Обява

Свий
Няма добавени обяви.

За брадва...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: За брадва...

    Първоначално публикуван от maystor Преглед на мнение
    Следа от близки срещи с два пирона.
    Е, да де, ама:
    Първоначално публикуван от paksss Преглед на мнение
    Интересното е, че две от тях имат тези засечки по средата на острието, напълно идентични. Едва ли е механично нараняване, не може да са толкова подобни. А едната е гладка.
    Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

    Коментар


    • #17
      От: За брадва...

      Значи е с естетически цели, да оставят две следи релефни, ама трябва да си много точен в дялкането.
      подаръци за мъже от FACOM
      промоция на читави инструменти

      и на хоби такива

      тел. О879 Ч8Ч 2З5

      Коментар


      • #18
        От: За брадва...

        Това са брадви за дялане.
        Някъде из разните теми за брадви (в които съществото се губи, защото са зарити с "продуктово позициониране"; "хикори" и др. под.) бях писал за такива, има ги и за десничари и за левичари. С размери - от такива като за греди до такива за притки. Баш майсторите са си правили и поръчки по собствени "теркове".
        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

        Коментар


        • #19
          От: За брадва...

          Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
          Това са брадви за дялане.
          Някъде из разните теми за брадви (в които съществото се губи, защото са зарити с "продуктово позициониране"; "хикори" и др. под.) бях писал за такива, има ги и за десничари и за левичари. С размери - от такива като за греди до такива за притки. Баш майсторите са си правили и поръчки по собствени "теркове".
          Това, че са за дялане го разбрахме някак си, дай отговор на въпроса за засечката на острието. Иначе и ние владеем писането на ала-бала. Даже и за хикори и продуктово позициониране сме учили.
          подаръци за мъже от FACOM
          промоция на читави инструменти

          и на хоби такива

          тел. О879 Ч8Ч 2З5

          Коментар


          • #20
            От: За брадва...

            Без да съм на 100% сигурен, мисля че тази брадва е "лодкарска", т.е. служи за дооформяне и дялане на лодки... Трябва да я има същата, но симетрично на другата посока посока на завъртането на острието, респективно за дясната и лявата страна на лодката. Сега може да изглежда малко странно, но лодки много са се правели на времето, все по този начин...
            VPetrov.photography

            Коментар


            • #21
              От: За брадва...

              Аз мисля, че тази брадва е от комплекта инструменти на бъчварите. Дядо ми беше бъчвар и имаше няколко такива малки брадви за работа с една ръка. Все още имаме такива, даже си имаха специално име,но не помня в момента. Като си отида на село ще питам как им казват по нашия край и ще споделя.
              If you can't stand behind our troops feel free to stand in front of them!

              Коментар


              • #22
                От: За брадва...

                Венци, то като дялаш едната страна на лодката, като се обърнеш-другата страна пак ти се пада от удобната страна.

                Не ще да е това.
                Аз все си мисля, че е за "оквдратване" на кръгли дървета, по времената в които е нямало банцизи и гатери
                Има ли желание-има и начин!

                Коментар


                • #23
                  От: За брадва...

                  При нас,с такива брадви са дялали едно време,коритата.

                  Коментар


                  • #24
                    От: За брадва...

                    Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                    Венци, то като дялаш едната страна на лодката, като се обърнеш-другата страна пак ти се пада от удобната страна.

                    Не ще да е това.
                    Аз все си мисля, че е за "оквдратване" на кръгли дървета, по времената в които е нямало банцизи и гатери
                    Не знам защо, но си има правило, лодката винаги се прави от предната част назад... или поне така беше в материалите, които аз съм гледал. Иначе предположението за бъчвите и коритата е също толкова вероятно... Във всеки случай, за точно подобна работа ще е удобно острие с такава форма...
                    VPetrov.photography

                    Коментар


                    • #25
                      От: За брадва...

                      Първоначално публикуван от r_vardarov Преглед на мнение
                      При нас,с такива брадви са дялали едно време,коритата.

                      Даже имам на село корито широко около 80см дялано от цял пън,най-вероятно е дялано с такава брадва!

                      Коментар


                      • #26
                        От: За брадва...

                        Такива криви брадви се използват при направата на бъчви.
                        0884 987 137
                        В българския език НЯМА дума, която в множествено число да завършва с "Й"

                        Коментар


                        • #27
                          От: За брадва...

                          Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                          ...за "оквдратване" на кръгли дървета, по времената в които е нямало банцизи и гатери
                          Дялането си е една съвсем съществена и смислена техника, и в "ерата" банцизите и гатерите. С изключение на изразено правостволите дървесини (каквито по правило са разните боклучави иглолистни), бичените греди, всъщност, освен че изглеждат добре и улесняват боравенето за нискоквалифицирани оператори - нямат никакви други достойнства. При бичене, няма никаква възможност за съобразяване със естествената структура на дървесината, пресичат се нишки до степен бичмето (по дължина) по същество да се състои от отделни самостоятелни компоненти.
                          По едно време ползвах масови количества траверси и със сигурност знам, че в България отдавна вече няма дъбова (примерно) гора, в която да има дървета със стволове имащи прави участъци от повече от 2,5 метра (при стандарт 4 м).
                          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                          Коментар


                          • #28
                            От: За брадва...

                            Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                            и със сигурност знам, че в България отдавна вече няма дъбова (примерно) гора, в която да има дървета със стволове имащи прави участъци от повече от 2,5 метра (при стандарт 4 м).
                            Имам! Гора от около 70 -80 дъба, които прадядо ми не е давал да се кастрят за да растат прави за материал. Прави са, но са стари доста и някои вече са хралупати!
                            "Do not correct a fool, for he will hate you;
                            Correct a wise man, for he will appreciate you."

                            Коментар


                            • #29
                              От: За брадва...

                              Хах, 70-80 дъба! То и аз знам още няколко подобни кории, ма то това практически няма смисъл...
                              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                              Коментар


                              • #30
                                От: За брадва...

                                Мда - брадвата е за оформяне. Използва се за различни неща в различните региони, но основното е, че има външна и вътрешна страна. Нормално е да има три такива брадви - две за всяка страна и една, която е с по-остър връх и е двустранна. С комплекта ме запозна един стар дърводелец от село Говедарци (бог да го прости). Той ги ползваше за оформяне на арки на прозорци, входове и колони на разни мойсторИи, за портали, бъчви и въобще, идваха му отръки за оформяне на всичко. Не се използват за цепене и сечене на дървета.
                                Най-вероятно М-ките на острието са от контузии на острието и също така най-вероятно са получени от едно и също действие извършвано от един и същи човек - обикновено когато се забие в нещо като чеп и/или някой "мераклия" вдига дръжката нагоре и/или натиска надолу, вместо да я издърпа назад. Получава се изкривяване, което пречи на равната повърхност и бива отстранявано или при ковача или при точиларя. Това пък иде да покаже, че уредът не е много лесен за използване, както и че вече тоя занаят отива към края си.
                                Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                                0888 315 794
                                LZ1UPI
                                A1 (Rh+)

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X