Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

    Първоначално публикуван от Райковски Преглед на мнение
    Никога не съм слагал и никога не са влизали. Няма как да влязат.
    Няма как да влязат и за това си правя със същата височина отвора и на долната прелка. Не мисля за мишепредпазители по този начин. А тази мрежичка е безсмислена. Даже и в хранилката. Ама нищо не пречи тази година да остане така и да се види резултата.

    Коментар


    • От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

      Мишките влизат през отвор с височина 8 мм.
      "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

      Коментар


      • От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

        За първа година се занимавам с пчели,от вас научавам че горните входове са с такъв размер, че мишка не може да влезне в кошера. След седмица ще погледна хранилките и ако пчелите са започнали да заклеиват въпросните мрежички ще върна обратно голямото капаче

        Коментар


        • От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

          Да ви се оплача за първа година имам такова голямо нападение от ОСИ. При преглед в единия кошер беше пълен с оси и само майката и 10-20пчели и за моя изненада 10-килйки с пило. За съжаление бройката на пчелните ми семейства намаля с - 1бр.

          Коментар


          • От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

            Първоначално публикуван от valio zila Преглед на мнение
            Да ви се оплача за първа година имам такова голямо нападение от ОСИ.
            При мен филмът е същия. Един кошер(среден по сила) си замина точно така, от октомври до сега. Гадните оси са се зазимили в земята около кошерите. На кумът ми пчелина същата работа, но там са наблегнали само на слабите семейства. Влизат, излизат, все едно им е бащиния.
            Когато е добро времето търси малки дупки около кошерите с влизащи и излизащи оси от земята и вземай мерки.

            Коментар


            • От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

              То няма какво да се направи, освен да се запуши дупката, откъдето влизат. А може и да сложиш капани, писали сме за тях. Правиш меден, или захарен сироп и се смесва с оцет 2:1 (2-сироп, 1-оцет). Пълниш шише, малко повече от половината и го слагаш някъде около кошерите.
              ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
              0878 23 58 34- Радо

              Коментар


              • От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

                Мисля, че вече писах за това, но пак
                И аз за малко да изтърва един кошер заради оси - оказа се, че кошера е недоклатен и има незапушени отвори долу на свалящото се дъно, добре че навреме го видях, смених кошера, сега този е ремонтиран и чака напролет да го напълня с пчели.
                Веднага направих 2 много ефективни капана - две бутилки от мин вода 0,5 литра (предполагам и с литър и половина ще стане), топиш му дъното в малко гореща вода да омекне и го натискаш посока капачката, да се оформи вътре по-голям конус, после в средата на дъното правиш един малък отвор, колкото да влезне осата, после мажеш с малко мед отвън около отвора, ако можеш натъпчи и вътре малко мед, после отваряш капачката и мажеш с мед докъдето стигнеш. Затваряш капачката и овесваш тия две бутилчици някъде около кошера - за нула време двете бутилки се напълниха с оси, като се понапълнят пълниш малко вода да се поомотат малко, и изливаш и мачкаш, и после пак зареждаш и така през целия ден - за един ден бая оси изтрепах. Недостатъка е, че постоянно трябва някой да е там да презарежда капаните.
                Нито една пчела не беше влязла вътре в бутилките, тъй като от оси не могат да се вредят, дори и да искат.
                Така и не намерих време да си направя такива капани, но с по-големи бутилки и захарен или меден сироп, но това свърши чудесна работа.

                Отпреди 2-3 седмици съм им свил долните прелки максимално, сложих мишепредпазителите, като са "активни" само примерно 4-5 отвора от мишепредпазител.
                Горните прелки са ми отворени, все още са с мрежи (като горе при колегата), заради осите, които мрежи като позастудее ще махна - няма смисъл да зимуват с тях.

                Преди 2 седмици ги наглеждах, на долните прелки имаше по 4-5 оси, които като че ли не смеят да влезнат в кошера
                Аз съответно минавам и ги смачквам с пръсти осите - да помогна на пчеличките тъй да се каже.
                Разбира се изтърват и по някоя оса да влезне вътре, но мисля, че не е проблем.
                Поне при последния преглед нямаше нищо тревожно вътре в кошерите.

                Моите кошери зимуват с отворена долна прелка + мишепредпазители, но на малкия отвор, горната прелка също е отворена (там мишепредпазители не съм слагал досега и не е имало проблеми), горе махам таблата и слагам брезент, изрязан с размера на таблата, без хранилки. Като горе върху брезента слагам 5 см стиропор, пак плътно изрязан.
                Последно редактирано от HD; 10-11-13, 12:21.
                Hristo Draganov
                http://htftp.domainbg.com/HD/

                И аз искам България чиста ! ! !

                Коментар


                • Kошерите са три броя и на трите преградната мрежа във хранилката не са ги заклеили.Така ще ги оставя за зимата на горна долна прелка и отворена хранилка.

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SL372744.jpg
Прегледи:1
Размер:127.9 КБ
ID:5538781Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SL372745.jpg
Прегледи:1
Размер:115.9 КБ
ID:5538782Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SL372746.jpg
Прегледи:1
Размер:274.2 КБ
ID:5538783

                  Коментар


                  • От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

                    Това е хубаво за пролетта, за да излиза влагата, но сега не бива да са така, така излиза топлият въздух.
                    ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                    0878 23 58 34- Радо

                    Коментар


                    • От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

                      По повод хранилките и зазимяването, в тази или друга тема колега беше споменал, че просто ги оставя в кошера, но затворени, за да може да се кондензира влагата в тях, и в същото време да не излиза топлия въздух ...
                      Hristo Draganov
                      http://htftp.domainbg.com/HD/

                      И аз искам България чиста ! ! !

                      Коментар


                      • От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

                        Ако е студено на пчелите все си мисля че биха заклеили входовете от където минава студен въздух.

                        Коментар


                        • От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

                          Вчера използвах сравнително хубавото време и отскочих до село за няколко часа - преслушах пчелите със слушалките от апарата за кръвното - всички жужаха нормално, както трябва да е, само един ни се стори леко тревожен, и за по-сигурно взех, че го отворих, но няма място за притеснение - мед има, кълбото е нормално голямо, по-в горния край на рамката е, по средата спрямо дължината на рамката. Януари пак ще ги преслушам и вероятно ще започвам да ги храня с тесто горе на рамките.
                          Hristo Draganov
                          http://htftp.domainbg.com/HD/

                          И аз искам България чиста ! ! !

                          Коментар


                          • От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

                            Здравейте колеги ! Имам 2 кошера на които пчелите стоят на рамките отгоре и влизат в отвора на хранилката, няма смущаващо жужене мед имат но все пак ги подхранвам с мед в хранилката.... хапват си добре.... всъшност тези кошери са таз години роеве....... Декември или януари ако е около 10-12 градуса мога ли да им искарам дъната на кошерите за да ги почистя ?

                            Коментар


                            • От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

                              Първоначално публикуван от snap Преглед на мнение
                              Декември или януари ако е около 10-12 градуса мога ли да им искарам дъната на кошерите за да ги почистя ?
                              Можеш, съвсем спокойно. Даже при 14-15, може да ги отвориш и да направиш пролетно стесняване.
                              ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                              0878 23 58 34- Радо

                              Коментар


                              • От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

                                И аз имах няколко кошера, които имаха по няколко пчели горе в прелката - обаче съм им оставил бележка "Манджа - чак януари месец!", и те си знаят и не препират
                                Отворих тези кошери, мед си имат предостатъчно точно около кълбото, така че ще чакат ...
                                Hristo Draganov
                                http://htftp.domainbg.com/HD/

                                И аз искам България чиста ! ! !

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X