Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Основен ремонт на Фероза 1,6; 16 клапана

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Основен ремонт на Фероза 1,6; 16 клапана

    Привет на всички колеги! Позволявам си да отворя темата за да можем да споделяме всичко относно основния ремонт на ДВГ на Фероза 1.6 16 клапана.
    Относно гарнитури, семерини, бутала и сегменти и какво ли още не, на мен като че ли ми предстои това и реших да създам темата. Бих помолил всеки който се е занимавал досега с това и има желание да сподели нека напише по някой ред (за такива новобранци като мен). Пръв сблъсък ми е с този двигател и затова бих се радвал на всички ваши съвети... Изчетох техническата документация, но мога само да си мечтая за резервни части които са описани там. С две думи: Ще го слагам на операционната... и ... ще видим. Извинявам се на админите, ако съм пропуснал подобна тема...

  • #2
    От: Основен ремонт на Фероза 1,6; 16 клапана

    Колега според мен най- важното при ремонта на фероза е шлайфането на главата и блока задължително. Блока на ферозата е алуминиев и се криви от стягането цилиндровите втулки потъват и ако не ги шлайфаш и двете повърхности загубил си си времето и парите.

    Коментар


    • #3
      От: Основен ремонт на Фероза 1,6; 16 клапана

      Не съм съгласен с това върдение.
      Някой ден, като ми дойде музата ще напиша и за моя ремонт, но... кога ли?!

      А по въпроса:
      Често се случва при стягане на главата на Ферозата средния болт от към изпускателя да спука блока точно под гнездото на резбата. Това обикновено става защото всички разбирачи като мен стягат повече от написаното в "дебелите книги". Блока може да е крив, но да се шлайфа ей така - за спорта е пълна глупост. Една глава може да изтърпи 2-3 шлайфа баз големи проблеми, но шлайфането на блока може да приключи мотора необратимо. Не си шлайфайте блоковете без да се убедите, че това е наложително.
      Росен Спасов (0+) LZ1SMY 0878110730
      Най-добрите ми спомени са предстоящите!

      Коментар


      • #4
        От: Основен ремонт на Фероза 1,6; 16 клапана

        Първоначално публикуван от sobax Преглед на мнение
        Не съм съгласен с това върдение.
        Някой ден, като ми дойде музата ще напиша и за моя ремонт, но... кога ли?!

        А по въпроса:
        Често се случва при стягане на главата на Ферозата средния болт от към изпускателя да спука блока точно под гнездото на резбата. Това обикновено става защото всички разбирачи като мен стягат повече от написаното в "дебелите книги". Блока може да е крив, но да се шлайфа ей така - за спорта е пълна глупост. Една глава може да изтърпи 2-3 шлайфа баз големи проблеми, но шлайфането на блока може да приключи мотора необратимо. Не си шлайфайте блоковете без да се убедите, че това е наложително.
        -Дано се вслушат в съвета,и преди да "шлайфат" да проверят с "косъмна линия" състоянието на блока и главата и да премерят височината на главата. . Ако приемем оптималния вариянт-на "шлайф" да отнемат 0.2-0.4 ,след третия шлайф може да "олекне" с ....
        Най-добре е да се доверите на познати професионалисти, които компетентно и отговорно ше подходят.Ако е "паднал" хонинга,също трябва да се "оправи",иначе-10-15 хл. км. и в бокса...

        Коментар


        • #5
          От: Основен ремонт на Фероза 1,6; 16 клапана

          След тормоза, който е видяла мойта следите от хонинга си стояха и цилиндрите влизаха в 2 стотни, без "буре". От това съдя, че като повечето японски мотори и този НЕ износва цилиндрте.
          Росен Спасов (0+) LZ1SMY 0878110730
          Най-добрите ми спомени са предстоящите!

          Коментар


          • #6
            От: Основен ремонт на Фероза 1,6; 16 клапана

            Благодаря, благодаря ви за съветите, ето как опита си казва твърдата дума... Засега мотора е още на колата но е почти на 100% разкачен, остава ми да сваля всмукателния колектор и го дръпвам за ушите. Ще направя някоя друга снимка след като отворя главата и отделно ще се мери навсякъде, било то за кривини или износвания на цилиндри лагери и т. н.

            Коментар


            • #7
              От: Основен ремонт на Фероза 1,6; 16 клапана

              Аз пък да ти кажа че докато не си шлайфаш блока ще смениш 3 гарнитури като мен!и ще почнеш да си наричаш колата не Фероза ,ами Гарнитуроза.
              Което ще рече че три пъти съм го бърникал тоя мотор/след последния се закрепи/.
              Не се притеснявай,и друг път е писано-максимално опростен и ремонтопригоден е!
              Сложи си червен антифриз,южен термостат/по-малко градуси/,промий добре системата с лимонтозу и добавка за измиване няколко пъти и си свиркай.
              Така и така ще оголваш глава и блок....нищо не ти пречи да пуснеш една зачистваща стружка.И аз мерих със стругарска линийка ама пак се кавачих.
              МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

              Коментар


              • #8
                От: Основен ремонт на Фероза 1,6; 16 клапана

                Колега не само че ще трябва да провериш блока и ако се наложи да го шлайфаш ами ще трябва и да смениш болтовете на главата защото тия които извадиш вероятно са се разпънали омекнали и не можеш да ги стегнеш както трябва . Все пак поиска съвет и аз ти дадох моя най добре намери майстор който си разбира от работата защото тия машинки са капризни от към гарнитура на главата.

                Коментар


                • #9
                  От: Основен ремонт на Фероза 1,6; 16 клапана

                  Първоначално публикуван от abshristov Преглед на мнение
                  Колега не само че ще трябва да провериш блока и ако се наложи да го шлайфаш ами ще трябва и да смениш болтовете на главата защото тия които извадиш вероятно са се разпънали омекнали и не можеш да ги стегнеш както трябва . Все пак поиска съвет и аз ти дадох моя най добре намери майстор който си разбира от работата защото тия машинки са капризни от към гарнитура на главата.
                  Разбира се, че ще е с нови болтове, а относно майстора ползвам помощта и съветите на приятел , който вече над 15години си изкарва хляба с ремонти на двигатели в един от добре познатите сервизи в околността. Уви такъв мотор не е правил до момента (работят предимно дизели) но опита му ми помага доста. Ще се вслушам във всеки един от съветите тук, все пак мисля да си я карам колцата...

                  Коментар


                  • #10
                    От: Основен ремонт на Фероза 1,6; 16 клапана

                    Моля за малко инфо! Как са монтирани към главата цилиндровите втулки на свещите? Ще пречат при шлайфа на главата. На резба ли са или са набити с натяг? Ако някой ги е свалял моля за помощ!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Основен ремонт на Фероза 1,6; 16 клапана

                      Колега, надявам се, че ти няма да си шлайфаш главата, а ще я занесеш в шлайфистка работилница, където ще си махнат от нея каквото им трябва.
                      Не мога да стопля как точно пречат втулките на свещите и дали във всъщност има втулки оригинално. Да не излезе, че ти си осемнадесетия пореден реставратор на този мотор.
                      Росен Спасов (0+) LZ1SMY 0878110730
                      Най-добрите ми спомени са предстоящите!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Основен ремонт на Фероза 1,6; 16 клапана

                        Има в предвид тръбичките които стърчат през капака в които се пускат свещите.
                        Калин Владов,09РСПБЗН

                        Коментар


                        • #13
                          От: Основен ремонт на Фероза 1,6; 16 клапана

                          Аха!
                          Не, не трябва да се махат! Главата се слага върху подложки и всичко е на ред.
                          Росен Спасов (0+) LZ1SMY 0878110730
                          Най-добрите ми спомени са предстоящите!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Основен ремонт на Фероза 1,6; 16 клапана

                            Да така ми казаха от работилницата, простете невежеството ми.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Основен ремонт на Фероза 1,6; 16 клапана

                              Здравейте на всички! Не знам дали пиша на правилното място, но ако не е се извинявам! И така днес премерих компресията на ферозата и се оказа че е 11at на 3те цилиндъра на 4 е 12 но от там излезе доста кондез. Та въпроса ми е от къде може да е конденза? А между другото гори доста масло и затова реших да премеря компресията мисля че 11at е доста добре с моите скромни познания! И в този ред на мисли остават гумички на клапани да е проблема. Но конденза от къде е гарнитура на главата спукана глава или блок как мога да разбера? Благодаря на всички който ще отделят време да помислят и отговорят!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X