Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Шлайфове и най вече техния ремонт и поддръжка .

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Шлайфове и най вече техния ремонт и поддръжка .

    След дълги години експлоатация дойде време време да обърна внимание и на стария боен другар съветски плосък шлайф . Шпинделите на всички плоски шлайфове независимо от държавата и марката производител са на един принцип лагеруването е на плъзгащи бронзови лагери в които рано или късно се появява луфт . Този луфт води до нежелателни вибрации на камъка които силно влошават качеството на обработваната повърхност . Това не се усеща толкова при стоманите но при алуминия и неговите сплави става както казва един колега за класовете на грапавост стана на басамаци . Та сваляме камъка лепваме един индикатор на магнитна стойка и виждаме колко мърда . При мен в случая беше почти две десети . От тук нататък почва играта в центъра понеже вала е на шест лагера . Освен всичко и с луфтомерни пластини трябва да го докараме в средата на челния фланец . Понеже шлайфа е съветски е направен да му е максимално гадно и трудно на този който го поддържа . Едната законтряща капачка се отви заедно с реглажния болт и лагера падна та се наложи да свалям страничния капак и да го намествам . Освен това като стегнем капачките те издърпват болта и променят луфта та е една мъка . В крайна сметка постигнах хлабина от три стотни предписани от завода производител и сега вала се върти леко и без вибрации . Окончателния тест на това което сме направили е като се качи камъка и пуснем една стружка но това се отложи за сега защото поръчания нов камък от Берковица дойде спукан и ако не го бях огледал внимателно с лупата щеше да стане страшно . Там пък е друга игра с балансирането му . Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0127.jpg
Прегледи:1
Размер:151.4 КБ
ID:6026634Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0130.jpg
Прегледи:1
Размер:143.8 КБ
ID:6026636Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0131.jpg
Прегледи:1
Размер:148.8 КБ
ID:6026637Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0132.jpg
Прегледи:1
Размер:175.5 КБ
ID:6026638Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0133.jpg
Прегледи:1
Размер:110.1 КБ
ID:6026639Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0136.jpg
Прегледи:1
Размер:131.0 КБ
ID:6026640Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0128.jpg
Прегледи:1
Размер:138.1 КБ
ID:6026635
    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

  • #2
    От: Шлайфове и най вече техния ремонт и поддръжка .

    Следващата стъпка след като дойде камъка е неговото балансиране . За целта трябва да имаме станок за балансиране и ос . Те по принцип вървят комплект с шлайфа . Нивелираме идеално станока слагаме на него камъка с оста и трябва посредством балансиращите противотежести както и да въртим камъка той да остава на място а не да се опитва да се завърти на някъде . При първоначална установка на нов камък първо се балансира качва се на шлайфа подравнява се с диаманта и пак се сваля и балансира . Теорията казва че на десетина подравнявания камъка трябва да се балансира ама на практика това се прави много по рядко . Евала на колегите от Берковица техния камък буквално заспа на машината . Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0181.jpg
Прегледи:1
Размер:195.8 КБ
ID:5523597Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0179.jpg
Прегледи:1
Размер:193.6 КБ
ID:5523595Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0180.jpg
Прегледи:1
Размер:177.9 КБ
ID:5523596Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0185.jpg
Прегледи:1
Размер:231.3 КБ
ID:5523599Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0186.jpg
Прегледи:1
Размер:187.9 КБ
ID:5523600Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0183.jpg
Прегледи:1
Размер:133.6 КБ
ID:5523598
    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

    Коментар


    • #3
      От: Шлайфове и най вече техния ремонт и поддръжка .

      Тази установка за балансиране технологично си е един абсолютен ташак. А пък твоята особено на която повърхностите по които трябва да се търкаля вала с камъка като ги гледам колко са ръждиви, а трябва да са абсолютно гладки и чисти, та ще балансираш та маани.
      При липса на прецизна техника, се надделява с майсторлък! И обратното!

      Коментар


      • #4
        От: Шлайфове и най вече техния ремонт и поддръжка .

        Ташак не ташак друго няма . То ръбовете по които върви са чисти. Даже на заем го давахме тоя уред . Сега след реглажа на лагерите шлайфа спи никакви вибрации няма . Понеделник мием казана зареждаме със синтетичен борьол на Бардал и пускам алуминия . Направил съм приспособление за захват на 4 детайла разминати за да може камъка да се чисти от стружките . Сега почна друг проблем като надуе помпата маслото на шпиндела за няколко секунди преди да пусне от оста протича масло и като тръгне спира . Там бяха аксиални бронзови лагери на времето пак го правеше тоя номер и подложих една амбалажна хартия под лагера . Даже съм си записал че трябва да е дебел 10 мм . Предполагам че при реглажа вала е мръднал малко и лагера се разместил от притритото си работно положение . Сега ако не се намести в процеса на работа ще го отварям и него . Добре че всичко си записвам какво съм правил през годините по тия машини . На времето даже и фосфорен бронз му бях отрязал да го правя ама работата и тогава беше за вчера . Ако някъде мернеш такъв да го режат свиркай искам да му намеря още една главина за камъка да балансирам и един камък за стомани . Тоя е мек на теория трябва да работи добре и на стомана но ще се износва по бързо .
        Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

        Коментар


        • #5
          От: Шлайфове и най вече техния ремонт и поддръжка .

          Снимай и пиши как работи тоя камък на дурала, заплесква ли се и често ли трябва да се равни?
          При липса на прецизна техника, се надделява с майсторлък! И обратното!

          Коментар


          • #6
            От: Шлайфове и най вече техния ремонт и поддръжка .

            Понеделник ще го пусна с всичкия възможен дебит на помпата на охлаждането с хубав борьол. От Берковица ни го пратиха специално за дурал и като го гледам зеленее отива малко на силициев . Явно и там са го закъсали щото налични нямат тоя ни го правиха повече от месец .
            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

            Коментар


            • #7
              От: Шлайфове и най вече техния ремонт и поддръжка .

              По някога изненадите край нямат . Днес извадихме казана изчистихме четирите пръста кал и като го почнах с водоструйката се показаха десетки малки и големи дупки от корозия . Калта ги е запушвала дълги години . Утре ще решаваме на тоя ли да му сменяме дъното или нов да правим. Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0197.jpg
Прегледи:1
Размер:201.3 КБ
ID:5525426
              Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

              Коментар


              • #8
                От: Шлайфове и най вече техния ремонт и поддръжка .

                То може да е прогнил, но калта не е позволила да се отлепят накипналите парчета. Калта ги е държала на място.
                Ако стените са ми здрави, не виждам проблем да се смени само дъното, но като гледам не е дълбок и ще е по лесно да се огъне ламарина с 4 стени и да се заваряват само стените. Като заварка ще е доста по-малко. Предполагам раполагате с абкант и няма да е проблем огъването.

                Коментар


                • #9
                  От: Шлайфове и най вече техния ремонт и поддръжка .

                  Няма проблеми имаме цял шлосеро - заварочен цех абканти ; гилотини ; рунд ; екцентър преси ; почти всички методи на заваряване и каквото още ти дойде до главата .
                  Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                  Коментар


                  • #10
                    От: Шлайфове и най вече техния ремонт и поддръжка .

                    Бихте ли споделили какво масло се налива на шпиндела?
                    Seat Alhambra TDI
                    Kawasaki KVF650
                    Honda CRF250X
                    Suzuki Vitara

                    Коментар


                    • #11
                      От: Шлайфове и най вече техния ремонт и поддръжка .

                      Хидравлично . Такова го дават поне по книжка за нашия .
                      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                      Коментар


                      • #12
                        От: Шлайфове и най вече техния ремонт и поддръжка .

                        Първоначално публикуван от DIMILIEV Преглед на мнение
                        Снимай и пиши как работи тоя камък на дурала, заплесква ли се и често ли трябва да се равни?
                        Ето го резултата . Можеш да се обръснеш на шлайфания дурал . Детайлите се шлайфат двустранно. Равняване се налага много рядко но охлаждането е на максимум и сапунисваме камъка с домашен сапун . До тук е изкарал поне 1000 детайла без видимо да е мръднал в диаметър . Ако ще шлайфаш само автомобилни глави този камък е практически вечен . То и при тях не е нужна тази гладкост . Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0069.jpg
Прегледи:1
Размер:151.3 КБ
ID:5592945Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0070.jpg
Прегледи:1
Размер:128.2 КБ
ID:5592946
                        Последно редактирано от sek.1; 12-06-14, 04:49.
                        Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                        Коментар


                        • #13
                          От: Шлайфове и най вече техния ремонт и поддръжка .

                          Браво ,няма стара, няма нова-има добре подържана или занемарена. Качеството е крайния критерий.
                          -Без да се замисля,бих ползвал тази услуга (350 км са единствената пречка).

                          Коментар


                          • #14
                            От: Шлайфове и най вече техния ремонт и поддръжка .

                            Големите шлайфове трудно се поддържат ако нямаш постоянна работа за тях . Само маслото в хидравликата е някъде 400 + литра .
                            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                            Коментар


                            • #15
                              От: Шлайфове и най вече техния ремонт и поддръжка .

                              Проблем с смяната на абразив.При монтаж на новия след завиване на шпиндела хлопа(около десета,две).Фланеца е добре,абразива е добре захванат към него.Бараката е руска 3Г71 с висока точност,в добро състояние за машина на 50 години+

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X