Обява

Свий
Няма добавени обяви.

За Разбирачите! Каква според вас е тази змия?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: За Разбирачите! Каква според вас е тази змия?

    ОК, водна змия, възможно ли е и какво прави тогава на ТВ кула в Свищов? Там стана срещата, мисля доста далечко е стигнала, за размера си имам предвид вярно че Дунава - ей къде е близо там. За змия мисля голямо разсояние е изминала, а и за размера си - не повече от метър горе долу по спомени. Не съм запален биолог но ми стана интересно. И да Благодаря за бързите отговори!
    LZ1NIM/P
    B pos

    Коментар


    • #62
      От: За Разбирачите! Каква според вас е тази змия?

      Нека отговоря от позицията на човек, който от 40 години се занимава професионално с херпетология (и затова съм вечно off road — змиите, гущерите и костенурките са по пътищата само когато им се мре). На снимката виждам две неща: Сива водна змия и (за нещастие) резултатът от масовата неосведоменост на населението относно змиите). Нека съм ясен, не обвинявам човека, който е убил змията, защото да, има и отровни змии, но за това — малко по долу. Сивата водна змия е една от най-разпространените в България змии, заедно с жълтоухата водна змия. И за двете е валидно следното: Те НИКОГА, подчертавам НИКОГА не хапят при самоотбрана! Може да позират застрашително, да съскат, ако не са в състояние да избягат, но никога не хапят. Когато са в невероятност да се скрият с бягство и особено ако са уловени, единствената им ефективна защита е да се издрискат, лато екскрементите им съдържат силно зловонна течност, коато трае с часове. Нещо подобно на североамериканския скункс.
      Практически отровните змии в България са два вида: всеизвестните пепелянка и усойница. Добре е да се запомни едно. Никога няма да видите усойница в ниските части на страната. Усойницата е високопланиска змия и обитава планинския пояс между 800 и 2000 метра надморска височина. С пепелянката е обратното — тя обитава цялата страна но само докъм 800 м. чадморска височина. По тази причина, естествено, усиойници в Странджа планина напълно липсват. Усойницата е сравнително дребна змия, най-често достига до около 70 см дължина, докато пепелянката е по-едра — до около 85 см дълга и изключително рядко повече. Пепелянката винаги има рогче. Има данни, че има и без рогче, но те са по-редки от бялата лястовица. В България има 18 вида змии като повечето са с ограничено разпространение, редки са и дори за специалисти е трудно да ги открият. Съветът ми е да се осведомоте за видовете, които са геогравски възможни и установени в местността където сте. Змиите не пият мляко, дори и да им се предлага, освен ако не са особено жадни и тогава, ако им се предложи паничка с мляко и паничка с вода отиват при водата. И това е така, защото те не са бозайници. Не са създадени да пият мляко. А да сучат от крави или овце е абсолютно невъзможно, тъй като уснтият им апарат е функционално непригоден за сукане — нямат бузи, нямат просък месест език и устата им е пълна с десетки, изключително остри и завити назад зъби. Зная че това последното ще предизвика реакция от типа "аз съм виждал", "дядо ми каза, че е виждал" и подобни, но моля ви, спестете си ги. Никой не е виждал, защото не се случва и точка. Ако някой се интересува да му кажа какви змии има край вилата му, край селото му или там закъдето се е запътил, нека ми пише тук на публични, за да мочат да четат и другите, та белким понаучим достатъчно и да престанем да смазваме всичко което лази и е лишено от крака, само защото не знаем какво е.
      Пиша горното с уважение към всички и с разбиране защо "на страха очите са големи".
      Не е смок мишкар, нито показаната от Вас е смок мишкар. На Вашата снимка се вижда млад (неполовозрял) голям стрелец. Доста хаплива змия, бърза и агресивна, но абсолютно неотровна. Както и всякоя друга змия, при среща с по едро от нея живо същество, основната и грижа е как да избяга.

      Коментар


      • #63
        От: За Разбирачите! Каква според вас е тази змия?

        Водните змии влизат във водата, за да се хранят. Специализрани са да ядат риба, жаби, попови лъжички, тритони и т. н. водни животни. Макар и да издържат дълго време под вода, те дишат въздух като хората и не мога да дишат под вода. Често могат да бъдат срещнати далеч от водни басейни — на километри, особено жълтоухата водна змия, която се храни главно с жаби, а те се срещат и в горите и по ливадите. Сивата водна змия по-рядко се отдалечава от водата, но и за нея това не е нещо необикновено.

        Сива водна змия.

        Това е една добра усойница. Видели сте рядкост — змия как се храни в природата.

        Това е смок мишкар — бебе. Напълно безобидно животно. Ако беше оставено да порастне, щеше да унищожава гризачи в дома Ви, и то доста по-ефективно от котка.

        Коментар


        • #64
          От: За Разбирачите! Каква според вас е тази змия?

          Благодаря за написаното! На мен ми е много полезно, щото нищо не разбирам от змии, а напоследък ги срещам все по-често и по баирите и по селата. Не съм змияр и нормално си ме е страх. Па и водя все по-често внуците с мен. Ще се възползвам от предложението. И така два мини региона: Да кажем - над Лакатник - Миланово и околностите, Врачанския балкан. И около Драгоман и сръбската граница. Какви змии има там и колко са опасни?

          Коментар


          • #65
            От: За Разбирачите! Каква според вас е тази змия?

            Първоначално публикуван от Totko Преглед на мнение
            ... Какви змии има там и колко са опасни?
            Там има по опасни хора,отколкото змии...

            Коментар


            • #66
              От: За Разбирачите! Каква според вас е тази змия?

              Първоначално публикуван от Herpetolog Преглед на мнение
              Никога няма да видите усойница в ниските части на страната. Усойницата е високопланиска змия и обитава планинския пояс между 800 и 2000 метра надморска височина. С пепелянката е обратното — тя обитава цялата страна но само докъм 800 м. чадморска височина. По тази причина, естествено, усиойници в Странджа планина напълно липсват.
              Имаше един лаф "Никога не казвай никога", та виждал съм пепелянки над 800м. до границата на Парк Пирин над Попина лъка и също така съм виждал усойници в лозята на гр.Сандански и в землището на с. Тополница (черни), което е под 800м. В с.Тополница (петричко) мястото където се срещаха черни усойници го унищожиха наскоро с булдозери, убиха доста змии. Поне пепелянките и усойниците ги разпознавам без грешка!
              "Do not correct a fool, for he will hate you;
              Correct a wise man, for he will appreciate you."

              Коментар


              • #67
                От: За Разбирачите! Каква според вас е тази змия?

                Първоначално публикуван от Totko Преглед на мнение
                ... И така два мини региона: Да кажем - над Лакатник - Миланово и околностите, Врачанския балкан. И около Драгоман и сръбската граница. Какви змии има там и колко са опасни?
                През последните 20 години ходя често в тоя район. От смоците най-често се среща големият стрелец: зелен е като клон от топола, съска, понякога удря и хапе, но не е отровен, и смокът-мишкар; край водоемите - жълтоухата водна - не хапе; пепелянките са навсякъде - лани хванах 4 до и във вилата ни, даже пуснах едната у комшиите и те да си имат!

                п.п. Откак се навъдиха пепелянки, изчезнаха плъховете, но се появиха съсели. Затова заменям пепелянки за кощерици!
                Последно редактирано от trapper; 26-05-16, 14:03.
                ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                Коментар


                • #68
                  От: За Разбирачите! Каква според вас е тази змия?

                  Първоначално публикуван от sl.daskalov Преглед на мнение
                  Имаше един лаф "Никога не казвай никога", та виждал съм пепелянки над 800м. до границата на Парк Пирин над Попина лъка и също така съм виждал усойници в лозята на гр.Сандански и в землището на с. Тополница (черни), което е под 800м. В с.Тополница (петричко) мястото където се срещаха черни усойници го унищожиха наскоро с булдозери, убиха доста змии. Поне пепелянките и усойниците ги разпознавам без грешка!
                  Колегата е обяснил по един начин , аз ще ви го кажа по друг
                  Пепелянката и усойницата са ката първи братовчедки и за това майката природа е направила, така че едната (усойницата) да ЖИВЕЕ на по-висока ултравиолетова радиация. Явно тези в Тополница някой умишлено е мазал сус слънце защитенкрем с доста вусок УВ фактор някъде около УВ=100.
                  Поздрави

                  Коментар


                  • #69
                    От: За Разбирачите! Каква според вас е тази змия?

                    Преди седмица видях двечки - около 70 - 80 см. - ъъъ цвят да кажем "сребристо-кафяв металик" - това ли е смок-мишкар? Все се надявах около 800 метра да няма усойници и пепелянки - на едните да им е високо, на другите ниско...

                    Коментар


                    • #70
                      От: За Разбирачите! Каква според вас е тази змия?

                      Първоначално публикуван от Божо72 Преглед на мнение
                      Колегата е обяснил по един начин , аз ще ви го кажа по друг
                      Пепелянката и усойницата са ката първи братовчедки и за това майката природа е направила, така че едната (усойницата) да ЖИВЕЕ на по-висока ултравиолетова радиация. Явно тези в Тополница някой умишлено е мазал сус слънце защитенкрем с доста вусок УВ фактор някъде около УВ=100.
                      Поздрави
                      Ъхъ, да, апък пепелянките дето съм ги виждал над 800м. сигурно са били с кожухчета! Дрън дрън ярина.
                      "Do not correct a fool, for he will hate you;
                      Correct a wise man, for he will appreciate you."

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X