Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Сливова ракия

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Сливова ракия

    Здравейте колеги, нека и аз да ви споделя моята простичка рецепта за сливова ракия!

    В бидон от 120 л се слагат 5 кофи сини сливи(без костилка) и 1 кофа добре узрели дренки,
    обикновено се получава 1/2 пълен бидон!
    След това в 20 л. топла вода се разтварят 6кг.захар(горнооряховска с която до сега не съм имал проблеми)
    и я добавям към материала,като се разбърква добре.Бидона се допълва с вода,като се оставя 10 см
    до капака и отново се разбърква добре.Следващите дни се бърка сутрин и вечер, докато плодовете паднат на дъното,
    след това бидона се запечатва и се оставя да отлежи 1-2 седмици на постоянна температура.Следва отваряне на бидона
    и измерване на захарността,която трабва да е 0,ако всичко е наред следва изваряване.При изваряването първите 800мл.
    се отделят и се изварява до 40 градуса.Аз лично я изварявам 2 пъти(двойно препечена ) и става супер!Наздраве!!!!

    Коментар


    • #47
      От: Сливова ракия

      Здравейте, да разбирам ли, че за производство на джибри, съотношението плод и вода/захар трябва да е 50/50. примерно за 400л. джибри - 200кг. плод, 200л. захарен сироп 1:3?
      Ако е машина, нека бъде немска!
      XJR 1200
      ETZ 150
      Kawasaki Ninja ZX10R

      Коментар


      • #48
        От: Сливова ракия

        Първоначално публикуван от ivodianov1992 Преглед на мнение
        Здравейте, да разбирам ли, че за производство на джибри, съотношението плод и вода/захар трябва да е 50/50. примерно за 400л. джибри - 200кг. плод, 200л. захарен сироп 1:3?

        Ако имаш рефрактомер, вземи от сока на сливите няколко капки и премери захарността... Едно кило шекер на сто кг плод 1% захарност нагоре... Шекер/вода - 1/4...
        После в казанЯ ще се доискусури гъстотата...

        Коментар


        • #49
          От: Сливова ракия

          Нямам, но имам захаромер. Имам сини сливи, като ги смачкам ще източа сок да премеря. Вода: захар я правя 1:3, чувал съм и за 1:4, ще видя как ще излезне захарното съдържание. казана хваща 450л. Имам около 170, 180кг. Сливи, така че съм си взел едно голямо човалче захар и започвам да творя
          Ако е машина, нека бъде немска!
          XJR 1200
          ETZ 150
          Kawasaki Ninja ZX10R

          Коментар


          • #50
            От: Сливова ракия

            Абе хора, мързи ви да смятате, или не знаете колко процента захар трябва да има разтвора?
            Трябва да е 22-23%, оттам нататък е елементарна математика. Даже "математика" е силна дума, елементарна аритметика е, стига да не ви мързи да мислите.

            Подсказка-в една подобна тема има дискутирано точно това, даже са дадени и примери как се смята.

            Ама нали е по-лесно 1:3 или 1:4, карайте...
            Има ли желание-има и начин!

            Коментар


            • #51
              От: Сливова ракия

              След толкова години тази тема е нужна на начинаещите! Особено в следващия месец.

              Коментар


              • #52
                От: Сливова ракия

                Хубава тема. В този ред на мисли тази година в София по кварталите е пълно с отрупани джанки. Лесно се познават-като започнат да падат сами значи са станали годни за събиране, по-скоро друсане,бруляне. Та и аз така събрах за 2 вечери след работа около 2 малки бидончета по около 60-70л. Ще следвам съветите прочетени в темата и така... Огледайте се, не ви ли жал да падат плодовете и да ги мачкат автомобилите и/или ние двукраките

                Коментар

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X