Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Морзова азбука(български,международен стандарт и цифри)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Морзова азбука(български,международен стандарт и цифри)

    73! Радвам се, че във форума има "колеги" радисти от казармата. Аз приемах 85, а предавах 100 знака в минута. Спомням си надписите на радиостанциите "Не превключвай при предаване - противникът подслушва!", таблицата "Електрон"...
    Било е време когато да изпратиш сигнал на 1000 км. е било постижение. Сега ако връзката не е 2 Mbps, не е връзка...

    Все пак морза си остава най-шумозащитената радиовръзка (изключвам CDMA системите). В един филм, май беше "Вертикална граница" едни алпинисти паднаха в пропаст и намаха радиовръзка със базовия лагер, но с морзовата азбука успяха да предадат елементарно съобщение.
    Друг филм (това вече е в сферата на смешното, но знае ли човек) - "Денят на независимостта", извънземните нападнаха земята и унищожиха всички комуникационни спътници. Тогава амерканците се свързаха с руснаците чрез радиотелеграфия.

    Това е най-пълния български сайт за радиолюбители - http://radiohobby.hit.bg/
    По-добре в Хайлукса, отколкото в хайлайфа...

    Коментар


    • #17
      До: Морзова азбука(български,международен стандарт и цифри)

      Внимавайте - на сайта с морзовата азбука има качени троянски коне !!!
      Тази програмка е много полезна - http://www.siteadvisor.com/
      “Който заменя свобода за сигурност, накрая губи и двете”.
      Б.Франклин

      Коментар


      • #18
        До: Морзова азбука(български,международен стандарт и цифри)

        Най лесният начин за запомняне на азбуката е с думи , които сътветстват на точките и тиретата. Тези от Вас които са минали военно обучение сигурно си спомнят че буквата П се произнасяше така "пи-шее-тее пъ" или .--. а буквата "И" и ди ..

        Както и се вързва парче тухла на китката при осезаеми проблеми при предаването с морзовият ключ

        Коментар


        • #19
          До: Морзова азбука(български,международен стандарт и цифри)

          Първоначално публикуван от velex Преглед на мнение
          Най лесният начин за запомняне на азбуката е с думи , които сътветстват на точките и тиретата. Тези от Вас които са минали военно обучение сигурно си спомнят че буквата П се произнасяше така "пи-шее-тее пъ" или .--. а буквата "И" и ди ..

          Както и се вързва парче тухла на китката при осезаеми проблеми при предаването с морзовият ключ
          Искам да те чуя, като произнасяш "пи-шее-тее пъ",
          при скорост 100знака/мин.!!!
          К'ви ли п...шки и п...тки ша са чуват!!!

          Коментар


          • #20
            До: Морзова азбука(български,международен стандарт и цифри)

            Първоначално публикуван от banjo Преглед на мнение
            Морза винаги ще върши работа ако ти свършва батерията на станцията или нямаш добър обхват можеш да начукаш нещо на бързо с PTT-то
            То бързото начукване и сега го можем все още. Номера е в бавното
            Aкълa e кaтo жeнскoтo нepaзпoлoжeниe. Нe ти ли дoйдe нa вpeмe, нe гo и чaкaй!

            Коментар


            • #21
              До: Морзова азбука(български,международен стандарт и цифри)

              начало на предаването/...-/...-/...-/-...-/Аз се радвам че във форума иам колеги.Изкарах школа за радиотелеграфисти в с.Радишево до Плевен.Имам 2-ри клас Радиотелеграфист и се уволних в Батак-Картела.Преди казармата ни обучаваха в Младост на ХМС LZ 1 KZM. .-.-./..-/край на предаването.
              Някои се раждат риби...малки рибки.С израстването се оформят като дребни риби,като едри риби и като големи балъци.
              NB !БАЛЪК-РИБА в превод от турски...

              Коментар


              • #22
                До: Морзова азбука(български,международен стандарт и цифри)

                Ей пичове , супер сте. Поне умеете всички да се шегувате и забавлявате.

                Виж за скороста , вдигал съм не повече от 120 знака във Военоморското училище и то с руска тестова машина.

                Ученето на морзовата азбуката е в самата мелодия и запомнянето на думата. След това всичко си идва на мястото

                Коментар


                • #23
                  От: Морзова азбука(български,международен стандарт и цифри)

                  Че морза ще загине го чувах още като ученик в радиоклуба LZ2KTN, а това беше преди 35 години.
                  Вече над 20 години съм във флота и мога да ви кажа, че още е на мода. Най-сигурната комуникация!
                  Морза никога няма да умре!

                  Коментар


                  • #24
                    От: Морзова азбука(български,международен стандарт и цифри)

                    И аз бях някога ,сега .....,само спомени.Не си ли в джаза се губи тренинг.Морзовата обаче ,никога няма да загине и никога няма да има нужда от /..._ _ _ .../
                    Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                    Коментар


                    • #25
                      От: Морзова азбука(български,международен стандарт и цифри)

                      Първоначално публикуван от faster Преглед на мнение
                      И аз бях някога ,сега .....,само спомени.Не си ли в джаза се губи тренинг.Морзовата обаче ,никога няма да загине и никога няма да има нужда от /..._ _ _ .../
                      Вече не се ползва СОС-а
                      Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
                      За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

                      A1+

                      Коментар


                      • #26
                        От: Морзова азбука(български,международен стандарт и цифри)

                        Е така е като не си в джаза.С някакво облекчение се спрех преди години.Още от първия курс ми гръмваше главата ,щото трябваше да се учиме спешно за нуждите на армията и ни сцепиха от титкане за да не се изложиме на първия изпит .След това подържах кондиция ,заради това че.все пак си вложил нещо,но не ходех на опреснителни.Приятел радист от Доброславци ходеше разправяше че са им организирали през определен период на всички служещи.Морза си е наука и винаги ще има нужда от него ,независимо колко безпредметно да изглежда за някои.
                        Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                        Коментар


                        • #27
                          От: Морзова азбука(български,международен стандарт и цифри)

                          Имахме кръжок "Радиолюбител" в Мехао-Електротехникума в Плевен. На последния етаж имаше и радиоклуб (да го кажа по тоя начин): радиостанция, работни места за обучение по Морз. Имаше и много мераклии...
                          Основен двигател на това нещо беше Цветан Нечев, учител по електротехника, практик и много интелигентен човек. От него се научихме да чуваме "мелодията"...
                          Някои продължиха в ОСО, но аз нямах този късмет, понеже "принципа" на подбор беше за "наши деца".

                          Малко лед 1990 всичко отива в историята.
                          Публикувайте отговор

                          Коментар


                          • #28
                            От: Морзова азбука(български,международен стандарт и цифри)

                            Първоначално публикуван от p-pleven Преглед на мнение
                            ...Малко лед 1990 всичко отива в историята.
                            Това не е вярно - през 1998 г. имаше обучение по радиотелеграфия. Познай от къде знам!
                            "Смъртта е по-лека от перо, Дългът е тежък като планина" - Мейджи, император на Япония

                            2007' Jeep Cherokee KJ 2,8 CRD

                            Коментар


                            • #29
                              От: Морзова азбука(български,международен стандарт и цифри)

                              Първоначално публикуван от Павлин Андреев Преглед на мнение
                              Това не е вярно - през 1998 г. имаше обучение по радиотелеграфия. Познай от къде знам!
                              Механо-Електротехникума, Плевен?
                              Публикувайте отговор

                              Коментар


                              • #30
                                От: Морзова азбука(български,международен стандарт и цифри)

                                Радиоклуба в Разград - подготвяха радиотелеграфисти за армията. А бяхме ученици в Техникума по автоматизация и машиностроене в Разград - паралелка "Електронна техника", ама май имаше и други. Залите бяха чудесно оборудвани - ключове, слушалки, обща система за предаване. Водиха ни да стреляме с "Калашников" и малокалибрена пушка. Хубави спомени...
                                "Смъртта е по-лека от перо, Дългът е тежък като планина" - Мейджи, император на Япония

                                2007' Jeep Cherokee KJ 2,8 CRD

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X