Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Сливова ракия

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Сливова ракия

    Какво се случва. Един "полъх на вятъра" осигури малко ябълки, които ми се ще да ги включа в схемата. Претегляйки на ум плюсовете и минусите на това начинание решевам да действам.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DCP16405.jpg
Прегледи:1
Размер:131.2 КБ
ID:5501214 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DCP16407.jpg
Прегледи:1
Размер:117.6 КБ
ID:5501216Събрани са и измити в кофа с вода. Оставям ги на слънце за един ден да доузреят. Не е достатъчен един ден, ама няма повече. Ако стоят една седмица стават червени. Отварям си бира и ги правя на "салата".Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DCP16412.jpg
Прегледи:1
Размер:171.0 КБ
ID:5501212Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DCP16417.jpg
Прегледи:1
Размер:120.2 КБ
ID:5501213
    Не ги обичам аз тези пектинови плодове, малко дават и рисковете са по-големи, ама караме напред.
    Тук вече не ми се рискува и заквасвам ябълките с адаптирана мая. Понеже съм решил да не използвам захар ще им вдигна малко захарността с едни други, много сладки сливи.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DCP16406.jpg
Прегледи:1
Размер:64.9 КБ
ID:5501215 Смачкване, размесване и отделен съд и добавяне са серниста к-на(слагам я на око, но тя е в границите на 1-2 мг/л). Понеже сместа ми се вижда доста суха я обливам с около 1,5 захрен сироп, също приготвен произволно, с идеята маята да достигне навсякъде. Малко е трудоемко, но дава възможност да се отдели това:Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DCP16411.jpg
Прегледи:1
Размер:136.1 КБ
ID:5501211

    Коментар


    • #17
      От: Сливова ракия

      Маята приготвям така: Едно пакетче мая за хляб, 200мл топла/хладка вода и чаена лъжичка захар. Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DCP16413.jpg
Прегледи:1
Размер:80.5 КБ
ID:5501218Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DCP16414.jpg
Прегледи:1
Размер:135.2 КБ
ID:5501219Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DCP16415.jpg
Прегледи:1
Размер:112.8 КБ
ID:5501220
      Добавени в случая 2 мл серниста киселина за адаптиране на дрождите. За адаптацията беше писано миналата година от някой колега, но с две думи: дрождите "свикват" да "растат" с отровата и ще работят в материала след това, като през това време всички други микроорганизми са подтиснати от сернистата к-на и ще доминират в правина посока на ферментация. Маята , в случая приготвям след като материала е приготвен и вече е в съда, за разлика от първия път, когато я слагах по време на мачкането. Процесът е бърз, за около 15 мин., след което я добавям в съда и разбърквам добре.
      Прикачени файлове

      Коментар


      • #18
        От: Сливова ракия

        Абе, не знам, ама джанката нещо не е баш слива- в ракиено понятие.
        С баща ми (лека му пръст) сме сбирали сини сливи и сме правили бая ракия.
        Сините сливи се берат септември, не помня да сме варили ракия преди Коледа.
        Значи три месеца материала е в качето. Какви 20 дни.
        Ясен: ”в Наречен си лекувам нервите от форумното модериране...”

        Коментар


        • #19
          От: Сливова ракия

          След половин ден новият материал вече дава явни признаци на живот, което ми дава възможноста да го прибавя кък първия. Това по принцип не е много правилно, но сме в периода на бурната ферментация и можем да си го позволим. Все пак ще го отчетем на ум с накой и друг ден забавяне на общия процес. До тук се подразбира, че се бърка всеки ден по няколко пъти. В началото имаше ветрец и дъжд и беше добре, но слънцето напече и вземам мерки да преместя бидона на хладно в гаража.
          Прикачени файлове

          Коментар


          • #20
            От: Сливова ракия

            Първоначално публикуван от dedoKoko Преглед на мнение
            Абе, не знам, ама джанката нещо не е баш слива- в ракиено понятие.
            С баща ми (лека му пръст) сме сбирали сини сливи и сме правили бая ракия.
            Сините сливи се берат септември, не помня да сме варили ракия преди Коледа.
            Значи три месеца материала е в качето. Какви 20 дни.
            Dedokoko, сините сливи зреят различно в страната. При мен в момента зреят, ама са ми малко за каквото и да било. Ако използваш някаква машина за мелене и за отделяне на костилките, можеш да ги държиш и една година, обяснил съм защо. Науката казва, че не е нужно да се съхранява готовия, за варене материал...чакането може да има само ОТРИЦАТЕЛНИ последици-вкисване(особено, ако не се корегира захарността, както правя аз) и се даде малко "топличко"+ въздух.

            Коментар


            • #21
              От: Сливова ракия

              [QUOTE=n960;2238896]
              Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
              ..........
              Принципно сливите се коригират със захар, но идеята в случая е не да се гони рандеман, а да стане мо'абед по темата. Все пак смятам, че са добре узряли и купона ще стане.

              ... да споделиш количеството етилов алкохол,без корекцията със захар, стана ми интересно, щото аз винаги слагам...
              Понеже методът ми е малко нестандартен, ще измеря един алкохол, преди варенето, когато съм убеден, че ферментациата е приключила и ще го сравнявам по обратен ред по получените , след варене градуси. Хубаво е да се знае, че достъпните методи за мерене на захарност и алкохол, не работят при гъсти течности, така че е излишно да си правя труда. Припомням, че захаромерът мери "добре" в бистър сок, който в случая липсва, както и спиртомерът, който ми е силно ненужен. При използване на захарен сироп има някаква течна фаза, но...питам Ви аз: "Как мерите Вие захарността на сливите до нула, което аз не съм го виждал и при гроздов сок!?

              пп:Нали си говорим за домашни условия!
              Последно редактирано от chrichri; 16-07-13, 21:25.

              Коментар


              • #22
                От: Сливова ракия

                Сенситивност:

                Допирам ухо до бидона...и ги чувам, чувам ги дрождите, как мачкат монозахаридите и серат алкохол...
                Отварям капака и ме лъхва миризмата на "изба",етанолови изпарения , с аромат на плода+въглероден двуокис...
                Разчупвам "калпака" и виждам ясно изразените мехурчета, отделяни , при ферментацията...
                Разбърквам мощно и вдишвам силно "всичко", което се отделя в момента...доволен съм, няма ацетон, няма ацеталдехид, няма оцетна к-на...ами трябва да съм доволен...ами-доволен съм...засега!

                Коментар


                • #23
                  От: Сливова ракия

                  [QUOTE=chrichri;2242553]
                  Първоначално публикуван от n960 Преглед на мнение

                  Понеже методът ми е малко нестандартен, ще измеря един алкохол, преди варенето, когато съм убеден, че ферментациата е приключила и ще го сравнявам по обратен ред по получените , след варене градуси. Хубаво е да се знае, че достъпните методи за мерене на захарност и алкохол, не работят при гъсти течности, така че е излишно да си правя труда. Припомням, че захаромерът мери "добре" в бистър сок, който в случая липсва, както и спиртомерът, който ми е силно ненужен. При използване на захарен сироп има някаква течна фаза, но...питам Ви аз: "Как мерите Вие захарността на сливите до нула, което аз не съм го виждал и при гроздов сок!?

                  пп:Нали си говорим за домашни условия!



                  Може би това ще свърши работа...
                  Прикачени файлове

                  Коментар


                  • #24
                    От: Сливова ракия

                    Уважаеми колеги, тази тема е малко различна от познатите на вас. Тя е нагледен урок за правене на ракия, от каквото се сетите (дори и от джапанки), както казва колегата...Тя не е рецепта, тя е урок в действие...С познанията, които имам, се опитвам да дам в реално време, какво се случва и как се реагира на ситуацията. Всеки следващ път може да е различно! Нека не ми се сърдят колегита Maistor u други, прекъснах спама още в началото умишленно, за да се усети развитието във времето.
                    Ще се радвам на дискусия по темата, както и на странични теми, така, или инъче предстоят двайсетина дена " правене на нищо", през което време мисля да се топна в някое моренце. Държа да отбележа, че ...
                    ...след първата седмица, правилна ферментация са инвертирани малко над 50 % от ферментируемите захари. И...чакаме край на ферментацията. Условно казано тя е 3 пъти, колкото бурната, ама дали ще е така ще разберем заедно по-нататък. МНОГО ВАЖНО: ...да речем, от вчера прекратявам разбъркването на материала. Понеже знам, че никой не чете стари теми ще припомня: Ферментацията се състои от два етапа: 1-ви-аеробно развитие на дрождите,т.е. те...кльопат кислород и правят мускулна маса, т.е.-размножават се, това се постига с разбъркване и аерация, и втори етап: това е след бурната ферментация(условно 1 седмица), когато дрождите спират да правят мускулна маса и се ориентират към преработка на алкохол от захари. Тогава вече не се бърка и не се осигурява кислород, т.е. слага се капак-почти хермртичен, което действие принудително сменя режима на ферментация на дрождите...не е нужно да се съмнявате в думите ми, това е силен лост за управление на ферментацията-явно не е толкова просто, както "дядо ми, едно време го е правил"...

                    Еми това е-чакаме да завърши ферментацията и пак пишем. А дотогава, дискусии, ако има.
                    Поздрави!

                    Коментар


                    • #25
                      От: Сливова ракия

                      [QUOTE=n960;2242610]
                      Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение




                      Може би това ще свърши работа...
                      Да, колега, това е перфектният уред...намира се вече на цена около 70 лева...за жалост аз го нямам личен.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Сливова ракия

                        Много добра тема и обяснения.
                        По-нататък ще се коментирам

                        Коментар


                        • #27
                          От: Сливова ракия

                          Единственият недостатък на старата и много достъпна джанкова ракия е мързела на ракиджията да изкара костилките (щот те много да ги е..) + това че не се коригира захарността. Джанката доколкото си спомням имаше 10-12 % захарност а за да се гони перфектен материал захарността трябва да е като на грозде- 20-23%.
                          Всъщност затова гроздовата е най- добрата ракия- няма костилка и естествено е с над 20% захарност - колкото и калпав ракиджия да си все ще изкараш нещо.
                          Sent from my Nokia s fenerche

                          Коментар


                          • #28
                            От: Сливова ракия

                            Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение

                            Еми това е-чакаме да завърши ферментацията и пак пишем. А дотогава, дискусии, ако има.
                            Поздрави!
                            Обещаващо започна, образователно, пък утихна нещо... ферментацията.

                            Месец мина, топло е - не е ли време вече за следващия урок?

                            Коментар


                            • #29
                              От: Сливова ракия

                              Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
                              Обещаващо започна, образователно, пък утихна нещо... ферментацията.

                              Месец мина, топло е - не е ли време вече за следващия урок?
                              Да...позабравих нещата.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Сливова ракия

                                Общо взето всичко е О.К., ама...
                                Първо ми направи впечатление, че ферментацията протече твърде бързо-може би за 12 дена...отдадох го на достата мая и топлото време.
                                Обаче...дадох 3 дена в повече и... в "тенджерата", че не трябва да стои и резултатът беше силно незадоволителен, от гледна точка на рандемана. Излезе няма и 10 л. на "висок" градус. После, като посмятах и нещата отиват на нисък захарен градус на джанките. Изхождаме от около 100 кг сливи. Явно толкова им е захарността, независимо, че изглеждат "като за световно".
                                Както вече казах, не ми е нужно количество ракия, ..."важен е пътят"... За отбеляаване е, че отделих паточната фракция малко по-рано, на 41 алк гр., защото ми се видя, че го докарва на цвят...нямам обяснение, за което. По принцип я "изтисквам" до 33 алк. гр., като я опитвам непрекъснато и досега проблеми не съм имал.
                                За сметка на количеството имаме перфектно качество...(то аз, какво ли разбирам)!, ама комшиите се изказаха силно положително и сравнихме моята с тяхната. Понеже нямам празно и свободно буре за състаряване, използвах дъбов екстракт, който дозирах по 0.5мл/л. Искам да изчакам около 2 седмици и, ако не ми хареса ще го дублирам.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X