Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Околосветско пътешествие с джип.

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Околосветско пътешествие с джип.

    MПростете лаишкото питане защо две дизел и една бензин?

    Коментар


    • #17
      От: Околосветско пътешествие с джип.

      Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
      Хималаите и Андите, т.е. голяма надморска височина, атмосферен дизел ...
      .. ...
      Това си помислих и аз

      температурен диапазон при експедицията? и мах.надморска височина?
      избора на гуми трябва да този който е достъпен на повечето места.

      От Камчатка до материка път няма, дори с Урал не става.
      байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
      Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
      Суперспам - спама на суперите

      Коментар


      • #18
        От: Околосветско пътешествие с джип.

        Марто в момента в мен се заражда един въпрос не е ли вариант 2 джипа и някакъв камион?
        За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
        0878 79 20 61 Борис

        Коментар


        • #19
          От: Околосветско пътешествие с джип.

          Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
          Хималаите и Андите, т.е. голяма надморска височина, атмосферен дизел ...

          Трябва ти експедиционен джип или най-малкото бърза асистенция за Дакар? Като ще караш основно асфалт и макадам защо ще се готвиш като за трофи трасе? Ако се появи някакъв проблем с мостовете, за стандартното изпълнение все ще намериш части от някой дилър, ама за порталните?!? Другите неща, дето си ги подредил, хубаво, ама си помисли за теглото. Щото тия коли, освен да си носят всичките джиджавки, дето ще им се накачулят, ще трябва да все пак да могат да возят хора и товар ... Преди време Венци беше правил някакви подобни сметки и май се получаваше малко нещо проблем с теглото. Като излезеш над 3.5 тона пък ще влезеш и в друга категория по отношение нормативни уредби, тарифи и т.п. ...
          Изчел съм всичко писано и поствано във форума по темата! Границата за крайно тегло е 3,5 тона на машина в максимално натоварен вариант. Относно порталните мостове - написал съм "70/30 в полза на асфалта и макадама". Сега остана да сметнеш колко са 30% от 300 000 км. и сам ще си отговориш на въпроса "Защо са ти портални мостове?". Друг вариант е, да ми обясниш какво окачване трябва да монтирам което хем с ходовете си да компенсира просвета който ще дадат порталните мостове (като не можем да "окрачваме", поне да можем да "качваме"), хем да носи 3,5 тона върху себе си, без да се чупи през два дена...?!!!

          П.П. Относно дилемата "Здрав но слаб атмосферен дизел или турбиниран, но уязвим от към износване и повреди" съм писал още в началото. Знам от първа ръка, какво се случва с атмосферка на 4000 м. надморска височина - превръща се в асматична малолитражка, която едва тика себе си във фабричен вид, камо ли тежка експедиционна машина. Затова и съм написал, че ще съм безкрайно благодарен, ако някой може да предложи достатъчно приемлив вариант за турбиниране на двигателите и или надграждането на фабрично турбинирани такива, до степен да изтикат поне 2/3-ти от дистанцията преди да им бъдат сериозно ремонтирани или заменени турбините....
          Последно редактирано от Марто (Мартин Христов); 15-07-13, 09:20.

          Коментар


          • #20
            От: Околосветско пътешествие с джип.

            Първоначално публикуван от gabocvet Преглед на мнение
            Марто в момента в мен се заражда един въпрос не е ли вариант 2 джипа и някакъв камион?

            С камиона разходите и проблемите ще се увеличат тройно!!!
            Чувствам се силен-защото съм БЪЛГАРИН... Дан Колов
            Ноевия ковчег е направен от любители.Професионалистите,са построили "Титаник".
            0885 660 613

            Коментар


            • #21
              От: Околосветско пътешествие с джип.

              Вальо това го разбирам идеята е да се разтоварят джипките и да е камиона.
              Ако съм те разбрал правилно с камион не печелиш нищо?
              За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
              0878 79 20 61 Борис

              Коментар


              • #22
                От: Околосветско пътешествие с джип.

                Първоначално публикуван от gabocvet Преглед на мнение
                Марто в момента в мен се заражда един въпрос не е ли вариант 2 джипа и някакъв камион?
                Защото в първия си пост съм посочил маршрута, а в него на доста места пише "прехвърляне с кораб", а това упражнение е значително по-скъпо за камион от колкото за джип, до степен да струва (общо за цялата експедиция) крайната стойност на двата джипа. Отделно от това, камион в кервана означава още един допълнителен куп документи, формуляри, разрешителни и прочее бумащина - все неща които сериозно могат да затруднят или дори да опропастят подобно начинание...

                Коментар


                • #23
                  От: Околосветско пътешествие с джип.

                  Да,ще разтовариш джиповете,но-пътни такси,разрешителни,разход на гориво,проходимост и ремонтопригодност на всички континенти са доста в повече.От друга гледна точка-разстоянието като пробег за един камион е смешно,това е една четвърт (поне) от експлоатацията му.А и марката с такава издръжливост е Мерцедес и то от по старите модели с малко електроника.
                  Чувствам се силен-защото съм БЪЛГАРИН... Дан Колов
                  Ноевия ковчег е направен от любители.Професионалистите,са построили "Титаник".
                  0885 660 613

                  Коментар


                  • #24
                    От: Околосветско пътешествие с джип.

                    Мен пък не ми се връзва ~ 210 000км. с редуктори. С нормалните ще можете да си позволите поне движение със 100км/ч, докато с редукторите това го забрави. Да не говорим колко се оскъпяват нещата с поставяне на редуктори в три джипки.
                    Аз го виждам без портални, но HD мостове и истински лебедки.
                    Всичко друго е да имаш дупе да тръгнеш.... за всичко няма да успееш да се предпазиш/презастраховаш.

                    Успех. Интересна тема.
                    п.п. Имате ли ограничение във времето?

                    Коментар


                    • #25
                      От: Околосветско пътешествие с джип.

                      Първоначално публикуван от DBRS Преглед на мнение
                      Това си помислих и аз

                      температурен диапазон при експедицията? и мах.надморска височина?
                      избора на гуми трябва да този който е достъпен на повечето места.

                      От Камчатка до материка път няма, дори с Урал не става.
                      Ако внимателно си чел какво съм писал - в маршрута редувам северно и южно полукълбо. Това има една единствена цел - да се пътува само в максимално удобните годишни сезони (там където ги има) - пролет, лято и есен и да се бяга от зимните условия и екстремно ниските температури и дебели снежни покривки, като плана за пътуването ще бъде направен така, че в най-екстремните от към пътни условия участъци, да се пътува при възможно най-благоприятните условия. Най-общо казано - ще гоним лятото и сухите сезони...

                      Коментар


                      • #26
                        От: Околосветско пътешествие с джип.

                        Хубава мечта.

                        От всичките блогове, разкази, филми и т.н които съм изгледал и изчел на тази тематика (а те са МНОГО ), една такава експедиция протича така :

                        Подготвят се няколко "марсохода", кипи сериозен тиимбилдинг да се напаснат хората.
                        Тръгва се след сериозно забавяне, защото "марсоходите" се трошат преди да са тръгнали. След 4-5 хиляди км натагъдък половината спонсори се отказват, защото
                        не виждат смисъл. Експедицията се цепи на 2 лагера които карат през определена дистанция.
                        Към средата на експедицията "марсоходите" вече са заприличали почти на цивилни коли. Олекотени са максимално, набляга се на окачването и гумите. А парите са свършили отдавна.
                        На финала пристигат 1/3-та началният брой хора (останалите са се отказали и / или изпокарали по пътя), а от туниха по марсоходите не е останал и помен.

                        И това за експедиции на 2 континента ! за 6 май няма направено

                        Коментар


                        • #27
                          От: Околосветско пътешествие с джип.

                          Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
                          Изчел съм всичко писано и поствано във форума по темата! Границата за крайно тегло е 3,5 тона на машина в максимално натоварен вариант. Относно порталните мостове - написал съм "70/30 в полза на асфалта и макадама". Сега остана да сметнеш колко са 30% от 300 000 км. и сам ще си отговориш на въпроса "Защо са ти портални мостове?". Друг вариант е, да ми обясниш какво окачване трябва да монтирам което хем с ходовете си да компенсира просвета който ще дадат порталните мостове (като не можем да "окрачваме", поне да можем да "качваме"), хем да носи 3,5 тона върху себе си, без да се чупи през два дена...?!!!

                          П.П. Относно дилемата "Здрав но слаб атмосферен дизел или турбиниран, но уязвим от към износване и повреди" съм писал още в началото. Знам от първа ръка, какво се случва с атмосферка на 4000 м. надморска височина - превръща се в асматична малолитражка, която едва тика себе си във фабричен вид, камо ли тежка експедиционна машина. Затова и съм написал, че ще съм безкрайно благодарен, ако някой може да предложи достатъчно приемлив вариант за турбиниране на двигателите и или надграждането на фабрично турбинирани такива, до степен да изтикат поне 2/3-ти от дистанцията преди да им бъдат сериозно ремонтирани или заменени турбините....
                          Смисъла от портални мостове клони към 0% в твоя случаи. Първо максималната скорост силно се ограничава, което ще е в пъти по голям-проблем от това да дръпнеш 15 лебедки повече, второ стандартно портални мостове на Тойота и Нисан няма, което значи че като се строшат (което със сигурност ще стане), ще трябва да чакаш 2 седмици да ти ги одставят или 1 месец за да ги произведат. Въобще моя съвет е силно да се придържаш към оргиналните части с изключение на окачването и аксесоарите нямащи общо с движението на колата.

                          П.П. Никакви ходове не могат да компенсират просвета и обратното. Това са напълно необвързани неща.

                          Относно турбините, бих те посъветвал отново или да си вземеш стандартно турбиниран дизел и да му смениш турбото с ново оригинално и да сложиш още едно в багажника (все пак смяната отнема 1 час) или да си караш с атмосферни (което аз бих предпочел) дизелови и/или бензинови. Ако се не лъжа по-модерните Тойоти регулират сместа в зависимост от надморската височина (поне бензиновите).
                          Subaru Forester 2.0 S Turbo + Autohome Columbus = 4x4 Light Fast Camper
                          Drag Grand Canyon Daily
                          Faction Prodigy + Secura Fix + G3 Alpinist
                          LZ1JYM

                          Коментар


                          • #28
                            От: Околосветско пътешествие с джип.

                            Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
                            Ако внимателно си чел какво съм писал - в маршрута редувам северно и южно полукълбо. Това има една единствена цел - да се пътува само в максимално удобните годишни сезони (там където ги има) - пролет, лято и есен и да се бяга от зимните условия и екстремно ниските температури и дебели снежни покривки, като плана за пътуването ще бъде направен така, че в най-екстремните от към пътни условия участъци, да се пътува при възможно най-благоприятните условия. Най-общо казано - ще гоним лятото и сухите сезони...


                            не си отбелязал времена/дати които имаш наум.

                            според мен(при късмет) температурите ще ви бъдат от -15 до >50
                            за височината зависи от маршрута 4500 не са невъзможни.

                            като напасване времево също не е лека задача, Русия е "проходима" ~ 3мес. в годината

                            точния маршрут и дати е най-важното, той ще определи и останалото (гуми, горива и т.н.)
                            Последно редактирано от DBRS; 15-07-13, 09:53.
                            байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
                            Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
                            Суперспам - спама на суперите

                            Коментар


                            • #29
                              От: Околосветско пътешествие с джип.

                              Първоначално публикуван от Венци- малкия Преглед на мнение
                              Хубава мечта.

                              От всичките блогове, разкази, филми и т.н които съм изгледал и изчел на тази тематика (а те са МНОГО ), една такава експедиция протича така :

                              Подготвят се няколко "марсохода", кипи сериозен тиимбилдинг да се напаснат хората.
                              Тръгва се след сериозно забавяне, защото "марсоходите" се трошат преди да са тръгнали. След 4-5 хиляди км натагъдък половината спонсори се отказват, защото
                              не виждат смисъл. Експедицията се цепи на 2 лагера които карат през определена дистанция.
                              Към средата на експедицията "марсоходите" вече са заприличали почти на цивилни коли. Олекотени са максимално, набляга се на окачването и гумите. А парите са свършили отдавна.
                              На финала пристигат 1/3-та началният брой хора (останалите са се отказали и / или изпокарали по пътя), а от туниха по марсоходите не е останал и помен.

                              И това за експедиции на 2 континента ! за 6 май няма направено
                              Венци, в едно мнение си описал всичко най-важно.

                              Малък и сплотен екип. Машини близко до оригинала. Екипировка минимум, защото за всичко друго има Мастъркард!
                              Subaru Forester 2.0 S Turbo + Autohome Columbus = 4x4 Light Fast Camper
                              Drag Grand Canyon Daily
                              Faction Prodigy + Secura Fix + G3 Alpinist
                              LZ1JYM

                              Коментар


                              • #30
                                От: Околосветско пътешествие с джип.

                                Първоначално публикуван от Вико Преглед на мнение
                                Мен пък не ми се връзва ~ 210 000км. с редуктори. С нормалните ще можете да си позволите поне движение със 100км/ч, докато с редукторите това го забрави. Да не говорим колко се оскъпяват нещата с поставяне на редуктори в три джипки.
                                Аз го виждам без портални, но HD мостове и истински лебедки.
                                Всичко друго е да имаш дупе да тръгнеш.... за всичко няма да успееш да се предпазиш/презастраховаш.

                                Успех. Интересна тема.
                                п.п. Имате ли ограничение във времето?
                                Нали за това е пусната тази тема - защото много глави мислят по-добре от една или няколко... Написал съм "портални мостове", които са си редукторни, а редукторите имат свойството да имат каквито си искаш предавателни числа - т.е. не е задължително да са "бавни", което е и силно нежелателно за подобно пътуване. Интересува ме единствено просвета, който ще осигурят и спестяването от към ходове на окачването което ще дадат, защото поне аз не съм чувал за окаване което хем да има приемливи за целта ходове (избийте си от главата траялни параметри), хем да има необходимата товароносимост и здравина, отнесени към разнообразието на маршрут с дължина от около 300 000 км. и разпростиращ се на 6 конинента. Относно ограничени във времето - няма! Колкото отнеме - толкова... Лично аз го виждам нещо от сорта на 2,5 години (30 месеца), което означава приблизително средно около 10 000 км. на месец или около 300 км. на ден. Така пресметнат обаче резултата е неверен, защото от общото време трябва да се махне времето на морските преходи, които ще отнемат общо около 3 месеца - т.е. около 10 процента от времето. Коригираме дневния преход с 10% и получаваме приблизително 330 - 350 преход на ден. Като прибавим и непредвидени забавяния по ред причини, които трябва да бъдат наваксани с оглед спазването на графика, получаваме около 450 - 500 км. среден преход на ден. (все пак ще се снима здраво, а това отнема време - ще се остава по ден или два на определени локации, а това време трябва да бъде наваксвано в последствие...). Що се отнася до това, дали "имам дупе" да тръгна - "имам направо огромен задник" за тази работа (както и съпругата ми - безкраен респект за което, защото евентуално ще и се наложи да се оправя сама с детето и домакинството през това време)...
                                Последно редактирано от Марто (Мартин Христов); 15-07-13, 09:58.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X