Страница 1 от 3 1 2 3 ПоследенПоследен
Резултати 1 до 20 от 44

Тема: Медоносни растения

Място
    Несебър
    Публикации
    1,820
    Точки (при гласуване)
    20

По подразбиране Медоносни растения

.

...................................................................................................................................................... ....................

"Аз се храня с мед и хляб и това е тайната на моето здраве и яснота на ума ми." - Питагор

...................................................................................................................................................... .....................

Цитата по-долу е на една съфорумка от моя форум.
    Тя направи този списък от медоносни растения, проверени в практиката.
    Семейството и отглежда пчели, а повечето от изброените растения ги има.

"От скромния ми опит на асистент-пчелар и луд цветар установих,
    че между пчелите и цветарите има нещо общо...това са предпочитаните растения.
    С голямо удоволствие ги наблюдавам, как обикалят градинката и събират прашец и нектар,
    за да изработят най-сладкия продукт-медец.
    От ранна пролет до късна есен, работливите крилатки, се трудят за нашето удоволствие.
    Освен медец, те опрашват растенията, за да имаме семена и храна."

...................................................................................................................................................... .....................

Echinops ritro

Oenothera

Leycesteria formosa

Euodia Danielli

Perovskia atriplifolia

Asphodelus albus

Punica granata

Choisya ternata

Laburnum anagyroides

Cytisus scoparius

Vitex angus castus

Helleborus orientalis

Caryopteris clandonensis

Албиция julibrissin

Catalpa bignonioides inflorescence

Gaura lindeimeri

Asclepias

Paulownia

Jasminum

Heptacodium miconioides

...................................................................................................................................................... .

"Когато изчезнат пчелите, на човечеството ще му остават само четири години живот.
    Щом няма пчели, няма да има растения, няма да има животни, няма да има хора."- Айнщайн

...................................................................................................................................................... .

.

Райковски е офлайн
    Радослав
    Старши участник | ОС || +ПЛ || ДВиП |* МСС *
    | Модератор |
    Място
    София, Троян
    Публикации
    3,776
    Точки (при гласуване)
    14

По подразбиране От: Медоносни растения

Много полезна тема, благодаря Майкъл ! Повечето ги познах по снимките, не по имената, така че ако някой иска, може да напише точните български наименования на всички.
    ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
    0878 23 58 34- Радо

Място
    ДУПНИЦА
    Публикации
    1,652
    Точки (при гласуване)
    14

Много от горните растения са ми непознати. За някои съм чувал, за други не, а някои съм виждал само на картинка. Но с някои от тях имам опит който ще споделя.
    Oenothera, красиво жълто цвете което незнайно откъде се появи в къщи и на вилата. Майка ми го донесе отнякъде преди 4-5 години. И в момента цъфти. Много ме кефи на външен вид, но много рядко виждам пчели по него при положение че кошерите са ми на метри от него. Може би съвпадението на цъфтежа му с този на акацията и липата не са в негова полза. Пчелите си предпочитат тях.
    Catalpa bignonioides, Имам няколко дървета пред къщи на тротоара. Много ги харесвам в момента цъфтят и ухаят разкошно. В години когато се разминават в цъфтежа с липите по каталпите има доста пчели, но в повечето години като тази например цъфтежа им съвпада с липата и познайте. Точно така по каталпаите няма пукната пчела, всичките се трупат по липите. Въпрос на вкус явно.
    Laburnom, или по известно като Златен дъжд. Красиво декоративно парково дърво, което пчелите хич, ама наистина хич не го искат. Незнам защо. Никога не съм видял една пчела върху цветовете му. Някъде съм чел, че е отровно, но аз не съм сигурен в това.
    Тази земя, по която тъпча сега,
    тази земя, която пролетен вятър пробужда,
    тази земя – не е моя земя,
    тази земя, простете, е чужда.

Публикации
    659
    Точки (при гласуване)
    10

Не знам дали са медоносни,но са много красиви!!!

Място
    Самоков
    Публикации
    216
    Точки (при гласуване)
    9

Преди около 5г познат ми даде семена от някакво медоносно растение,които засях в земята.Не сполучих,но ми беше обещал да ми изкопае от самото растение.
    Тази пролет ми донесе десетина стръка,а от семената беше поникнало едно растение,което единствено се разцъфна след средата на август,но не видях да го посещават пчелите,а също така не завърза семена.

Име:  P8202241.jpg
Прегледи: 1024
Размер:  105.0 Кб

Име:  P8202240.jpg
Прегледи: 1018
Размер:  109.4 Кб

Име:  P8202239.jpg
Прегледи: 1010
Размер:  101.8 Кб

Място
    София/UK
    Публикации
    1,708
    Точки (при гласуване)
    16

Лавандула, от нея се получава и интересен на вкус мед.
    Натиснете върху изображението за да го видите в голям размер

Име:	1 (600x366).jpg 
Прегледи: 989 
Размер: 287.6 Кб 
ID: 641833

Други харесвани от пчели растения са глог, ябълка-киселица, кученце, напръстник, пенстемон, синчец, космос, слънчоглед, орлов нокът, далия, мак, фритилария, розмарин, зелен боб, салвия, мащерка, къпина, малина, череша, касис, шипка, ерика, роза, жълтурче, магарешки бодил, рододендрон, незабравка, делфиниум, фуксия, астра.

Имам плет който бъка от пчели, но не цъфти в момента да го снимам... Прилича на жасмин, но са много ситни цветчетата и са лилаво-червени на цвят...

Публикации
    154
    Точки (при гласуване)
    10

По подразбиране От: Как преглеждате през зимата кошерите

Име:  SL373110.jpg
Прегледи: 976
Размер:  126.1 КбКолеги растението от снимката какво е репко или рапица?И ако е рапица горе-долу след колко време трябва да цъфне?

Място
    tarnovo
    Публикации
    300
    Точки (при гласуване)
    7

рапица 20-тина дни
    само бараки

Място
    Добрич- ТХ
    Публикации
    119
    Точки (при гласуване)
    9

Здравейте,при нас вече рапицата цъфна,а от там пчелите станаха много агресивни.Накачих магазините на повечето...бяха сe развили вече,остана да напълнят рамките,и да оцапам центрофугата Ако някой знае някоя тънкост против агресивността да сподели,че през дрехи,ръкавици и маска дупчат яко.Успех на всички,и дано е медоносна годината.

Райковски е офлайн
    Радослав
    Старши участник | ОС || +ПЛ || ДВиП |* МСС *
    | Модератор |
    Място
    София, Троян
    Публикации
    3,776
    Точки (при гласуване)
    14

Цитат Мнение на divroker Преглед на публикациите
    Здравейте,при нас вече рапицата цъфна,а от там пчелите станаха много агресивни.Накачих магазините на повечето...бяха сe развили вече,остана да напълнят рамките,и да оцапам центрофугата Ако някой знае някоя тънкост против агресивността да сподели,че през дрехи,ръкавици и маска дупчат яко.Успех на всички,и дано е медоносна годината.
    Утре ще пусна тема, където ще пишем какво се случва през медоносната 2014. Но утре, защото не ми остана време, а сега съм изморен.
    ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
    0878 23 58 34- Радо

Публикации
    1
    Точки (при гласуване)
    0

Здравейте,отдавна чета с интерес темите и реших и аз да се регистрирам.
    Някой може ли да ми каже от къде мога за закупя семена или разсад от това растение
    Echinops ritro

Публикации
    1,806
    Точки (при гласуване)
    9

Здравей. Не се разбра по каква линия ти е интересът, пчелите или растенията? Иначе ако Плевен ти е близо, всяка година около Зарезан правят три дена панаир. Там има всичко.

Публикации
    1,806
    Точки (при гласуване)
    9

Вече дни наред наблюдавам тук из нашия край, а и в съседни градове какво става по софората /японска акация/ - ври и бучи от пчели. По земята където има нападал цвят - също събират. Досега не бях се заглеждал /признах си и у пчелари форума , не са ме били/, но явно е с алтернативен цъфтеж. Все пак, ако има няколко такива големи дървета около пчелина, ще е благодат. Създава и хубави издънки и аз от днес съм си набелязал няколко за наесен.

Публикации
    914
    Точки (при гласуване)
    5

На 23.04. ходих до Гърция. Акацията беше цъфнала масово към Благоевград и нататък, около Солун цъфтяла от 10 дни. На пчелина още не е /Търновско/, чудя се другаде как е, някой да се похвали с цъфнала акация? Притеснявам се, защото, въпреки, че сложих по два магазина, кошерите са пълни с пчели и ще се изроят всеки момент, ако акацията се забави. Не видях маточници в петък, но може и да съм пропуснал.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
    "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

Публикации
    1,806
    Точки (при гласуване)
    9

Мен нали ме знаеш къде съм? Вчера се прибирах от Стара Загора, никъде не видях цъфнала, при нас побеляло кажи-речи... Не се хваля де.
    С двата магазина ще ги удържиш, си мисля, но един преглед след седмица няма да е излишен.

Място
    София/UK
    Публикации
    1,708
    Точки (при гласуване)
    16

Цитат Мнение на ag ro Преглед на публикациите
    някой да се похвали с цъфнала акация?
    Лабурнум, според уикипедия се брои акация:

Име:	123aa.JPG 
Прегледи: 183 
Размер: 106.7 Кб 
ID: 987449

Имам едно цъфтящо френско грозде Ribes sanguineum, жужи от пчели:

Име:	123.JPG 
Прегледи: 182 
Размер: 143.5 Кб 
ID: 987450

Име:	123a.JPG 
Прегледи: 182 
Размер: 82.6 Кб 
ID: 987451

Публикации
    1,806
    Точки (при гласуване)
    9

Лабурнум е вид акация, повече познат като "златен дъжд". Виждал съм го тука на едни места, обичат го пчелите. Някои го бъркат и с жълтата акация, ама май са различни. Сега погледнах - дават го отровен ако се консумира повече, каквото и да значи това
    Агрото пита за бялата акация, там е истината, ама ако случим на време и ако Началникът е съгласен

Място
    Русе
    Публикации
    2,124
    Точки (при гласуване)
    12

Вчера видях цъфнала на места акация, днес е почети на всякъде. Извадих рапицата, макар че нямам много на близо напълниха магазините. От два кошера една тенекия. Остана един магазин и ще го извадя в събота. Видя ми се доста рядък и имаше място да слагат. Два кошера имах слаби, но са тъкмо готови за акация и на тях сложих магазини. Дано има хубаво време за да има акация.
    Рапица за първа година вадя. Четох че се вади преди да запечата. Имах на около 15-20 % запечатано, даже и няколко рамки незапечатани. Надявам се да не вкисне.

Публикации
    1,806
    Точки (при гласуване)
    9

Е поизбързал си малко! И да бяха вкарали малко акация - нямаше да ти развалят рапицата, напротив - на мен това ми е любимият мед например. Трябва да се постопли още малко че да почнат да вкарват А. Друго което можеш да правиш в такава ситуация е да слагаш магазина с неузрелия мед на по-слаби семейства - те запечатват, медовиците събират. Това при малко кошери и достатъчно инвентар.
    Дръж сега съдовете с рядката рапица отворени, с тензух отгоре и разбърквай отвреме навреме с нещо дървено. Хубаво е медът да е в нещо по-широко, тенджера например.
    И браво!

Публикации
    914
    Точки (при гласуване)
    5

Цитат Мнение на jordanov sv Преглед на публикациите
    ...Друго което можеш да правиш в такава ситуация е да слагаш магазина с неузрелия мед на по-слаби семейства - те запечатват, медовиците събират. Това при малко кошери и достатъчно инвентар...
    Това не са ли излишни движения? Не може ли просто да се сложи следващия магазин, ами трябва да се местят незапечатаните? Или се махат, за да не пречат на пътя на пчелите?
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
    "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

Страница 1 от 3 1 2 3 ПоследенПоследен

Сходни теми

1. Най-редките растения в България
    От Майкъл във форум Агрономия и животновъдство
    Отговори: 41
    Последно мнение: 01-09-16, 17:05
  2. Два големи хита за две големи растения!!!
    От дядо Ники във форум Връзки (links) към външни сайтове
    Отговори: 7
    Последно мнение: 13-07-12, 11:52
  3. Растения по дюните - гатанка.
    От giorgio във форум Агрономия и животновъдство
    Отговори: 5
    Последно мнение: 10-11-10, 10:12

Правила за публикация

• Вие не можете да публикувате нови теми
  • Вие не мжоете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да добавяте прикачени файлове
  • Вие не можете да редактирате собствените публикации