Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Околосветско пътешествие с джип.

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Околосветско пътешествие с джип.

    Отново моля администрацията да обособи темата в отделен подраздел тук и да ми предостави модераторски права в него (ако е възможно), за да мога да сегментирам тематиката в отделни по-конкретни отделни теми, посветени за всеки отделен аспект на това начинание.Ценя мнението на всеки, но всеки пише в сферата която му е интересна или има познания, а всичко това събрано в една единствена тема се превръща в "тюрлю гювеч".

    Коментар


    • #32
      От: Околосветско пътешествие с джип.

      А задължително ли искаш целия маршрут с твои машини?
      Щото в Нова Зеландия има богат избор за рентване на джипове и ще си спестиш не малко време
      байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
      Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
      Суперспам - спама на суперите

      Коментар


      • #33
        От: Околосветско пътешествие с джип.

        Първоначално публикуван от Jimi Преглед на мнение
        Смисъла от портални мостове клони към 0% в твоя случаи. Първо максималната скорост силно се ограничава, което ще е в пъти по голям-проблем от това да дръпнеш 15 лебедки повече, второ стандартно портални мостове на Тойота и Нисан няма, което значи че като се строшат (което със сигурност ще стане), ще трябва да чакаш 2 седмици да ти ги одставят или 1 месец за да ги произведат. Въобще моя съвет е силно да се придържаш към оргиналните части с изключение на окачването и аксесоарите нямащи общо с движението на колата.

        П.П. Никакви ходове не могат да компенсират просвета и обратното. Това са напълно необвързани неща.

        Относно турбините, бих те посъветвал отново или да си вземеш стандартно турбиниран дизел и да му смениш турбото с ново оригинално и да сложиш още едно в багажника (все пак смяната отнема 1 час) или да си караш с атмосферни (което аз бих предпочел) дизелови и/или бензинови. Ако се не лъжа по-модерните Тойоти регулират сместа в зависимост от надморската височина (поне бензиновите).
        Айде сега да видим какво се чупи в един редукторен мост, какви размери има това което се чупи, колко място и тегло ще отнеме и какъв разумен резерв ще е нужен, за 3 напълно еднакви джипа..?!! И да е нормален (HD) мост, като се счупи на майната си, или го оправяш със собствени средства ако си подготвен или викаш неволята и чакаш доставка. Лично аз не виждам проблем да заделя стотина килограма от 3-те тона които могат да поемат трите джипа, за няколко зъбни колелета, полуоски, лагери, а защо не и по две касети (предни и задни) за дифовете..?!! Пак казвам - нямам претенциите да съм прав! Ако бях изпаднал в подобна самозаблуда, въобще нямаше да пускам тема в която да обсъждам с вас подготовката на пътуването, а евентуално щяхте да гледате само снимки с кратки коментари под тях...

        Коментар


        • #34
          От: Околосветско пътешествие с джип.

          Марто, казах ти ,че си младеж.

          Разреши ми да споделя нещо, започни:
          1.маршрут по държави, по градове съобразно сезон,време и визи.
          2.След като си събрал информация прецезирай маршрута с по точен гравик за предвижване и време за снимки.
          3.Последна част е техническото обезпечаване, вече при по ясна картинка за маршрута и особеностите.
          4. Винаги гледай как да спестиш някой лев, без да компроментираш сигурността на експедицията, иначе се изпуска бюджета.

          Успех и много търпение за да стане.
          В наши дни Вазов щеше да напише " Под Егото", а Алеко само "До Чикаго".
          В. Иванов

          Коментар


          • #35
            От: Околосветско пътешествие с джип.

            Първоначално публикуван от DBRS Преглед на мнение
            А задължително ли искаш целия маршрут с твои машини?
            Щото в Нова Зеландия има богат избор за рентване на джипове и ще си спестиш не малко време
            По тази логика, мога и цялото да го направя със самолет и с на половина по-малък екип! Даже и ще е по-евтино. Проблема е, че няма да е същото...

            Коментар


            • #36
              От: Околосветско пътешествие с джип.

              Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
              Айде сега да видим какво се чупи в един редукторен мост, какви размери има това което се чупи, колко място и тегло ще отнеме и какъв разумен резерв ще е нужен, за 3 напълно еднакви джипа..?!! И да е нормален (HD) мост, като се счупи на майната си, или го оправяш със собствени средства ако си подготвен или викаш неволята и чакаш доставка. Лично аз не виждам проблем да заделя стотина килограма от 3-те тона които могат да поемат трите джипа, за няколко зъбни колелета, полуоски, лагери, а защо не и по две касети (предни и задни) за дифовете..?!! Пак казвам - нямам претенциите да съм прав! Ако бях изпаднал в подобна самозаблуда, въобще нямаше да пускам тема в която да обсъждам с вас подготовката на пътуването, а евентуално щяхте да гледате само снимки с кратки коментари под тях...
              Джими е много прав за това, че за стандартен мост ще намериш по-лесно части. Редуторни мостове, примерно за Нисан и Тойота се правят от малки (сравнително) фирми. Може би е добре да се говори с една от тях за да ти дадат мнение и да разбереш дали могат да те обезпечат.

              Успех в осъществяването на тази мечта.

              Коментар


              • #37
                От: Околосветско пътешествие с джип.

                Първоначално публикуван от Жоро Байкушев Преглед на мнение
                Марто, казах ти ,че си младеж.

                Разреши ми да споделя нещо, започни:
                1.маршрут по държави, по градове съобразно сезон,време и визи.
                2.След като си събрал информация прецезирай маршрута с по точен гравик за предвижване и време за снимки.
                3.Последна част е техническото обезпечаване, вече при по ясна картинка за маршрута и особеностите.
                4. Винаги гледай как да спестиш някой лев, без да компроментираш сигурността на експедицията, иначе се изпуска бюджета.

                Успех и много търпение за да стане.
                Прав си за всичко (и че съм младеж) Цялата конкретика относно маршрута тепърва предстои, както предстои и едно важно решение относно финансирането на цялата тази лудница, липсата на което може да обезсмисли всичко. Искам тази експедиция да я измислим всички заедно (друг въпрос е кое ще искам или ще мога да взема предвид) и по този начин всеки един от вас да участва в нея! Този форум все още представлява мозъчен тръст и ще е абсолютна глупост да не го използвам. Посочения маршрут в началото е идеален и примерен. Тепърва предстои да го конкретизираме, променяме и нагаждаме...

                Коментар


                • #38
                  От: Околосветско пътешествие с джип.

                  Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
                  Айде сега да видим какво се чупи в един редукторен мост, какви размери има това което се чупи, колко място и тегло ще отнеме и какъв разумен резерв ще е нужен, за 3 напълно еднакви джипа..?!! И да е нормален (HD) мост, като се счупи на майната си, или го оправяш със собствени средства ако си подготвен или викаш неволята и чакаш доставка. Лично аз не виждам проблем да заделя стотина килограма от 3-те тона които могат да поемат трите джипа, за няколко зъбни колелета, полуоски, лагери, а защо не и по две касети (предни и задни) за дифовете..?!! Пак казвам - нямам претенциите да съм прав! Ако бях изпаднал в подобна самозаблуда, въобще нямаше да пускам тема в която да обсъждам с вас подготовката на пътуването, а евентуално щяхте да гледате само снимки с кратки коментари под тях...
                  Няма нужда да спорим. И аз не съм обиколил света, така че може да греша. Нека го опиша още по-подробно:

                  1. Редукторите ако ги сложиш, ще бъдат афтърмаркет и едва ли ще са преминали тестовето и подобренията, които един стандартен Тойота/Нисан мост е минал в 10-тките си години на производтство. Това значително повишава шанса за дефект и цифрата от 300к км ми изглежда съвсем непосилна за преминаване от такъв агрегат без ремонт. А като стигнем до ремонта, най-близкия дилър на тойота ще е в най-лошия случай на 1000км, а най-близкия дилър на афтърмаркет продукта ще е или в Австралия или в Щатите. Да не говорим, че редуктора ще трябва ти да си го поправяш сам, защото по сервизите ще го гледат като объл камък.

                  2, Касети, пиниони и корони и лагери няма голям смисъл да носиш, защото една разпорна втулка или подложна шайба да ти липсва и не можеш да сглобиш моста както трябва - дифа ще е пак за ремонт след 1000км. За това като го счупиш дифа, махах карданчето и с другия мост леко полеко да следващия голям град, където или те чака DHL пратка с всички резервни части или отиваш в Тойота дилър.
                  Subaru Forester 2.0 S Turbo + Autohome Columbus = 4x4 Light Fast Camper
                  Drag Grand Canyon Daily
                  Faction Prodigy + Secura Fix + G3 Alpinist
                  LZ1JYM

                  Коментар


                  • #39
                    От: Околосветско пътешествие с джип.

                    Марто, еваларка. Стискам палци.
                    Имам един въпрос обаче - за какъв чеп ти е джип?
                    И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                    Коментар


                    • #40
                      От: Околосветско пътешествие с джип.

                      Наистина машините са ти последна грижа. Двугоривни защото като сипеш кофти гориво, няма значение от кое точно, ще умре две или една, а с другата, ще спасиш положението. Като стане финансирането ти трябват 6 човека за 6те континента говорещи най-разпространения за всеки континент език като матерен и имащи представа със спедиция, логистика и подобни умения на заплата, да разработят маршрутите, необходимите документи, визи, ваксини, правни моменти, изисквания за преминаване сроковете им. След първоначалното планиране всеки от тези хора ще ти трябва за съпорт по време на преминаване на съответния континент, защото нещата се променят във времето.
                      Портални мостове определено не ти трябват, проблемите биха били повече от ползите.
                      Това което Венци написа по горе съм забелязал и аз за подобни експедиции.
                      "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

                      Коментар


                      • #41
                        От: Околосветско пътешествие с джип.

                        Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
                        По тази логика, мога и цялото да го направя със самолет и с на половина по-малък екип! Даже и ще е по-евтино. Проблема е, че няма да е същото...
                        Ти решаваш. просто питам кое ти е важно.Значи е рано да се каже 500х дали ще стигнат.

                        Но Успех! Ще е интересно!
                        байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
                        Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
                        Суперспам - спама на суперите

                        Коментар


                        • #42
                          От: Околосветско пътешествие с джип.

                          Първоначално публикуван от Yaro Преглед на мнение
                          Джими е много прав за това, че за стандартен мост ще намериш по-лесно части. Редуторни мостове, примерно за Нисан и Тойота се правят от малки (сравнително) фирми. Може би е добре да се говори с една от тях за да ти дадат мнение и да разбереш дали могат да те обезпечат.

                          Успех в осъществяването на тази мечта.
                          Задължително ще има консултации! Всичко което съм написал до момента е примерно, и ако не исках мнението ви нямаше да го прочетете, защото нямаше да съм го написал... Не съм убеден на 100% от необходимостта от редукторни мостове. Но не съм и съгласен, че те представляват кой-знае колко по-голям логистичен проблем от нормалнуите такива, освен ако не говорим за пълна "фира" на моста (изкривяване, усукване или чупене на кожуха - нещо което може да бъде предотвратено до голяма степен със съответното усилване и защити). Карантиите и маслата поне според мен не биха били проблем, ако нещата бъдат предвидени и планирани правилно. Веднага ще изоставя тази идея, ако имам приемлива алтернатива...

                          Коментар


                          • #43
                            От: Околосветско пътешествие с джип.

                            Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
                            Веднага ще изоставя тази идея, ако имам приемлива алтернатива...
                            Имаш... стандартни, облсужени.
                            Subaru Forester 2.0 S Turbo + Autohome Columbus = 4x4 Light Fast Camper
                            Drag Grand Canyon Daily
                            Faction Prodigy + Secura Fix + G3 Alpinist
                            LZ1JYM

                            Коментар


                            • #44
                              От: Околосветско пътешествие с джип.

                              Първоначално публикуван от Джамбазов Преглед на мнение
                              Наистина машините са ти последна грижа. Двугоривни защото като сипеш кофти гориво, няма значение от кое точно, ще умре две или една, а с другата, ще спасиш положението. Като стане финансирането ти трябват 6 човека за 6те континента говорещи най-разпространения за всеки континент език като матерен и имащи представа със спедиция, логистика и подобни умения на заплата, да разработят маршрутите, необходимите документи, визи, ваксини, правни моменти, изисквания за преминаване сроковете им. След първоначалното планиране всеки от тези хора ще ти трябва за съпорт по време на преминаване на съответния континент, защото нещата се променят във времето.
                              Много си прав, обаче смятам, че е възможно да се спести огромна част от тази хамалогия по изграждането на собствена администрация, намирането на подходящи от към владеене на езици хора (то на такова пътуване чалъма не му е само да говориш местния език). Смятам да поверя цялата тази работа на доказана специализирана международна агенция (не българска разбира се), която да се занимава с цялата логистика по маршрута. Убеден съм, че това в крайна сметка ще спести много повече пари и нерви, които бих похарчил ако се занимавам сам с изграждането на екип за тази работа. още повече, че ако успея да закача спонсорите в които съм се прицелил (пак не са български, разбира се), много от тези проблеми биха били решени автоматично...

                              Коментар


                              • #45
                                От: Околосветско пътешествие с джип.

                                Ах тиии. Кой ти прошепна числата.Успех с начинанието.
                                „Дори водата придобива лош вкус, щом се взема по рецепта.“

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X