Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

    Един комшия имам, който си прави малки кошерчета. Мислех си в началото че е луд да се занимава с това, като ми казваше че така си прави резервни майки за есента или пролетта.
    За тези кошерчета ползва специални рамки, които преставляват голяма разделяща се на две. Обясняваше ми че ставали много хубави майки от тях. А при останали за пролетта, придавал им една-две рамки пило и ставали много силни семейства още през същата година. Ако увелича семействата ще мисля и аз за няколко такива кошерчета. Сега като се замисля има доста смисъл в това

    Коментар


    • #32
      От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

      Първоначално публикуван от Райковски Преглед на мнение
      Каква профилактика за Нозематозата, като тя се проявява пролетно време ?
      Профилактика не се прави. Единственото важно нещо против Нозематозата, е пчелите да не се зазимяват с манов мед и да се молим на Бог да е приятна зимата и да има топли дни, в които пчелите да се облитат.
      Виж листовката на NOSESTAT.
      "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

      Коментар


      • #33
        От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

        Не можеш ли да кажеш, а трябва да я чета ?
        ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
        0878 23 58 34- Радо

        Коментар


        • #34
          От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

          Първоначално публикуван от dimich87 Преглед на мнение
          Един комшия имам, който си прави малки кошерчета. Мислех си в началото че е луд да се занимава с това, като ми казваше че така си прави резервни майки за есента или пролетта.
          За тези кошерчета ползва специални рамки, които преставляват голяма разделяща се на две. Обясняваше ми че ставали много хубави майки от тях. А при останали за пролетта, придавал им една-две рамки пило и ставали много силни семейства още през същата година. Ако увелича семействата ще мисля и аз за няколко такива кошерчета. Сега като се замисля има доста смисъл в това
          Според мен няма смисъл да правиш специални кошерчета за резервните маики аз разделих един 12р.кошер на 3-отделения по 4 рамки с прелки в трите различни страни.

          Коментар


          • #35
            От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

            Първоначално публикуван от Райковски Преглед на мнение
            Не можеш ли да кажеш, а трябва да я чета ?
            Модераторите не позволяват препратки към други сайтове.
            Та с две думи дава се сега в сиропа и унищожава спорите на болеста, в същото време се складира в меда и действа и през зимата, може да се даде и с медните питки.
            Йод и мравчена киселина.
            "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

            Коментар


            • #36
              От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

              В сряда вечер придадох купената майка в кошера-сирак , направо отчупихме едната пластмаска, да могат да си прогризват тунелчето с храна - днес ги погледнах, изяли са само половината тунелче, тъй че още 1-2 дни и ще стигнат до майката - засега пчеличките са с хоботчетата към нея, т.е. би трябвало всичко да е наред. В неделя ще ги погелдем пак.
              На всички кошери затворих горните прелки, а долните свих като за зимуване (на 5-6 см някъде), че нещо са ги натиснали осите ...
              За зимата горните прелки ми стоят отворени, и в тая връзка да питам - на горните прелки слагате ли мишепредпазители?
              Някъде съм виждал слагат, някъде не, аз досега слагах само на долните прелки ...
              Hristo Draganov
              http://htftp.domainbg.com/HD/

              И аз искам България чиста ! ! !

              Коментар


              • #37
                От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

                Зависи от отвора на прелките.
                Аз слагах мишепредпазител само на старите кошери, където отвора беше висок около 20мм. Сега кошерите са ми с височина на отвора 6-7мм. Вече трета година не съм имал влязла мишка. Сега ползвам един от старите кошери, но съм направил летвичката на входа като на новите.

                Коментар


                • #38
                  От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

                  Първоначално публикуван от HD Преглед на мнение
                  В сряда вечер придадох купената майка в кошера-сирак , направо отчупихме едната пластмаска, да могат да си прогризват тунелчето с храна - днес ги погледнах, изяли са само половината тунелче, тъй че още 1-2 дни и ще стигнат до майката - засега пчеличките са с хоботчетата към нея, т.е. би трябвало всичко да е наред. В неделя ще ги погелдем пак.
                  На всички кошери затворих горните прелки, а долните свих като за зимуване (на 5-6 см някъде), че нещо са ги натиснали осите ...
                  За зимата горните прелки ми стоят отворени, и в тая връзка да питам - на горните прелки слагате ли мишепредпазители?
                  Някъде съм виждал слагат, някъде не, аз досега слагах само на долните прелки ...
                  За да спиш спокойно си сложи.
                  "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

                  Коментар


                  • #39
                    От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

                    При добре направен отвор на прелката, слагането на мишепредпазител си е излишна работа. Моя съвет е да инвестираш повечко време в направа на летвички за входа. Един мишепредпазител струваше преди години 50ст.

                    Коментар


                    • #40
                      От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

                      Никога до сега не съм слагал на горните отвори мишепредпазители и никога не съм имал проблеми.
                      Димич е много прав, с пост 37.
                      ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                      0878 23 58 34- Радо

                      Коментар


                      • #41
                        От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

                        Ми то аз значи досега затова не съм слагал на горните прелки - всички кошери са ми нови, горната прелка е с височина сигурно там някъде, към 6-7 мм ...
                        Значи и тази година ще е както досега - няма да слагам.
                        А иначе за долните прелки на някои МК кошери си направих две летвички, които като сложа и остава един отвор около 5-7 см, където като сложа едната част на тия плъзгащите мишепредпазители и ще стане точно, ще хване и част от двете летвички даже.
                        На останалите ми кошери самите летвички са така направени, че при голяма жега директно ги махам, а като ги сложа има малък и голям отвор, според зависи.
                        Hristo Draganov
                        http://htftp.domainbg.com/HD/

                        И аз искам България чиста ! ! !

                        Коментар


                        • #42
                          От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

                          Виж моите кошери как са Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_5511.jpg
Прегледи:1
Размер:221.8 КБ
ID:5522853Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_5510.jpg
Прегледи:1
Размер:275.6 КБ
ID:5522855Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_5512.jpg
Прегледи:1
Размер:199.8 КБ
ID:5522856 Долу отворите са ми точно колкото на горните прелки. Виж средния кошер, от стария тип е. отвора съм го изрязал в самата летвичка. Така се прави и при новите кошери. Ако обзрнеш внимание на левия кошер се вижда малкия отвор къде е изрязан. Само се завърта на 90 градуса. Снимките са от лятото, но предполагам се добива представа. При много горещо време, махам изцяло летвичките и ги слагам под капака че като дойде време да си ги сложа веднага.

                          Коментар


                          • #43
                            От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

                            Първоначално публикуван от dimich87 Преглед на мнение
                            Виж моите кошери как са Долу отворите са ми точно колкото на горните прелки. Виж средния кошер, от стария тип е. отвора съм го изрязал в самата летвичка. Така се прави и при новите кошери. Ако обзрнеш внимание на левия кошер се вижда малкия отвор къде е изрязан. Само се завърта на 90 градуса. Снимките са от лятото, но предполагам се добива представа. При много горещо време, махам изцяло летвичките и ги слагам под капака че като дойде време да си ги сложа веднага.
                            +1 както се казва

                            И при мене прелките са като на най-левия ти, и аз лятото ги махам и си ги слагам горе под капака ...
                            Благодаря ти, че качи снимки вместо мен
                            Hristo Draganov
                            http://htftp.domainbg.com/HD/

                            И аз искам България чиста ! ! !

                            Коментар


                            • #44
                              От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

                              Димич, тези бурени около кошерите, ти препоръчвам да ги махнеш.
                              ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                              0878 23 58 34- Радо

                              Коментар


                              • #45
                                От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

                                Първоначално публикуван от Райковски Преглед на мнение
                                Димич, тези бурени около кошерите, ти препоръчвам да ги махнеш.
                                Това не са бурени. Тревичката е такава която пълзи по земята и доста цъфти през лятото ако остане, а пчелите от нея събират доста прашец. В двора има доста дръвчета, които се виждат на заден фон. А иначе се отглежда домати, краставици и други зеленчуци на около. Заради пчелите последните 2 години не пръскам с отрови, но зеленчуците пак си стават. Около кошерите също минавах с фрезата, но вече смятам да се отъпче и да не минавам. Тенденцията ми е да направя 10-15 кошера тука.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X