Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Какъв бинокъл да си взема за плаванията

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Какъв бинокъл да си взема за плаванията

    Пускам темата тук, защото въпросът ми е конкретно свързан с плаванията с яхти, които от време на време си организирам.

    Няма да се разсърдя, ако бинокълът ми върши много добра работа и при разходки с джипката и други мероприятия, но единственото важно е да ми върши идеална работа в морето. Доколкото разбрах от това, което изчетох в специализираните теми на този форум и от отговорите на спецове по материята като BENZBOSS, не е най-правилното да се юрна на някой с максималното увеличение, което мога докопам.

    Загледах например този бинокъл:

    http://pentax.bg/sportoptics/products/marine.php

    Подходящ ли е? Ще ми препоръчате ли друг, вместо този?

    И това с вградения компас работи ли и полезно ли е? Също полезна ли е скалата за определяне на разстоянието до обекти с позната височина?

    Още много въпроси ми идват в главата, но ще спра до тук...
    "The only regret I will have in dying is if it is not for love."
    Gabriel Garcia Mаrquez

  • #2
    От: Какъв бинокъл да си взема за плаванията

    Принципно 7х50 си е класика в жанра.
    подаръци за мъже от FACOM
    промоция на читави инструменти

    и на хоби такива

    тел. О879 Ч8Ч 2З5

    Коментар


    • #3
      От: Какъв бинокъл да си взема за плаванията

      Захванах се, да пиша един материал за избор на бинокъл. Защото от рекламните проспекти, до реалният избор, пътят е много по-сложен, отколкото си представях. Ще го напиша материалът разбира се, но изпреварвайки, се надявам да съм полезен с няколко думи и за този конкретен бинокъл. В рамките на тестовете, които направих, за да добия практическа представа кое и как работи реално, а не на хартия, този бинокъл определено се класира на едно от първите места. Тествал съм до момента над 100-на различни бинокли. Само добри думи мога да кажа за него. Колкото до увеличението, за работа от ръка, 7 е перфектно решение, максимално 8, но морските бинокли са винаги (за общи морски приложения) с увеличение 7 и голям обектив който също в повечето случаи е 50 мм. Това е така, защото при работа в морето, е от голяма важност, способността да различавате обекти с нисък контраст при недобро осветление, т.е. изходният лъч, трябва да е максимално широк или по-точно максимално близък до размера на зеницата при такова осветление.

      Накратко, бинокълът е удобен, работи се перфектно и с и без очила, като за целта си има въртящи се наочници. Със скалите за определяне на разстояние и отклонение може да си свършите много работа, но ще трябва да прочетете книжката към него, има не-лошо описание как става.
      Много "светъл" е, с изключително добро потискане на вътрешните отражения, пробвах до, на 20-на градуса встрани от слънцето, никакви отблясъци или пречки...

      Компасът е много удобен, плавен и спокойно си работи и без батерии, т.е. те са само за подсветване на скалата нощно време. При това, за мое щастие, компасът е отделен от основният оптичен път, така че с нищо не намалява светлосилата или влошава останалите качества. Внимавайте когато го купувате, има го във вариант северно и южно полукълбо, по обясними причини, макар да не вярвам да го внасят в двата варианта.

      Достатъчно здрав, алуминиев корпус, покрит с гума, лещите са му с по-скъпата и много по-добра система за покритие на Пентакс, 7 слойна. Много добро и неутрално цветопредаване. В категорията морски бинокли, е единственият, поне доколкото съм запознат с покривни призми, което го прави много компактен и удобен за съхранение, пренасяне и употреба.
      На мен не ми харесаха само закрепването на гумените капачки...
      Последно редактирано от Венцислав Петров; 22-07-13, 13:15.
      VPetrov.photography

      Коментар


      • #4
        От: Какъв бинокъл да си взема за плаванията

        И да добавя, понеже бинокълът определено ме "грабна", направих всичко възможно да проуча, доколко би ставал и за приложения в планината. Имах възможност да обсъдя конкретни технически въпроси в това отношение, с техническият отдел на Пентакс. Няма никакви проблеми за използването му в планински условия, даже предимство е, специалното покритие на лещите срещу мъгла, както и разбира се, пълната му херметичност и продухване с азот. Колкото до издръжливостта на вибрации, то ще ако го държите в калъфа и не го слагате директно върху шасито на вашият 4х4, няма никакви проблеми. Това всъщност е и сериозна причина да избера точно този модел, защото както по-горе писах е единственият в този клас с покривни призми, а това е фактор, който чисто механично, го прави в пъти по-издръжлив от вариант с поро призми...
        VPetrov.photography

        Коментар


        • #5
          От: Какъв бинокъл да си взема за плаванията

          Благодаря много за толкова конкретния отговор! Закрепването на гумените капачки ще го преглътна някак.
          Предполагам, че купуването на такъв вид техника от eBay и последващото транспортиране не е разумна опция?
          "The only regret I will have in dying is if it is not for love."
          Gabriel Garcia Mаrquez

          Коментар


          • #6
            От: Какъв бинокъл да си взема за плаванията

            Аз лично оптичен прибор винаги предпочитам ако имам възможност да си купя от официален представител. Първо, защото мога да си го "видя", а това ми е много важно, второ, защото съм сигурен, как точно е транспортиран и съхраняван...
            Последно редактирано от Венцислав Петров; 22-07-13, 13:41.
            VPetrov.photography

            Коментар


            • #7
              От: Какъв бинокъл да си взема за плаванията

              Първоначално публикуван от Андрей Боянов Преглед на мнение
              Благодаря много за толкова конкретния отговор! Закрепването на гумените капачки ще го преглътна някак.
              Предполагам, че купуването на такъв вид техника от eBay и последващото транспортиране не е разумна опция?
              Пентакс имат официално представителство в България, а тук във Форума си имат и официален дилър със специални за нас цени - http://www.offroad-bulgaria.com/show...46#post2241346 виж мнение 4 .
              LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
              www.ADV-Bulgaria.com

              Коментар


              • #8
                От: Какъв бинокъл да си взема за плаванията

                Видял съм я :-)
                "The only regret I will have in dying is if it is not for love."
                Gabriel Garcia Mаrquez

                Коментар


                • #9
                  От: Какъв бинокъл да си взема за плаванията

                  за море 7х50 с вградено осветление и компас на Щайнер http://www.steiner.de/en/binoculars/marine/index.php моят поне е такъв

                  Коментар


                  • #10
                    От: Какъв бинокъл да си взема за плаванията

                    Обьркал си спецовете,ние само и ползваме,но и не са много марките и моделите които могат да се намерят на 100 лодки,я съм работил с 20 вида последните 5 години я не.

                    Слушай Админа какво ти говори,аз по теория потвърждавам 8 или 7 по 40,50 или ммммм 60, от там вече зависи колко си заделил и кое си струва за тия пари.Това не се сещам да съм се дзверил с него,като екстри става и още как.Вградения компас си струва - виждам го на радара на 6 мили 30 градуса дясно от носа,поглеждам,че курса ми е 300,вдигам и гоня цифрата,после се пуля дали и какво се вижда и не е само това.

                    Ибей или магазина???Зависи от цената,ако е на половина го рискувам винаги
                    TOYOTA SEQUOIA ‘11
                    W140 S420 '99

                    Коментар


                    • #11
                      От: Какъв бинокъл да си взема за плаванията

                      Аз бих заложил на класиката , http://www.ebay.co.uk/itm/Marine-8X4...item33842eda7f
                      Кой от древните мореплаватели е ползвал бинокъл??? Ако ще е да е моно А е и със същите функции, по-малко, по-леко...
                      Но може и да греша, нов съм "занаята"

                      Коментар


                      • #12
                        От: Какъв бинокъл да си взема за плаванията

                        Бунокьл,монокьла вьрши ранота,но колкото и да виждаш пак си с едното око - аз виждам и само с едното,мога и кола да карам само с едното,но предпочитам с двете.
                        TOYOTA SEQUOIA ‘11
                        W140 S420 '99

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X