Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Евакуация след инцидент-къде и как.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Евакуация след инцидент-къде и как.

    Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
    Може ли превод за простосмъртни или да се обърна към Стефан?
    Цитирам и говоря по памет, след разговори по темата с кардиолог, личен лекар и четено в интернет.

    НЗК покрива лечение на инсулт като пътека, само ако пациента с исхемичен инсулт примерно, е хоспитализиран до 3 часа след възникване на инсулта...

    Моята роднина лекар специалист кардиолог, успява да хване моментално почти, вярна диагноза(исхемичен инсулт) на баща си, с кола, директно го води в неврология на известна софийска болница и няколко минутки преди изтичане на трите часа успяват да го хоспитализират и започват лечение с фибринолиза(тромболиза, лечение с антикоагуланти образно казано)...сега баща и е на крак и няма и следа от инсулта...

    Както доктора по-горе казва, в България такова лечение се практикува само на няколко места, и дори теориетично е МНОГО МАЛКО ВЪЗМОЖНО голям брой хора да бъдат излекувани(дори подложени на лечение), къде заради бюрокрация и не достатъчно оптимизирана спешна медицина и къде заради липсата на такива звена за лечение на инсулти и инфаркти из страната...

    За аспирина и кръвното и захарта, ако се не лъжа тези три неща ако са в норма, риска от инсулт и инфаркт се намалява значително! Тоест редовно едно малко аспиринче, кръвното винаги под нормата и кръвна захар винаги под нормата, дори и при заболявания с подходящи медикаменти и редовното им приемане, може да се редуцира риска в много голяма степен...

    И тук идва на дневен ред нашия балкански манталитет, че всяка баба/мама/тъща знае всички, хапове(за кръвно и диабет) се пият само когато си спомниш евентуално, а аспирина вредял на стомаха и за това без него, и после защо сме водещи по смъртност от инсулти и инфаркти...
    Бъдете живи и здрави!

    Коментар


    • #17
      От: Евакуация след инцидент-къде и как.

      Първоначално публикуван от gkesov Преглед на мнение
      ... Колкото за предимствата на линейката-ако не е оборудван реанимобил, а такива далеч не са всички, те нямат микакво предимство пред джип или автомобил със свалени седалки. От забавен транспорт са пострадали повече хора, от колкото от неправилен. ...
      Никакво ли? От трите джипа, които съм карал или карам, не се сещам за ни един, в който бих могъл да вкарам пострадал човек, без да го сгъна по някакъв начин ...

      Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
      Не си съвсем прав. Диагноза се поставя от медицински лица, спор няма. Но човек преминал адекватно обучение за оказване на първа помощ би могъл да определи дадено животозастрашаващо състояние с добра успеваемост. ...
      Хубаво ще определя, че животът му е в опасност, ама как да знам, примерно, от района на Мугла дали да го карам в болницата в Смолян или оттам нататък да го лангъркам още поне час и половина по завоите до Пловдив?!?
      Ние не сме неутрални!

      Коментар


      • #18
        От: Евакуация след инцидент-къде и как.

        Е, не им ли падат седалките ??? Колкото до текуща оценка на състояието-има доста примерни схеми, скоро ще взема да пусна няколко... Но най-общо, влиза ли се в контакт с пострадалия, макар и минимален-карай към Повдив

        Коментар


        • #19
          От: Евакуация след инцидент-къде и как.

          Според мен само тези хора могат да Ви дадат качествен урок, кое, как и защо се прави. https://www.facebook.com/UniversityRescueSquad?fref=ts
          Следя темата с интерес!

          Правят и доста хубави курсове. http://news.ibox.bg/news/id_844696178

          Коментар


          • #20
            От: Евакуация след инцидент-къде и как.

            Първоначално публикуван от gkesov Преглед на мнение
            Е, не им ли падат седалките ??? Колкото до текуща оценка на състояието-има доста примерни схеми, скоро ще взема да пусна няколко... Но най-общо, влиза ли се в контакт с пострадалия, макар и минимален-карай към Повдив
            Уважаеми колега, примерните схеми са хубаво нещо, но за добро или зло у нас не се работи по такива. Така наречените алгоритми-прави едно , прави две, и така до двеста и две, са измислени не защото са най-доброто за пострадалия, а за да защитят медика при съдебен иск при неблагоприятен изход. Вие лично работил ли сте в спешно звено и обработвали ли сте тежко ранен на терен? Изобщо не отварям дума за хеликоптери и санитарни самолети, забравяме за тях-в нашите условия трябва един ден да се задвижат нещата...златен час, знаете. Ако лекар от спешна помощ реши на своя глава да транспортира болен в нещо различно от шокова зала на местното приемно отделение, и болният умре по пътя? Предполагам знаете, какво се случва?
            Животът е харизан кон според мен...

            Теди

            Коментар


            • #21
              От: Евакуация след инцидент-къде и как.

              Точно това и аз мисля. Ако не окажеш първа помощ на пострадал е криминално наказуемото деяние, то как се нарича грешно оказание на такава с последващото влошаване за пострадал?

              Коментар


              • #22
                От: Евакуация след инцидент-къде и как.

                Първоначално публикуван от Sibirski Преглед на мнение
                Точно това и аз мисля. Ако не окажеш първа помощ на пострадал е криминално наказуемото деяние, то как се нарича грешно оказание на такава с последващото влошаване за пострадал?
                Понеже съм анестезиолог, а не адвокат, мисля се нарича "с двата крака, до шията в лайна" или нещо подобно.
                Животът е харизан кон според мен...

                Теди

                Коментар


                • #23
                  От: Евакуация след инцидент-къде и как.

                  Да изчакаме и становището на юристи във форума?

                  Коментар


                  • #24
                    От: Евакуация след инцидент-къде и как.

                    Относно последния въпрос: за съжаление, в България закон и официални норми за оказване на първа помощ няма. От което следва - да, че не на практика никой не може да бъде осъден за неправилно оказване на ПП (или по-точно, е доста съмнително да се случи), но също така и че продължават да се ширят най-различни "виждания" за правилното й оказване, да се учат хората на различни неща и пр. Разбира се, за някои елементи има различни правилни начини, но някои все още популярни в БГ са откровено остарели и отдавна отхвърлени от медицинската статистика. Затова във всички развити страни има недвусмислено приети алгоритми - защото оказващият ПП най-често не е медицинско лице и трябва точно да знае какво като направи, има най-голям шанс да помогне, а не да навреди. Трябва да отбележа, че и у нас през последните години има сериозен напредък в това отношение, благодарение най-вече на доброволните усилия на определени личности, но ще има да почакаме, докато нещата бъдат нормативно уредени (и надявам се, ДОБРЕ уредени).

                    Коментар


                    • #25
                      От: Евакуация след инцидент-къде и как.

                      Първоначално публикуван от eager Преглед на мнение
                      Относно последния въпрос: за съжаление, в България закон и официални норми за оказване на първа помощ няма. От което следва - да, че не на практика никой не може да бъде осъден за неправилно оказване на ПП (или по-точно, е доста съмнително да се случи), но също така и че продължават да се ширят най-различни "виждания" за правилното й оказване, да се учат хората на различни неща и пр. Разбира се, за някои елементи има различни правилни начини, но някои все още популярни в БГ са откровено остарели и отдавна отхвърлени от медицинската статистика. Затова във всички развити страни има недвусмислено приети алгоритми - защото оказващият ПП най-често не е медицинско лице и трябва точно да знае какво като направи, има най-голям шанс да помогне, а не да навреди. Трябва да отбележа, че и у нас през последните години има сериозен напредък в това отношение, благодарение най-вече на доброволните усилия на определени личности, но ще има да почакаме, докато нещата бъдат нормативно уредени (и надявам се, ДОБРЕ уредени).
                      Вие говорите за първа долекарска помощ, и съответните курсове. Полезни и нужни са, няма две мнения. Сериозна подготовка провеждат планинските спасители, браво за което. Даже има колеги реаниматори и хирурзи сред тях. Със сигурност никой няма да упрекне лаик, който е направил всичко по силите си и според познанията си за спасяването на пострадал. Когато обаче си шеф на реанимационен екип, цялата отговорност за усложнения и евентуална смърт е твоя. И всякакви самодейности се санкционират строго. И така е редно.
                      Животът е харизан кон според мен...

                      Теди

                      Коментар


                      • #26
                        От: Евакуация след инцидент-къде и как.

                        О, да, разбира се. Тълкувам въпроса за правилното/грешно оказване на ПП като за немедици и затова отговарям така. Пък и в интерес на точността, първата помощ е точно това, дори да се оказва по стечение на обстоятелствата от медицинско лице. Другото е спешна медицинска помощ и там нещата са съвсем различни, естествено. Благодаря за уточнението. Между другото обаче, мисълта ми беше, че в развитите страни самодейността в ПП, разбирана като отклонение от приетите норми, също се санкционира, но ние, за жалост, още не сме стигнали дотам.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Евакуация след инцидент-къде и как.

                          Моите адмирации към медиците пишещи тук, благодаря за участието ви, аз лично много ценя всичко писано от вас и колегите ви, за съжаление, малко медици "се осмеляват" да пишат по техни си съображения, нещо което е тъжно и го приемам като загуба на мъдрост и невъзможност да почерпим от опита и знанието на такива хора, но каквото такова.

                          Бих желал да помоля да споделите каквото можете и каквото сметнете за удачно по темата, има не малко хора които живо се интресуват от тази тема и очакват с нетърпение вашите коментари?

                          Предварително благодаря,
                          Жоро
                          Бъдете живи и здрави!

                          Коментар


                          • #28
                            От: Евакуация след инцидент-къде и как.

                            Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                            Хубаво ще определя, че животът му е в опасност, ама как да знам, примерно, от района на Мугла дали да го карам в болницата в Смолян или оттам нататък да го лангъркам още поне час и половина по завоите до Пловдив?!?
                            Точно това очаквах да е полезната нишка която е искал да прокара автора на темата. Като гледам как върви може и да съм се заблудил разбира се....
                            Пример: Подозираш остър сърдечен проблем. 1. Правиш каквото знаеш и можеш за състоянието, обаждаш се на 112 и чакаш. 2. Правиш каквото знаеш и можеш за състоянието и караш към най-близката болница. 3. Правиш каквото знаеш и можеш за състоянието и караш към следните болници:София......, Пловдив....., Варна и т.н. Кое е правилното? На теория е ясно. За да знаеш какви основни мерки да вземеш трябва да имаш подходящо образование или, ако не ти е това професията да се подготвиш адекватно в областта на долекарската помощ. До тук добре, въпрос на желание. Следващата стъпка обаче, не зависи изцяло от теб и както казах има разминаване на теория и практическо състояние на нещата в България.
                            Technical Rescue Direct - life lies in courage
                            http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                            Коментар


                            • #29
                              От: Евакуация след инцидент-къде и как.

                              Първоначално публикуван от Sibirski Преглед на мнение
                              Точно това и аз мисля. Ако не окажеш първа помощ на пострадал е криминално наказуемото деяние, то как се нарича грешно оказание на такава с последващото влошаване за пострадал?
                              Юри моля те! Това е много важен въпрос, но е дъвкан кажи речи във всяка тема за първа помощ и по-ясен отговор докато не мине през НС няма да получи. Ако искате разбира се пуснете дискусия конкретно за този проблем. но не размивайте тази тема.
                              Technical Rescue Direct - life lies in courage
                              http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                              Коментар


                              • #30
                                От: Евакуация след инцидент-къде и как.

                                Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
                                Точно това очаквах да е полезната нишка която е искал да прокара автора на темата.
                                И на мен така ми прозвуча и дано да има развитие в тази посока, защото може да бъде изключително полезно ако не за всеки случай на инцидент, в който попада човек, то поне когато става дума за близък и не се притесняваш да вземеш решение на своя глава. В интерес на истината, дори в рамките на един голям град има смисъл да се съобразява къде да закараш човека, какво остава ако си някъде по пътищата. Съвет в тази посока, между другото, имаше в една тема за инсултите тук (http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=31445).

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X