Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Хайдутите как оцеляваха. Правилата на Бойчо войвода.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Хайдутите как оцеляваха. Правилата на Бойчо войвода.

    Предлагам ви любопитен, на места смешен исторически документ, който навява на полезни (включително в практическо отношение) мисли и днес.

    Негов автор е легендарният Бойчо войвода от махала Цепераните, Тревненско (край Хаинбоаз, вляво, ако пътуваш на север). Роден е около началото на ХІХ век, а е убит през август 1856 г. Има изумителна биография, може би само капитан Петко го надминава по тази линия.

    Бойчо Цеперански е хайдутувал над 20 години и е участвал с четата си (познайте на коя страна...) в две руско-турски войни - от 1828-1829 г. и в Кримската.

    Във всяка енциклопедия или друга справка за него, ще прочетете "...създал е хайдушки закон". В ХІХ век има няколко такива "закона" и те са интересни преди всичко с това, че очертават някаква граница между "правилно хайдутство" и обикновено разбойничество. (А едното и другото неизбежно и винаги са смесени.)

    - - -

    Законът на Бойчо е най-дълъг от известните и затова го има в енциклопедиите. Но ви занимавам с него заради друго. Голяма част от него всъщност не е закон, а е

    НАРЪЧНИК ЗА ОЦЕЛЯВАНЕ
    (Survival guide)

    Съдете сами:

    Всеки от дружината трябва да носи в чантата си сюнгер в едно тенеке, вързан у него с връвчица, който да попива до половин ока вода и който да бъде винаги напоен в тенекето, за да служи на войника да си кваси устата, когато се случи да няма никъде вода. В случай, че няма вода го напои, сутрин го повлича с връвта му по росата, докато се напои и си го прибира в тенекето.

    Освен това всеки да си носи куршум или оловено топче и ако се случи да се изтощи сюнгера му от вода и да няма такава, тогава да върдаля куршума в устата си и няма да усеща толкова голяма жажда.

    Всеки хайдутин да носи в чантата си сладък мехлем, тифтик (на турски това значи "фина ангорска вълна", вместо памук), парцалчета за спиране на кръв и за превързване на рани, хайдушки корен против рани и пърхавица гъба за спиране на кръвотечението.

    ...

    Из онези правила от Закона, които се отнасят до войводата:
    нощем да не води момчетата по пътища;

    денем да осъмва на висока местност с добър обзор и обстрел;
    добре да познава местностите, пътищата, пътеките и кладенците;

    да може да се ориентира по звездите и по тях да определя времето (т.е. колко е часа) през нощта;

    да не води момчетата да пият вода два пъти на едно и също място (това е заради доста практикувания намер с отравяне на кладенци или храна, дори доста по-късно са пробвали така да се справят с капитан Петко войвода);

    сутрин да не се придвижват по росата, за да не ги открият потери по следите (интересно е в такъв случай как напояваме сюнгера с вода);

    вечер да не ляга, докато не провери поставените и разпределени на смени стражи.

    - - -

    Всичко това днес звучи трогателно наивно, но също така ни припомня, че светът не е от вчера.

    Остава да добавя, че когато е писал (а по-вероятно - диктувал на някой грамотен) закона си, Бойчо вероятно е бил най-големия спец по оцеляване в България. През 1829 г. нещо не са му допаднали политическите съображения на руснаците, според които всички български чети трябва да се разоръжат и да кротнат. И ги е подразнил достатъчно, за да го заточат в Сибир.

    Значи той бяга от затвор в Сибир и през Персия се връща с единия си брат в България, за да събере отново четата.
    Все е научил нещо за оцеляването.

    - - -

    Ами дано не ви е било скучно.

    Поздрави!
    Искам България чиста!

  • #2
    До: Хайдутите как оцеляваха. Правилата на Бойчо войвода.

    Изобщо не е скучно. Даже не бях чувал за този воевода. А относно росата - те могат да си напоят сюнгерите по тревите около лагера , препоръката важи според мен за походите.

    Коментар


    • #3
      До: Хайдутите как оцеляваха. Правилата на Бойчо войвода.

      А бе ние си мислим. че едно време хората са били по-прости от нас. Както беше писано някъде из форума " Съвременната цивилизация е оплетена със жици, и а е спрял тока за няколко месеца, а сме се хванали за гушите". Цитата не е точен. Че ако стане така /само хипотетично, пази Боже/, колко от нас-по-умните ще се сетят да влачат сюнгера по росата,а? Изобщо не са били глупави тогава. На тоя Бойчо войвода шапка му свалям. Срам ме е, че досега не съм чувал за него.
      Има ли желание-има и начин!

      Коментар


      • #4
        До: Хайдутите как оцеляваха. Правилата на Бойчо войвода.

        Първоначално публикуван от Spas55 Преглед на мнение
        ............ През 1829 г. нещо не са му допаднали политическите съображения на руснаците, според които всички български чети трябва да се разоръжат и да кротнат. И ги е подразнил достатъчно, за да го заточат в Сибир.

        Значи той бяга от затвор в Сибир и през Персия се връща с единия си брат в България, за да събере отново четата.
        Все е научил нещо за оцеляването.

        - - -

        Ами дано не ви е било скучно.

        Поздрави!
        И аз шапка му свалям, хайдутин власт не търпи.Няма някакви руснаци да му дават наклон на оня работа
        Съжалявам че са ни преподавали за такива като него и примерно Антон Прудкин.
        Ако бяхме държава , която държи на историята си всички тези истории биха били описани и даже филмирани.
        От премеждията на този хайдутин става сценарий за много добър филм.Също и от митарствата на Антон Прудкин.
        Eдинственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

        Коментар


        • #5
          До: Хайдутите как оцеляваха. Правилата на Бойчо войвода.

          За сюнгера не знам кой ще се сети но сутрин след тежка вечер да се ближе росата по палатката съм виждал.

          Коментар


          • #6
            До: Хайдутите как оцеляваха. Правилата на Бойчо войвода.

            Първоначално публикуван от Иван Алексиев Преглед на мнение
            За сюнгера не знам кой ще се сети но сутрин след тежка вечер да се ближе росата по палатката съм виждал.
            Е, значи в нужда може и да се сетим. Или този Бойчо войвода е бил запознат отблизо с махмурлука:-)))
            Има ли желание-има и начин!

            Коментар


            • #7
              От: До: Хайдутите как оцеляваха. Правилата на Бойчо войвода.

              Първоначално публикуван от Иван Алексиев Преглед на мнение
              За сюнгера не знам кой ще се сети но сутрин след тежка вечер да се ближе росата по палатката съм виждал.
              Когато чета такива истории - се гордея че съм потомък на тези хайдути...........
              а относно жаждата - предлагам ви откъс от едно приключение в Рила:
              "..От пушека едва се виждахме...От време на време по джапанки и дъждобрани се спускахме по мокрото надолу за дърва...Мъчеше ни жажда – отначало ЛИЗАХМЕ мокра трева , но после опънахме дъждобран и събирахме вода от дъжда...! Безуспешно се опитвахме да поспим , всъшност аз успях да дремна цели 30 мин. – свит върху раницата , краката ми стърчаха от нишата на пороя!
              Бях си заклещил два пръста в една цепка за да не се търкулна по скалите надолу. "

              Поздрави!
              животът е магия !
              X5 3.0d

              Коментар


              • #8
                От: Хайдутите как оцеляваха. Правилата на Бойчо войвода.

                Ето го и целият:
                „Новият другар, преди да се приеме в горската дружина, трябва да го познава добре някой от нея и тогаз да се пусне да я види. След това той трябва да положи клетва пред войводата и цялата дружина:1. Че ще бъде верен на другарите си и точен юнак на работата.2. Докато е с дружината, той няма да има среща ни със своя, ни с коя да било друга жена, нито пък ще има каква и да било работа с жени.3. Няма да пие вино или ракия или друго упоително питие.4. Няма никога да скрива нещо от другарите си: било пари, било друго, защото всичко е общо до раздялата му от цялата дружина.5. Длъжен е да слуша войводата, който е гласът и челото на дружината.6. За новия другар войводата се грижи да му набави оръжие, ако няма, и да му даде пушка, нож, чифт пищови, силяхлък, чифт цървули, навуща и върви, фишеклици, барут и куршуми; като го научи да бие добре с пушката и да владей ножа си сръчно и да му набавя нужния хляб, както и отгдето се падне.7. Войникът ще дава от дела си десетата част на войводата си.8. Войводата не трябва да обажда ятаците си на новия другар, докато не служи безукорно поне 6 месеца в дружината.9. Войводата трябва нощно време никога да не си води четата по пътя в гората, а денем да гледа да осъмва на високи места, от които да може да разгледва и измерва през къде ще мине нощес, със или без път, както му се падне.Той трябва добре да познава местата, пътищата и пътеките, кладенците и пр.Трябва да знай от забелязаните в народа звезди нощно време коя къде изгрява, къде бива в полунощ, след полунощ и къде призори, защото по тях звезди той често пъти ще налучква пътя си.Войводата никога да не си води дружината два пъти на едно място да пие вода.Никой от момците му да не пуши тютюн сутрин рано, докато не изгрей слънцето и докато не слети росата, защото сутрин, ако мине близо край тях дебнешком някоя потеря, лесно може по росата да угади дружината по миризмата на тютюня.Никога войводата не трябва да си ляга, преди да провери поставени ли са стражите по двама на 5–10 крачки един от друг, от които едина спи, а след ¼, ½ час събужда другаря си за смяна, ако четата е уморена, а на 1, 2 часа става смяната, ако си е починала.Всеки от дружината трябва да носи в чантата си сюнгер в едно тенеке, вързан о него, с връвчица, който да попива до ½ ока вода и който сюнгер да бъде винаги напоен в тенекето, за да служи войнику да си кваси устата, когато се случи да няма никъде вода. В случай че няма вода да го напои, сутрин го повлича с връвта по росата, докато се напои, и си го прибира в тенекето.Освен това всеки да си носи куршум или оловно топче и ако се случи да се източи сюнгера му от вода и да няма такава, тогаз да вардаля куршума в устата си и няма да усеща толкова голяма жажда.Всеки да има в чашата си малко сладък мехлем, тефтик и няколко парцала за спиране на кръвта и вързване на раните. Освен това всеки да има в чантата си от хайдушкия корен. Когато раната е лека (без да е строшен кокал) и не може да се извади куршума от нея, обвива се в ленен парцал този корен и се турва в раната, която се усладява от него и я прави да не дава оток. После три часове ще извади кореня, ще го натопи в мляко, ако намери, ще го завие в тефтика и последния като намаже с мехлема, ще намести тъй кореня в раната до куршума.Щом се рани някой, трябва веднага да си изсмучи раната, докато потече кръв; ако не може да стори това, да накара другаря си.За първото спиране на кръвта трябва да се има поне една суха гъба «пърхавица», която запира кръвта лесно и после, като се отвлече настрана, да работи, както е казано по-горе.Като се тури «пърхавицата», трябва яко да се притегне раната.От непоправимия курварин, пияница и раздорник се спасява четата, както от издайника — със смърт. Да се освобождават живи не трябва, защото са клетвопрестъпници и стават опасни за четата. Всеки да има котки (железа с шипове за под цървулите) да не се хлъзга човек по тревата.“

                Коментар


                • #9
                  От: Хайдутите как оцеляваха. Правилата на Бойчо войвода.

                  Първоначално публикуван от дядо Ники Преглед на мнение
                  ...хайдутувал над 20 години и е участвал с четата си (познайте на коя страна...) в две... ...войни
                  Какво толкова да познаваме. Айдук - значи е мародерствал за своя сметка...


                  ПП
                  Пу не съм аз (който изрови тема отпреди амнайс годин).
                  Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Хайдутите как оцеляваха. Правилата на Бойчо войвода.

                    А какво е ''хайдушки корен''?
                    Ако ще нафтата и без пари да я направят, пак че краднем!
                    Само DIESEL !!!

                    Мечтата на всеки леопард е да има гащи от курвенска кожа.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Хайдутите как оцеляваха. Правилата на Бойчо войвода.

                      Хайдушкият корен е Бял равнец.
                      Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Хайдутите как оцеляваха. Правилата на Бойчо войвода.

                        Благодарим!
                        Ако ще нафтата и без пари да я направят, пак че краднем!
                        Само DIESEL !!!

                        Мечтата на всеки леопард е да има гащи от курвенска кожа.

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X