Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Проект: Балкан 50 Крос

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Проект: Балкан 50 Крос

    След всичкото видео и снимки,и наточените машини от Енина,Тетевен и други,реших и аз да се пробвам да направя нещо по въпроса,за "Балканче Крос 2014",а и не само за състезанието,а и за собствено забавление,по калните и каменисти пътища.
    Започвам със тази рамка:
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P6150864.jpg
Прегледи:1
Размер:244.5 КБ
ID:6022614Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P6150866.jpg
Прегледи:1
Размер:123.2 КБ
ID:6022615
    Извадих от шкафа със частите,два запазени картера,колянов вал,стърган на фреза,за заклинване на маховика със шпонка и купих съчмени скорости,много малко употребявани!
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P6120962.jpg
Прегледи:1
Размер:134.9 КБ
ID:6022616Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P6120963.jpg
Прегледи:1
Размер:103.2 КБ
ID:6022617Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P6120968.jpg
Прегледи:1
Размер:107.2 КБ
ID:6022618Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P6120969.jpg
Прегледи:1
Размер:147.0 КБ
ID:6022619Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P6120970.jpg
Прегледи:1
Размер:144.7 КБ
ID:6022620Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P6120971.jpg
Прегледи:1
Размер:127.0 КБ
ID:6022621
    Също така,смених и всички бронзови втулки в двигателя,със нови.Купих си и семерини и лагери,разпасуловах ги и ги заредих с грес и ги поставих в картерите.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P6130974.jpg
Прегледи:1
Размер:163.2 КБ
ID:6022622(заводски гресиран/зареден с грес)Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P6130979.jpg
Прегледи:1
Размер:181.3 КБ
ID:6022623
    Това е засега,приемам всякакви идеи за външния вид,както и критики за работата по моторчето.
    Поздрави!
    Последно редактирано от Driftacha; 12-08-13, 15:08. Причина: Допълване на изречение!
    Fiat Panda 4x4 , Opel Astra 1.7 TDI , Opel Tigra 1.4 Ecotec

  • #2
    От: Проект: Балкан 50 Крос

    Лагерите на КВ не се пълнят с грес! Те се мажат от горивната смес и трябва да са идеално чисти.С греста ще запекат яко
    Изобщо грес не тикай из двигателчето освен по гарнитурки
    Uaz 469 2.4 D MB
    KTM 600 ROTAX
    Hyundai Terracan 2.9 CRDI- 2 бр.
    Иво 0 9 8 осем 9 4 4 2 седем 9

    Коментар


    • #3
      От: Проект: Балкан 50 Крос

      Скромното ми мнение по темата е, че каквито и шпонки да слагаш по оста на коляновият вал няма да ги бъде. Още след първото каране на мотора, шпонката или това нещо което ще сложиш в издълбания вал ще бъде замазано по него и центровката ще е променена. По-добре е да затегнеш магнета както трябва дори и без шпонка, от колкото да прецакаш вала който след това няма да може да държи магнета защото е нарушен конуса на шийката колкото и да го стягаш. Имам и един въпрос, какви лагери сложи, не питам за марката, а за това на какви обороти да издържат ? Иначе колегата Иво82, който се изказа преди мен е прав за греста.

      Коментар


      • #4
        От: Проект: Балкан 50 Крос

        Първоначално публикуван от spongi Преглед на мнение
        Скромното ми мнение по темата е, че каквито и шпонки да слагаш по оста на коляновият вал няма да ги бъде. Още след първото каране на мотора, шпонката или това нещо което ще сложиш в издълбания вал ще бъде замазано по него и центровката ще е променена.
        При хубаво стягане на маховика, и да има шпонка няма да се замаже, всичко зависи от стягането. Аз шпонка не ползвам, нямам проблеми, центровката не мърда!

        Вала не е трябвало да се стърже, конуса малко е нарушен, загубена е маса, но тя е минимална, но знам ли, може да му влияе малко или много. Като за начало добре си се хванал със двигателя, най-важен е. Външният вид може да го оставиш за накрая, защото трябва да направиш сума тестове на двигателя, даже ако искаш потренирай като го стегнеш, падай ставай, е.. му мамата на вида и след това може да се наемеш да го направиш като за десерт .
        Лагерите ги изчисти от греста, всички се смазват, все пак е двигател, не са главини, вилки.
        Съчмените скорости дори и нови да са пак може да ти правят мизерии, сещам се за един приятел, скорости чисто нови, изключваха, прегледай съчмите, рамера им.
        Ако имаш някакви въпроси съм на разположение .
        Поздравявам те, това е много хубаво начинание, което си започнал и ще се раздвам да го завършиш до края, пожелавам ти успех.
        По Петковден, някъде 14 октомври ще е състезанието в Енина, ако се видим там ще е супер, нашата скромна група може би ще иде, но не е напълно сигурно.
        Балкан 50 MX/ Suzuki DR 125/ Honda Dominator 650/ KTM 250 SX
        Opel Frontera 2.3TD/ Lada Niva 1,7/ VW Golf MK2/ Mercedes 190D

        Коментар


        • #5
          От: Проект: Балкан 50 Крос

          На другия,червения Балкан,коляновия вал е със оригиналния щифт и до сега,никога не съм имал проблем с него.Ще видим,как ще се държи и със шпонката,сега трябва да шлайфам цилиндъра и да купя бутало,сегменти,бутален болт и с това,завършва работата по двигателя.
          За лагерите,казал съм на продавача,че са за мотор и че са за колянов вал,предложи ми тези лагери,проблема е че нямаше отворени лагери,само затворени и трябваше да ги разкапсуловам,но едва ли има разлика,отворени/затворени.Това със зареждането на грес,го правих и при още два двигателя и при нито един нямаше проблем,но за напред,ще си взема бележка,все пак благодаря от страната на колегите,че ми помогнаха.
          Съчмените скорости,съм ги разглобил и съм и направил ревизия,нямаше никаква видима повреда,а и стария собственик каза,че били карани много малко.Поздрави!
          Fiat Panda 4x4 , Opel Astra 1.7 TDI , Opel Tigra 1.4 Ecotec

          Коментар


          • #6
            От: Проект: Балкан 50 Крос

            Внимателно извади всичко от картерите и ги измий добре, да не останат никакви боклуци. Измий и коляновия вал и скоростите, че имат доста стара грес, по която със сигурност има полепнали боклуци.
            Сглобяването на всеки механизъм е като хирургическа операция - има ли замърсявания, ще има проблеми!

            Коментар


            • #7
              От: Проект: Балкан 50 Крос

              Първоначално публикуван от Ivan_J Преглед на мнение
              Внимателно извади всичко от картерите и ги измий добре, да не останат никакви боклуци. Измий и коляновия вал и скоростите, че имат доста стара грес, по която със сигурност има полепнали боклуци.
              Сглобяването на всеки механизъм е като хирургическа операция - има ли замърсявания, ще има проблеми!
              И аз съм за едно голямо ЗА за измиването на всичко, трябва да е идеялно чисто, нищо че е балканче.

              Шлайфай го на 41мм, ще усетиш разлика добра, много съм доволен от 41мм шлайф, върви доста добре, биех скутери, симсонки, на балканче крос 2012 бях 2ри , тази година с оригинален 40мм неможах да се обадя. По главата някои намаляват горивната камера, но за мен това е голяма глупост. Ти ще правиш ли нещо по нея?
              Балкан 50 MX/ Suzuki DR 125/ Honda Dominator 650/ KTM 250 SX
              Opel Frontera 2.3TD/ Lada Niva 1,7/ VW Golf MK2/ Mercedes 190D

              Коментар


              • #8
                От: Проект: Балкан 50 Крос

                Нормално беше,да има полепнали боклуци по тях,все пак бяха държани в шкаф,от доста време,но картерите ги измих с бензин,а коляновия вал му извадих и подмених клатещите се коркови тапи с нови такива,а и на скоростите измих зъбчатките с бензин,понеже и те бяха омазани с масло и беше полепнал прах и двигателя вече е сглобен,остава да му сложа левия капак и да му намеря читава плочка от същото шкафче.
                Fiat Panda 4x4 , Opel Astra 1.7 TDI , Opel Tigra 1.4 Ecotec

                Коментар


                • #9
                  От: Проект: Балкан 50 Крос

                  Сложи му глава от Симсон и ще се родиш. Четирите отвора за шпилките се разпробиват малко навътре на фреза , не на бормашина защото отворите трябва да станат елипсовидни. Загряването е най големия проблем.
                  Ей тука имам един зверо на 6000 км. ако някой идва към южното черноморие може да го скива.http://www.offroad-bulgaria.com/show...73#post2212073
                  Сузуки Витара 1,6 и лодка в морето от мечти.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Проект: Балкан 50 Крос

                    Първоначално публикуван от pavel4o_95 Преглед на мнение
                    И аз съм за едно голямо ЗА за измиването на всичко, трябва да е идеялно чисто, нищо че е балканче.

                    Шлайфай го на 41мм, ще усетиш разлика добра, много съм доволен от 41мм шлайф, върви доста добре, биех скутери, симсонки, на балканче крос 2012 бях 2ри , тази година с оригинален 40мм неможах да се обадя. По главата някои намаляват горивната камера, но за мен това е голяма глупост. Ти ще правиш ли нещо по нея?
                    Във момента,червения Балкан ми е 41мм и забелязвам огромна разлика в динамиката на двигателя,поема много добре,на баирите си карам спокойно със 40км/ч,на трета предавка,а някъде му превключвам и втора предавка,където усещам че започне да умаля,но като цяло от 41мм съм много доволен,даже не ми и загрява,след като е качил 5км склон на втора и трета.
                    Колкото до "тунинга" на двигателя,аз не съм фен на извращенията(рязане на поли на буталото,шлайфане на главата и прочее)За сега,съм изпилил изпускателния и вскукателния(само съм го загладил) и преливните отвори съм ги полирал,всмукателния колектор е скъсен и полиран,шибъра на иглата във карбуратора,е изпилен,отзад където е чопнат отвора за въздуха и имаше огромна разлика в ускорението,но не ми харесва как върви и аз съм решил да го хонинговам на 41мм.Другото нещо което мисля,да направя е да сложа отпред зъбак 12 зъба или заден по голям,или трети вариант,задна капла 16-ка от Балкан 75.С това мисля да приключа "тунинга" по двигателя,ако някой има друга идея,да казва.Поздрави,Момчил!
                    Последно редактирано от Driftacha; 13-08-13, 21:11. Причина: Ям букви,чат пат!
                    Fiat Panda 4x4 , Opel Astra 1.7 TDI , Opel Tigra 1.4 Ecotec

                    Коментар


                    • #11
                      От: Проект: Балкан 50 Крос

                      Направо ме върна в детството. Какви промивки, какви пет лева- балканчето си е балканче- събираш го с пясъка и пепелака и си работи. За лагерите Иво е прав- измий ги от греста и само ги смажи с масло преди да сглобиш моторчето.
                      На сърбела майката му е чесането.
                      Борислав Борисов Русе О885 О37815

                      Коментар


                      • #12
                        От: Проект: Балкан 50 Крос

                        Привет,колеги!От доста време,не писах,но все нямах време,а и не съм кой знае какво направил по моторчето.
                        Първо,пратих за шлайф,цилиндъра с изпилените отвори и ми го направиха на 41мм.Купих му съответно,бутало и сегменти и бутален болт.



                        Сглобих двигателя,


                        Поставих буталото и цилиндъра
                        И поработих малко за външния вид



                        Изрязах излишните железа от рамката и ще огъна леко задната част на рамката,за по кросов вид.Това е за сега.
                        Поздрави,Момчил!
                        Fiat Panda 4x4 , Opel Astra 1.7 TDI , Opel Tigra 1.4 Ecotec

                        Коментар


                        • #13
                          От: Проект: Балкан 50 Крос

                          Браво, добре се справяш за сега.
                          Поздрави
                          Балкан 50 MX/ Suzuki DR 125/ Honda Dominator 650/ KTM 250 SX
                          Opel Frontera 2.3TD/ Lada Niva 1,7/ VW Golf MK2/ Mercedes 190D

                          Коментар


                          • #14
                            От: Проект: Балкан 50 Крос

                            Занимавам се и аз с такова. Ентусисиазиран бях в началото после излязоха голяма морга тези балканчета. Ако не им направиш всичко да им е префкетно и да са с хубави части не палят. Шпонка не слагай понеже превърти ли трябва да пръскаш двигателя и да сменяш коляновия вал. Да не говорим, че ще го правиш крос, не се знае колко ще издържи, но ще ти кажа нещо. Балканчето ако го жалиш се чупи ние вече не му даваме да гасне и нямаме проблеми. Центровки ги праим на око и караме по цял ден с газ до край. Тръпката е голяма понеже всеки един момент амортисиора може да заседне и като караш по дупките всичко отива в ръцете и все пак обичам ги тези копирани мотори със единствено собствено нещо, а именно марката балкан

                            Коментар


                            • #15
                              Re: Проект: Балкан 50 Крос

                              Фтулката на буталният болт трябва да разпробира и райберована по размера на болта инак при загряването ще затегне. Тия съчмените скорости са голяма мъка. Глава от 75 кубиковото или от симсон, разликата е огромна. Отворите се нагаждат полека с обла пила и търпение. Ауспуха носи голяма доза преработки стига що годе да запазиш сегашните му пропорции и да няма прекалено много извивки. Сложи по голяма зъбчатка отзад и отивай да се подиграеш на съвременните миксери.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X