Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Неочакван подарък разшири колекцията ми...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Неочакван подарък разшири колекцията ми...

    Преди известно време, съвсем неочаквано, пристигна отдалеч пратка за мен. Голяма изненада, вътре бяха няколко антикварни бръснача и специален камък за точене на бръснарски ножчета. Един изключителен приятел, прочел че колекционирам бръсначи, направил малка колекция и ми направи този уникален подарък. Знаете, бръснач особено от 18-19 век е трудна работа да се прецени състезанието му. А то все попадения в десетката... Или голям късмет, или му е писано да се присъедини към малкото ни колекционерско общество, явно има вроден усет...

    Разгледах ги внимателно, потърсих повече информация и започнах да обмислям как да ги реставрирам. Моята концепция, винаги е била, бръсначът да е напълно функционален и използваем. Затова и не задържам образци, които не биха могли да изпълняват основната си функция, а именно да бръснат добре. Затова и част от възстановяването е привеждането и в „линия“, поправянето на предишни следи от неправилно точене или експлоатация и ремонт на дръжката ако е нужно. За съжаление два от бръсначите бяха с дръжки, които не подлежат на възстановяване. Пластмасата старее и понякога без значение какви усилия биха били хвърлени, не е възможно да бъде напълно и функционално възстановена. Явно беше, че трябват нови дръжки. В един мой предишен проект използвах карбонови дръжки. Изминалите месеци пълноценна употреба, показаха че изборът е добър. Отлична функционалност, много здрави, леки, позволяващи перфектен баланс на острието и на практика вечни и без промяна дори на външният вид след време.
    Все още не съм завършил всичко което получих, но с първите три съм готов, тествани са и при това с отлични впечатления. Това е и повод да ги покажа, още повече всеки от тях е типичен представил на интересни школи.






    Erik Anton Berg, Eskilstuna, Sweden
    Град Ескилстюна (Eskilstuna) е разположен в централна Швеция. Говори се, че по време на сътресенията в ножарската гилдия на Солинген, не малко от майсторите, повечето със семействата са се преместили на други места. Една част са получили особени привилегии и са се преместили в Златоуст Русия, където са поставили основите на ножарската промишленост, а друга са отпътували за по-близка Швеция и са избрали това градче. Това което на мен ми прави впечатление е, че винаги такива центрове са изграждани близо до голяма река. Водата е много важна за такова производство.
    Ерик Антон Берг е роден в Ескилстюна по времето когато градът започва да се утвърждава като промишлен център. Чиракува и след време с майсторското си свидетелство решава да открие собствена фабрика. Твърди се, че за да постави начало на бизнеса си, е заел сума от 500 крони, което е единственият заем, който е вземал през живота му.

    Работилницата от която е започнал:

    Ерик е бил талантлив майстор, оставил изключителна следа в ножарската промишленост. Швеция се е славела с рудните си находища и особеният състав, който е позволявал лесно добиване на висококачествена стомана. Но г-н. Берг е бил особено взискателен. Негова заслуга е търсенето и намирането на конкретни сплави и поставянето на особени изисквания от негова страна за качеството на изходните материали. Взискателен до педантичност, той вероятно е първият, който въвежда това, което днес наричаме качествен контрол. При това на всички етапи от доставките и производството. След не много време, изключителното качество на неговите изделия, му помага да разшири бизнеса, при това качеството е такова, че се носят легенди за него. Дори други производители извън Швеция започват усилено да търсят начин да се снабдят с „вълшебната“ „шведска стомана“... Ерик въвежда и специални методи, за контролирано нагряване на заготовките, което позволява постигането на устойчиви и добри резултати.
    Г-н Берг почива рано, още на 47 годишна възраст, през 1903 година. По онова време, майсторите ножари трудно са доживявали до старини, работата в силно запрашена среда си е казвала думата. Петте му дъщери поемат бизнеса и така след време главен управител на фабриката става Густав Андерсон, талантлив мениджър и същевременно изключителен специалист. Преди пенсионирането си, фабриката вече е с площ от 10 000кв. Метра, която по онова време е сочена за най-модерната и прецизна в целият свят. По това време дъщерите на Ерик Берг са вече много възрастни и решават да продадат фабриката. 1959 AB Bahco купува целият бизнес и го интегрира в собствената си производствена гама и така става най-големият шведски производител на инструменти. А легендарните бръсначи Erik Anton Berg остават в миналото... и един екземпляр у мен!
    Дръжката е оригиналната.



    Последно редактирано от Венцислав Петров; 12-09-13, 09:00.
    VPetrov.photography

  • #2
    От: Неочакван подарък разшири колекцията ми...

    Чудно! Избора на Eskilstuna не е случаен, там се намира една от мините с много специална висококачествена "шведска" руда. Уникално място е, типично шведско.
    "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

    Коментар


    • #3
      От: Неочакван подарък разшири колекцията ми...

      Да, понятието "шведска стомана" много съм го чувал като малък... Явно е имало защо...

      Забравих също да спомена, че част от успеха на г-н Берг е заслуга на неговата съпруга. Г-жа Берг се е занимавала с точенето на бръсначите, произвеждани от съпруга и. Така със сигурност е добавила важен щрих към легендата. Все пак първото впечатление от един бръснач..., е колко е остър...

      По онова време, САЩ започват постепенно да се превръщат в огромен пазар. Естествено и г-н Берг се ориентира към износ през океана и то с голям успех. Големият пазар създава и нови лидери, които се борят за дял от него.

      "WM. ELLIOT & CO.
      се регистрира в New York City. през 1880, като през 1907 фирмата е купена от Adolph Strauss & Co., които продължават да използват името като търговска марка. Говори се, че в началото фирмата е правила опити за собствена продукция, но да не забравяме, че по онова време е било наистина трудно да бъдат събрани майстори, технология и суровина на едно място за да бъде постигнато нивото на лидерите. И така, фирмата много бързо се ориентира към внос от Германия и отчасти Англия, като голяма част от техните бръсначи са маркирани с името и мястото на производство. С други думи тогава е започнал да се заражда т.н. аутсорсинг... Характерно за всичките им бръсначи е добрият избор на производител, качествен контрол и изисквания. И досега сред колекционерите, марката е синоним на отлично качество и перфектност.

      Тук дръжката трябваше да бъде заменена, годините и остаряването на материала си бяха казали думата. След сериозен размисъл, отново с помощта на Сашо, беше направено точно копие на старата от карбонови влакна. Така, моята концепция за "в центъра е острието" доби завършен вид. Като функционалност, държа да отбележа, че е трудно да измисля материал, който толкова добре да пасва и да бъде устойчив във времето. След около месец използване съм още по-доволен отколкото смятах че ще бъда.







      До голяма степен запазихме и геометричните параметри на оригиналната дръжка, така хармонията с формата на острието е пълна.
      Последно редактирано от Венцислав Петров; 12-09-13, 09:46.
      VPetrov.photography

      Коментар


      • #4
        От: Неочакван подарък разшири колекцията ми...

        Към момента съм готов с три от бръсначите. Накрая оставих представянето на един представител на най-старата школа, английската. Шефилд е синоним на зараждането на промишленото производство в този му вид. Гаранция за качество и дълги години лидер без конкуренция навсякъде по света. Когато Солинген започва своят възход, Шефилдските гилдии правят всичко необходимо, за да принудят производителите от Солинген да пишат на бръсначите си "made in Germany", при това забележете на английски... По онова време, те са били абсолютен лидер и са се опасявали от "ментетата" на Солинген, които е можела да подбият реномето им... Времето е показало друго, но моментите в които Шефилд е бил сам на върха са запечатани в тези малки парчета стомана, в които е вложена цялата технология и знания за своето време.
        И така, към колекцията е добавен един знаков бръснач: Wade & Butcher, Sheffield

        Фирмата е създадена от двама братя, William и Samuel Butcher през 1819 година. Занаята двамата учат първо в семейството, после чиракуват при други майстори. През тази година, двамата решават да направят промишлено производство и регистрират компанията. Освен бръсначи, те създават и собствена марка стомана, както и изработват много инструменти свързани с производството. Компанията участва активно в усвояването на новите пазари в САЩ, като освен бръсначи изнася много инструменти и дори не малко години е основен доставчик на пили за металообработващата промишленост. Находчивостта и постоянното търсене на нови методи за разширяване и автоматизация на производството в един период изиграват лоша шега на компанията. Известни като производител на пили с особено високо качество, те не смогват да доставят исканите количества. И модернизират производството, като започват да правят пилите на специално поръчана машина напълно автоматично. И следва голям крах, качеството е изключително зле, стига се до бунтове във фабриката, дори опит за атентат... Този удар върху репутацията, до голяма степен се отразява върху нейното бъдеще. По-късно опитите за изнасяне на производство на стомана в САЩ също не се увенчават с успех, вече има доменнни пещи и технологията е остаряла.

        Бръснача който представям е от "златните години" на компанията, когато името е значело много.











        Предполагам вижда се ясно, типичният т.н. "дебел" клин на бръснача. С почти триъгълна форма, тежък и масивен. Много интересно усещане, при бръснене не издава никакви звуци, движи се бавно и реже под собствената си тежест... Съвсем различно от всички други бръсначи, които имам. Много странно чувство за изключителна "мекота" на стоманата, липсва усещането за отрязване, сякаш ютия върви върху плат... С една дума, невероятен е! Точенето е различно в предвид на формата. Не оставайте с грешни впечатленият от линиите по острието оставени от камъните. Геометрията е отлична, така е заради много малката вдлъбнатост... За да може да бъде адекватна дръжката, на това тежко острие, специално повторихме дизайна на оригинала, като вътре беше сложен и пълнеж, така че да компенсираме по голямата тежест на клина...
        VPetrov.photography

        Коментар


        • #5
          От: Неочакван подарък разшири колекцията ми...

          Страхотна презентация Венци! Благородно ти завиждам за придобивките , за хъса и майсторлъка при реставрацията на тези бижута. Дано и аз някога да се обръсна със "старата школа" :-)

          Коментар


          • #6
            От: Неочакван подарък разшири колекцията ми...

            Поздравления! Особено за третия.Помниш ли Какво ти казвах за шефилдския,който донесох у вас..?Все едно се пързаля по камъка,а се точи,после и по бузата - пързаля се,а бръсне Малко странно усещане,ако преди това човек ползва "пеещо" острие...
            Не ме е страх от големи разходи - страх ме е от малки приходи!
            Най-добрият ром е студеният ром!
            Кралско правило : Със камила може,с камилар - не!!!

            Коментар


            • #7
              От: Неочакван подарък разшири колекцията ми...

              Като добър профан - най-много ме учудва надписа на английския бръснач. Как е нанасяно това нещо по онова време, на какъв принцип е ? "Външна добавка" ли е, или някаква избирателна обработка на метала за да остане надписа ?
              Предполагам ако беше външна добавка нямаше да изкара толкова време ? Някак са матирали метала през шаблон, или ?
              Издъних се на Тюринг теста

              Коментар


              • #8
                От: Неочакван подарък разшири колекцията ми...

                Покривали са острието с восък или нещо друго и са го топили в разтвор от солна киселина..?
                Не ме е страх от големи разходи - страх ме е от малки приходи!
                Най-добрият ром е студеният ром!
                Кралско правило : Със камила може,с камилар - не!!!

                Коментар


                • #9
                  От: Неочакван подарък разшири колекцията ми...

                  Сега се прави с галванопластика, по онова време, имайки предвид "цената на тока" може да е с ецване както рече Бат Пепо... Има много начини за ецване на желязо, повечето достъпни и не изискват кой знае какви специални химии...
                  VPetrov.photography

                  Коментар


                  • #10
                    От: Неочакван подарък разшири колекцията ми...

                    Мерси

                    Странна е профанската нагласа - живея си с мисълта че щом е правено преди повече от 60-70 години - значи е дялкано с кремък и тояга
                    Последно редактирано от Goblin; 16-09-13, 02:29.
                    Издъних се на Тюринг теста

                    Коментар


                    • #11
                      От: Неочакван подарък разшири колекцията ми...

                      А, не... аз лично, като се запознах отблизо с технологията и методите, не би се обзаложил, че всичко, което е можело някога, го може и сега... Малко като със самурайските мечове... Сега има супер стомани и прочие прахови технологии... Но някои мечове правени в миналото не могат да бъдат повторени като качества днес... по ред причини включително липсата вече на някои знания. Също с технологиите за т.н. "булат" и т.н. Освен всичко останало, находищата на много места, които са осигурявали специфичен състав на метала, днес вече ги няма или са на привършване. Т.е. дори да имаме всичко, пак не можем да повторим онзи специфичен състав, който след много години опити и грешки заедно с получената технология е давал конкретен резултат...
                      VPetrov.photography

                      Коментар


                      • #12
                        От: Неочакван подарък разшири колекцията ми...

                        И също никак не ми се ще да подценяваме майсторите от миналото... За разлика от съвременното гонене на графики в ексела и растеж пред акционерите, тогава са имало много време, за мислене, опити и грешки... И всичко това понякога е давало удивителни резултати.
                        VPetrov.photography

                        Коментар


                        • #13
                          От: Неочакван подарък разшири колекцията ми...

                          Много си прав Венци!
                          "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X