Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

    Така е. Мед има, пчелите са нахранени, готови са за зимата и все пак се надявам, майката Природа да е объркала сметките и зимата да е мека и приятна.
    И Ицо, недей се притеснява за пилото. Напълно нормално е.
    ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
    0878 23 58 34- Радо

    Коментар


    • #17
      От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

      Първоначално публикуван от Райковски Преглед на мнение
      .....зимата да е мека и приятна.
      Дай Боже !!!
      подаръци за мъже от FACOM
      промоция на читави инструменти

      и на хоби такива

      тел. О879 Ч8Ч 2З5

      Коментар


      • #18
        От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

        И при мен яйцеснасянето е спряло не на всички но повечето няма .
        За нозаментозата сега се дава (нозестат) в захарния сироп 3-пъти през 3-дни та като разпръснат по килийките и зимата ще има от нозестата и храната им така си мисля аз.
        Някой продаде ли си медъ и на каква цена.
        При нас обещават 4.20 - 4.30лв но още ги няма да вземат проби.
        Последно редактирано от valio zila; 21-09-13, 19:30.

        Коментар


        • #19
          От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

          Първоначално публикуван от valio zila Преглед на мнение
          Някой продаде ли си медъ и на каква цена.
          При нас обещават 4.20 - 4.30лв но още ги няма да вземат проби.
          Продавам си го всичкия, всяка година. Сега като се застуди и всички взимат на поразия.
          Цената е 8 лева, на каквото и да е количество.
          ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
          0878 23 58 34- Радо

          Коментар


          • #20
            От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

            На моите вчера им махнах лентичките Суперстрипс, сложих сега мравчена киселина, но под нова форма
            Не са ония плаки, ами е Форбийвар - някакъв нов турски продукт, под формата на гел.
            19 лв е шишенцето, в магазина ми казаха, че е за около 20 кошера, обаче на мен ми остана за още 10-ина кошера може би, ще е занапролет тъкмо.
            Пак с % мравчена киселина, засега големия плюс е, че много удобно и бързо се работи - цръкваш от шишенцето по малко гел, топче колкото грахово зърно на всяка рамка отгоре и готово. Направо така могат да се зазимяват, тъй като гела постепенно се изпарява.

            "Форбийвар гел е акарицид, който се използва за предпазване и лечение срещу ектопаразити Varoa jacobsoni и Acarapis woodi, акарите, които абсорбират телесните течности на възрастните пчели и пилото и довеждат до смъртта на пчелните колонии.
            Форбийвар гел се прилага пролет и есен при околна темперратура 14 - 27 градуса. Гелът може да се прилага 2 - 3 пъти през седем дни. Поставя се по 2 гр / с размера на грхово зърна / на всяка пчелна рамка.
            Не трябва да се поставя повече от 40 гр на пчелно семейство.
            Състав : гел, който съдържа 65 гр мравчена киселина на 100 гр продукт.
            Продуктът не трябва да попада върху пчелите или меда. Преди употреба отворете максимално прелките.
            Една опаковка е достатъчна за 20 пчелни семейства.
            "


            Не съм ги отварял всичките да ги преглеждам пак, понеже времето беше малко ветровито.
            Имах 5 кошера, които предния път не остана време да ги прегледам - на 2 от тях няма грам пило, нито старо, нито ново, на единия майка също не видях, жената днес пак ще прегледа единия (последна отводка от нашите си), и ако пак не я види освен ще поръчаме една майчица ...
            Другите 2-3 кошера пък биват - има старо пило на 2-3-4 рамки, има и малко ново.

            Остана малко да им поразместя рамките, т.е. да ориентирам кълбото в по-топлата част на кошера, макар че ако времето не позволи, хич няма да ги барам, те ще си се ориентират някак. По-нататък ще им сложа мишепредпазителите, стиропор горе над таблите и май това ще им е.
            Магазините съм ги сложил под плодниците, освен на два кошера, тъй като са неразглобяеми, и магазините са си горе. Няма и как да ги сложа на други кошери, тъй като са от по-дебел материал и не пасва ...

            П.П. Меда още не съм си го продал всичкия, но студа още не е дошъл, както казва Радо
            Hristo Draganov
            http://htftp.domainbg.com/HD/

            И аз искам България чиста ! ! !

            Коментар


            • #21
              От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

              Към мравчената киселина, съм скиптично настроен, към турските продукти също. Сега си направи извода, какво е мнението ми за този гел. Шегувам се, може и да е добър, нямам познания над него.
              ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
              0878 23 58 34- Радо

              Коментар


              • #22
                От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

                Първоначално публикуван от Райковски Преглед на мнение
                Към мравчената киселина, съм скиптично настроен, към турските продукти също. Сега си направи извода, какво е мнението ми за този гел. Шегувам се, може и да е добър, нямам познания над него.
                И аз съм малко скептично настроен към този гел, тъй като е съвсем нов продукт, много го купували, ала бала търговски приказки ...
                Ама реших да го пробвам, иначе си смърди на мравчена киселина, де да го знам ...
                На мен идеята ми бе да взема плаки, после след употреба да си ги запазя и след това да си купувам само мравчена киселина да си напоявам плаките, ама какво мислех, какво стана
                Hristo Draganov
                http://htftp.domainbg.com/HD/

                И аз искам България чиста ! ! !

                Коментар


                • #23
                  Как 8-лв на дребно или на едро ?

                  Миналата седмица прегледах всичките кошери по прередих рамките и са готови за зимата с изключение на последното опушване против акар.
                  Но установих че един от кошерите няма майка в вторник взех една слаба отводка (от приятел)и я придадох на осирутелия като затворих майката с клетка реших да я подържа повече време и я пуснах вчера като я гледах как се държът пчелите с нея всичко изглеждаше ок .Днес отидох да видя какво е положението не намерих майката и започнах от първата до последната пита на една от питите на който е имало пресни яйца бяха направени 10-маточника. Обутах ги всчките пак прегледах от единия до другия край и майка не видях сигурно не съ я приели но утре ще ида пак да погледна че накрая много се разсърдиха и чак под булото влязоха няколко (да не казвам какво ми е сега). Има ли от каде да взема майка. Надявам се ако намеря майкаи я придам няма да има пресни яйца да си правят маточници и ще я приемат. Дайте съвет какво да правя по това време на годината и колко да я държа в клетката.
                  Последно редактирано от Райковски; 22-09-13, 21:54. Причина: Сливане на мнения.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

                    Първоначално публикуван от valio zila Преглед на мнение
                    Как 8-лв на дребно или на едро ?
                    И на дребно и на едро, все 8 лева.
                    ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                    0878 23 58 34- Радо

                    Коментар


                    • #25
                      От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

                      Първоначално публикуван от valio zila Преглед на мнение
                      Как 8-лв на дребно или на едро ?

                      Миналата седмица прегледах всичките кошери по прередих рамките и са готови за зимата с изключение на последното опушване против акар.
                      Но установих че един от кошерите няма майка в вторник взех една слаба отводка (от приятел)и я придадох на осирутелия като затворих майката с клетка реших да я подържа повече време и я пуснах вчера като я гледах как се държът пчелите с нея всичко изглеждаше ок .Днес отидох да видя какво е положението не намерих майката и започнах от първата до последната пита на една от питите на който е имало пресни яйца бяха направени 10-маточника. Обутах ги всчките пак прегледах от единия до другия край и майка не видях сигурно не съ я приели но утре ще ида пак да погледна че накрая много се разсърдиха и чак под булото влязоха няколко (да не казвам какво ми е сега). Има ли от каде да взема майка. Надявам се ако намеря майкаи я придам няма да има пресни яйца да си правят маточници и ще я приемат. Дайте съвет какво да правя по това време на годината и колко да я държа в клетката.
                      Като няма майка от къде яйца за маточници,да не е станал търтовка,че тогава няма смисъл да му придаваш майка.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

                        И аз днеска подготвих пчелите за зимуване. Остава едно бързо отваряне след 2 седмици и да извадя всички рамки зад преградна дъска. Днеска след прегледа видях че имат достатъчно медец за зимата, така че не се налага повече подхранване. Имат всички кошери по малко пило върху 4-5 рамки и тук таме някоя килиика с прясно пило. Но стари пчелари са ми казвали от пило залагано след средата на септември да не се надявам на качествени пчели за зимуване. В единия кошер видях и търтейово пило. Не съм си играл да го чистя, понеже беше малко, а ефект от това няма да има. Магазините ги прибрах, а рамките ги складирах в два големи кошера плътно затворени. Сложих малко чесън по дъната. Сега ще купя и лентички против молци с лавандула. Практиката ми до сега показва че е ефикасно това.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

                          Единия ни кошер със сигурност няма майка, жената вчера го е прегледала няколко пъти от-до - сега ще звънна до Апиакта Ловеч да видя ако имат майки да поръчам една ...
                          Много добре вървеше тази отводка (последна от нашите си е), защо така кой ги знае ...

                          П.П. Ха, имат, даже поръчах - ако някой е закъсал с майките, телефона на тия от Ловеч мисля го бях постнал в една от темите, май "Медоносна 2013" ...
                          Последно редактирано от HD; 23-09-13, 13:12.
                          Hristo Draganov
                          http://htftp.domainbg.com/HD/

                          И аз искам България чиста ! ! !

                          Коментар


                          • #28
                            От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

                            Аз при липса на майка, бих обединил с някое слабо семейство, както колегата по-горе е направил. Само че аз като сложа майката в мрежичка върху питата и след няколко дни и отварям едно входче намазано обилно с мед. Като отвора го правя от страни за да не затисна майката с мед и да умре.
                            Първите години и аз всеки кошер го преглеждах обстойно и търсех всеки път майката. Вече ми е достатъчно да погледна 2-3 рамки и да видя пресни яйца. Без да ровя много за да не убия по невнимание. Това ми се е случвало на няколко пъти. Даже тази пролет като правих втората си отводка съм убил майката.
                            От купените майки не съм доволен, но като няма друга и това е вариант.
                            Случвало ми се е да придам майка и 10-тина дни без признак че са я приели. Търсене с часове и не я намерих. Придадох рамка с пресни яйца и никакви заложени маточници, което беше признак че има майка. На 12-тия ден видях прясно снесени яйца от майката.

                            Коментар


                            • #29
                              Първоначално публикуван от venci tr Преглед на мнение
                              Като няма майка от къде яйца за маточници,да не е станал търтовка,че тогава няма смисъл да му придаваш майка.
                              Еден приятел ми даде една отводка (слабичка но с майка снасяшта) и я ридадох на осиротелия кошер от там са яицата.
                              Със сигорност не беше търтовка нямаше нито едно яйце.

                              Първоначално публикуван от HD Преглед на мнение
                              Единия ни кошер със сигурност няма майка, жената вчера го е прегледала няколко пъти от-до - сега ще звънна до Апиакта Ловеч да видя ако имат майки да поръчам една ...
                              Много добре вървеше тази отводка (последна от нашите си е), защо така кой ги знае ...

                              П.П. Ха, имат, даже поръчах - ако някой е закъсал с майките, телефона на тия от Ловеч мисля го бях постнал в една от темите, май "Медоносна 2013" ...

                              Дай телефона на тея от Ловеч че нещо не го намирам днес пак го прегледах и не намирам майката да зема да поръчам една да пробвам да му придам сега като няма пресно снесени яйца.
                              Последно редактирано от Райковски; 23-09-13, 21:04. Причина: Сливане на мнения.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

                                Първоначално публикуван от valio zila Преглед на мнение
                                Еден приятел ми даде една отводка (слабичка но с майка снасяшта) и я ридадох на осиротелия кошер от там са яицата.
                                Със сигорност не беше търтовка нямаше нито едно яйце.

                                Дай телефона на тея от Ловеч че нещо не го намирам днес пак го прегледах и не намирам майката да зема да поръчам една да пробвам да му придам сега като няма пресно снесени яйца.
                                0882/030 910 - това е телефона на Апиакта Ловеч.

                                Моите, дето нямат майка няма с кого да ги обединя, тъй като нямам слаби кошери - само един ми е на 9 рамки (тазгодишна купена отводка), но пак си има бая пчели вътре.

                                През активния сезон и аз много много не търся майката, като видя прясно снесени яйца, очевидно не съм ги снесъл аз - при прегледа случайно ако видя майката добре, но има ли пресни яйца всичко е ок.
                                Сега обаче на някои кошери нямаше пресни яйца, затова започнах да ги търся майките, като цяло са там, освен тази отводка ...
                                Последно редактирано от STROIL; 24-09-13, 16:12. Причина: уточнение
                                Hristo Draganov
                                http://htftp.domainbg.com/HD/

                                И аз искам България чиста ! ! !

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X