Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Nikon Grip

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Nikon Grip

    Днес ми пристигна от UK ей този грип за D70s.
    Впечатлен съм от добрата изработка. Но...
    Останах адски озадачен от концепцията му за работа с 2 акумулатора:
    Просто вулгарно ги запаралелват все едно са крушки ?!?
    Никога не бих ползвал каквито и да било акумулатори по такъв каруцарски начин.
    Иначе при ползване на АА акумулатори, както и 1 х EN-EL3 в грипа няма проблем. Стои стаблилно, поне за сега. Обаче основната идея за едновременна работа с 2 броя изобщо не я виждам.
    Дали всички реплика са така направени или само този модел?
    Интересно ми е дали при оригиналните грипове системата е същата...
    Враг усраине

  • #2
    От: Nikon Grip

    Дори и да са паралелно свързани, би трябвало да са защитени с диоди ако е направен като хората тъй че не би трябвало да имаш проблеми. Като са в паралел често при по-"малките" апарати може да видиш по-стабилна работа на автофокуса в следящ режим ако си сложил някой особено баят обектив който да иска здрав ампераж за да се развърти. Не на всички модели е така де, не знам на 70ката как е. На Олимпусите са на паралел в оригиналния грип, но там се ползва една и съща батерия BLM-1 (и от 2010та BLM-5, но която пак е "глупава" батерия без чип), хората знаят че потребителите ще ползват какви ли не (марки) батерии и грип-а в общи линии трябва да може да "сдъвче" всякаква батерия и е направен прост.

    При Никон новите грипове използват "умно" батериите (редуват ги, баят им, шушнат им на ушенце), ползвайки електрониката и на апарата и на грип-а, но пък си искат оригинални никонски батерии или поне батерии с чип. Не знам дали въобще работят с "алтернативни" батерии. Как е при 70ката обаче не знам.

    Проблемът с диодите е че ако комбинираш с прекалено измислени батерии може волтажа да падне не малко както е предвидено а да почне да се майтапи както си иска, при което може целия апарат да забие. Но е рядко.

    Другият проблем с диодите е ако ги няма Но не вярвам да са ги пропуснали на твоя. Ползвай си го смело.
    Издъних се на Тюринг теста

    Коментар


    • #3
      От: Nikon Grip

      Довечера ще отворя тавата, на която се монтират двете литиево-йонни батерии преди да се напъхат комплект в грипа.
      Наистина има някакво място на дъното, което е затворено с капаче.
      Може наистина там долу да са ги вързали с диоди, знам ли.
      Ако поне това има може и да се съглася донякъде с концепцията

      Разбрах вече, че новите тела си говорят с батериите... Днес помолих колега да си донесе оригиналният грип за D80.
      Там са съвсем различни нещата, грипа си има някаква комуникационна шина с тялото ( тънките пинчета от снимката по-долу ).
      Дори в менюто може да се види статуса на всяка една по отделно.

      При D70s няма такъв филм, цялата функционалност на грипа минава през едно кабелче между него и тялото и тя се ограничава единствено със спусъка.
      Постарали са се даже да сложат в него и електроника, с която може да се снима и с IR дистанционно.
      Няма обаче контрол и мониторинг на консумацията.
      Разбрах вече, че за това тяло никога не е имало оригинален грип, тъй че явно импровизацията му е майката.
      Нищо де... Все пак остава функционалността за работа с АА батерии
      Пак казвам, че за малко повече от 100лв са направили доста качествен продукт - вижда се.

      Ето малко снимки на моят:

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0093.jpg
Прегледи:1
Размер:88.7 КБ
ID:5518090 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0105.jpg
Прегледи:1
Размер:227.4 КБ
ID:5518091

      А ето как изглежда "умният" грип за D80:

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0106.jpg
Прегледи:1
Размер:161.1 КБ
ID:5518092 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0107.jpg
Прегледи:1
Размер:109.5 КБ
ID:5518093
      Враг усраине

      Коментар


      • #4
        От: Nikon Grip

        Легендата върви че един от тези производители (зейкос ли беше, оунюзър ли беше) прави гриповете и на някои големи марки.

        Като цяло консенсуса е че тези китайски грипове биват "добри" и "още по-добри". А и при положение че твоя никога не е бил предвиден за грип - няма какво да му мислиш. Единствено мисля няма да е зле да ползваш еднакви батерии в що-годе еднакво състояние.

        Отделно - на скъпия, хубав, оригинален никонски грип на д200-ката е детска болест да се чупят тия сивите палчета-кукички дето държат батерията. Пляк - и кукичката се отчупва. Викаш си - няма проблем, капака на грипа ще ги държи, но се оказва че пружината отдолу е достатъчно мощна да избута батерията под напрежение до степен капака на грипа да почне да се суче ако го държиш дълго така.

        Двете палчета са по 4.95$ парчето, не е болка за умиране. Но за смяната им, нищо че са най-отгоре, трябва да разглобиш ЦЕЛИЯ грип (с отлепване на гумата за скритите винтове, с измъкване на платките - с всичкото му. Не ме питай от къде го знам

        PS: Не съм специалист, но няма ли начин чрез някакво замерване да се разбере дали има диоди, вместо да отвинтваш капаци ?
        Издъних се на Тюринг теста

        Коментар


        • #5
          От: Nikon Grip

          A, има но свалянето на капачката не е никакъв проблем - 4 или 6 малки винта са.
          Имам 2 батерии и двете са оригинални но едната е на много повече цикли от другата и вероятно капацитетите са им различни.
          Честно казано ако се бях поразчел по-рано може би нямаше да го купя.
          Особено след като купих втората батерия от Профайлд преди време не се е случвало да остана на сухо за ток.
          Но така и така го има вече пък с 6-те броя АА акумулатори отвоювам още повече независимост.
          Освен това ся вече има вид на тежка артилерия
          Аз съм доста скептично настроен към разните реплики но това наистина изглежда добре направено.
          Ако е китайско де, защото никъде не пише.
          Враг усраине

          Коментар


          • #6
            От: Nikon Grip

            А, що - полезен си е с две батерии едновременно. В деня в който му качиш нещо тежко ще можеш да го развърташ без задни мисли.
            Издъних се на Тюринг теста

            Коментар


            • #7
              От: Nikon Grip

              Аз имам оригинален грип на моя Olympus E-620 и определено не виждам никакви електроники - определено батериите са си паралелно вързани вътре.
              Иначе си мисля, че добре направен грип, макар и китайски, си върши работа. Даже на мен не ми е толкова до автономията (след като имам 4 батерии и мога да ги сменям), но при носенето на тежки обективи, и особено при вертикалното снимане, грипа си дава огромно предимство. Пък и на по-малки тела като олимпуските "доофромя" някак си тялото.
              LZ2NKM

              Коментар


              • #8
                От: Nikon Grip

                Аз като техничар откровено не харесвам решение като запаралелване на акумулатори.
                Както каза Goblin допуснимо е да се прави само с еднакви акумулатори като марка, модел, капацитет...
                Пише го и в инструкцията на моят грип.
                Както и да е, ще си го ползвам предимно с 1 акку след като не харесвам реализацията и толкоз.
                Иначе часовникът за таймерните функции на шътъра си е с отделна батерия.
                Сложили да даже сензор за IR и D70 вече може да се командва и с дистанционно.
                Изобщо има контролерче вътре, бол електроника но за съжаление не за управление на баКтериите а за второстепенни глезотии.
                Докато го отварях вчера пак харесах добрата сглобка от метал и пластмаса, която поразително наподобява материала от който е направено тялото на D70...
                Някога ако се наложи да купувам грип за др. тяло бих пробвал пак същата фирма. Не че я пише някъде, де...
                Враг усраине

                Коментар


                • #9
                  От: Nikon Grip

                  За триене!
                  Поста, де.
                  Враг усраине

                  Коментар

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X