Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Yamaha XTZ750 Super Tenere

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Yamaha XTZ750 Super Tenere

    Пускам темата, провокиран от 2 факта - първо не намерих подобна решена изцяло за този модел (а според мен заслужава) и второ покрай обявата за моя на лични получавам много въпросни относно мотора и реших, че ще е добре ако отговорите ги има някъде обобщени.

    Почвам с покупката: Когато започнах да се оглеждам за алтернатива на тогавашния ми мотор (Aprilia Pegaso) на хоризонта изкочиха 2 главни алтернативи (главно предвид тогавашния ми бюджет) – Afrika и Super Tenere. Сравнения м/у двата има в изобилие, затова няма да навлизам в подробности, факт е, че аз избрах Super Tenere.
    Първоначалното обслужване включваше масла, антифриз, K&N филтър, иридиеви свещи, хлабини клапани, ангренажна верига, карбуратори (синхрон = смяна на няколко гумени уплътнения и игла на поплавъка). В последствие карбураторите бяха генерално ревизирани (мембрани, needle jet, jet needle и двете тунингови, пластмасовите игли на смукача). Ефекта от всичко това се изрази в по-приемлив разход + по-лесно палене в студено време. Много скоро след покупката се наложи да сменя реле/регулатора. Избрах вариант с някакво правено в БГ, с вграден вентилатор. Това всъщност е и единстения техн. проблем за времето, което имам мотора. Смених и инсталацията до фаровете с релета, както и крушките с Н4.
    Интересно е, че в официалните представителства мембраните се продават само в коплект с едни пластмаси назад и цената на бр. е от сорт на 150 лв. алтернатива е само мембраната, която аз купих от сузуки.бг за около 45 лв/бр (оказа се, че има и много модели на други марки с карбуратори BDST38. Същата ситуация е и с needle jet (emulsion tubes), които тунингови се намират по-евтини от оригиналните.
    В последствие смених и кормилото с алуминиево, както и протекторите на ръцете с такива, които са хванати и от към края на ръкохватките.

    Това е набързо каквото се сещам, като ми изскочи нещо ще го добавям, като и всеки който има опит или въпроси с/за този мотор можа да добавя.
    В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

  • #2
    От: Yamaha XTZ750 Super Tenere

    A какви бяха лично твоите основания да избереш Super Tenere-то пред Afrika-та?

    Коментар


    • #3
      От: Yamaha XTZ750 Super Tenere

      по ред на важността:
      - когато тествах 2та мотора ямахата ми се стори някак си по-лека (може би чисто субективно, щото май са еднакви тучове по спец.), по-динамична, двигателя се развърташе повече и някакси по-гладко. Африката имах чувството, че не набира по-бързо от тогавашното ми Пегасо. Тук трябва да призная, че Африката имаше по-добра защита от вятър, което мисля е важно за туринг-ендуро.
      - наличните ST бяха много в по-добро техн. състояние, а и като цяло предлагането на африки беше много ограничено. Аз успях да намеря само 2, които въобще си струваше да се видят. И всичко това, като се има предвид, че цените на ST бяха макс. до 3500 срещу 4500 и нагоре за африката...
      В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

      Коментар


      • #4
        От: Yamaha XTZ750 Super Tenere

        Добре е да има отделна тема за този мотор. Въпреки, че в този форум са недолюбвани ST са много приемливи машини за нашите условия.
        Често съм се замислял за алтернатива на моята, но не намирам причина да хвърля поне още 3 хил лв, за да имам същата или малко по-висока динамика, или пък да сляза в динамиката но да сваля и разхода.
        Насъбрал съм разни подобрения и като ги монтирам ще пиша тук. Сега наблягам на карането.

        Коментар


        • #5
          От: Yamaha XTZ750 Super Tenere

          Браво за избора! Карам СТ от около 3години,като цяло същите процедури направих и Аз. Без релето ,карам с оригиналното само на таблото си изкарах три светодиода с които си следя зареждането. От 2месеца вече съм и на газ,мотора върви без разлика от бензина,работи много по -леко,на бензин я свещ зацапа я се удави ,но край сега съм се ратясал от тия гадости!
          Разхода ми е около 5-6л. на сто,газ.Есента си правих шарнира на задния амортесиор нова втулка ,гресьорки и т.н.
          Никога нема да мине модата на сръбската музика,сливовата ракия и пъстръвата.

          Коментар


          • #6
            От: Yamaha XTZ750 Super Tenere

            Супер Тенере карам от 2005г. , купих го защото това беше най-мощното японско ендуро. В края на 80-те години , Ямаха са единствените които нямат тежко ендуро за Дакар. Поради тази причина са направили един много добър и мощен двигател , и всичко останало е набързо проектирано за да се пусне мотора на пазара - едно от условията за участие на ралито. Затова и по мотора има много грешни решения.

            1-много слаба рама , усуква се при спиране и висока скорост , къса се при натоварване.
            2-дясната стъпенка е разположена на съвсем различно място спрямо лявата и надлъжната ос на мотора , това прави мотора труден за каране по неравен терен с по-висока скорост.
            3-лоста за задната спирачка се усуква и контрола на задното колело е труден.
            4-много назад разположена седалка , което е несъобразено с баланса на мотоциклета.
            5-високо разположен резервоар,донякъде разделен на две , при по-голям наклон горивото преминава от едната в другата страна , и мотора е труден за удържане.
            6-окачване без никакви настройки.
            7-най-голямата глупост , въздушните филтри са монтирани на обратно , въздуха влиза през вдлъбнатата част с по-малката повърхност , затова бързо се зацапват и трудно почистват.
            8-бобината е една за двата цилиндъра и подава ток на двете свещи едновременно , затова свещите зацапват.

            Ако трябва да избирам мотор за леки разходки в гората , бих избрал ДР800 , ако трябва да избирам мотор за туризъм , бих избрал Африка 750 , ако ми трябва мотор да си правя кефа , пак бих избрал Супер Тенере , но ползвам само двигателя , само това са ползвали и на Дакар.
            В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

            Коментар


            • #7
              От: Yamaha XTZ750 Super Tenere

              Купих си моето Супер Тенджере 96г или 97г забравих по-точно . В БГ беше рядко срещан мотор . Карах го до 2000 г . Проблемите са описани много правилно . Ползвах го за всекидневна употреба и с най-голямо удоволствие по мото събори и разходки из БГ . Носи доста багаж и вози добре . Разхода на моя беше около 7 л . След него карах ХТ 600 Z които за гората и черно е в пъти по-добре обаче за дълго е ужас . Добър мотор за времето си сега има доста по-добри и удобни .
              По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

              Коментар


              • #8
                От: Yamaha XTZ750 Super Tenere

                Първоначално публикуван от motor_men Преглед на мнение
                Супер Тенере карам от 2005г. , купих го защото това беше най-мощното японско ендуро. В края на 80-те години , Ямаха са единствените които нямат тежко ендуро за Дакар. Поради тази причина са направили един много добър и мощен двигател , и всичко останало е набързо проектирано за да се пусне мотора на пазара - едно от условията за участие на ралито. Затова и по мотора има много грешни решения.

                1-много слаба рама , усуква се при спиране и висока скорост , къса се при натоварване.
                2-дясната стъпенка е разположена на съвсем различно място спрямо лявата и надлъжната ос на мотора , това прави мотора труден за каране по неравен терен с по-висока скорост.
                3-лоста за задната спирачка се усуква и контрола на задното колело е труден.
                4-много назад разположена седалка , което е несъобразено с баланса на мотоциклета.
                5-високо разположен резервоар,донякъде разделен на две , при по-голям наклон горивото преминава от едната в другата страна , и мотора е труден за удържане.
                6-окачване без никакви настройки.
                7-най-голямата глупост , въздушните филтри са монтирани на обратно , въздуха влиза през вдлъбнатата част с по-малката повърхност , затова бързо се зацапват и трудно почистват.
                8-бобината е една за двата цилиндъра и подава ток на двете свещи едновременно , затова свещите зацапват.

                Ако трябва да избирам мотор за леки разходки в гората , бих избрал ДР800 , ако трябва да избирам мотор за туризъм , бих избрал Африка 750 , ако ми трябва мотор да си правя кефа , пак бих избрал Супер Тенере , но ползвам само двигателя , само това са ползвали и на Дакар.
                колега, знам, че си един от най-запознатите с този мотор, но има някои неща, които аз лично не мисля, че са точно така:
                1) това е общо за всички японски мотори от периода, вкл. и африката и диара.
                2) не съм го забелязал. Може би съм свикнал.... на други колеги правило ли е впечатление?
                3) това е верно, с добавка от мен, че не мога и да си го регулирам на удобна височина, а е в крайното положение.
                4) това не бих казал, че е недостатък за този тип мотори (леко изнесената назад позиция на райдъра).
                5) резервоара е доста високо разделен и трудно би станало това, което казваш, а самото разделение отново бих каза, че е по-скоро предимство.
                6) 100%
                7) тука нещо съм на противоположното мнение - отвън навътре е по-лесно да се перат. Ако искаш само да ги поистръскаш си прав.
                8 ) тук пък въобще не разбирам какво и помага на свеща да се зацапа т. н. паразитна искра!
                Последно редактирано от damon; 07-08-13, 23:52.
                В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

                Коментар


                • #9
                  От: Yamaha XTZ750 Super Tenere

                  И на ДР , и на африката рамите са в пъти по-здрави , на ДР е взаимствана от кросовото Сузуки РМ и е много здрава. Когато с оригиналният мотор се катерех по някой стръмен баир , имах чувството , че вися на висилка и ще ми се откъснат китките , и това е точно заради разположението на седалката , и недомисленият резервоар , няма как да изместиш тялото напред. Щеше да е добре ако бяха два отделни резервоара като при КТМ. За филтрите , 100 кв.см. или 50 кв.см. се зацапват по-бързо? Бобината е една и подава ток едновременно на двете свещи , но единият цилиндър е в края на такт изпускане , и докато вакум помпата напълни карбураторите , акумулатора става все по-слаб , по-слаба искра , накрая зацапва поне една свещ.
                  Повечето проблеми съм ги решил много сложно , но някои са лесни за решение:



                  филтри за ТДМ850.
                  Акумулатор със по-силен стартов ток , електрическа бензинова помпа , свещи Шампион , и сега пали от първият път без да зацапва никоя свещ , независимо колко време не е пален.
                  В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

                  Коментар


                  • #10
                    От: Yamaha XTZ750 Super Tenere

                    Аа здравината на рамката няма да споря - няма как да се установи емпирично. Аз лично не съм попадал на някой друг който счита това за проблем, или поне не по-голям отколкото при африката примерно. Всъщност дори не знам някой да е късал рамка... За стойката може би не ти е удобна, лично на теб, но това в доста голяма степен е идивидуално. М/у другото при същото каране африката по-удобна ли ти е примерно?

                    за резорвора - да по-добре е да са 2 напълно отделни, но и оригиналния е по-добър от вариант с еднообемен.

                    За филтрите и свещите, честно казано малко ме изненадваш, защото съм останал с впечатление, че си доста грамотен в техн. отношение!
                    За филтрите е ясно, че колкото са по-големи, при равни др. усл. толкова по-добре, но не виждам проблем - първо че оригиналните на са по-лоши от на подобни решения при други производители и второ има и алтернатива (ти си дал една, което е и идеята на темата)
                    За свещите и въобще не ми става ясно какво общо има вакум помпата със зацапването на свеща и как така акумулатора става все по-слаб?!?

                    М/у другото съм чувал, че някои африкаджии дават мило и драго за вакумна помпа от Super Тenere

                    п.п. и моите свещи не зацапват. с Denso Iridium съм. Според мен, ако имаш проблем със зацапването то той е по-скоро свързан със състоянието на карбураторите, отколкото със това ,че има искра на свеща в неработен такт.

                    п.п. 2 това на снимките от кой TDM филтри са? Аз до колкто знам на TDMa са във формата на кръгли цилиндри?!?
                    Последно редактирано от bushiDO; 04-08-13, 15:59.
                    В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

                    Коментар


                    • #11
                      От: Yamaha XTZ750 Super Tenere

                      Ето ти скъсана рама , по световните форуми е пълно с така скъсани.



                      ето я ремонтирана и подсилена



                      Ето ти филтъра , въздуха влиза на обратно , по-голямата площ на филтъра е към карбураторите.



                      До колкото знам Африката е с две бобини , и по две свещи на цилиндър , затова ги няма проблемите със зацапването.
                      Ако имаш два литра гориво в резервоара и не си го палил два-три месеца , ще запали ли без проблеми Супер Тенерето ?
                      В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

                      Коментар


                      • #12
                        От: Yamaha XTZ750 Super Tenere

                        Първоначално публикуван от bushiDO Преглед на мнение
                        Всъщност дори не знам някой да е късал рамка... За стойката може би не ти е удобна, лично на теб, но това в доста голяма степен е идивидуално. М/у другото при същото каране африката по-удобна ли ти е примерно?
                        Аз съм виждал на живо поне три скъсани и още десетки по снимки в нета. Всичките на едно и също място.
                        Резервоарът на Африката е най-хубавото нещо в целия мотор - вдлъбнат на коленете, удобен за каране прав. На СТ също е можел да бъде такъв, но вместимостта е щяла да пострада.
                        Последно редактирано от Ivan_J; 04-08-13, 19:11.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Yamaha XTZ750 Super Tenere

                          На Африката са не 2 , а 4 бобини-всяка свещ си има бобина-сори , че се намесвам в чуждата тема

                          Коментар


                          • #14
                            От: Yamaha XTZ750 Super Tenere

                            Може ли да споделите какъв разход имате и с кой модел?
                            Публикувайте отговор

                            Коментар


                            • #15
                              От: Yamaha XTZ750 Super Tenere

                              5.5-6.5 е нормалният.
                              Ако е над 6.5, пращай ми карбураторите за ремонт.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X