, с подобни на моите проблеми, кои умряли от глад, кои от кой знае какво ...
                          Мислих мислих, ЛР-то имаха съвсем малко пило на една рамка, имаше и една голяма ларва отвън рамката - другия вариант е заради пилото да са останали на тези рамки и са изяли каквото има и туто финито, и аз не знам.

                          Хубаво беше вчера да им направя преглед, но действахме усилено по новото място за пчелина и хич не остана време, само ги наблюдавах цял ден как летяха като луди
                          Значи за догодина, ако е пак така времето, още след 20-и декември трябва да започвам подхранването освен.

                          И на двата кошера им затворих всички прелки, и най-горе на рамките сложих три големи винтови капачки, пълни с мравчена киселина концентрат, да мирише там, четох някъде, че и тя гонела восъчния молец, дано свърши работа, че иначе много много нямам къде да ги съхранявам.

                          Здраве да е, не може да се върне, така че гледаме напред, дано да са само това жертвите, но както казваш, до пролетта има много време, а и като гледам времето какво е, ту топло, ту студено ...
                          Ще броим пилците напролет.
                          Hristo Draganov
                          http://htftp.domainbg.com/HD/

                          И аз искам България чиста ! ! !

                          Коментар


                          • От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

                            Значи, нали знаеш, че при глад започват да ядат пилото, открито и закрито и последна свършва майката? Това е железен инстинкт и в зависимост от условията случката продължава от няколко дена до седмица-две. Това семейство както е било в горен к-с, при тия идеални условия може да е имало пило и на 2-3 рамки, Божа работа... За ДБ, извадените хоботчета навсякъде ги водят признак за отравяне... Мравчена киселина и пити с мед - в другия форум един колега се оплака че миналата пролет така е вкиснал меда, който съхранявал в пити за подхранване - логично, меда поема миризми и влага. Абе при първа възможност тия пити ги центрофугираш и после в топилката, медът е за теб.

                            Коментар


                            • От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

                              Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                              Значи, нали знаеш, че при глад започват да ядат пилото, открито и закрито и последна свършва майката? Това е железен инстинкт и в зависимост от условията случката продължава от няколко дена до седмица-две. Това семейство както е било в горен к-с, при тия идеални условия може да е имало пило и на 2-3 рамки, Божа работа... За ДБ, извадените хоботчета навсякъде ги водят признак за отравяне... Мравчена киселина и пити с мед - в другия форум един колега се оплака че миналата пролет така е вкиснал меда, който съхранявал в пити за подхранване - логично, меда поема миризми и влага. Абе при първа възможност тия пити ги центрофугираш и после в топилката, медът е за теб.
                              Знам знам, те може и да са яли пило преди да умрят, знам ли ги какви са ги вършили тия хаймани ...
                              И аз така знам, за хоботчетата, но няма как да съм сигурен.
                              Относно мравчената - за момента това бе единственото, за което се сетих - мога да се обадя да махнат капачките, ама да не ги надуши молеца пък, какво друго мога да направя за да не ги нападне молеца до напролет?
                              Иначе тия рамки май да не ги ползвам за пчели повече - говоря за тоя първия кошер, с изплезените хоботчета, жената не иска и кошера да ползваме даже, ама ми е спомен от дядо ми, пък и е хубав, срамота е да стои празен, досега как си живееха в него. Рамките ще ги изцентрофужа като се постопли, восъка в топилката, както казваш, ще ги мина с горелката, ще им сложа нова тел и готово.
                              Hristo Draganov
                              http://htftp.domainbg.com/HD/

                              И аз искам България чиста ! ! !

                              Коментар


                              • От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

                                Сега уикенда остана малко време, да прегледам обстойно двата загубени кошера.

                                По тоя мистериозно умрелия (първите снимки, от постовете ми по-горе) не виждам нищо ненормално, няма грам пило, мед има предостатъчно, меда си е течен и хубав на вкус (разпечатах малко да пробвам). По питите отвън сега има тук-там някаква жълтеникава течност, която накиселява леко, предполагам, защото вече няма пчели в кошера, не знам.

                                Втория, на който кълбото беше загинало най-отгоре на рамките - ясна е работата, заради пилото не са се преместили на съседни рамки.
                                Само на една рамка, имаше съвсем малко запечатано и незапечатано пило (10-ина килийки), и доста повече прясно снесени яйца, които предния път не бяхме видели, тъй като се свечеряваше, а и самата рамка е доста тъмна вече.

                                Надникнах 3-4 от другите, буквално само надникнах под леко открехнатата табла - ядат от купешката храна, сякаш и от захаросания мед ядат, който им сложих в найлонови торбички. Някои са поиязли повечко, други по-малко.
                                Накрая една пчела ми нанесе шеметен удар в клепача (за моя изненада не бяха на кълбо, а пръснати из кошера), снимки има в другата ми тема за новия пчелин
                                Hristo Draganov
                                http://htftp.domainbg.com/HD/

                                И аз искам България чиста ! ! !

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X