Обява

Свий
Няма добавени обяви.

В царството на водопадите - Централен Балкан

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • В царството на водопадите - Централен Балкан

    Една юнска седмица облачно и дъждовно време.
    За някои хора това означаваше провалена морска ваканция, за други отегчително застояване вкъщи. Планината почти не се разбулваше от тъмните облаци.
    След такова време обаче в Балкана се събуждат едни невероятно красиви природни явления - водопадите.
    Събуждане е наистина точната дума, защото много от тези водопади в топлите и слънчеви летни дни не съществуват. Могат да бъдат видени само след няколкодневнни дъждове или веднага след силен порой.

    Бях на едноседмична почивка в Карлово и последните два дни от престоят ми бе изминалият уикенд. Времето изведнъж се укроти и стабилизира, слънцето изгря и ми се откри възможност да се разходя с джипа в района.
    Централна Стара планина в частта си около Карлово е със статут на национален парк - Централен Балкан.
    Единственото място за което се сетих, което не бях посещавал преди и което бе отворено за автомобили е пътят към хижа Тъжа. Всъщност вярвах, че ще мога да се кача до бариерата - входът на парка, която бях виждал от чужди разходки. Не таях надежди за нещо повече и поради обещанията за заоблачаване и остатъчни дъждове през следобедните часове на съботния ден.

    Бързам да споделя, че имах късмет да поразгледам доста обстойно парка и най-вече да уцеля точния момент и да заснема това истинско богатство от развилнели се водопади след цяла дъждовна седмица.
    Толкова ми хареса, че отложих прибирането си в София от събота вечер, за неделя вечер, защото се прибрах късно вечерта. В неделя пък сутринта просто се събудих и реших, че ми се ходи пак на планина. Не успях да се сдържа и без никакъв багаж и храна отскочих до Калофер , оставих джипа в местността Паниците и хукнах към "Райското пръскало" и хижа "Рай". Тази разходка е втората част от незабравимото ми изживяване.

    Без да преувеличавам, но за тези два дни зърнах над 25 водопада. Лесно ми да сверя тази цифра по снимките си, но не заснех всичко което видях. Имаше водопади къде ли не, някои от които едвам съзрявах с очи и увеличението на фотоапаратът ми нямаше да хване. Други просто подминавайки за миг зървах.
    Заглавието на фотописа не ми бе трудно да измисля. Дойде си самичко - Царството на водопадите.

    Съботната ми разходка бе почти и изцяло с джипа. Пеша съм ходил само на две места и не повече от час, час и половина, но пък постоях доста време в хижа "Триглав".

    Маршрут в съботния ден:
    Карлово - с.Тъжа -
    пътят към хижа Тъжа - х.Русалка - вход Централен Балкан -
    Тъженско ждрело - водопад Кадемлийско пръскало -
    местност Смесите - х. Мандрата - обратно по маршрута -
    х.Триглав - водопад Бабско пръскало -
    с.Тъжа - Карлово


    Километрите не засякох, но са някъде между 50 и 70км.
    Неделната разходка бе изцяло пешеходна

    Ето снимките и разказа. Приятно разглеждане.

    Събота, някъде около 9 часа сутринта току що отминали Калофер наближаваме отбивката към село Тъжа.
    Времето е обещаващо.


    Подстъпите към масива "Триглав" - едни от най-високите върхове на Стара планина.
    Тук са величията Голям и Малък Кадемлия, съответно 2276м и 2231м. Безименен връх 2202м и връх Мазалат 2197м.
    От тази гледна точка на снимката не се виждат, защото тук Стара планина е много широка и тези исполини са в самото й сърце, а и предните върхове са доста високи и ги скриват. Вижда се обаче първият водопад малко под билата - водопад Пръскалото по пътя на Селската река. Отгоре е връх "Каракачански егрег", който е над 1900м.


    Чувството да караш по непознат път е много силно и запомнящо се. Особено като видях този далечен водопад и в очакване на още изненади. Още повече, че тук Стара планина особено ме вълнува, защото съм роден до нея.


    Катерех бавно нагоре, защото очаквах да стигна до входа на парка, където вероятно щеше да е крайната ми точка с автомобил, което ясно се виждаше и на навигацията, на която бях задал като цел връх Голям Кадемлия, и която ми сочеше, че преди него ще мина през контролен пункт. Очаквах и времето да е лошо по високите била, така че не очаквах много много на този етап от разходката.

    Ето следващият уникално красив водопад, което се печти гордо още отдалеч - Бабско пръскало.
    Реката се казва Бабска река, а падът на водата е от 54 метра. Отдясно над него е връх Пауна - 1817м.
    Има още интересни неща за този водопад, но всичко по реда си. Все още бяхме далеч от него.


    Пътят минава покрах хижа Русалка, откъдето тръгва още трак нагоре. Попитах едни туристи дали ще ме отведе до близост за снимки на водопада, а те малко колебливо кимнаха позитивно с глава.
    Оказа се, че пътят свършва на едно място - отдавна се е срутил.


    Минах само покрай това малко водопадче


    Пътят зелен и кален


    Върнах се на основния път към хижа Тъжа

    Малко по-нагоре започва да се открива хубава панорама към ждрелото отляво.


    Още по близка гледка към красивото Бабско пръскало, отдясно на което се белее още един водопад.


    Отляво и отсреща се виждат билата по които минава пътят към връх Ботев - Русалийски проход. Все още има преспи.
    Виждат се обаче и три страхотни водопада. Вляво е каскадата от няколко водопада наречена Петканови водопади, в средата има два пада един над друг наречени Пенчовски водопад, а вдясно един дебел водопад - Пенчовско пръскало.


    Водопади...кой от кой по-красив.

    До нас отдясно Бабското пръскало


    Цветенца и била.




    Скоро стигнах до бариерата на контролния пункт и разочарованието си не можех да скрия.


    Слизам аз да прочета всичките табели и ме посреща един приятен човечец. Поздравяме ме се, а аз съм с нагласата поне да го разпитам къде какво има напред пък някой ден да дойда пеш да разгледам. Не вярвам, че мога да продължа напред, не и днес, най-малко заради колебливото още време и непознатия район.
    Човекът ме попита:
    -Ще се качвате ли нагоре?
    Въх....
    - Ама може ли нагоре?
    -Може, само ще ви запиша и може да се поразходите.

    Ееее, няма такъв кеф. Направо засиях.
    Каза ми, че има още водопади по пътя и се стига до няколко хижи от които има и други маршрути.

    Според табелите пътят не е забранен за МПС-та, а само с ограничен достъп и само по указаните пътища и паркинги.
    Благодарих му, вдигна ми бариерата и продължих напред. Тук вече бях наострил всички сетива, защото чувството бе някак особено. Развълнувах се още повече, като видях че пътят върви покрай пропаст и покрай два водопада, които се виждаха от пропусквателния пункт.
    Едно чудновато дърво на ръба на пътя над пропастта.


    Отдясно на тесния каменист път имаше високи отвесни скали, и оглушителен шум на падаща вода. Зад две, три дървета имаше поне 20 метров водопад. Не успях да намеря път до него, въпреки че пръските буквално заливаха джипа. Не разбрах как се казва.


    След два завоя мост, под който бушуваха лудите води на Бабска река. Малко по нагоре бе едноименния водопад, но колкото и да се взирах за път нагоре по реката не успях да намеря дори мислен такъв. Всичко е недостъпно, не и в този момент с толкова много бошуваща вода наоколо.


    Пътят напред набираше бавничко височина. Бързам да кажа, че пътят е подходящ за всякакви превозни средства, дори за леки коли. Насипан е със ситни камъни и е здрав. Една обикновена лада 1500 цял ден кръжеше около мен, мотори и всякакви джипове срещнах като трафик малко по късно.


    Спрях до една панорамна скала до пътя и видях още един интересен и оригинален водопад. Течеше по скоро легнал и шумеше различно. Пак едни 20-30 метра имаше.


    Взирайки се от ръба надолу в ьдрелото забелзвам още един пад




    Връщам се и на трите водопада отляво на пътя на отсрещните била
    Петкановите водопади вляво


    Пенчовски водопад посредата, който е с два пада. Един много висок най-горе, предполагам над 50 метра и малко по-надолу в гората с втори пад.


    А такива шумни и пенливи потоци пресичащи пътя не съм и броил.
    Някои придружени и с мини водопадчета




    Спирам на една малка полянка до пътя. Добре, че го направих, защото всяко слизане води до нови приятни изненади.
    Обръщам се назда и какво да видя в планината - още един водопад.


    Още по интересна бе малката пътечка, която сришом водеше нейде в рехавата крайпътна гора и към ръбовете на скалите извисяващи се като пиедистали над ждрелото на река Тъжа.




    От скалите се вижда страхотно отсрещното скално било - връх Малка Коза стена - 1711м.
    и една голяма пещера.


    Назад пък зеленеят красивите била на подстъпите към връх Голям Кадемлия.








    Времето неусетно напредна и вече наблизаваше пладне. Пътят неочаквано се оживи. Преминаха доста джипове, един камион почистваш паднали клони и ладата. След тях и аз....
    И на един десен завой гледам спрял един джип Паджеро отляво.


    Намалявам да се вмъкна покрай него и скалите отдясно и изкачам на тази гледка.


    Кадемслийското пръскало.
    Водопадът бушуващ от водите на Кадемлийска река под великанът връх Голям Кадемлия.
    На височнина от 1500 метра над морското ниво пенливите води литват от 70 метра.
    Страхотен водопад!!!!!


    Грохотът на водата бе оглушителен.
    Пътят минава точно под водопада




    Видео:


    Наоколо е приказно красиво.




    Запознахме се с човека с Паджерото - възрастен бизнесмен от Севлиево. Той ми разказа за забележителностите на околностите и няколко пъти в деня се засякохме на едни и същи места.
    Това били любимите му места и идвал тук много често.

    Тук пътят подминава височина от 1500 метра и излиза на сравнително равна част, където река тъжа тече учудващо спокойно покрай пътя.




    По нагоре знаех вече какво ме очаква, защото бях информиран.
    Това е долината наречена "Смесите". казват й още петречието, защото пет реки от различни долини се сливат в една.
    http://media.snimka.bg/s1/2270/030784576.jpg?r=0[/img]

    Удивително зелено


    Стигнах до разклон в близост до една база на служители на Централен Балкан. Надясно има езерце и бариерата спираща достъпа по пътя към връх Голям Кадемлия. Горе има бивши военни поделения и база на МВР мисля. Всъщност не знам, не съм се качвал, но принципно не пускат. Нямаше и смисъл да прося, защото върхът бе потопен в черни облаци и нямах никакво желание да ходя там.


    Ето го великанът Голям Кадемлия. При това скрит от доста облаци. Огромна купчина планина!
    Чудовищно масивно било подобно на това на връх Ботев.


    За феновете на митсубиши.


    Така и не разбрах къде точно се намира хижа Тъжа. Това според картата е Табите, а аз стигнах до една хижа преди нея - Мандрата.
    От Табите (на снимката) има път слизащ в Севлиево и път с бариера нагоре към връх Ботев.


    Един от ръкавите на вливащите се реки.


    Тук походих пеш до едно било над хижа Мандрата, но слизащите черни облаци бързо ме прибраха обратно в джипа.
    Разбрахме се с човека с митсубишито да се видим пак обратно по пътя на хижа Триглав. Там щял да ми покаже хубава пътека до водопада Бабското пръскало.

    Обръщам и тръгвам по обратния път, защото времето видимо се влошаваше.
    Още реки.


    Минавам пак покрай Кадемлийското пръскало.






    и заваля дъжд.....
    Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
    0888/00-55-37

  • #2
    От: В царството на водопадите - Централен Балкан

    Хванах супер тясната отбивка към хижа Триглав.


    Малко по нагоре пътят запази своята тясна характеристика, но имаше някакви останки от асфалт, което ме учуди.
    По-късно разбрах, че тук на поляната покрай хижата преди около 30 години е имало военен лагер.




    Пак се засякохме със севлиеца и преди да седнем да хапнем го помолих да ми покаже пътеката към водопада. Исках да го снимам преди да се е влошило времето, което помеждудругото изведнъж се оправи, но видомо бе доста динамично. Пътеката трябваше да ми отнеме по думите на хората около 10-15 минути в едната посока. Аз бързо ходя, но се върнах след близо 1 час.
    Всичко започна с едни зелени и красиви поляни близо под билата.




    Чудех се къде ще излезна в близост до водопада, като нито го виждах, нито го чувах. Зад мен ме притесняваха тези черни облаци. Тук дървета почти няма, високо е, голо е и не е място на което искаш да си ако завали и загърми.


    Стигнах до този разклон откъдето вече слизах надолу и чух и видях буйната Бабска река спускаща се от върховете.


    Зърнах долу два моста, над самата река. Единият видимо бе точно над пада на водопада.


    Всичко бе подгизнало във вода. Намокрих си обувките, но това бяха само част от проблемите.

    Мостът бе много близо до бушуващата вода.




    Водопадът наистина е уникален, заради трите си стъпаловидни пада. Първият пада точно под моста от около 10 метра, после водата тече малко почти равно в едно дълбоко корито и поема по много тесен улей точно като писта за бобслей около 20 метра и накрая вече пада отвесно.

    Видео:


    Тук на табелката има снимка, която дава представа за първите две нива.


    Реката буквално бошуваше


    От моста над пада оглеждайки непристъпните скали наоколо, от които не съм толкова смел да си позволя да стъпя и да снимам, зърнах отсреща, на по-виско ниво скала с парапет.
    Нямаше начин да не отида до там. Щом има парапет, значи има и пътека, а и локализацията на "панорамната площадка" вещаеше страхотна гледака странично на водопада.

    Загледах се във втория мост над реката, който беше малко по навътре и нагоре.


    Като го пресякох видях, че от него много стръмно нагоре тръгва екстемна пътека. Представлява дървени стъпала разпръснати нарязко и множество парапети. наистина е доста стръмно тук, а и не е късо разтояние. За да стигнеш до желаната площадка, трябва бая да се катериш нагоре, а после да слизаш към нея при това по метални въжета.
    Скалите са отвесни навсякъде.





    Тази сигнална табела с изобразена мечка ми напомни , че ме предупредиха за мечки. Въртели се в района често и преди два дни една слизало до хижата. Не били опасни, но знаеш ли.
    Катерейки по стръмната пътека и набирайки здраво височина бързо се отдалечих от реката. Стана странно тихо.
    Сетих се за мечките. Огледах се наоколо и като видях къде се катеря и какви скрити малки "полянки" под дърветата прекосявам, като нищо може да нагазя някоя мечка. Започнах превантривно да подвиквам, за да предупреждавам, че съм тук.
    Кофти е малко сам, ама нямам здраво ходеща човешка компания.


    С недоволство открих и че няма мрежа за GSM, а навскичкото отгоре телефонът ми бе с мигаща батерия. Бях го заредих на фул сутринта, но явно цял ден търси мрежа и батерията е заминала. За такъв случай имам зарядно постоянно в джипа. Никога не си сигурен в нищо в планината.
    но пък цветенца има и ягодки.....


    изпраска ме и един бърз дъждец за освежаване.


    И след стръмното спускане по метално въже стигнах до площадката.


    Откачена площадка. Нищо не се вижда от нея. Нищо зад парапетите. За да зърнеш поне половината водопад трябва да излезеш зад парапетите!
    Е, хвана ме шубето от толкова високо, мокър и силния вятър, който подухваше. Успях само толкова да снимам.


    Същинския пад не видях. Който е по-смел може да се върже за нещо или някой да го държи и да надникне повече от ръба. Страшнично си е и много опасно. Наоколо е напълно отвесно.

    Навръщане времето пак се оправи. Тук облаците прелитат като птици бързо.


    Билата с пътя към връх Ботев. Самият връх бе цял ден в облаци и не го видях дори за миг.


    Красивият връх Пауна


    и динамичното небе




    страхотната зеленина


    Докато хапвахме на хижата и си говорихме с човека от Севлиево решихме да се качим до водохащането на хижата, което е пак до водопад. Трябваше да проверим, защо водата е намалял дебит.
    Хайде пак в гарата на разходка. Пак водопад.


    Оттук пада водата. Направо не ми се надвесваше.


    А този брод през тясната рекичка малко над водопада е мястото откъдето минава местният мечок. Тук пиел вода.


    Останахме доста до късно на хижата и накрая времето просто реши да се влоши.


    Минах пак покрай първия водопад, който е точно до пътя зад дърветата и до който не намерих път. Този път се качих и го снимах.




    Видео:


    Бурята мина и замина и остави тази гледак над село Тъжа.


    Към 20 часа - върховете над село Левски малко преди Карлово.
    Последно редактирано от verter; 19-06-13, 17:24.
    Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
    0888/00-55-37

    Коментар


    • #3
      От: В царството на водопадите - Централен Балкан

      Неделната разходка

      Нейният маршрут:
      Карлово -
      Калофер - м.Паниците - пешеходен маршрут към хижа Рай -
      резерват Джандема - Бяла река - хижа Рай -
      водопад Райското пръскало -
      и обратно.....


      Тази разходка я направих за норматив. Реших да видя за колко време ще измина пътя нагоре и после надолу.
      Не е и като да не бързах, защото ме чакаше събиране на багажа и път към София вечерта.
      И на качване и на слизане без никаква почивка. На равните участъци даже тичах, а надолу минах през всички шорткъти.
      Почивах само около 30 минути до самия водопад "Райското пръскало", което време е напълно недостатъчно да се насладиш на величието на най-високия български постоянен водопад (125м.) и първенецът на Балканският полуостров.
      Пешеходният маршрут от Паниците до хижа Рай мисля, че е даден за 4 часа. Аз го качих за 2 часа и 10 минути, а за още 20 минути бях под водопада.
      Обратния път го изминах за 1 час и 50 минути.
      Изморих се много и още ме болят краката, но не можех да устоя да не посетя и Райското пръскало.

      Субуждам се към 7 и 30 с нагласата да събирам багажа и да се връщам в София.
      Пия кафе и излизам на терасата и поглеждам към Балкана.
      Все едно ми каза, хайде тръгвай.....
      Изведнъж ми щукна да ходя до Райското пръскало. Последно съм бил там преди 7-8 години и само си мечтая и се заканвам да отида пак. Все чакам един приятел да има време да дойде с мен, все дебна хубаво време или пък водопадът не е пълноводен (най-често)
      След гледките от предният ден и пълноводито над Тъжа, се замислих, че по-подходящо няма как да стане.
      Сметнах, че за 6 часа ще отида и ще се върна. 8 часа да тръгна, в 14 съм си пак вкъщи, но ще съм ходил и видял пак тази красота.
      Ами, така и стана. 8 часа запалих джипа и 8:30 вече го паркирал под една сянка до началото на пътеката.
      10:40 часа бях на хижата, 11 часа под водопада. 11:40 тръгнах обратно, 13:30 бях пак при джипа и 14 часа си бях вкъщи.
      По-точно нямаше как да се получи.

      8:15 часа. Калофер и връх Ботев - първенецът на Стара планина 2376м.




      Все още не огрято от слънцето Райското пръскало. Високо малко под връх Ботев се вижда "вечната преспа"
      Тази преспа oсновно захранва водопада, но за съжаление от години не е вече вечна. Преди са я наричали така, защото е устиквала от сняг до сняг цяла година, но вече е прекалено топло и още юли изчезва.


      Ходейки за време размишлявам над разни работи така че да не мисля за умората.
      Нямам глупава тежаща раница, нямам дори досадна бутилка с вода , която да държа. Вода по пътя колкото щеш, храна , ако слуайно притрябва има в хижа Рай. Екстра се върви така.
      Тръгвайки от "Паниците" първият половин час не срещнах турист. Странно, защото това е доста популярен маршрут, неделя е и слънцето царува.

      Та в случая си мислех за следното.
      Преминавам през един от най-високите и големите резервати в България - Джандема.
      Тук виреят едни от най-старите букови гори, достигащи до възраст от по около 150 години.
      Джандема преведено значи "ад"
      Вървя към хижа с името "Рай", и водопад наречен райски, които са част от резервата.
      Нещо не вдявам защо така противоречиво са наречени. Някой, ако разбули "тайната" ще съм благодарен.
      Самият резерват джандема е доста непроходен. Има няколко пътеки и това е. навсякъде са страшни стръмнини и скали.

      Качването към хижа Рай като етапи може да се раздели на три. Доста стръмно начало, след което идва сравнително равнинна и гола част, след което се "гмуркаш" из вековните гори и подпалваш краката, особено със заключителната стръмна част преди хижата.

      Преминах през местността "Параджика" и вляво от хижа Рай и връх Ботев между върховете Равнец и Хайдут тепе виждам водопад.
      Предишни качвания по този маршрут не съм забелязал този водопад. По-късно научавам, че това е Голям Джендемски водопад. Падът му е само 12 метра, но след него водата продължава да се спуска доста струмно и цялата дължина е над 100 метра, защото се забелязва отдалеч.


      След откритата средна част, започва спускането през местността "Каменливеца" в горите и каньона до течението на Бяла река, след което якото качване нагоре.


      Стръмните скали потънали в бързо преминаващи облаци са невероятен фон


      Но, преди гората гледките отново са изумително пълноводни.
      Гледам, гледам и колкото повече се взирам толкова повече водопади откривам.









      Чешма "Еделвайс", един от оазисите по пътеката в летните горещи дни. Сега водата е толкова , че пътеката прилича на разорана подгизнала нива.


      В този горист участък започвам да се разминавам с дузини туристи слизащи от хижата. Сигурно 50-60 човека слезнаха отгоре.
      Водопадите продължават да въртят брояча.


      Следва серия от снимки на зелените вековни букове...


      ...извисяващи се по непристъпни склонове и между огромни парчета скали.




      Бяла река...


      Поредното мини водопадче между всеобхватната зеленина.


      Водата в района е особено вкусна. Да, има вкус!


      Култовият надпис преди финалното изкачване "Премини на първа предавка"


      Вековни коренища. Някои във височина достигат до близо 1,5 метра над земята, след което започват стволовете








      Това е една от най-приятните гледки преди хижата за все изморен турист.


      Това е наградата. Хижата е близо, но водопадът не, затова няма отпускане.




      Вляво привлича успоредно погледите и Големия Джендемски водопад. Видимо доста силно буйстващ в момента.
      Пътеки до него няма, така че стигането му е трудно.


      Още един тънък и висок водопад от страната на джендемския


      хижа Рай




      Три панорами на "Райското пръскало"
      Откога искам да я направя с по-хубав апарат. Сигурно от 10 години.






      Склонът по който тръгва "Тарзановата пътека" към връх Ботев. Поредното незабравимо изживане в този резерват.
      Преминаването през "вечната преспа" и традиционното потъване с студените облаци край кулите на върха.


      Водопадът огрян от слънцето


      Водата разпиляна от вятъра






      Класическият му вид


      Туристи вляво за мащаб


      Близки снимки. Водните пръски те мокрят като дъжд. Снимаш, бършеш обектива, снимаш, бършеш обектива.....






      Видео:


      Зелените непристъпни поляни наоколо




      Хижа Рай долу, заедно с трите Райски купени.



      В далечината още водопади




      Последен поглед

      и следва дългото и скучно прибиране в София.
      Снимки от него нямам :-)


      Албумът е тук: http://verter.snimka.bg/mountain/v-c...n.759692.0.big
      Последно редактирано от verter; 19-06-13, 17:28.
      Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
      0888/00-55-37

      Коментар


      • #4
        От: В царството на водопадите - Централен Балкан

        Както всеки път невроятни снимки! Благодаря! Окото си е око и не можеш го замени дори с най-читавия апарат.
        Виждам, че не махаш мъглата (haze) от снимките, при които тя се появява в по-далечните обекти в кадъра. Няма ли добър начин за това? В голяма част от суперските пейзажи тя съществува и на мен ми е голям проблем. Ще ми се някой спец да ме светне има ли начин за ефективното й премахване!?
        LR Disco II 99 - TD5
        www.lre-bulgaria.org

        Коментар


        • #5
          От: В царството на водопадите - Централен Балкан

          Благодаря.
          Мъглата реално си я има и на живо и снимките са автентични. На максимален zoom изпъква още повече.
          Мисля, че може да се махне с фотошоп или друга подобна програма, но нямам за цел да гоня перфектната снимка. А да препрявам 500 снимки си е къртовски труд. Просто пътепис-фотопис и каквото се получи това. Важното е да се видят обектите и атмосферата.
          Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
          0888/00-55-37

          Коментар


          • #6
            От: В царството на водопадите - Централен Балкан

            Естествено най-добре е да се приближиш реално до желания обект, както ти и правиш и така няма мъгла, но някой път се гони цялостна картина и мъглата е неприятна. Още веднъж благодаря за споделеното и продължавай да ни радваш с твоите разходки и фотописи.
            LR Disco II 99 - TD5
            www.lre-bulgaria.org

            Коментар


            • #7
              От: В царството на водопадите - Централен Балкан

              Както всеки твой пътепис и този е:чудесен и с прекрасни снимки!
              0осем9осем7шест0осем7едно
              Миро

              Коментар


              • #8
                От: В царството на водопадите - Централен Балкан

                Да, или да снимаш с твърд обектив също е по-добрата опция. Моят обектив е универсален.
                При него най-хубава , цветна и ясна снимка става без зуум.
                Хубаво е да се избягва снимането по обед, заради пряката слънчева светлина, но и това няма как да избегна. Снимките срещу слънцето и тези по обед синеят или хващат някакъв грешен нюанс. На дисплея на фотоапарата изглеждат супер. Вкъщи на компютъра вече виждам какъв проблем има. Опитвам се да коригирам най-често баланса на бялото, експозицията и контрастта и с това приключвам с корекциите.
                Невъзможно ми е да се занимавам с всяка снимка поотделно.

                Специално за горните снимки проблем бе и че почти целият ден бе облачно. Далечните обекти стоят в сянка и допълнително затрудняват обектива да се напълни със светлина. Ако уцеля момент цялата панорама да е огряна от слънце ще се получи без мъгла дори по-далечен кадър със зуум.

                За хубава снимка трябва да стоя на определено място в определено време рано сутрин или привечер, но това си е задача на фотографите. Те правят малко, но перфектни снимки. Аз правя много снимки от сутрин до вечер и каквото мога да постигна като лични възможности и технически такива го представям. Понякога просто снимката се получава от самосебе си. И на мен не ми харесват някои кадри, но нямам какво да направя, а и не искам, защото навлизам в дебрите на фотографията, която не се вписва с пътешественическият характер на моите разходки.
                Достатъчно ми е, че почти всички снимки се получват, макар някои с леки дефекти. Преди снимах със спунерки и много кадри просто изгаряха и не се получваха, което те демотивира да снимаш занапред, след като знаеш, че няма да се получи пак.

                Понякога снимам по 10 снимки на един обект, в различни режими, под различен ъгъл и под различна светлина - така имам опция да подбера наистина по-добрите снимки и да се застраховам от неуспех. За съжаление понякога вкъщи установявам, че имам само един кадър на някой обект и снимката не се е получила.
                Лоша хубава снимката е просто спомен и целта поне на моите е да дават някаква представа за мястото след което да мотивира някой да го посети наживо и да се изкефи истински.
                .
                Последно редактирано от verter; 19-06-13, 18:12.
                Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
                0888/00-55-37

                Коментар


                • #9
                  От: В царството на водопадите - Централен Балкан

                  Хубава разходка и чудесни снимки!
                  Как милата ми родина се падна в толкова скапана държава?

                  Коментар


                  • #10
                    От: В царството на водопадите - Централен Балкан

                    Току ще ме запали и аз да повторя маршрута ти, за да раздвижа няколко мързела.
                    [SIGPIC][/SIGPIC]

                    Коментар


                    • #11
                      От: В царството на водопадите - Централен Балкан

                      Много красиво. Благодаря
                      LZ1ZAH

                      Коментар


                      • #12
                        От: В царството на водопадите - Централен Балкан

                        Красота!!! Прекрасни снимки!!!Благодаря за споделеното!!
                        Никто в человеческом обществе не относится к диким животным природы так бережно, как охотники

                        Коментар


                        • #13
                          От: В царството на водопадите - Централен Балкан

                          И аз си записвам двата маршрута.
                          Благодаря Влади!

                          Коментар


                          • #14
                            От: В царството на водопадите - Централен Балкан

                            Ако имате възможност идния уикенд отидете, докато има още отточна вода и топящи се преспи.

                            На хижа Триглав може да се спи - има бунгала.
                            Две женици домакинстват и мястото е много приветливо. Готвят по една супа, има кюфтета с гарнитура и бира и безалкохолни напитки на прилични цени.
                            Може да се засечете и с човека с митсубишито.

                            Може да се нощува и в хижите навътре в планината, но не знам какви са условията.

                            Превозното средство може да е всякакво, стига да не му треперите много, много. Пътят е поддържан, равен, ситно каменист. На места има по едри камъни и малко по-дълбоки гьолове. Има локви, но няма кал никъде. Гуми шосейна шарка ще се справят.
                            Лека кола от сорта на Subaru Forester, Audi Allroad или Volvo Cross Country ще мине всичко без никакви грижи.
                            Последно редактирано от verter; 20-06-13, 15:54.
                            Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
                            0888/00-55-37

                            Коментар


                            • #15
                              От: В царството на водопадите - Централен Балкан

                              И аз се запалих по тия маршрути. Благодаря за пътеписа. И снимките са чудесни.

                              Някой може ли да препоръча прилично място за нощувка в Карлово или Калофер? Не е необходимо да е лукс, но да е чисто и спокойно и храната да е безопасна.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X