Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кое колко тежи... или нещо ме "хванаха лудите" :)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Кое колко тежи... или нещо ме "хванаха лудите" :)

    Предисторията: миналата седмица реших да си "потегна" колелото и си нямах работа да го кача на кантара, който показа внушителните 13,9 кг - число, което хич не ми допадна. Понеже отдавна смятах, че е време да се отърва от вилката с външни пружини Сънтур М5000, но пък нямах никакво желание да се набутвам с 300+ кинта за вилка, се поразрових из обявите и намерих едно RST Т5 за 50 лева, с доста поолюпена боя, но иначе здраво. Изчистих го и в този момент ме осени идеята да пребоядисам цялото колело, което доведе до оголване на рамката. В момента съм на прага да почна да я сглобявам и взех да си играя с кантарчето, което установи следното:

    Рамка "Drag Grizzly" от стария модел с кръглите тръби - 2050 г с новата боя. Преди да я изчистя от оригиналната, беше 2100 г.
    Вилката RST T5, комплект с чашките - 2360 г, срещу 2520 за стария Сънтур

    Друго от нещата, които не ми допадаха, бяха курбелите Eubico (оригиналните на Гризлито). Известно време го карах с едни триатлонски, но оборота ми идваше тежък (52/42/30) като за "планинско" колело. Сетих се, че един приятел, който позаряза карането, има нещо, което би ми паснало идеално на проекта и така се сдобих с алуминиеви елипси на Fir 48/38/28. Тегло 700 г, срещу 820 г на Eubico-то. От "запасите" си подбрах най-леките налични педали 300 г., срещу 450 на тези, който бяха на колелото.

    Друго, което ме озадачи е теглото на задния декланшор (пак оригиналния на Гризлито) - 420 г . Разрових се из спецификациите на Shimano и понеже в момента не ми се дават 150+ кинта за XT, се ориентирах временно към най-евтиното Tourney TZ, което, поне на книга, тежи 245 г. - значително по-приемливо, макар че имам известни резерви откъм надеждност.

    Кормило, лапа, команди, спирачки и седалка остават същите - там отдавна съм направил каквото е възможно в рамките на разумния бюджет. Всичко това, барабар с жилата, броните, челюстите на V-brake-а и кабелчето на компютъра тежи 2250 г. По груби сметки могат да се намалят с около 200 на цена от около 200 лв. (нови команди и лостчета + жила с "карбонови" брони) - засега "не, мерси". Лапата (Procraft) и кормилото (Race Face) са едни от най-леките, които съм срещал; единственото, което търпи промяна е колчето на седалката, което е доста по-дълго, отколкото ми трябва, но не искам да го режа - едва ли ще свали повече от 20 г.

    Дойде ред на голямата дилема с каплите. Имам налични три варианта - оригиналните на Гризлито RMX с главини Formula, които отпаднаха почти веднага от класацията, понеже са доста изтрити. Останаха другите два: Vuelta-та с Паралаксите, която бях пуснал за продаване и тези, които последно бяха на колелото - Суифт-нещо-си - много здрави, с много висок профил - около 45 мм, но с кофти китайски главини JoyTech. Първоначална ми идея беше да ги пренаплета - т.е. да прехвърля Паралаксите на яките шини, което ще доведе до страхотен резултат като здравина и визия (колелото ще стане строго издържано в бяло и черно с новата боя, докато жълтите Вуелти ще седят не на място).
    Това, което леко ме разколеба, е кантарът В момента, както са наплетени, Вуелтите тежат точно 1000 г предната и 1580 задната заедно с пакета. Другите са 1300 предната и 1450 задната но без пакет. Колкото и да са леки Паралаксите, не мисля, че само те могат да направят разлика повече от 100 г. на ос, което с други думи ще рече само шините имат разлика в теглото от поне 200 г/бр.
    Прогнозното тегло на цялото колело ако го оставя с Вуелтите е около 12,5 кг. Иначе ще отиде към 13. Така да се каже - раздвоен съм, между 400-те грама (и мързела да пренаплитам капли) и нарушаването на проектната визия. И, разбира се - здравината, която пък не е за пренебрегване макар и за XC колело ...

    п.п. Утре трябва да ми дойдат последните липсващи чаркове, до тогава и рамката ще изсъхне хубаво и почвам да го събирам, като обещавам да има и снимки от процеса.
    Последно редактирано от stargazer; 19-06-13, 14:07.
    Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

  • #2
    От: Кое колко тежи... или нещо ме "хванаха лудите"

    Дай една две сними.
    Виж Sora-та дали я има някъде и я премери. Едно време и с такова се караше, нищо че беше пистов обтегач.

    Коментар


    • #3
      От: Кое колко тежи... или нещо ме "хванаха лудите"

      Sora има, ама трябва да я поръчвам от CRC или другаде "отвън". Каталожно тежи 280. В неделя се завъртях по пазара на "Дружба", ама там няма нищо от среден клас - или боклуци, или супер гъзарии . Ти кажи какво мислиш за дилемата с каплите?
      Снимки ще има - обещал съм

      п.п. Ето я дилемата нагледно:
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_1058.JPG
Прегледи:1
Размер:109.2 КБ
ID:5494581

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_1060.jpg
Прегледи:1
Размер:39.0 КБ
ID:5494582
      Последно редактирано от stargazer; 19-06-13, 15:24.
      Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

      Коментар


      • #4
        От: Кое колко тежи... или нещо ме "хванаха лудите"

        Първоначално публикуван от stargazer Преглед на мнение
        ..... Така да се каже - раздвоен съм, между 400-те грама (и мързела да пренаплитам капли) и нарушаването на проектната визия. И, разбира се - здравината, която пък не е за пренебрегване макар и за XC колело ...

        п.п. Утре трябва да ми дойдат последните липсващи чаркове, до тогава и рамката ще изсъхне хубаво и почвам да го събирам, като обещавам да има и снимки от процеса.
        Само мързелът може да бъде основателна причина да не направиш проекта , както трябва, всичко друго е само повод.
        подаръци за мъже от FACOM
        промоция на читави инструменти

        и на хоби такива

        тел. О879 Ч8Ч 2З5

        Коментар


        • #5
          От: Кое колко тежи... или нещо ме "хванаха лудите"

          Първоначално публикуван от maystor Преглед на мнение
          Само мързелът може да бъде основателна причина да не направиш проекта , както трябва, всичко друго е само повод.
          Принципно си прав , но първоначалната идея беше да се постигне минимално тегло с минимални разходи, при разумна функционалност и здравина (щото много лесно ще сваля кило и половина с една твърда вилка, ама някак не ми се струва съвсем разумно). Голямата разлика в теглото на шините се яви като изненада на по-късен етап. А пък и Вуелтите не са ме предавали, когато ги карах преди.
          Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

          Коментар


          • #6
            От: Кое колко тежи... или нещо ме "хванаха лудите"

            Абе никак ме нема по веуо...вело...велос... абе колелетата, ама тия грамажи, за тия пари ми се струват малко маниящина... та да си дойда на думата - ти колко тежиш?

            Коментар


            • #7
              От: Кое колко тежи... или нещо ме "хванаха лудите"

              Първоначално публикуван от _kalata_ Преглед на мнение
              ... та да си дойда на думата - ти колко тежиш?
              По последни данни - 72.6 при ръст 173 - горе-долу е прилично за 38 годишно магари

              А иначе - маниящина щеше да е, ако грамажите бяха наистина самоцел - т.е. всичко да се прави само с компоненти от най-висок клас - тогава може би щях да го сваля и до 10.5-11 кг на цена от... около 2 бона
              Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

              Коментар


              • #8
                От: Кое колко тежи... или нещо ме "хванаха лудите"

                Първоначално публикуван от stargazer Преглед на мнение
                По последни данни - 72.6 при ръст 173 - горе-долу е прилично за 38 годишно магари

                А иначе - маниящина щеше да е, ако грамажите бяха наистина самоцел - т.е. всичко да се прави само с компоненти от най-висок клас - тогава може би щях да го сваля и до 10.5-11 кг на цена от... около 2 бона
                2 хилки - ти нещо .. ?!! Все пак това си е един приличен лифт за Черока
                Абе базикам се само като чета и ми стана ясно, че са ти ясни нещата. Силно съм убеден че ще стане СТРАХОТНО.

                УСПЕХ !
                п.п. умееш ли да наплиташ капли сам

                Коментар


                • #9
                  От: Кое колко тежи... или нещо ме "хванаха лудите"

                  На колело, не съм се качвал сигурно от 10 години... наистина ли се осещат 2-3 кила в повече?

                  Коментар


                  • #10
                    От: Кое колко тежи... или нещо ме "хванаха лудите"

                    Първоначално публикуван от I.Stoyanov Преглед на мнение
                    2 хилки - ти нещо .. ?!! Все пак това си е един приличен лифт за Черока
                    Абе базикам се само като чета и ми стана ясно, че са ти ясни нещата. Силно съм убеден че ще стане СТРАХОТНО.

                    УСПЕХ !
                    п.п. умееш ли да наплиташ капли сам
                    Ми "неволята учи" . Едно време имаше само двама-трима "майстори" в София, с работно време "от дъжд - на вятър", та затова се понаучих да си правя нещата сам.
                    Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

                    Коментар


                    • #11
                      От: Кое колко тежи... или нещо ме "хванаха лудите"

                      Първоначално публикуван от stargazer Преглед на мнение
                      Ми "неволята учи" . Едно време имаше само двама-трима "майстори" в София, с работно време "от дъжд - на вятър", та затова се понаучих да си правя нещата сам.
                      Шапка ти свалям. Преди време опитвах и аз дори си правих нещо като стенд ама колкото и да опитвах все ги докарвах до леко биене никога до "перфектно" балансирани.

                      Още веднъж УСПЕХ !

                      Коментар


                      • #12
                        От: Кое колко тежи... или нещо ме "хванаха лудите"

                        Първоначално публикуван от _kalata_ Преглед на мнение
                        На колело, не съм се качвал сигурно от 10 години... наистина ли се осещат 2-3 кила в повече?
                        Зависи.
                        Но и доста по-малко от 2-3 кила в повече се усещат.

                        Първоначално публикуван от I.Stoyanov Преглед на мнение
                        2 хилки
                        Първоначално публикуван от I.Stoyanov Преглед на мнение
                        - ти нещо .. ?!! Все пак това си е един приличен лифт за Черока
                        Тези 2 хилки са цената за един нов средностатистически нормален велосипед.
                        Май не си виждал наистина "интересните" цени за топ модели на по-известните марки...Там не само лифта, ами и самия Черок + още един за части влизат...
                        Seat Leon FR 2017 1.8 TSI
                        Seat Leon 2007 1.9 TDI

                        Коментар


                        • #13
                          От: Кое колко тежи... или нещо ме "хванаха лудите"

                          Първоначално публикуван от Николай Календжиев Преглед на мнение
                          Тези 2 хилки са цената за един нов средностатистически нормален велосипед.
                          Май не си виждал наистина "интересните" цени за топ модели на по-известните марки...Там не само лифта, ами и самия Черок + още един за части влизат...
                          Ооо... повярвай ми виждал съм, не дори съм карал среден клас Скот за 12 000 $
                          - то в кръга на шегата споменах лифта. Иначе за един джипа е безмислен за друг велосипеда, за трети разходките сред природата.

                          Поздрави !

                          Коментар


                          • #14
                            От: Кое колко тежи... или нещо ме "хванаха лудите"

                            Вие тука докато си лафите, аз почнах да се сглобявам
                            Обаче се яви неочаквана спънка. Паяка на елипсите е прекалено изнесен и дори с ос 122мм плочите задират в рамката още при самото поставяне, дори без да са притегнати. В тая връзка се търси само курбел (без плочи) с по-плосък паяк (+ ляв курбел) с патърн 5х110мм. Желателно е да е на квадрат или поне на окталинк (ще се прежаля да си купя още една касета), понеже с по-новите захвати не съм много наясно. Също е желателно да са с дължина 175 или поне 170мм.
                            Разплетох и задните капли от двата вида и кантара показа 250г разлика в шините: 400 за Вуелтата срещу 650 за черните.
                            Последно редактирано от stargazer; 21-06-13, 00:57.
                            Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

                            Коментар


                            • #15
                              От: Кое колко тежи... или нещо ме "хванаха лудите"

                              Първоначално публикуван от stargazer Преглед на мнение
                              В тая връзка се търси само курбел (без плочи) с по-плосък паяк (+ ляв курбел) с патърн 5х110мм.
                              Малко уточнение - BCD 110/73mm е това, което се търси.

                              Или ако някой може да каже дали курбели за монтаж BB30 могат да се ползват и с някаква касета на резба?
                              Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X