Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Стандарти за електроснабдяване по света и у нас

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: ДКЕВР: Поевтиняване на тока ще оскъпи парното

    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
    Абе не съвсем, ама има прилики.

    Една и съща мощност можеш да я пренасяш и с ниско, и с високо напрежение, а кое е по-удобно зависи от много фактори.

    Конкретно 220-те в битовото електроснабдяване ни завиждат злобно и Америка, и Япония, отделно японците завиждат още по-злобно и на нас, и на Америка за наложения по цялата суша един стандарт.
    На, забавлявай се http://en.wikipedia.org/wiki/File:Po...d_of_Japan.svg

    Току-що разбрах че в Япония имало и далекопроводи с прав ток - при това на значима част от територията.
    Не съм убеден. В Япония имат проблем с различна честота, не с различно напрежение: http://en.wikipedia.org/wiki/Mains_p...ound_the_world
    (Данните в таблицата могат да се пренареждат). А даскало от елитнийо ленински техникум не ме е лъгал, представете си:
    The system of three-phase alternating current electrical generation and distribution was invented by a nineteenth century creative genius named Nicola Tesla. He made many careful calculations and measurements and found out that 60 Hz (Hertz, cycles per second) was the best frequency for alternating current (AC) power generating. He preferred 240 volts, which put him at odds with Thomas Edison, whose direct current (DC) systems were 110 volts. Perhaps Edison had a useful point in the safety factor of the lower voltage, but DC couldn't provide the power to a distance that AC could.

    When the German company AEG built the first European generating facility, its engineers decided to fix the frequency at 50 Hz, because the number 60 didn't fit the metric standard unit sequence (1,2,5). At that time, AEG had a virtual monopoly and their standard spread to the rest of the continent. In Britain, differing frequencies proliferated, and only after World War II the 50-cycle standard was established. A mistake, however.
    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

    Коментар


    • #17
      От: ДКЕВР: Поевтиняване на тока ще оскъпи парното

      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
      И сега няма, доколкото се отнася за въздуха в качеството му на изолатор а той си е все същият от доста време.

      Там, където трябват сериозни мощности, ще-не ще се работи с по-високи напрежения (метрото е на 820, тролейбуса на 600, влака на 25000, далекопроводите - има и на 220000)
      400кV също. Имаме 700кВ за Украйна и Русия, ама не го ползваме.

      Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
      Добре, де тая работа със 110-120 и 220-230 V не е ли като да си пърпориш с някаква малолитражка и да изминеш 100 км с 5 литра бензин, а Боголюб Младши да гледа как го задминават такива и, дишайки им прахоляка, изминава същото разстояние с "Хеми" срещу 20 литра бензин ?
      За да е коректно сравнението, сложи малкия двигател в Черок и го дръпни с друг Черок 5.7 и ще разбереш...
      Айде стига спам...

      ПП Вече не е спам....
      Subaru Forester 2.0 S Turbo + Autohome Columbus = 4x4 Light Fast Camper
      Drag Grand Canyon Daily
      Faction Prodigy + Secura Fix + G3 Alpinist
      LZ1JYM

      Коментар


      • #18
        От: ДКЕВР: Поевтиняване на тока ще оскъпи парното

        Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
        даскало от елитнийо ленински техникум не ме е лъгал, представете си:
        Не много.

        Едисон е избрал 110 въз основа на количеството тел, което е имал останало в работилницата или друго подобно обстоятелство. За никакви съображения за безопасност не може да става дума, след като и 220, и 110 могат да те утрепят еднакво добре.

        50/60 херца е чиста проба инат. Сметките на Тесла са базирани на обстоятелства, които скоро след това са се променили. Тази честота е компромис между два вида загуби в трансформаторите, но към днешна дата и днешните технологии особени разлики няма.

        Коментар


        • #19
          От: ДКЕВР: Поевтиняване на тока ще оскъпи парното

          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
          Не много.

          Едисон е избрал 110 въз основа на количеството тел, което е имал останало в работилницата или друго подобно обстоятелство. За никакви съображения за безопасност не може да става дума, след като и 220, и 110 могат да те утрепят еднакво добре.....
          42В е горната граница.
          Subaru Forester 2.0 S Turbo + Autohome Columbus = 4x4 Light Fast Camper
          Drag Grand Canyon Daily
          Faction Prodigy + Secura Fix + G3 Alpinist
          LZ1JYM

          Коментар


          • #20
            От: ДКЕВР: Поевтиняване на тока ще оскъпи парното

            Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
            Добре, де тая работа със 110-120 и 220-230 V не е ли като да си пърпориш с някаква малолитражка и да изминеш 100 км с 5 литра бензин, а Боголюб Младши да гледа как го задминават такива и, дишайки им прахоляка, изминава същото разстояние с "Хеми" срещу 20 литра бензин ?
            Това ми е любимия лаф, що не искам модуса, а х-а... не бил икономичен. И като карам модуса 50 км и ме боли цялото тяло и вътре седя сгърчен... в мегана същата работа. По едно време се чудих, защо постоянно ме боли десен глезен. И се оказа, че както и да застана, крачето ми седи изгърчено на 15... Без да коментирам, колко пъти ще мине чакъла без да се разпадне... Отделно, че си карам бавно бързата кола, но мога спокойно и бързо ако искам, изпреварването с мегана как става мислиш, доде набере от 30-40... мъъъъъъкааааа... вместо 2-3 секунди до 80-100 и кротко да се прибереш... Не всичко е в разхода . Така и при тоците нещата изобщо не опират само до волтаж-а, както знаеш има и ампер и ват, че и Херц ... Май нещо се гъбаркаш ти и гледаш сеир, а ... Я си признавай бърже

            Коментар


            • #21
              От: ДКЕВР: Поевтиняване на тока ще оскъпи парното

              Първоначално публикуван от Jimi Преглед на мнение
              42В е горната граница.
              Не разчитай на това. Въпрос на лош късмет е да умреш и от 20 волта.

              Първоначално публикуван от Насов Преглед на мнение
              Май нещо се гъбаркаш ти и гледаш сеир, а ... Я си признавай бърже
              Потвърждавам, гъбарка се.

              Коментар


              • #22
                От: ДКЕВР: Поевтиняване на тока ще оскъпи парното

                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                Не разчитай на това. Въпрос на лош късмет е да умреш и от 20 волта.
                О, то колко лош късмет има по света....
                Subaru Forester 2.0 S Turbo + Autohome Columbus = 4x4 Light Fast Camper
                Drag Grand Canyon Daily
                Faction Prodigy + Secura Fix + G3 Alpinist
                LZ1JYM

                Коментар


                • #23
                  От: Стандарти за електроснабдяване по света и у нас

                  и на 5 волта да е всичко, ако човек си няма на понятие как да се пази, все тая.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Стандарти за електроснабдяване по света и у нас

                    Един приятел токаджийче ми е казвал, че ако ми се наложи случайно да барам тоци под напрежение трябва да си държа ръцете с дланите към тялото. Като те тресне тока, той по подобен начин на мозъчните вълни, кара мускулите да се стягат. Така ако си с дланите към тялото, ръката се прибира към теб и изпускаш това, което пипаш... Ако са на обратно се хващаш здраво за проводника и няма пускане доде не пукнеш. Не знам, до колко в практиката е така...

                    Коментар


                    • #25
                      От: Стандарти за електроснабдяване по света и у нас

                      Не им разбирам много на стандартите, но определено България може да черпи за енерго мрежата си. Без майтап.

                      Да не ви разправям тук в Щатско лятото като стане 40 градуса как почват да гърмят трансформаторите. Колко са подсигурени срещу серийни повреди в главната мрежа също не се знае, зер преди десетина години една трета от Щатите и Канада останаха без ток заради някаква повреда в един модул в една централка някъде по границата, която утрепа всичко лавинообразно.

                      Отделно - като завали дъжд, да не ви разправям какви подскоци са около уличните лампи. Последно жената преди по-малко от месец я тресна ток и подскочи половин метър, на тротоар в баш центъра на Ню Йорк, в един от най-туристическите райони където апартамент под пет милиона няма.

                      Тоя филм ако сте го гледали - "Аз пея под дъжда" с Джин Кели - както казваше една позната - "злобна уйдурма" Пича половин час любовно се вие на улична лампа в проливен дъжд като стриптизьорка на кол - абсурд. На втората секунда щеше да го метне на пет метра
                      Издъних се на Тюринг теста

                      Коментар


                      • #26
                        От: Стандарти за електроснабдяване по света и у нас

                        То е така, ама защо ще ги бараш тия тоци е друг въпрос . Работата е да си с обувки дето те изолират и да не се подпираш с повече от една част от тялото там дето има напрежение, защото ако си опреш още лакът, част от тялото и др, веднага усещаш че преминава през теб. Което при ниски токове може и да не е опасно и само леко да изтръпваш, но при високи може да се развият и по друг начин.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Стандарти за електроснабдяване по света и у нас

                          Щатите та Щатите,чета темата и малко ми остава да изляза да ви снимам стьлбовете пред нас,да видим дали в някой цигански квартал има такова врьзване на дЖИЦИ.
                          TOYOTA SEQUOIA ‘11
                          W140 S420 '99

                          Коментар


                          • #28
                            От: Стандарти за електроснабдяване по света и у нас

                            E, ти каква трагедия описа не е истина. Вярно е, че са суперсмешни трафовете-варели по стълбовете, вярно е, че 110В са, меко казано, неподходящи за мрежа ниско напрежение с такъв мащаб, но някак си успяват да държат електропреносната мрежа в кондиция. Не знам как, ама се справят в огромна част от времето. Според тази http://en.wikipedia.org/wiki/List_of...ty_consumption статия на всеки жител на САЩ се пада средногодишна консумация от 1.4кW, което е грандиозно количество произведена и пренесена електоренергия. Годишно колко пъти и за какъв срок ти спира тока при теб?

                            За безопасността: на строителните обекти в Англия се работи на само 110В и според местни кадри, това е главно за безопасност на работниците. Отделно мен ме е удрял няколко пъти 220В и един път 110В от траф - разликата е много съществена. Още няколко пъти ме е удрял DC с напрежение по 30-70В и въпреки че теоретично това е по-опасно - неприятното чувство е много по-малко от това с 220В.


                            По горе описаната процедура с посоката на дланите е вярна (без това за мозъчните вълни), но не съветвам никой да прави на фазомер от 1 лв.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Стандарти за електроснабдяване по света и у нас

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:095.jpg
Прегледи:2
Размер:116.6 КБ
ID:5493136Натиснете снимката за да я уголемите

Име:096.jpg
Прегледи:2
Размер:108.4 КБ
ID:5493137

                              К'во за кондицията кайш...?
                              Брато, не снимай, аз имам снимано, готово. Гоблине, ела да живуркаш в Калифорния, няма дъжд, не те бие тока /ама само да завали и става .../ И за да не се мъчите с Google- снимката е правена на северния бряг на Оаху, Хавай
                              https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                              Коментар


                              • #30
                                От: Стандарти за електроснабдяване по света и у нас

                                Ся остава да кажете и, че токът е по-скъп при вас и Hendrix /Jimi, де/ да сА успокоЙ.
                                "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X